Reklama

Siły zbrojne

MiG-41 - myśliwiec, który ociera się o kosmos? [ANALIZA]

Myśliwiec MiG-31, jaki ma być zastąpiony przez PAK-DA. Fot. mil.ru.
Myśliwiec MiG-31, jaki ma być zastąpiony przez PAK-DA. Fot. mil.ru.

Sensacyjne informacje na temat dobiegających końca prac nad myśliwcem PAK-DP, oznaczonym też MiG-41, rozpalają wyobraźnię. Jego osiągi mają być wręcz kosmiczne… Dosłownie, gdyż pułap operacyjny sięgać ma mezosfery, czyli wysokości ponad 50 km a prędkość maksymalna ma przekraczać Mach 4. Jakie są realia? Myśliwiec mający być następcą maszyn MiG-31 połączoną z technologią Su-57 to wyzwanie, które może zająć więcej czasu, niż obiecuje prezes rosyjskiego przedsiębiorstwa lotniczego MiG, Ilia Tarasenko.

Zdaniem prezesa, MiG-41 jeszcze w 2019 roku zostanie ukończony, co oznacza, że zgodnie z pierwotnym terminarzem będzie można oblatać samolot w 2020 roku. Mając na uwadze doświadczenie z rozwojem PAK-DA do fazy Su-57, lot prototypu mogą dzielić długie lata od wejścia nowych maszyn do służby. Szczególnie w sytuacji, gdy główny problem myśliwca Su-57, nieprzezwyciężony dotąd ostatecznie, to napęd. Tymczasem silniki to jeden z kluczowych elementów projektu PAK-DP.

PAK-DP, czyli następca MiGa-31

Skrót znaczenia projektu, w którym powstaje MiG-41 to PAK-DP, (ros.: ПАК-ДП co rozwija się jako Перспективный Aвиационный Комплекс Дальнего Перехвата), czyli Perspektywiczny System Powietrzny Dalekiego Przechwytywania. Krótko mówiąc, jest to myśliwiec dalekiego zasięgu nowej generacji, mający w perspektywie zastąpić samoloty MiG-31, które wprowadzono do służby w 1975 roku, a obecnie są modernizowane do najnowsze wersji MiG-31BM.

Zastąpienie MiG-31 to spore wyzwanie, ponieważ jest to unikalną konstrukcją. Jedne z niewielu produkowanych seryjnie, mogą poruszać się z naddźwiękową prędkością przelotową bez użycia dopalaczy a jego prędkość maksymalna to 2,85 Macha. Do tego należy dodać promień działania około 1450 km, wysoki pułap i możliwość przenoszenia pocisków powietrze-powietrze K-37 o zasięgu 280 km.

Projekt PAK-DP stawia poprzeczkę znacznie wyżej. Ma on osiągać prędkość ponad 4,3 Machów, znacznie więcej niż amerykańskie samoloty rozpoznawcze SR-71 Blackbird, uważane za najszybsze maszyny wojskowe (3,5 Macha). Zasięg zaplanowano na ponad 11 tys. km, co umożliwić ma długotrwałe patrole w rejonach pozbawionych infrastruktury. Główne zadanie MiGa-31 i jego następcy MiG-41 to właśnie patrolowanie rozległych obszarów Azji czy patrole arktyczne, czyli misje unikalne.

image
Układ aerodynamiczny samolotu "Projekt 70.1" który prawdopodobnie stanowi bazę dla programu ciężkiego myśliwca MiG-41. Fot. OKB MiG

 

Również uzbrojenie nowej maszyny jest unikalne, gdyż ma umożliwiać m.in. zwalczanie pocisków hipersonicznych. Oprócz klasycznych i hipersonicznych pocisków powietrze-powietrze przewidywane jest również użycie broni laserowej, której skuteczność jest znacznie większa na dużych wysokościach, gdzie atmosfera jest rzadsza i nie występują problemy takie jak chmury czy opad atmosferyczny.

Koniec długiej drogi, czy następny krok?

