Reklama

Siły zbrojne

Szef MON podpisze nowy Plan Modernizacji Technicznej

Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisze w czwartek Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035. Dokument ten to ramy prawne pozwalające na dalszą modernizację Sił Zbrojnych, określa on uzbrojenie i wyposażenie, które będzie zakupione dla Wojska Polskiego w najbliższych latach.

Jak podał MON w przesłanym komunikacie, podpisanie PMT odbędzie się w Wesołej, na terenie 1 Brygady Pancernej. Resort zapowiedział, że planowane jest wystąpienie ministra oraz przedstawienie informacji o Planie.

Plan Modernizacji Technicznej to jeden z najważniejszych dokumentów resortu, kluczowy w kontekście rozwoju Wojska Polskiego. Wprowadzane przepisy pozwalają na planowanie zakupów dla wojska w nowej, wydłużonej perspektywie 15-letniej. Wcześniej był to okres 10-letni. Plan pozwoli na sfinalizowanie najbardziej złożonych programów modernizacyjnych, których realizacja często wykraczała poza 10-letnią perspektywę planowania rozwoju sił zbrojnych.

PMT 2021-35 zawiera programy, które wyznaczą nową jakość Sił Zbrojnych RP oraz przewiduje rekordowe wydatki na modernizację Wojska Polskiego. To dzięki temu dokumentowi możliwy będzie zakup m.in. myśliwców F-35. Umożliwia to również ustawa z dnia 15 września 2017 roku o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, która przewiduje stopniowe zwiększanie wydatków na obronność do 2,1% PKB w roku 2020, a docelowo do minimum 2,5 % PKB  w 2030 roku.

30 lipca br. Prezydent RP podpisał niejawny dokument Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021–2035, co pozwoliło na rozpoczęcie procedowania przez Radę Ministrów Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021–2035. Sejmowa Komisja Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała ten dokument 10 września br. 

Obecnie obowiązuje Plan Modernizacji Technicznej na lata 2017-2026, przyjęty w lutym br. PMT w perspektywie do 2026 roku został więc przyjęty z opóźnieniem. Natomiast PMT do 2035 roku zostanie zaakceptowany jeszcze znacznie przed rozpoczęciem wydłużonego okresu planistycznego.

W trakcie obowiązywania nowego PMT MON będzie mógł zaciągąć zobowiązania obejmujące płatności aż do 2035 roku, co powinno sprzyjać realizacji programów wieloletnich bez potrzeby dzielenia ich na części. Z drugiej strony, horyzont nowego Planu powinien obejmować wymianę zdecydowanej większości sprzętu posowieckiego, w różnych Rodzajach Sił Zbrojnych, co z pewnością będzie dużym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym.

Reklama

Komentarze (26)

  1. Okręcik

    Ciągle plany, zmiany planów, a ja wolałbym konkretne zakupy. Czego nam najbardziej brak? Ano broni plot i ppanc., bo z ludźmi z kałachami to sobie można dać radę i bez tego. To co wydamy na F35, wydane na obie te dziedziny, niepomiernie wzmocniłoby nas potencjał, dużo bardziej jak te samoloty, które zresztą będą za kilka, kilkanaście lat. Ot taka być może musztarda po obiedzie. Zakup Patriotów - jaki obszar one zabezpieczą i na jak długo, skoro pocisków do nich mamy na 1 salwę? Im nowocześniejsza broń, tym droższa, a likwidacja 1 wroga droższa. Jestem zwolennikiem nabywania nieco starszej broni, ale sprawdzonej i tańszej, bo i jej ilość gra rolę. Co nas lepiej zabezpieczy 1-3 bomby A, czy 1000 czołgów? 30 F35 czy 100 F16? Po drugie jak się ma to my, i ograniczone zasoby finansowe, to kupuje się szybko, dużo i ze średnio wysokiej półki, a dopiero po nasyceniu wojska tym sprzętem myśli się o najnowocześniejszym sprzęcie. PiSs chciał dokupić czołgów, ale szukał A5, a Węgrzy [wszak dużo biedniejsi od nas] kupili A7+ . fakt powinniśmy przynajmniej podstawowy sprzęt i amunicję do niego sami wytwarzać, ale technologicznie jesteśmy sporo do tyłu i zanim sami coś opracujemy ten dystans znów ulegnie zmianie. Trzeba kupowac licencje, wchodzić we współpracę, a nie jak małe dziecko; ja sam, ja sam.

