Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Integracja systemów Wisła i Narew tematem rozmów międzyrządowych w PGZ

Fot. PGZ
Fot. PGZ

W siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Warszawie odbywa się spotkanie z udziałem przedstawicieli rządów Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz zagranicznych koncernów zbrojeniowych oraz Konsorcjum PGZ–WISŁA. „Podczas trzydniowych warsztatów poruszone zostaną tematy integracji polskich elementów systemu Wisła/Narew z systemem IBCS oraz potencjalnych efektorów” - poinformowała PGZ w komunikacie prasowym. 

Jak informuje PGZ międzyrządowe negocjacje, które odbywają się w dniach 22-24 stycznia  to kolejny krok na drodze do realizacji programów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła i Narew. Rozmowy dotyczą między innymi integracji i współpracy polskich systemów kierowania i dowodzenia z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS oraz integracji efektorów zagranicznej produkcji w kontekście zastosowania ich w pracach nad systemem Narew.

Spotkania na tym szczeblu są najlepszym potwierdzeniem, że prace nad budową wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej postępują. Programy te są dla PGZ szansą na uzyskanie szerokich kompetencji w zakresie produktów tej kategorii i włączenie naszych spółek w łańcuchy dostaw zagranicznych koncernów. Grupa wiąże bardzo duże nadzieje z realizacją programu Narew i właśnie podczas takich spotkań jesteśmy w stanie zaprezentować naszą gotowość do rozpoczęcia prac nad tym projektem

wiceprezes PGZ S.A., Sebastian Chwałek

Jak informuje PGZ program Narew zakłada pozyskanie dla Sił Zbrojnych RP baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu. Jest on środkowym szczeblem projektowanego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej, na który składać się będą również systemy Wisła oraz obrona przeciwlotnicza niższego szczebla m.in. Pilica. Jednym z zadań zestawów Narew będzie też ochrona zgrupowań Wojsk Lądowych, gdzie nowe rozwiązania zastąpią używane obecnie, zmodernizowane systemy Kub i Osa.

Wisła to z kolei program dotyczący pozyskania systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu opartych na systemie obrony przeciwlotniczej Patriot i sieciocentrycznym systemie dowodzenia IBCS. 

Wiosną 2018 roku MON zadeklarowało, że łączna wartość pierwszej fazy Wisły nie przekroczy wartości 4,75 mld dolarów netto, czyli – według ówczesnego kursu – 16,1 mld zł (przy czym resort przyjął nieco wyższy kurs i jako łączną wartość pierwszej fazy podawał kwotę 16,6 mld zł). Z tej kwoty według zapewnień MON do polskich firm miało trafić ponad 700 mln zł. Wszystkie płatności są rozłożone na lata 2018-22. Wartość głównej umowy podana w marcu przez ambasadę amerykańską w Warszawie to 4,6 mld dolarów.

Reklama

Komentarze (15)

  1. Davien

    Panie Covax więc skoro wiesz że zablokował to może napisz jak, bo w Feniksie-Z miał byc jedynie wykorzystywany ich napęd wiec zmieniamy go i po sprawie.

  2. Covax

    Panie Davien: "zbawczy Roxel" na 20 lat zablokował prace na feniksem. Jakimi zapisami nie wiem. Ale ze zablokowal to wiemy wszyscy ;-)

  3. Davien

    Panie Covax, po pierwsze to przy takim zapisie jedynie wtedy MBDA mogłoby sie przyczepic jakby wykorzystano dokłądnie je rozwiazania i jej systemy, a tak sie składa ze do Link-16 nie maja żadnych praw. Do tegodwukierunkowe datalinkimamy w wojsku juz obecnie( F-16) wiec cos ci nie wyszło:)

  4. Covax

    Panie KrzysiekS: bedzie mogla tak jak roxel zablokowal na 20lat prace nad feniksem. Wystarczy zapis ns wzor tego ktory przytoczylem w temacie data linku i kazda sztuka broni wykorzystujaca dwukierunkowy data link bez kasy dla MBDA stanie sie "nielegalna". A WB najwyzej sie wyprowadzi na U-kraine, jak powiedzial pan dyrektor R.Musiał potrzeba tylko woli politycznej. A czy " wola nie napisze ze polin potrzeba nasams z amraam" tego niestety nie wiemy.