Zgodnie z bardzo skąpymi informacjami na temat MiGa-41, nowy samolot ma, w znacznym stopniu bazować na programie następcy MiGa-31, oznaczonym jako „Projekt 70.1”. Został on zamkniętym w 1993 roku, po zakończeniu fazy analityczno-badawczej, bez budowy prototypu. „Projekt 70.1” miał układ aerodynamiczny delta z przednimi płaszczyznami sterującymi, pojedynczym usterzeniem i silnikami nietypowo umieszczonymi ponad kadłubem. Uzbrojenie miało być przenoszone w wewnętrznych komorach, przede wszystkim dla obniżenia oporów aerodynamicznych, ale też uniknięcia uszkodzeń przez temperaturę, związaną z wysokimi prędkościami lotu, planowanymi nawet na Mach 4. Tak wysokie osiągi miały umożliwić przechwytywanie samolotów SR-71 Blackbird.

W roku 2013 o rozpoczęciu prac nad projektem następcy MiGów-31 poinformował dowódca Sił Powietrznych (dziś powietrzno-kosmicznych) Federacji Rosyjskiej gen. Wiktor Bondariew. W 2017 roku ogłoszono przejście programu PAK-DA z fazy badawczej do wykonawczej, co oznaczało rozpoczęcie prac nad prototypem. Nie opublikowano dotąd żadnych oficjalnych wizerunków nowej maszyny MiG-41, jednak należy spodziewać się, iż łączy ona rozwiązania Projektu 70.1 z zastosowanymi w samolocie Su-57 środkami technicznymi obniżającymi sygnaturę radarową myśliwca. W zakresie np. zastosowania wewnętrznej komory uzbrojenia obie koncepcje są zbieżne.

Wyjątkowy samolot do wyjątkowych zadań?

Pod względem rozmiaru, maszyna z pewnością będzie większa od amerykańskiego F-22 Raptor, który obecnie jest największym myśliwcem stealth. Masa MiGa-41 przekroczy 40 ton, a długość maszyny będzie przekraczać 20 metrów. Największym wyzwaniem będzie z pewnością konstrukcja silników, które muszą zapewniać prędkość ponad czterokrotnej prędkości dźwięku na wysokości sięgającej 50 km. Patrząc na historię napędu myśliwców Su-57, które nawet w wersji seryjnej nie są napędzane docelowym silnikiem, ale wariantem napędu maszyn Su-35, można spodziewać się największych opóźnień właśnie z tej strony.

Dwa myśliwce MiG-31BM - fot. mil.ru
Dwa myśliwce MiG-31BM - fot. mil.ru

Zgodnie z planem prototyp myśliwca MiG-41 ma wzbić się w powietrze w 2020 roku, a do 2025 roku wejść do służby. Równocześnie jednak nadal realizowany jest program modernizacji MiGów-31 do standardu MiG-31BM, który ma pozostać w służbie do roku 2035. Maszyny mają pełnić nie tylko zadania ciężkich myśliwców, ale również przenosić nowe pociski hipersoniczne Kindżał.

Nie jest wykluczone, że również MiG-41 będzie miał takie możliwości, stając się systemem uzbrojenia ofensywnego, któremu trudno będzie przeciwstawić obecnie istniejące systemu obrony powietrznej. Rosjanie planuje wyposażyć tą maszynę w wiele wyjątkowych rozwiązań, takich jak broń energetyczna czy sterowanie z ziemi, czyniące z niego bezzałogowiec, którego lot będzie częściowo kontrolowany przez systemy autonomiczne. Najpierw jednak MiG-41 musi wzbić się w powietrze. Jednak jeśli Rosji uda się ten projekt zakończyć sukcesem, uzyska znaczną przewagę, dysponując myśliwcem o nieporównywalnym zasięgu, pułapie i prędkości.

Reklama

Komentarze (98)

  1. gliwiczanin

    Brawo dla nich że próbują stworzyć coś nowego. Niestety jednak trudno im będzie stworzyć coś lepszego niż Mig-31, który jest jedyny w swojej klasie. Ciekaw jestem czy zrobią coś minimalnie lepszego niż Mig-31. Jeśli tak to wersja eksportowa (o ile powstanie) będzie hitem w krajach będących przeciwwagą dla USA np. Chin i Iranu. Szkoda tylko że u nas postanowiono wycofać MiG-23 (zniszczyć strzelając do nich), który miał większą wartość bojową niż Su-22. Niestety Migi-23 wymagały prawdziwego remontu.

