Reklama

Siły zbrojne

Potencjał Sił Zbrojnych RP i plany jego użycia w razie zagrożenie epidemiologicznego

Rosomak WEM. Fot. Combat Camera Poland
Rosomak WEM. Fot. Combat Camera Poland

Siły Zbrojne RP dysponują dużym potencjałem logistycznym, kadrami i zapleczem badawczym do zwalczania zagrożenia epidemiologicznego. Istnieją też procedury zgodnie z którymi wojsko może współpracować z innymi służbami w zwalczaniu tego rodzaju sytuacji kryzysowych – wynika z odpowiedzi jakich udzieliło portalowi Defence24.pl Ministerstwo Obrony Narodowej. Szczegóły publikujemy poniżej.

Plany użycia

 Siły Zbrojne RP są przygotowane na wdrożenie planów wsparcia administracji publicznej zgodnie z Planem Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej (PZK RON), który jest załącznikiem do Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawia on zasady działania jednostek wojskowej służby zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek pionu sanitarno-epidemiologicznego, osłony przeciwepidemicznej i osłony przeciwepizootycznej w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Określa również kierunki współdziałania służb cywilnych i SZ RP w przypadku naturalnych ognisk epidemicznych chorób zakaźnych o wymiarze katastroficznym a także w odpowiedzi na atak terrorystyczny z użyciem broni masowego rażenia. Szczegóły mówiące o liczbie możliwych do użycia żołnierzy i specjalistycznego sprzętu ujęte są w załączniku do PZK RON „Użycie Sił Zbrojnych RP w Działaniach Przeciwepidemicznych, Sanitarnohigienicznych, Udzielaniu Pomocy Medycznej oraz Likwidowaniu Skażeń i Zakażeń Biologicznych”, który jest dokumentem niejawnym. 

W przypadku wsparcia organów administracji publicznej kierowane są specjalistyczne siły i środki podległe pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz WOT. Uruchomienie zasobów SZ RP odbywa się na wniosek o wsparcie skierowany z administracji rządowej. Za planowanie i dowodzenie wojskami wydzielonymi do wsparcia administracji rządowej i samorządowej w przypadku wystąpienia niemilitarnych sytuacji kryzysowych odpowiada Dowództwo Operacyjne RSZ. Dokonuje ono także przeglądu obowiązujących procedur oraz sił i środków zadeklarowanych w PZK. Resort Obrony Narodowej systematycznie wspiera działania służb cywilnych w zadaniach w zakresie osłony przeciwepidemicznej i przeciwepizootycznej (np.: Ptasia Grypa, Afrykański Pomór Świń ASF, czy obecnie sytuacja związana z koronawirusem).

„Wojska Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do udzielenia wsparcia w walce z koronawirusem. Zakres ewentualnych działań mógłby dotyczyć na przykład wsparcia systemu opieki zdrowotnej głównie w obszarze logistyki. W zakresie wsparcie społeczności lokalnych i jej zasobów wsparcie może być udzielone w zakresie logistyki oraz oceny sytuacji osób starszych. Oprócz tego jesteśmy w gotowości do podjęcia działań ograniczających ryzyko rozprzestrzeniania wirusa. Dowódcy brygad OT pozostają w bezpośrednim kontakcie z wojewodami, uczestniczą w posiedzeniach zespołów oceniających i planujących ewentualne działania.” – informował niedawno Defence24.pl rzecznik Wojsk OT ppłk Marek Pietrzak. Już teraz wiadomo, że żołnierze WOT przystąpili do działania wspierając m.in. oddziały Straży Granicznej.

Potencjał naukowo-medyczny

W zakresie zabezpieczenia sanitarnohigienicznego i osłony przeciwepidemicznej w resorcie obrony narodowej funkcjonują podległe Dyrektorowi Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia Wojskowe Ośrodki Medycyny Prewencyjnej (WOMP) w Bydgoszczy, Gdyni , Krakowie, Modlinie i Wrocławiu, które w swoich strukturach posiadają między innymi Zespoły Reagowania Epidemiologicznego oraz Zespół Laboratoryjny.” – informuje MON.