  2. ursus

    Moim zdaniem nowy PMT jest utajniony, bo on po prostu nie istnieje. Jedyne co ew. dojdzie, to narracja o pozyskaniu czołgów około 2035 roku, a reszta to będą spore obsuwy czasowe programów już zapowiedzianych. Wydaje mi się, że niestety przedział procentowy budżetu MON przeznaczany na unowocześnianie armii pozostanie w okolicach 25-30 i wszystko sprowadzi się do tego, że będzie nieco więcej do "przejedzenia".

  3. rob

    A może by tak zacząć od podstaw? Zamiast F-35, HIMARSów i innych cudów mundury i maski pgaz.? Mamy (w mojej firmie) do zmobilizowania dwie jednostki i od trzech lat dla prawie 2 tys. ludzi nie ma mundurów i masek! WOG rozkłada r.ęce, nie ma i już. I o czym my tu gadamy? Ciekawe czy minister o tym wie? Szczerze watpię.

  4. robson

    plany są niczym.... planowanie i ciągłość jest wszystkim. Cóż w tym obszarze Państwa nie może być POLITYKI!!!!, Jeśli ona będzie to .... będzie tak jak jest............ czyli......... gxxxo

  5. Brys

    No raczej

  6. Sceptyk

    Z doświadczenia wynika, że plany naszego MON nie są aktualne już w momencie ich podpisywania. Dlatego też pozostają one tajne dla strony przemysłowej. Uniemożliwia to racjonalne kształtowanie zdolności badawczych i produkcyjnych poprzez inwestycje w bazę techniczną oraz w rozwój personelu. Dostępne ogólniki są w szczegółach łatwe do manipulacji .

  7. Blaze

    Zmieni sie rzad po wyborach, to i zmienia sie zamowienia i ramy prawne.

    1. Adam

      Morawiecki będzie rządził jeszcze ze 3 kadencje. Bo kogo lepszego znajdziesz?

    2. Infernoav

      Jeśli podpiszesz już umowę, zakończysz negocjacje offsetowe ect. To już nie ma możliwości się z niej wycofać. PiS użył wytrychu negocjacji offsetowych lecz wątpię by takie sam pozostawił innym. Poza tym kupujemy w większości sprzęt z USA i uwierz mi, żaden polityk w Polsce nie miałby jaj takiej umowy nie dotrzymać.

    3. Ja

      Rząd się nie zmieni

  8. walc

    gdzie mogę znaleźć tekst tego "planu" bo wszyscy o nim piszą tylko nikt go nie widział.

    1. bender

      Ostatni, czyli obowiązujący od marca br. znajdziesz na stronach MON. Nowy będzie jutro.

    2. Pl

      Doczytaj. Plan jest niejawny.

  9. Adam

    Fajnie, 2.5pkb i nowe zabawki z USA. A do lekarza specjalisty kolejka na 25 lat.

    1. ech...

      Będziesz dbał o siebie to lekarza jakiegokolwiek poza może stomatologiem i ortopedą nie będziesz musiał oglądać przez te 25 lat a może i do końca długiego i zdrowego życia. Jak to mówią: "bez pomocy lekarza jeszcze nikt nie umarł".

  10. Olsen

    Plany, plany, plany... A gdzie są zakupy amunicji przeciwpancernej dla czołgów i ahs oraz granatników i ppk dla polskiej piechoty? Żeby nie była tylko mięsem armatnim. Były cztery lata na zakupy... A z 500+ nie da się strzelać do rosyjskich czołgów. Bardzo bolesne to dla mnie bo w wyborach 2015 i 2011 głosowałem na pana Błaszczaka. Chyba trzeba będzie pokonać obrzydzenie i oddać głos protestu na konfederację.

    1. Name

      Tak, tak i jeszcze wygonić amerykanów i zaprosić ruskich. Konfederacja lepiej niech zacznie kombinować, jak nie pójść siedzieć przy rozkradaniu subwencji. Bo te machloje z fundacjami, co planują na nagraniach, to jest niezgodne z prawem.

    2. Td

      Amunicji nie zjesz.Najpierw gospodarka ,później armia ,chyba ,ze chcesz Korei Północnej ...

    3. Jarek

      Kontrakt na zakup amunicji podkalibrowej do czołgów Leopard 2 został podpisany w środę 12 listopada bieżącego roku. Na jego podstawie ma zostać dostarczonych 13 000 pocisków, przeznaczonych do wykorzystania w czołgach Leopard 2A4 i 2A5. Dostawy planowane są na lata 2015-2017, a wartość umowy wynosi 240 mln zł.