    1. Jakub

      Jeśli ktokolwiek kibicuje Rosji to chyba nie zna histori albo jest idiotą. W temacie samolotu mig 41 to RUSKA ekonomia jest za słaba na swinansowanie takiego przedsięwzięcia.

  2. Realista

    "Jednak jeśli Rosji uda się ten projekt zakończyć sukcesem, uzyska znaczną przewagę, dysponując myśliwcem o nieporównywalnym zasięgu, pułapie i prędkości". Mając przewagę, nie musi oznaczać to wojny, a w pewnych przypadkach stanowi to wręcz gwarancje pokoju. To zależy od moralności siły, która ma przewagę. Nie każdy atakuje słabszych. Zawsze takie gdybanie mnie zadziwia. To seria "co planują, a nie ma". Druga strona nie jest tylko obserwatorem. Czytam o chińskich superkomputerach, a zaraz potem o tym, że Amerykanie już pracują nad superkomputerem kilka czy kilkadziesiąt razy szybszym. Ważne jest to co jest, a nie to co będzie, bo tym zajmują się wróżbici.

    1. Hypersonicrealista

      Akurat tu moralności nie ma żadnej a jedyne na co mateczka rasija napada to właśnie słabsi.

    2. fog

      ...nie, nie, nie... Rosja się tylko broni... To te mniejsze kraje ją ciągle napadają... ;]

    3. Na jakie kraje niby to napadła? Jankesi w przeciwieństwie do Rosjan zawsze niosą czekoladę i colę wszędzie gdzie się pojawią. Irak,Syria Libia i kraje Ameryki południowa.

  3. macho

    Mig-41 - w mojej opinii, klasyczny przykład postsowieckiej wydmuszki w wymiarze propagandowym. AO RSK ,,MiG" - od momentu ,,upadku" sowietów, cierpiące na chroniczny brak zamówień rządowych i utrzymywane przy życiu gigantycznymi dotacjami państwowymi - jest żywotnie zainteresowane w uwiarygodnianiu tej maskarady. W moim głębokim przekonaniu - oprócz makiety (de facto, będą zmuszeni stworzyć jakąś atrapę...) - sprawa znajdzie finał w powstaniu, w dość odległym terminie - jakiegoś demonstratora technologii - i zapewne, nie w pełnej skali...

  4. ghost

    W MIG 41 oraz innych ROSJANIE STOSOWAĆ BĘDĄ WYŚMIENITE NIEMIECKIE DIESLE 1,9 TDI! NIEWIDOCZNOŚC GWARANTOWANA A SILNIK JAKO BROŃ CHEMICZNA ... GENIALNY ROSYJSKI WYNALAZEK!

  5. Maciek

    Nie do końca rozumiem sens budowy takiej maszyny, pomijając możliwości techniczne. Po co wsadzać człowieka do czegoś takiego? Trzeba mu zapewnić możliwość przeżycia podczas lotu i w przypadku konieczności katapultowania, no chyba że ruscy tego nie przewidują... No i przecież skoro da się zestrzelić rakietę lecąca Ma11 to i taki samolot tetz. Przy Ma>2 jego zwrotność będzie znikoma. Nawet jeśli konstrukcja wytrzyma, to pilot nie. O wiele prościej zadania tej maszyny nałożyć na drona, a samoloty załogowe (najlepiej stealth) wysyłać na niskim pułapie.

    1. Ds

      Zdejmowanie satelitów....

  6. lesio

    Dla wszystkich zachwycających się amerykańskim szajsem i wyśmiewających się z rosjan i ich sprzętu przypominam iż za dużo oglądają filmów typu "Żelazny orzeł" i "Top gun" gdzie amerykańscy piloci strącają rosyjskie samoloty w dowolnej ilości ograniczeni jedynie ilością rakiet i paliwa. Może faktycznie Rosjanie wolą ilość nad jakość ale to się zmienia. Jednym z elementów klęski jest niedocenianie przeciwnika. Niemcy przekonali się o tym "odkrywając" czołg T-34 a amerykanie posrali się gdy Gagarin poleciał w kosmos. A przecież i wtedy amerykanie uważali się tak jak dzisiaj za lidera we wszystkim. Tylko dlaczego nie uderzą na Iran? Bo Iran to nie Irak z bufonowatym przywódcą jak Trump.

