Siły Powietrzne USA testowały obronę laserową

18 lutego 2021, 15:05
Zrzut ekranu 2021-02-18 o 15.56.23
Rys. Raytheon

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały o przetestowaniu nowego systemu obrony laserowej do obrony baz lotniczych. Chodzi o High Energy Laser Weapon System 2 (H2) stworzony przez Raytheon Intelligence & Space na podstawie poprzedniej wersji systemu określanej jako H1.

H2 różni się od – wprowadzonego do użytku na początku 2020 roku – systemu H1 zastosowaniem szeregu poprawek wzmacniających konstrukcję i umożliwiających lepsze przetrwanie w trudnych i zróżnicowanych warunkach klimatycznych. H2 jest też łatwiejszy w transporcie i uważany jest za znacznie celniejszy, dzięki zastosowaniu nowego urządzenia kierowania wiązką. Na silniejszy i większy wymieniono także system zasilania systemu w porównaniu z rozwiązaniem poprzednim.

Testy trwały od wiosny ubiegłego roku i objęły pierwsze kompletne przeszkolenie z jego obsługi żołnierzy z personelu ochrony USAF oraz pierwsze integrowanie systemu tej klasy z systemami obrony baz lotniczych. Za jego pomocą można zwalczać bezzałogowe aparaty latające.

Reklama
Reklama

Jak powiedział ppłk Jared Rupp, dowódca jednostki testującej nową broń: „lokalizacje w bazie zostały wybrane tak aby zmaksymalizować zdolność do niszczenie bezzałogowców za pomocą broni energii skierowanej, pomagając zapobiec możliwości rozpoznania jej przez przeciwnika albo dokonania ataku”.

Testy H2 były częścią całego cyklu eksperymentów z bronią energii skierowanej prowadzonej na wiosnę 2020 roku. Polegały one na sprawdzaniu gotowych rozwiązań w tym zakresie, nauce ich obsługi i testowaniu ich w różnych lokalizacjach.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Extern
piątek, 19 lutego 2021, 11:50

No i tyle może być niedługo pożytku z dronów, że przeciwnik będzie musiał zużyć więcej paliwa do generatorów ładujących kondensatory broni energetycznej.

wRG
środa, 24 lutego 2021, 14:58

To zostaną stworzone powłoki refleksyjne dla dronów, wyrzutnie chmur materiałów refleksyjnych i rozpraszających itp. kolejny wyścig pocisk-pancerz

Bobi
piątek, 19 lutego 2021, 04:29

Ruscy seryjnie produkują na kamazach systemy zdolne zbijać wszystko w obrębie 100km.

korekta propagandy
piątek, 19 lutego 2021, 18:54

produkują, na kamazach, systemy wszystko i 100km te wyrazy można wywalić, reszta wyrazów może się zgadza

Davien
piątek, 19 lutego 2021, 17:35

No dawno tak się nie usmiałem:) ALe chyba o tym rozwalonym przez drony systemie repellent-1 nie mówisz?:)

dim
czwartek, 18 lutego 2021, 19:13

"I wymieniono system zasilania na mocniejszy..." - przy artykule o tym poprzednim US -systemie lasera, od razu wskazywałem Państwu na bardzo grube kable, leżące na ziemi, pod naczepą i biegnące gdzieś "do tyłu", "za plan zdjęcia". Co tłumaczyłem, jako okoliczność propagandowo przemilczaną, że dany system nie potrafił jeszcze być autonomiczny, z własnego generatora, potrzebował wielkiej mocy z zewnątrz. Te kable były przecież pierońsko grube... jak te zapamiętane z dzieciństwa czarne węże pana dozorcy, te do podlewania trawników... Ech ! Z czasów przedszkola, pamiętam, że i Pałac Kultury był kilka razy większy, niż jest dziś.

Extern
piątek, 19 lutego 2021, 10:55

A może o prostu generator nie jest na naczepie razem z układami lasera tylko na innym pojeździe, bądź przyczepce. Ma to swoje uzasadnienie praktyczne, generator jest głośny, ciepły, brzydko pachnie i w dodatku co najgorsze drga pracując, więc drgania te przenosiły by się na sam układ celowania.

tut
czwartek, 18 lutego 2021, 16:51

Czy u nas są prowadzone jakieś prace z laserami? Kiedyś byliśmy w tym względzie potęgą. Co nam z tego zostało?

