Reklama

Siły zbrojne

Rozpoczęło się formowanie pułku logistycznego 18DZ

Fot. MON
Fot. MON

18. Dywizja Zmechanizowana składa się z trzech brygad: 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i sformowanej dodatkowej 19. Brygady Zmechanizowanej. Żeby żołnierze dywizji mogli funkcjonować sprawnie i skutecznie, muszą mieć wsparcie logistyczne. I to jest zadanie, które stawiam przed żołnierzami z 18. Pułku Logistycznego z siedzibą tu, w Łomży - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości sformowania 18. Pułku Logistycznego w Łomży.

We wtorek 17 września br. szef MON wziął udział w uroczystości z okazji sformowania 18. Pułku Logistycznego. Jednostka, która została utworzona na bazie Warsztatów Technicznych Łomża podlega bezpośrednio dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Pułk będzie zabezpieczał pod względem logistycznym działalność jednostek wchodzących w skład „Żelaznej Dywizji”.

To będzie pułk, który będzie składał się z trzech batalionów. Z batalionu, którego zadaniem będzie transport, z batalionu, którego zadaniem będzie zabezpieczenie i batalionu remontowego, który będzie miał w opiece sprzęt, którym dysponuje Wojsko Polskie.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Podczas uroczystego apelu minister Błaszczak wręczył dowódcy nowej jednostki, ppłk. Pawłowi Gałązce decyzję o sformowaniu 18. Pułku Logistycznego.

image
Uroczystość sformowania 18. Pułku Logistycznego/ Fot. MON

- To jest niezwykle ważne wydarzenie dla ziemi łomżyńskiej. Ktoś mógłby spytać dlaczego 18. Dywizja Zmechanizowana będzie operować tu, na wschód od Wisły, a otóż dlatego, że taka jest potrzeba. Chodzi o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Mam nadzieję, że mieszkańcy ziemi łomżyńskiej, tak patriotycznie nastawieni będą wstępować do Wojska Polskiego. Liczę na to, że zarówno 18. Pułk Logistyczny, jak i cała 18. Dywizja Zmechanizowana będzie odznaczała się liczebnością - mówił szef resortu obrony.

Uroczystość na Starym Rynku w Łomży zakończyła defilada pododdziałów.

image
Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak składa kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Represji Stalinowskich / Fot: MON

Decyzja o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej została podjęta w 2018 roku. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. 18. Pułk Logistyczny wejdzie w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej. Proces ten, będący jednym z priorytetów określonych w głównych kierunkach rozwoju sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2017–2026, realizowany jest w dwóch etapach i zostanie zakończony w 2026 roku.

Nowo formowany związek taktyczny będzie spełniał wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Jednakże jego podstawowym zadaniem będzie obrona terytorium RP. W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina (której formowanie rozpoczęło się w czerwcu tego roku), oraz pułki: logistyczny, artylerii, przeciwlotniczy i batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 DZ. Dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej jest generał dywizji Jarosław Gromadziński, jednostka dziedziczy tradycje 18. Dywizji Piechoty.

Reklama

Komentarze (6)

  1. Kolo

    Nie jest łatwo naprawiać to, co przez wcześniejsze 8 lat było rozwalane..... Ale dobrze że nowe jednostki są tworzone a liczebność SZ zwiększana.

    1. Stefan

      A co takiego naprawiono? To, ze się pojawia papierowe wojsko, myślisz że jak ktoś drukuje jednostki na papierze to od tego przybędzie. Na razie mamy trzy niedofinansowane dywizje, ze starym postradziecki sprzętem a kasa idzie na WOT, czy samoloty dla VIP. Gdzie śmigłowce, okręty podwodne, czy projekt Karabela. Nie siej na tym forum propagandy politycznej. Lepiej czasami mieć małą ale nowoczesną armię, niż dużą biegającą z łukami.

    2. Leszek

      To jest proces i pewnie ciągle będzie czegoś brakowało. Sądzę że we wszystkich armiach świata mają problemy. Jednak radzę zrobić ćwiczenie umysłowe (jeśli to oczywiście możliwe w przypadku szanownego Pana) i pomyśleć jak by wyglądała armia w obecnej pod rządami starej ekipy i nie ma tu we mnie jakiejś złości. Pewnie zamiast WOT planów kupna F35 Krabow Raków niedługo Brorsuków no i 18 dywizji o Patriotach nie wspomne z system IBCS fruwało by kilkadziesiąt caracali. Do czego one by nam się przydały w razie konfliktu niech wypowiadają się mądrzejsi ale wielkiej wyobraźni nie trzeba mieć.

    3. m p

      Co rozumie Pan przez słowo "mała" w przypadku naszej armii.Jak na kraj w takim połorzeniu geopolitycznym, o takiej powierzchni i liczbie ludności, to po pełnej mobilizacji może będzie to mała armia. Na razie to jest to mikro armia. Nawet jeżeli sprzęt jest najnowocześniejszy, to potrzebuje on obsługi.

  2. Wariat

    Warsztaty w Łomży klepaly BWP a teraz prawdziwa praca Ale czym?

  3. Saper

    Co dokładnie będzie zabezpieczał ten batalion zabezpieczenia?

  4. Grredo

    No to jeszcze pułk artylerii, oraz batalion piechoty dla Pierwszej Brygady.

  5. Piotr ze Szwecji

    Interesującym jest według mnie, że 18 dywizja jest formowana według nowych wzorców opartych na bojowych doświadczeniach wojsk NATO. Ta dywizja to wyzwanie dla WP na poziomie organizacyjnym. Mam nadzieję, że jej ostateczny test odbędzie się na jakimś zmodernizowanym poligonie w manewrach w skali całej tej dywizji. Powodzenia!

  6. Ślązak

    czy tylko ja widzę że wszystkie nasze dywizje poza 18 wywodzą się w prostej linii z jednostek LWP , to jakiś komunistyczny esprit corps ( dobre tradycje mają 18 kilka brygad i WOT ) i nikomu to nie przeszkadza

Reklama