    1. Realista

      Dlaczego Amerykanie nie uderzą na Iran? Bo się boją... o los Izraela. Bo wiedzą, że nie tak dawno odbyły się wspólne ćwiczenia armii Chin, Rosji i Iranu. Bo ich atak tomahawkami z Morza Śródziemnego na bazę w Syrii to porażka, bo atak Rosjan z Morza Kaspijskiego na ISIS to sukces, bo rakiety irańskie trafiły dokładnie w cel, mimo że nie korzystały z GPS. Prawdopodobnie zniszczyły tam więcej amerykańskich samolotów niż w całym konflikcie z Irakiem. Poza tym to było rozpoznanie bojem. "Zobaczymy co nam zrobią?" "Zobaczymy jak zareagują nasi sojusznicy?" Iran wyraźnie zaznaczył, że pierwszym celem w razie ataku będzie zrównanie z ziemia Izraela, co może się powieźć. Izrael szybciutko zaprosił Putina, olewając Dudę, by odciągnąć i popieścić Rosję sojuszu z Iranem. Dla Putina ciągle izolowanego, to sukces, dla Dudy to klęska, bo nie dość, że nie tak dawno opluto mu ambasadora, co musiał cierpieć, to teraz miał pojechać posłuchać Putina. Co innego gdyby miał słuchać wyłącznie jakiegoś urzędasa Białego Domku typu chory na raka mózgu Mc Cain czy Pens. Warunkiem pokoju jest przewaga innych nad USA, bo inaczej oznacza to w 100% pewną wojnę. Mamy przykład Hiroszimy i Nagasaki, Wietnamu i wielu wielu innych.

    2. Davien

      Dziecko dawno tak sie z twoich bredni nie usmiałem:)) Ale podpowiem ci jedno: jak sadzisz ile czasu treba by pociski Jericho i Popeye Turbo SLCM doleciały do Iranu i zamieniły go w radioaktywna pustynię jak zaczepia Izrael?

  7. dziwne

    Ale że na poważnym portalu reprodukują te rosyjskie bzdety propagandowe...

  8. komandor

    kosmos urojeń i mrzonek sowieckich połączonych z bajdurzeniem fantasmagorią

  9. Auror

    A dziesięć kilometrów od Moskwy wszystkie drogi gruntowe... Ale atom jest! Ot, ruskaja cywilizacja.

    1. Yugol

      Ale przynajmniej nie przemierają głodem i z pragnienia tak jak w Indiach gdzie też jest atom i brak toalet.

    2. Davien

      Yugol, to juz teraz porównujecie sie do Indii?? No co za zmiana:) Aha w Indiach jest 8x tyle mieszkańców na min 2x mniejszym terenie wiec znowu ci żałosna manipulacja nie wypaliła:)

    3. Antymanipulator

      No o co z tego ze jest osiem razy tyle ludności? A teraz zobacz jak ma się sytuacja w Chinach, a tam nikt nie umiera z pragnienia. Rosją przy Indiach to raj. Ale żeby to wiedzieć to trzeba widzieć coś więcej niż wiki. I kto tu manipuluję?

  10. Henio Skywalker

    Jak czytam opis możliwości MiG-41 to uważam, że powinniśmy odpowiedzieć budując X-Winga. Będzie latał jeszcze wyżej i szybciej.

  11. SR-72

    Całą prawdą o rosyjskiej najnowszej technice wychodzi powoli na wierzch. "„Ta maszyna nie nadaje się do walki” – napisał o najnowocześniejszym, rosyjskim czołgu T-14 „Armata” „Wojenno-promyszlennyj kurier” Zdaniem tygodnika, „wiele elementów wyposażania wymaga dalszego dopracowania. Dotyczy to silnika, przekładni, całego kompleksu celowniczego” – Czołgowe działo wymaga opracowania całego kompleksu nowych pocisków, w tym kierowanych – eksplodujących w czasie lotu – czytamy." - donosi Rzeczpospolita. Ktoś ma jeszcze wątpliwości co do innych nie mających w świecie odpowiedników rosyjskiego uzbrojenia?

    1. Yugol

      No i pracują dopracowują a my gdzie jesteśmy w tej dziedzinie???