W skład każdego Zespołu Reagowania Epidemiologicznego wchodzą:

-Sekcja Ewakuacji Medycznej - do zadań której należy miedzy innymi specjalistyczna ochrona osób porażonych czynnikami broni masowego rażenia i nadzór nad ewakuacją medyczną;

- Sekcja Rozpoznania Biologicznego która jest mobilnym (posiadającym własny pojazd specjalistyczny) elementem strukturalnym WOMP. Ma za zadanie wstępne rozpoznawanie czynników zagrożeń biologicznych , pobieranie próbek i transport materiału zakaźnego do laboratorium referencyjnego;

- Sekcja Dezaktywacyjno- Dekontaminacyjna do zadań której należy dekontaminacja ludzi i sprzętu w rejonie działania. 

W zakresie realizowanych działań WOMP współpracują z Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych oraz Wojskowym Instytutem Higieny i Epidemiologii w Warszawie, w strukturach którego funkcjonuje Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach wraz z laboratorium o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa BSL-3 wyposażonym w sprzęt do badań niebezpiecznych czynników biologicznych. Wyżej wymienione podmioty przeznaczone są do osłony przeciwepidemicznej wojsk. Użycie jednostek i instytucji SZ RP do działań w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, w tym do wsparcia organów administracji publicznej określone jest w ramach Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego oraz Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, które są elementami zapewnienia bezpieczeństwa państwa.

Szkolenia i inwestycje

Podmioty realizujące zadania z obszaru sanitarnohigienicznego i osłony przeciwepidemicznej systematycznie prowadzą zarówno szkolenia wewnętrzne jak i współuczestniczą w szkoleniach, ćwiczeniach i treningach prowadzonych przez podmioty cywilne. Ponadto w ramach wzajemnej współpracy organizują szkolenia dla podmiotów cywilnych np. z zakresu stosowania środków ochrony indywidulanej czy poboru prób biologicznych. W ramach ćwiczeń prowadzonych w SZ RP planowane i ćwiczone są różne incydenty oraz scenariusze związane z powyższymi zagrożeniami. Część posiadanych środków finansowych przeznaczana jest między innymi na wzmocnienie diagnostyki laboratoryjnej. - informuje MON.

Reklama

Komentarze (14)

  1. Armia

    Czyli nie ma nic. W PRL przynajmniej OP1 było na stanie a tu cos o jednym pojeździe wspominają. Żal.pl sukcesywnie wszystkie ekipy rozwalały armie od 89 roku. Tyle się mówi o broni biologicznej a my zamiast inwestować w rozwój nowych technologii i specjalistycznych jednostek inwestujemy w harcerzy z wot. Wskrześmy jeszcze ułanów.

  2. Karanja

    Miałbym gorącą prośbę do redakcji żeby pisali konkretne, niezależne artykuły oparte na faktach. Notki prasowe MON możemy przeczytać na stronie internetowej ministerstwa...

    1. ..z dykty

      i co PUSZCZĄ TO????? lekarze WOŁAJA o maski --!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Andrzej

    Fakty wyglądają zgoła inaczej od przedstawionych , gdyby ujrzały światło dzienne należałoby nazwać je skandalem ale pan minister wraz z dyrektorem departamentu wojskowej służby zdrowia czynią wszystko aby tak się nie stało . Liczy się wydźwięk propagandowy a nie merytoryka - TAKIE MAMY CZASY albo inaczej TAKICH MAMY RZĄDZĄCYCH .

  4. Darek S.

    Trele morele. To wszystko jest tylko na papierze. Te nasze wojska będą mogły się wykazać już za 3 tygodnie. Sami popatrzycie jak to będzie wyglądało.

  5. Ustawiator

    MON rozwalił Puławy Dlaczego? Bo pułkownik byl do awansu,po min 4latach służby w stopniu, a to nie pasowało BŁASZCZAK owi Bo to nie byli klakierzy ale AGGENCI USA CO ZA NONSENS tego pana,po zawodowej gastronomiczna

  6. wirus

    Czy prawdą jest,że Błaszczak odwołał kierownictwo WIHE (wybitni wirusolodzy) ??? A szefem został chemik?? Czy Def24 o tym napisze,jakiś wywiad?