  5. KrzysiekS

    Panie Covax WB MBDA nic nie będzie mogła zabronić jeżeli razem z Ukrainą zbudują nowy efektor a PGZ da radary i taki tańszy zestaw można spokojnie eksportować bo o tym mówię. Nie przeszkadza to w niczym Narwi z efektorem MBDA

  6. Covax

    A tak na marginesie, czy aby nie "popłynelismy w Narwi" a teraz "MB" robi "maskirowke" tymi "biedahołkami" akurat jak kończy się konferencja w tym temacie, Przypadek ??

  7. Akanios

    @Covax. Ignacy Krasicki (biskup warmiński)

  8. Covax

    Panie KrzysiekS: Wystarczy zapis "wraz z rakietami camm, MBDA przekazuje nowoczesna technilogi komunikacje dwutorowej efektor-wyrzutnia wraz z technologiami pokrewnymi, ktore stanowi wlasnosc intelektualna MBDA przez 25 lat" i nawet sobie drona nie zbudujesz ( nie mowiac o rakietach) bo MBDA odrazu pogoni za własność intelektualna. Zreszta już był "cudowny" kontrakt na faniksa, "Nową przypowieść Polak (MON/PGZ )sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." J. Kochanowski

  9. Lord Godar

    Oby tylko po kilku takich spotkaniach przy kawie i herbacie , nie okazało się , że najlepszą , najmniej problematyczną , najwięcej wnoszącą do naszego przemysłu i gospodarki będzie ... jedyna możliwa opcja czyli zakup na zasadzie "negocjacji międzyrządowych"produktu made in USA np opartego o rakiety AMRAAM lub ich wersji systemu z Izraela , bo przecież pośrednicy muszą zarobić , bo kupić bezpośrednio np. z Izraela nam nie wolno ... czy w Wielkiej Brytanii . Jeśli pozwolimy sobie na "odebranie" Narwi i nasz przemysł dostanie w offsecie to co zwykle , to będzie to jeden z ostatnich już gwoździ do trumny naszego przemysłu zbrojeniowego i uzależni nas od innych już totalnie... A będzie to tylko potwierdzeniem , że już całkowicie poddaliśmy się lobbystom i ulegliśmy "czarowi" polityki wielkiego brata ...

  10. KrzysiekS

    KrzysiekS->Razparuk Dlatego powinniśmy włączyć PGZ w to co proponuje WB z Ukrainą i stworzyć 2 tańszy niezależny system z możliwością eksportu i niezależnego rozwoju.

  11. Razparuk

    MBDA dało tyle gwiazdek,odnośników,klauzul ograniczających itd że wziecie CAMM to śmierć naszych B+R.

  12. dDDK

    Oby tylko się dogadali z Brytyjczykami. Swoboda produkcji w kraju rakiety typu CAMM to najistotniejsza kwestia dla naszego przemysłu i sił zbrojnych. Ważniejsza nawet niż Wisła.

  13. Willgraf

    cytuje: Spotkania na tym szczeblu są najlepszym potwierdzeniem, że prace nad budową wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej postępują. Programy te są dla PGZ szansą na uzyskanie szerokich kompetencji w zakresie produktów tej kategorii i włączenie naszych spółek w łańcuchy dostaw zagranicznych koncernów. Grupa wiąże bardzo duże nadzieje z realizacją programu Narew i właśnie podczas takich spotkań jesteśmy w stanie zaprezentować naszą gotowość do rozpoczęcia prac nad tym projektemwiceprezes PGZ S.A., Sebastian Chwałek odpowiadam: to jest polityczny bełkot za którym nic nie idzie poza pozorowaniem prac i tuszowaniem własnej nieudolności !

  14. df

    Skoro przedstawiciele rządu wb uczestniczyli w spotkaniu to znaczy że CAMM nadal jest w grze

  15. KrzysiekS

    Największe pieniądze i największa niewiadoma. PGZ napina się na CAMM/CAMM-er dlatego że USA nie daje nam pełnej produkcji SkyCeptor i słusznie pytanie czy MBDA UK daje nam wszystko w CAMM. Pełna (czyli 100% technologi z możliwością modernizacji) produkcja efektora dla systemu NAREW to podstawa.

Reklama