    2. SR-72

      Przerost formy nad treścią. Ruskie rzucają się na zaawansowane projekty aby dorównać Zachodowi tylko prawda jak zwykle okazuje się okrutna. Tak samo jak z T-14 jest z Su-57 i to samo będzie z MiGiem-41. Nas nie porownuj do Rosjan bo my nie rzucamy sie na projekty ktore sa technologicznie dla nas nieosiągalne.

    3. prawieanonim

      Wy całe życie coś dopracowujecie a na końcu tej drogi powstają produkty wciąż niedopracowane.

  12. Adam S.

    Pułap nieosiągalny dla samolotu. Nie ma dość powietrza, aby zapewnić siłę nośną dla skrzydeł, ani tlenu, aby spalać paliwo. Chyba że ma to być rakietoplan - pojazd z silnikiem rakietowym - z własnym utleniaczem.

    1. inż.

      rekord wysokości miga-25 to 37500 m.

    2. Davien

      Tak panie inż, był to jednostkowy podskok dynamiczny po którym MiG zaczał długa droge w dół:) istotnie "sukces" I był to dodaj specjalnie przerobiony pod bicie rekordów MiG:)

    3. Bartek Z.

      Po pierwsze to nie liniowy MiG-25 tylko specjalnie przebudowana do bicia rekordów wersja Ye-266M, specjalnie odciążona (bez radaru i wszystkiego co zbędne do bicia rekordu), ze specjalnymi silnikami. Po drugie wysokość tę osiągnął raz przy wielu próbach i tylko na wznoszeniu (tzn. doleciał siłą inercji bo silniki zgasły mu na wysokości nieco ponad 36 km i zaraz zaczął spadać torem balistycznym, lotem szybowym wylądował).

  13. Davien

    Panie Inż, nie ma ani jednego reaktora IV gen w komercyjnym > Pierwszy ma byc chiński reaktor HTR-PM który ma ruszyc juz w tym roku. O jakosci natomiast rosyjskiej techniki jadrowej swiadczy fakt ze jakoś udało im sie nawet popsuc generator izotopowy RTG i to tak ze eksplodował:) Reaktory IV gen panie "inz" powstaja na całym swiecie, choc istotnie tylko Rosja pcha sie w reaktory LFR:)

  14. Kapustin

    Mig 41 nie musi być stealth Ale musi wylecieć w azymucie 50km+ odpalić rakiety w satelity i poszybowac w dół. Gdyby to było takie proste

  15. Obalaczmitow

    Ze swoim zasięgiem, pułapem i prędkością to będzie prawdziwy zabójca. Już teraz widać /w Syrii i Iraku/, że amerykanie ze swoimi masowo strącanymi przez SU57 samolotami zostali daleko w tyle>

    1. GB

      Oj tam, zabójcą to on będzie dla innych MiGów. Pamiętasz jak MiG-31 zestrzelił drugiego? Toż to sukces niebywały MiG-31 nigdy nie zestrzelił zachodniego samolotu, ale na rozkładzie już ma Miga-31

    2. xyz

      Do tego latajace bezzalogowe czolgi T-14 nie posiadajace anologow na swiecie. Przegwizdane :D

    3. Bartek Z.

      Oj chyba znowu za dużo obaliłeś i masz jakieś zwidy. Które to samoloty były "masowo strącane" przez Su-57 gdziekolwiek?

  16. Ja

    Panie autor.... SR-71 został wycofany ze służby w 1999 r.... więc ciężko będzie go przechwycić

    1. Wawiak

      No, teraz to jest wreszcie wykonalne - w końcu nie lata, tylko stoi...

  17. mc.