Eee tam
piątek, 19 lutego 2021, 09:31

Czemu Polska ma wydawać kasę na rozwój czegoś co już sojusznik ma i testuje? Wystarczy kupić gotowe i sprawdzone i po sprawie a zająć się produkcją mebli w czym jesteśmy potęgą.

wert
sobota, 20 lutego 2021, 10:46

z tych "mebli" mamy rocznie 9 mld EU wpływów.

X
piątek, 19 lutego 2021, 09:04

W ramach pierwszego PMT był zapis o broni "o skierowanej energii, oraz sposobach obrony przed nią", ale od tamtej pory ciiiisza. Tak jak nad innymi perspektywicznymi systemami.

kibic
czwartek, 18 lutego 2021, 21:51

Za czasów PRL były prowadzone prace nad laserową mikrosyntezą jądrową i inne tematy, ale na kolana zagranica nie padała. W Polsce prowadzono wiele badań. Z laserami też. Po bankructwie PRLu państwowe badania podupadły w każdej dziedzinie. Dzisiaj mamy na przykład poważną prywatną firmę KIMLA z Częstochowy, która sama produkuje lasery dużej mocy do cięcia stali, ale oni zajmują się chyba głównie maszynami CNC (np. duże obrabiarki) i raczej nie prowadzą działań dla wojska. Gdyby chcieli, to pewnie mogliby i tu się odnaleźć. Cechuje ich to, że mają gotowe zaawansowane własne produkty przemysłowe, a to znaczy, że nie tylko potrafią prowadzić badania, ale potrafią też doprowadzić sprawy do finału.

Damian
sobota, 20 lutego 2021, 14:58

Inne galaktyki i Planety Odpowiedniki Planet Naszego Układu Słonecznego Dały Efekt Symulacji i Nowych Zjawisk Astronomicznych Rozbłyski Super Nowych Gwiazd i Powstawanie po Implozji Czarnych Dziur takie to o to chęca Laserowe Optyka Atomistyka Astronomia i Wszechświat Kosmiczne Szach Mat PRL Podboje Kosmosu Rakiety i Mechanizacja Naukowcy Plany Pomysły i Destrókcja Warónków Sprzyjających Życiu na Planecie Ziemia Układ Słoneczny itd.

Damian
sobota, 20 lutego 2021, 14:52

Tak zwana Zapalarka Gwiezdna Planetarnej Masy Gazowej Metanowej bądź Wodorowej Naszego Układu Planetarnego wraz z Tajemniczymi Obiektami Planetami Co gdzie ile po co Zimna Wojna Szach Mat Kosmiczny ? PRL

gegroza
czwartek, 18 lutego 2021, 20:56

tak ale w warunkach laboratoryjnych i bez szans na coś poważniejszego

Cichy
czwartek, 18 lutego 2021, 20:31

Polska nauka pracowała nad laserem intensywnie w 70 i 80 latach XX w., czyli w okresie historycznym PRL-u. Natomiast po 1989 r. wyniki tych badań, jak i same prace badawcze odłożono do przysłowiowej szuflady. Szkoda.

Extern
piątek, 19 lutego 2021, 10:50

No nie prawda, przecież, nasz niebieski laser to przełom lat 90tych i dwutysięcznych. Szkoda że jak to zwykle u nas decydenci byli nie konsekwentni i nic się nie udało wdrożyć do produkcji, aby jakoś zarobić na funduszach wydanych na prace laboratoryjne. Dziś na niebieskim laserze zarabiają Japończycy zamiast nas.

Cichy
piątek, 19 lutego 2021, 23:19

Niebieski laser był opracowywany z sukcesem w Instytucie Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, niemniej miał inne zastosowanie niż lasery wykorzystywane bojowo. Natomiast faktem jest, iż niebieski laser jest wdrożony w Japonii, gdyż ten kraj posiada własny innowacyjny przemysł, który niejako od zaraz wprowadza do seryjnej produkcji ich patenty i wynalazki, a potem w postaci gotowych produktów wypuszcza je na rynki globu. Niestety PL takowego przemysłu nie ma, ani znanych marek czy produktów o zasięgu globalnym także brak, ale to już inna historia.

piątek, 19 lutego 2021, 17:19

Jacy "decydenci" mięli wdrażać laser do produkcji? Kto miałby go produkować?

Eustachy
czwartek, 18 lutego 2021, 19:53

U nas są wróble 23 mm

Pierś z kurczaka
czwartek, 18 lutego 2021, 19:48

Co? Wspomnienie.

Tweets Defence24