    1. kapral

      jakaś dziwna cisza zapadła wobec zmian kadrowych w Ośrodku Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach gdzie zostali odwołani ze stanowisk płk dr Marcin Niemcewicz, kierownik pracowni wirusologii ppłk dr Aleksander Michalski oraz szef pracowni zabezpieczenia ppłk Jacek Wójcicki. Już 2 lutego pismo w tej sprawie do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka skierował płk w st. spocz. prof. dr hab. n.med. Krzysztof Chomiczewski, były komendant WIHE, a obecnie konsultant krajowy ds. epidemiologii w działaniach związanych z obronnością kraju. Prof. Chomiczewski stwierdza również, że nikt z pracowników ośrodka w Puławach nie dorównuje najwyższym kwalifikacjom i doświadczeniu jakie posiadają wyrzuceni oficerowie. Przypomina, że zarówno płk. Niemcewicz, jak i płk. Michalski byli stypendystami w Instytucie Biologii Molekularnej Uniwersytetu Scranton w USA. Wiedzę zdobywali również w Instytucie Chorób Zakaźnych amerykańskiej armii czy na uniwersytetach w Australii, Holandii i Grecji.

  7. Gandalf

    Szkoda komentować. Tolkien przy dobrej flaszce by tego nie wymyślił...

    1. Medicos

      Kolega ma rację Pozdrawiam Gandalfa

  8. Tak

    W pisaniu bajek to jestesmy najlepsi.wojsko polskie czynne od 7 do 15,(w razie zagrozenia dzwonic na infolinie)

  9. men

    Czy to w ramach tego planu ach i ech odwołano d-ctwo labo w Puławach? (30.01.2020)

    1. Bruno

      To nie pierwsze szkodliwe działanie Błaszczaka, kwalifikujące się wręcz pod sąd. No ale kto mu coś zrobi? To taki drugi, a nawet pierwszy Kurski,nie do ruszenia.

  10. rezerwista

    Plany są ładne i zniosą wszystko, tylko jak mają się do tego zwolnienia fachowców w ostatnim okresie, czyżby nie chcieli brać udziału w farsie propagandowej.

    1. Bruno

      To nie oni się zwolnili, a Błaszczak to zrobił. To zakrawa na celowe działanie na szkodę kraju.

  11. Dudley

    Niech no MON odpowie ile wojskowych laboratoriów jest w stanie przeprowadzać testy na koronowirusa , i ile ich może zrealizować w ciągu np tygodnia? Co zabezpiecza diagnostykę. A dopiero w następnej kolejności, przychodzą zdolności do hospitalizowania i przeprowadzania kwarantanny. Jakimi zdolnościami dysponuje wojsko również w tej mierze? Iloma łózkami z intensywną opieką medyczną może dysponować po rozwinięciu szpitali polowych? To są proste pytania i odpowiedzi tez są proste. Jak widzieliśmy w Chinach i obserwujemy w Itali cywilna służba zdrowia nie wyrabia, bo nie jest przygotowana na przyjęcie tak dużej liczby poszkodowanych w tak krótkim czasie. Ale w wojsku to chyba powinna być norma?

  12. Dudley

    Normalnie jak bym się cofnął w czasie o 30 lat, propaganda sukcesu. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej. Ludzie mówili komuno wróć, i masz wróciła.

  13. chri

    Armia pokonana przez wirusa, gdzie jest Antoni z jego terytorialsami, czy akademia "sztuki wojennej" i "wszelakiej" też jest zamknięta, gdzie jest Mariusz z jego "projekcją siły" i F-35, gdzie jest Bartosiak z jego teorią o poworocie do tzw. mocarstwowości

  14. Hip

    WOT miało być zwiększeniem możliwości Armii, w związku z tym, że nie ma OC powinni się tym zająć. To byłaby właściwa próba wobec kryzysu.

    1. Wołodyjowski

      Ja proszę żołnierzy z WOT o prywatne ubezpieczenie OC i rozszerzone zdrowotne ,/ prywatne W razie Co sa zabezpieczeni

Reklama