    "Wilki ruszyły do boju" - trzeba je trochę powstrzymać (nagle dużo tych postów - "jak nie pokazują to nie znaczy że nie mają"). Technologia cywilna jest ZAWSZE pokłosiem technologii wojskowej. Czy Rosjanie produkują duże samoloty pasażerskie ? Tak MC-21, tyle że to prototyp (nie bardzo wiadomo jak jest zaawansowany) i pokazali go w czerwcu 2016. I na razie cisza... a ma to być odpowiednik A-320. Czy Rosjanie produkują silniki... itd, itd. Postęp technologiczny to ciągły wyścig. Rosjanie już wielokrotnie zostali zdublowani. Niektórych może zachwycać T-14, ale bez wspierających go T-90 jest jak Cyklop po wizycie Odyseusza. Można się zachwycać Su-57, ale F-35 to platforma przenoszenia czujników i systemów rozpoznawczych (a Su-57 daleko do tego). Kiedyś zachwycałem się MIG-29, ale F-16 to platforma przenoszenia uzbrojenia (i MiG-owi daleko do tego). Rosjanie robią co mogą żeby dalej udawać mocarstwo, ale kapitał i technologie są zupełnie gdzie indziej - i same surowce nie wystarczą żeby dogonić świat. Dwa-trzy lata temu przeczytałem informację, że Chiny przyjęły plan o tym że rocznie mają mieć 20 000 doktorantów. I to mają być PRAWDZIWE PRACE DOKTORSKIE. I to jest postęp, i wyścig do technologii. A nie kiepskie rysunki. P.S. W projektach i modelach i tak jesteśmy lepsi od nich (a później to samo co u nich - NIC)

    1. Palmel

      na Maksie 2019 go pokazali MC-21 i ładne akrobacje SU 57 warto zobaczyć jeśli ktoś się interesuje lotnictwem

    2. mc.

      Zgadza się - MC-21ma mieć "wyższy poziom komfortu" i silniki z Ił-76 (zmodyfikowane) lub...Pratt & Whitney PW1400G. I cały czas odnosimy się do samolotu (A-320) który został oblatany 30 lat temu. Bez komentarza.

    3. anda

      Oj człowieku zapominasz o iłach

  18. tadek

    Nie podniecajmy się tym MIGiem 41 ktorego jeszcze nie ma a który to niby ociera się o kosmos .Amerykanie już od kilku lat mają prawdziwy kosmiczny myśliwiec zdaje się XB31 czy jakoś tak .On już lata od dawna ,potrafi przebywać w kosmosie do 1,5 roku bez żadnego wsparcia ,ląduje automatycznie i po serwisie znów startuje wykonywać kolejne zadania.

    1. PolakAteista

      MiG już dawno taki ma MIG-105

    2. bender

      Rosjanie prowadzili eksperymenty z samolotem orbitalnym, ale żaden taki pojazd nie udał się w kosmos i z powrotem. No chyba, że za taką podróż uznasz pojedynczy bezzałogowy lot promu Buran. I to tyle na temat kłamstwa jak to Rosjanie już dawno mieli samoloty orbitalne. Co najwyżej można przyznać, że mieli spore ambicje, ale technologii to już nie.

    3. anda

      Przed Buranem kilka rosyjskich samolotów kosmicznych o wymiarach zbliżonych do amerykańskiego latało w kosmos i wracało, jeden udało się sfotografować bo wylądował na Oceanie Indyjskim.

  19. Fencer

    Drobna uwaga:...Liczba Macha jest jednostką bezwymiarową, dlatego jego zapis prawidłowy to Mach 3,5 a nie 3,5 Macha...A poza tym, to kolejne rosyjskie mrzonki, FR nie ma dziś pieniędzy na tak zaawansowane projekty!...PAK DA pozostanie prototypem, jak jego poprzednik i zajmie obok niego miejsce w Monino...

  20. magazynier

    Korporacja Mig zbudowała Miga 35. Brak chętnych. Teraz buduje Miga 41. Po co? Gdy Rosja nie ma pieniędzy na inne zabawki.

  21. MAZU

    Zasięg 11.000 km. Prędkość (max) powyżej 4 Machów. Pułap 50 km. Długość 20 m plus. Masa 40 t plus. Funkcja drona. Broń laserowa. Ambitnie. Realnie? Przy znanej nam technologii, raczej nie. Taki zasięg jest możliwy dla wielkich, poddźwiękowych samolotów latających na pułapie 10-13 km. Im szybciej lecisz, tym więcej spalasz paliwa. Fizyka. Co do prędkości 4 Machów, to można i szybciej, ale kosztem gigantycznego spalania i bardzo silnego nagrzewania się kadłuba. Hipersoniczny samolot to kadłub o małym przekroju i małe skrzydła. Z kolei na wysokości 50 km jest ok. 200 razy mniejsze ciśnienie niż na wysokości 10 km. Jest tam za mało tlenu dla silników odrzutowych i strumieniowych. Zostają więc silniki rakietowe, ale te szybko spalają bardzo dużo paliwa, co wyklucza duży zasięg. Broń laserowa to najsensowniejsza opcja, bo pozwala atakować z góry cele latające. Tyle że silne lasery wymagają silnego chłodzenia, a to zwiększa masę. Reasumując. Możliwe jest (obecnie) zbudowanie szybkiego ciężkiego myśliwca, który może wynieść rakietę typu Kindżał na pułap ponad 30 km z prędkością ponad 3 Machów. Ale kosztem realnego zasięgu myśliwca, który po takim "szczytowaniu" będzie praktycznie bez paliwa. M