  11. Gort

    Wojska lądowe potrzebują: nowoczesnej amunicji, rakiet przeciwlotniczych, bwp, systemów zwalczania dronów, prawdziwego czołgu, wyrzutni wieloprowadnicowych o zasięgu powyżej 70 km, pocisków 155mm vulcano, Ppk, granatników, pojazdów 4x4 tanich w utrzymaniu o konstrukcji łatwej do naprawy w każdym serwisie terenówek, hełmów, butów, munduru. A to wszystko po za piekielnie drogimi programami Harpią, Orka. WISŁA, Narew,. Jest na co wydawać, oby pieniądze trafiły na sprzęt a nie do brzucha. Polska musi budować zdolności do samodzielnej obrony a tego kilka szt. HIMARS nie zapewni. Sojusznicy dzisiaj są jutro będą walczyć na drugim końcu świata i co wtedy?

  12. Jarek

    Chyba liczymy na sojuszników jak naród kurdyjski. Polska musi dążyć do posiadania broni atomowej w ilościach porównywalnych z Rosją. Wtedy możemy nawet ogłosić neutralność i olać ich wszystkich dwulicowych sojuszników.

    1. bender

      "Polska musi dążyć do posiadania broni atomowej w ilościach porównywalnych z Rosją". Ty nie mówisz tego na serio, prawda?

  13. As

    Takie ruchy pozorne w typie podpisywania tych samych planów, umów, święceń co kwartał to raczej działania czysto propagadnowe. W rzeczywistości o wszystkim zdecyduje dostępna w danym roku kasa, zależności osobowe i przetasowania w polityce międzynarodowej.

    1. Adam

      Czytaj ze zrozumieniem. Duże kontrakty, których realizacja jest rozłożona w czasie, będzie można traktować i realizować dzięki temu całościowo, zamiast zamawiać po kawałku co dwa lata.

  14. bender

    Ale o co chodzi? Tzw. ‘dobra zmiana’ wszystko robi dwa razy? Bieliki poświęcali dwa razy, te same Feniksy kupowali dwa razy, te same Groty/MSBS kupili dwa razy, a teraz po raz drugi podpiszą ten sam PMT, który minister Błaszczak już podpisał 28 lutego tego roku? Czy może po 8 miesiącach od podpisania poprzedniego PMT na okres do 2026 roku uświadomili sobie, że poprzedni PMT się zdezaktualizował i trzeba nowego? Tak czy siak albo poprzedni PMT był ściemą, albo nowy nią jest. Na wszelki wypadek ściągnąłem ze stron MON ten PMT z lutego. Zobaczymy jakie rewolucyjne zmiany wprowadzono w październikowej wersji.

    1. Niezależny

      Przeczytaj jeszcze raz artykuł. Chodzi o to że oprócz nowych celów modernizacji czy kształtu WP chodzi o to że teraz będzie można rozłożyć płatności za jakiś program np zakupu BWP na 15 lat, dzięki czemu w jednym kontrakcie będziesz mógł kupić teoretycznie 50% więcej BWP co da Ci np niższą cenę jednostkową, lub po prostu rozłożyć kwotę na więcej płatności bo kontrakt nie może wybiegać poza ramy czasowe PMT. Poprzedni PMT był podpisany na standardowy okres czasu czyli 10 lat ale chłopaki z MON zauważyli że niektóre programy modernizacyjne będą musiały być rozłożone na więcej lat.

    2. michalspajder

      Poczekamy na szczegoly.Mnie interesuja:Narew,Gawron,Miecznik,Orka,Daglezja,nastepcy PP64 Wstega,Wilk,Kruk,bezzalogowe statki powietrzne,Mustang,Pegaz i drugi etap Wisly.Ale zapewne Harpia i Himars zjedza wiekszosc srodkow.O programie smiglowcow wielozadaniowych to juz w ogole szkoda mowic,pewnie nic z tego jeszcze dlugo nie bedzie...

    3. Tryk

      Ciekawe skąd ściągnąłeś jak dokument jest niejawny?

  15. asf

    Od razu nasuwa się kilka pytań: - czy ten dokument zawiera wyliczenia, co, za ile i kiedy kupimy, tak, żeby kupować sprzęt, ale jednocześnie, żeby się tymi wydatkami nie udławić? Czy może jak zawsze do tej pory, jest to tylko spis pobożnych życzeń? - Czy zostanie podane do publicznej wiadomości, jakie punkty przewiduje ten plan, czy będzie to tajne przez poufne?

