Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania: Typhoony z pociskami manewrującymi zastąpią Tornada

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Zakończona integracja pocisków Storm Shadow, Brimstone i Meteor na Typhoonach wieńczy proces przeniesienia tych światowej klasy zdolności z wiekowych maszyn Tornado, co pozwala na ich wycofanie z arsenału Royal Air Force. – oświadczył Gavin Williamson, Sekretarz Obrony Wielkiej Brytanii podczas uroczystości w bazie RAF Marham.

Brytyjskie samoloty Eurofighter Typhoon przeszły w ciągu ostatnich lat szereg testów i modyfikacji, których celem było przekształcenie floty tych myśliwców w maszyny w pełni wielozadaniowe, zdolne do skutecznego zwalczania wszelkich celów powietrznych i naziemnych. 

Jak podkreślił Sekretarz Obrony Wielkiej Brytanii, udało się to zrobić „na czas i w ramac zaplanowanego budżetu”, dzięki współpracy wojskowych specjalistów, oraz setek pracowników koncernów BAE Systems, MBDA i Leonardo zaangażowanych w „Projekt Centurion”, którego celem było przeniesienie pełni możliwości samolotu Panavia Tornado GR.4 na zmodyfikowaną wersję samolotu Eurofighter oznaczona Typhoon FGR.4.

image
Trzy generacje samolotów RAF: F-35, Typhoon i Tornado. Fot. RAF

W ramach „Projektu Centurion”, wartego 425 milionów funtów przez ostatnie trzy lata, samoloty Eurofighter Typhoon dysponują teraz pociskami manewrującymi Storm Shadow, rakietami powietrze-powietrze Meteor oraz precyzyjnymi pociskami powietrze-ziemia Brimstone.
Oznacza to, że odrzutowce zwiększyły możliwości przechwytywania celów powietrznych i uderzenia na obiekty naziemne, płynnie przejmując zadania maszyn Tornado, które bliskie są przejścia na emeryturę. (…)
Tornado, które służą od 1979 roku i miały swój debiut bojowy w 1991 roku w Zatoce Perskiej, zostaną wycofane ze służby w marcu 2019 roku.

Gavin Williamson, Sekretarz Obrony Wielkiej Brytanii

O ile zdolność do użycia bomb kierowanych Paveway Mk. IV była dostępna już dla Typhoonów transzy 2, o tyle integracji wymagały pociski manewrujące Storm Shadow, lekkie pociski powietrze-ziemia Brimstone oraz nowe rakiety powietrze-powietrze Meteor o zwiększonym zasięgu i lepszej manewrowości. Zakończenie tych prac musiało odbyć się przed zaplanowanym na 2019 rok wycofaniem z ostatnich eskadr bojowych samolotów Panavia Tornado GR.4. Jest to o tyle istotne, że stanowią one nadal istotny komponent obecności brytyjskich sił zbrojnych w operacjach bojowych. Wraz z Typhoonami operują np. z Cypru przeciw tzw. Państwu Islamskiemu.

Zakończenie w terminie Projektu Centurion pozwala zamknąć stulecie brytyjskiego lotnictwa z flotą nowoczesnych maszyn bojowych, której trzon stanowią obecnie Typhoony, sukcesywnie uzupełniane przez kolejne dostarczane samoloty 5. generacji F-35B Lightning II. W dalszej perspektywie flotę silnie uzbrojonych Typhoonów i posiadających zdolności stealth F-35 mają uzupełnić brytyjskie samoloty nowej generacji Tempest. Podczas uroczystości w bazie RAF Marham w tle ustawiono cztery maszyny: "schodzące Tornado", obecne Typhoon i Lightning II oraz makietę Tempesta, która swoją premierę miała na ubiegłorocznym salonie lotniczym w Farnborough.

Reklama

Komentarze (6)

  1. Stalker

    Bo Tornada to historia. EF-2000 je zastąpią a integracja kosztuje stąd ich cena. To dobre maszyny a UK/Niemcy/Hiszpania czy Włochy nie mają w planach wyjścia z EF-2000. Proste.

  2. Kos

    Dlaczego nie jesteśmy zainteresowani pozyskaniem tych Tornad skoro w Niemczech mają latać do 2035. Czy lament zacznie się dopiero wtedy jak kupi je Indonezja, Chile albo inna Arabia Saudyjska? Po co podtrzymywać tę fikcję z naszymi su22 czy mig29?

  3. KrzysiekS

    Marek1 masz rację ale zauważ że armia WB zawsze była policyjna nie potrzebowali silnej armii lądowej tylko morskiej (wyspa). RAF od II wojny światowej to II siła w WB dlatego może warto (jeżeli daliśmy dupy z F-35 proponowano nam płacenie za pracę nad projektem i później profity teraz podłączyć się pod projekt Brytyjski i czegoś się nauczyć oraz trochę później zarabiać.

  4. KAR

    Szkoda, że samoloty Tornado są już mocno wyeksploatowane (niemieckie też), bo dla nas jak znalazł, mimo niezbyt taniej eksploatacji tych maszyn. W sumie udana konstrukcja.

  5. Marcin

    może eskadra Tornado dla Polski dla zastąpienia Su-22 ? na dekadę mielibyśmy sprzęt na poziomie.

  6. Marek1

    Wydaje się, ze Brytole powoli kończą swój okres "wielkiej smuty" dla swych sił zbrojnych. Doprowadzili przez ost. 2,5 dekady swoja armię nieomal do rozkładu(szczególnie wojska lądowe), a teraz zabierają się do roboty nad odbudową potencjału i zaczęli jak zwykle od RAF i w mniejszym stopniu RN. WL są w najgorszym stanie. Wg angielskich źródeł w poł. ub. roku Angole mieli sprawnych operacyjnie ok 80 MBT typu Challenger 2 ...

Reklama