    1. Kapustin

      Mikojan kombinuje jak tu załatwić kasę od sil kosmicznych FR mig41 na satelity Kombinuj dalej

    2. prawieanonim

      Gdyby Mikojan potrafił coś zbudować to nie musiałby kombinować kasy bo by ją po prostu zarobił.

    3. gnago

      "Im szybciej lecisz, tym więcej spalasz paliwa." Fizyka. Dodaj wysokośc i gestość powietrza a przekonasz się że zużycie paliwa maleje.

  22. Katon

    Granice TROPOSFERY osiągały już bez problemu samoloty produkowane podczas II Wojny Światowej, to najniższa warstwa atmosfery ziemskiej.

    1. Davien

      Katon, a jaki samolot z II światowej latał na 24km bo to jest granica troposfery.?

    2. Urko

      Podobno w połowie 1944 roku Japończycy dostali od Niemców 12 rakiet V-2 i próbowali je przerobić na wersje załogowe. Brzmi to śmiesznie, ale można to uznać za coś w rodzaju samolotu...

    3. Davien

      Urko, z tymi V-2 to zwyczajna urban legend , Istotnie wysłano 12 zdemontowanych V-2 ale transport w grudniu 1944r dotarł jedynie do Dzakarty. Natomiast specjalista by te rakiety poskładać był na pokładie U-234 jak ten poddał sie Amerykanom 14 maja 1945r.

  23. Andrettoni

    Rosjanie tworzą doskonałe samoloty i mają szanse zrobić kolejny, choć połowa parametrów ociera się o fikcję. Na Pewno można zrobić nową lepszą wersję Mig-31, polepszając wszystkie parametry powiedzmy o 20-30%. Jest to realne i w warunkach rosyjskich - bardzo duże terytorium ma to nawet sens, bo mniejsza ilość samolotów może patrolować większy obszar, a to oznacza mniej lotnisk, mniej dróg itp. Lepiej jednak mieć trochę gorsze samoloty, a lepszą infrastrukturę, drogi, lotniska i słabsze samoloty... za to w większej liczbie...

    1. Davien

      Nie panei Andrettoni, nie jest to realne . Rosjanie juz to próbowali zrobic przy powstawaniu MiG-31 i okazało sie że nie da sie tego zrobić. Musieli zrezygnowac z duzej predkości i zasiegu a i to otrzymali wielki, mało zwrotny samolot nadający sie jedynie jako platforma dla radaru i rakiet i to wszystko.

  24. /nn/

    Tak jak piszą poprzednicy - dużo szumu i tyle. Obecnie Rosjanie nie są w stanie czegoś takiego osiągnąć. Albo będzie szybki i osiągał wysoki pułap, albo będzie miał wysoką manewrowość i broń laserową, albo będzie miał duży zasięg. Fizyki nie da się oszukać, a nic nie wskazuje na to, żeby Rosjanie wyprzedzili świat w odkryciach naukowych. Czyli finalnie będzie to słaby straszak o niskiej wartości bojowej, służący wywołaniu wrażenia przede wszystkim na własnych obywatelach.

  25. Kot w worku

    Taka mała uwaga do toczącej się tu dyskusji: porównajmy ten projekt do... Kindżała! Rakiety "hipersonicznej", ale po rosyjsku;))) zasięg, prędkość, wyskość lotu, wszystko się zgadza dopiero po dodaniu nosiciela, Mig-31, do równania. Mig-41: zasięg osiągany po uwzględnieniu nosiciela - platformy kolejowej;))); wysokość lotu: osiągana po odpaleniu uzbrojenia rakietowego i zarazem jednoczesnym nie-wypuszczeniu z zaczepów;))); prędkość lotu: przy pikowaniu w dół z tejże kosmicznej wysokości;))) itd., itd.

Reklama