Bahrajn zamawia Patrioty

16 sierpnia 2019, 09:39
5c3e4c8bc03c0e1648f5e0d2
System Patriot w czasie strzelań. Fot. Raytheon

Królestwo Bahrajnu podpisało umowę z rządem USA na zakup systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu MIM-104 Patriot PAC-3+ w ramach procedury FMS (Forgein Military Sales).

Jak podał w komunikacie koncern Raytheon, podpisana umowa (Letter of Offer and Acceptance) pozwala rządowi Stanów Zjednoczonych na rozpoczęcie negocjacji z koncernem Raytheon dotyczących produkcji nieujawnionej liczby systemów i pocisków dla sił zbrojnych Bahrajnu. Spółka nie podała szczegółów transakcji

Stosunkowo niedawno, bo na początku maja, Bahrajn otrzymał zgodę Departamentu Stanu na zakup dwóch jednostek ogniowych Patriot PAC-3+, z 60 pociskami PAC-3 MSE oraz 36 PAC-2 GEM-T, 9 wyrzutniami M903, dwoma stacjami radiolokacyjnymi AN/MPQ-65 i taką samą liczbą współpracujących z nimi systemów AN/MSQ-132 ECS wraz z wyposażeniem dodatkowym. W notyfikacji Kongresu jako maksymalną kwotę podano 2,478 mld USD. Należy pamiętać, że notyfikacja Kongresu zawiera maksymalny zakres transakcji i cenę, więc zapisy umowy mogą się od niej różnić.

"Zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot firmy Raytheon zapewni Królestwu Bahrajnu odpowiednie wyposażenie do obrony przed pociskami balistycznymi, pociskami kierowanymi oraz samolotami załogowymi i bezzałogowymi” - powiedział prezes Raytheon Integrated Defense Systems Ralph Acaba. „Patriot jest stale modernizowany, ulepszany i unowocześniany przez społeczność 17 państw, aby wyprzedzać zmieniające się zagrożenia w nadchodzących latach” - dodał Acaba.

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot PAC-3+ jest dziełem amerykańskiego koncernu Raytheon w kooperacji z koncernem Lockheed Martin, odpowiedzialnym za budowę pocisków PAC-3. System Patriot są cały czas modernizowane, udoskonalane i aktualizowane zgodnie z najnowszymi wymaganiami pola walki. Obecnie Patriot w różnych wersjach i konfiguracjach jest używany lub został zakupiony przez następujące 17 państw: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Grecja, Holandia, Hiszpania, Izrael, Japonia, Katar, Korea Południowa, Kuwejt, Niemcy, Polska, Rumunia, Szwecja, Tajwan, Stany Zjednoczone Ameryki i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Polska jest pierwszym użytkownikiem systemu Patriot zintegrowanego z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS, pozwalającym na wykorzystanie różnych radarów i efektorów w ramach jednego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
PL
piątek, 16 sierpnia 2019, 14:20

I czym tu się chwalić że kupiliśmy raptem dwie baterie które rozwaliły budżet MON a już śnią o F-35.Zobaczycie my z tymi dwoma tylko bateriami zostaniemy,będzie co pokazać na paradzie razem z raptem 20 wyrzutniami Himars.Defiladowa armia i minimalne wzmocnienie naszego wojska,oto chodzi temu MON

Derwisz
piątek, 16 sierpnia 2019, 13:46

Kto to będzie obsługiwał? Bahrajn to fajna liberalna wyspa no ale nie widzę chetnych.

Hmmm
piątek, 16 sierpnia 2019, 12:39

A dlaczego nie s400 ? Przecież pokazały swoją skuteczność w Syrii , a nie czekaj nie pokazały .

odkłamiacz
sobota, 17 sierpnia 2019, 11:52

Koniec lotów USA i Izraela nad Syrią na zachód od Eufratu są dowodem na ich skuteczność. Stąd tylu na nie chętnych. Nawet Arabia Saudyjska chce kupić S-400. Tylko Davien bredzi, że Patriot mają choć jeden lepszy parametr od S-400.

Sowa
piątek, 16 sierpnia 2019, 12:34

To my jesteśmy już użytkownikiem ?Chyba coś mnie ominęło albo przeniosłem się w czasie

Znawca Trumpa
piątek, 16 sierpnia 2019, 12:00

Niechby spróbował nie zamówić! :)

Tweets Defence24