    1. Paweł P.

      Po wyborach, to wiesz może zostać papier. To co uważam, to że było dosyć czasu aby dostosować plan do zmieniających się realiów, teraz trzeba możliwie najwięcej zrobić aby go spełnić. No i wygrać wybory 6:0

    2. Niko

      Ten plan będzie tajny przez poufny więc nie zostanie podany do publicznej wiadomości jedynie szczątkowe informacje na stronie MON nie będzie wiadomo jakie punkty plany będzie miał ten plan. O punktach może będzie wiadomo na stronie internetowej dziennika zbrojnego wpisując Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej.

  16. Polish blues

    A to coś w ogóle da? Taki magiczny podpis zwiększy liczebność i unowocześni polską armię?

  17. tom

    następny będzie w przyszłym roku z dopiskiem Modernizacja WP 2050 - oprócz ton papieru sprzętu nie przybędzie

  18. Tomek pl

    Niech nie płacą za sprzęt z góry tylko przy odbiorze w ten prosty sposób będziemy 2-3 lata moderki do przodu

  19. werte

    Jeśli OPL nie jest w tym niejawnym planie pozycją o podstawowym priorytecie to cały ten dokument ma wartość makulatury.

  20. michalspajder

    Zapewne pospieszyli sie,bo wybory.Ale tylko cos dobrego moze dla WP wyniknac z takiego podejscia.Oby wreszcie cos sie ruszylo z Narwia,Daglezja,Mustangiem,Pegazem,wiecej Feniksow,nastepcy PP64 Wstega itd.No i jakas odbudowa MW i SP.Wazny jest zapis o “conajmniej” 2,5% PKB w 2030 r.Czyli moze byc,i oby bylo- wiecej.

  21. czyt

    Kiedy się skończy ta żałosna farsa odnośnie programów PMT dla WP? Od chwili objęcia rządów PiS takich dokumentów powstało już kilka a ile kosztowały? Okazuje się w żadnym nie ma spójności strategi modernizacji poszczególnych rodzajów wojsk/broni bo posowiecki złom co jakiś czas wymusza różne koniecznie działania a więc zmiany strategi. Jednak spory merytoryczne w MON,BBN, WP nie wnoszą nic do zwiększenia efektywnego potencjału obronnego WP, rozwoju nowoczesnej rodzimej myśli technicznej i zakupu jej produktów bo kierunek jest tylko jeden właściwy PGZ, tam gdzie jesteśmy bezbronni stosuje się zakupy z wolnej ręki i w miejsce broni made in Rusia mamy pozyskać broń made in USA.Ale gdzie rodzimy przemysł przecież to fundament każdego kraju? Gdzie rozliczenie tych 'czarusiów' cywilów i mundurowych za notoryczne przesunięcia kalendarzowe a także środków na inne cele a najczęściej reanimację posowieckiego złomu!Społeczeństwo powinno znać nazwiska tych wybitnych speców i motywy tych decyzji a ponadto proces rozliczania za tak debilną, mierną pracę! Owszem zaniedbań i braków jest sporo ale takie działania nadal będą NAS trzymać na końcu listy a US Army nie będzie walczyć za RP! Reasumując czekamy na publikację ilości PMT od czasu objęcia władzy przez PiS; kto personalnie wykonywał dany PMT i za jaką kasę, punkty rozwoju WP, kto nadzoruje personalnie i ocenia taki PMT!

  22. dropik

    moze 2050 ? to smieszne , ale papier , a zwlaszcza e-papier przyjmie wszystko

  23. OST

    Plan zakłada wdrażanie i zakup Borsuka?

  24. 46

    Plany, plany a zakupy? Sprzęt trzeba kupować a nie tylko tropić milony w badaniach . Taki Obrum . Niby pracuje ale jakim koszem. Za to projekt Borsuk jest skandaliczne niedofinansowany.

  25. Dark

    Tak ... już widzieliśmy plany ... 100+ razy ... a kiedy jakieś konkrety ... Ślazak nie przyjęty do służby, śmigłowców brak, tylko kilkanaście F16 sprawnych, brak skutecznej amunicji do Krabów, Raków oraz T72, papierowa modernizacja T72, Tytan ... chyba na 2gie tysiąclecie .... Chylę czoła przed takimi sukcesami i jeszcze przepłaconą Wisłę i Homara bez transferu technologii.

Reklama