Łukaszenka pozostanie prezydentem Białorusi? Wstępne wyniki wyborów

9 sierpnia 2020, 19:54
34931909983_c3d8d59a8d_k
Alaksandr Łukaszenka. Fot. OSCE Parliamentary Assembly/flickr/CC BY SA 2.0.

Urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka otrzymał według sondażu powyborczego (exit poll) 79,7 proc. głosów na niedzielnych wyborach prezydenckich, a jego rywalka Swiatłana Cichanouska - 6,8 proc., frekwencja wyniosła 79 procent.

Są to dane oficjalnego badania exit poll, ogłoszone w momencie zamknięcia lokali wyborczych o godz. 20 czasu lokalnego (godz. 19 czasu polskiego).

Sondaż przeprowadził Białoruski Komitet Organizacji Młodzieżowych na zlecenie białoruskiego przedstawicielstwa telewizji Mir.

Wyborom na Białorusi towarzyszyły obawy o fałszerstwa (jednym z narzędzi miało być głosowanie przedterminowe, w którym oficjalnie wzięło udział aż 41 proc. uprawnionych) i możliwy wybuch niepokojów społecznych w ich następstwie. Według doniesień w kraju miały ostatnio miejsce ruchy wojsk, szczególnie dużo jednostek (w tym wojsk wewnętrznych) rozmieszczono w Mińsku.

Według części źródeł zablokowano dostęp (wjazd) do stolicy kraju poprzez rozmieszczenie punktów kontrolno-blokadowych. Ponadto, w dniu głosowania blokowano na Białorusi dostęp do mediów społecznościowych, zatrzymywano też dziennikarzy.

Pojawiały się też obawy o ingerencję w głosowanie Rosji. Na Białorusi zatrzymano ponad 30 najemników tzw. Grupy Wagnera, pod zarzutami terroryzmu. Mogli oni dążyć do wywołania zamieszek, by zdyskredytować władze w Mińsku w oczach państw zachodnich i tym samym utrudnić ewentualną współpracę z nimi po wyborach, czyniąc Białoruś jeszcze bardziej zależną od Rosji. Łukaszenka sygnalizował ostatnio zbliżenie z Zachodem, czego przykładem są dostawy ropy z USA, wizyta na Białorusi sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo na przełomie stycznia i lutego czy mianowanie (po ponad dekadzie przerwy) ambasadora Białorusi w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej jednak strony, prowadzone przed i w trakcie głosowania działania represyjne przeciwko opozycji na pewno nie służą współpracy z USA czy Unią Europejską.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
Urko
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 21:59

Putin tych wyborów nie zatwierdzi. Chyba, że Łukaszenko zmieni zdanie na temat "zjednoczenia". Jeśli nie, wejdą "mirotworcy" i zrobią nowe wybory, albo jakieś referendum... ;)

bender
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 14:24

Baćka sfałszował kojne wybory i kolejny raz ujdzie mu to na sucho. Białorusini przejrzeli na oczy i masowo zagłosowali za zmianami. Zwyciężyła Swiatłana Cichanouska, na jaw wychodzą protokoły z kolejnych punktów wyborczych pokazujące ogromną przewagę pani Cichanouskiej. Ciekawe co dalej. Jedno jest pewne: Łukaszenka nie będzie chciał oddać władzy.

ninxsni
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 16:59

postaw się w jego sytuacji - jedyny kierunek ucieczki z kasą to Moskwa, gdzie dołączyłby do Janukowycza, a potem byłby ścigany do końca życia. Musiałby się dogadać z opozycją, że zostawią go w spokoju, ale zawsze potem się znajdzie jakiś cwaniak który złamie obietnice i Łukaszenko o tym wie. Nigdy z tego powodu nie odda władzy, nigdy, na pewno nie dobrowolnie.

bender
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 20:21

Czyli postawiony przed trudnymi wyborami skorzysta z pomocy Putina i pożarcie Białorusi stanie się faktem. To byłaby dla nas opcja gorsza niż pozostawienie go przy władzy. Ale ta nie może trwać wiecznie. Zachód mógłby spróbować namaścić jakiś białoruskich aktywistów (są tacy jeszcze?) do rozmów z Baćką i zaoferować mu cichą emeryturę na Seszelach czy na Litwie. Ciekawe czy nasze MZS ma jakiś plan. Hodowaliśmy ostatnio jakieś białoruskie elity, czy to tylko pieśń przeszłości?

...
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 16:45

Kto to jest ta Cichanouska ? I jak to sobie kolega wyobraża jakie ona ma przygotowanie do rządzenia ? Przecież Putin by ją nosem wciągnął

bender
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 20:03

Ona jest nikim, żoną innego kandydata, którego Baćka zamknął w więzieniu. Jej program wyborczy to prawdziwe wybory za pół roku i ludzie za tym głosowali.

Lord Godar
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 16:28

Baćko się kończy ... Widzą to ludzie i widzi to Putin , tylko kto pierwszy i skuteczniej wyciągnie z nich rękę po władzę na Białorusi ?

bender
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 20:35

Na oko Putin ma cały arsenał środków, aż dziwi czemu do dziś Białorusi nie inkorporował. A ludzie nie są nawet zorganizowani. Szansę są bardzo jednostronne. Wydaje się, że szansę na wolność dostaną dopiero jak niedźwiedź padnie ekonomicznie albo dostanie kopa w jaja z innego kierunku. Ale może ich nie doceniam. Jak mówi sąsiad (Białorusin) "strzeż się gniewu człowieka cierpliwego";-)

Kot w butach
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:17

Marzenie PREZESA 80 % To by sie działo

jogurt
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:07

Jak poczuli miętę na zachodzie, że Łukaszenka chciałby zostać wasalem to nie będzie prawie wcale utyskiwania na fałszerstwa wyborcze. Chodzi o SZAP. Co innego na Ukrainie. Tak jak Wygrał Janukowycz swego czasu to potem non stop szła kasa na opozycję i burdy. No i były naciski polityczne. Nieprawdaż ? Aż doszło do siłowego usunięcia Prezydenta.

Observer
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 00:00

Ale w UE też są represje partii opozycyjnych - np. na ludzi z AFD są w Niemczech zamachy. Są atakowani z każdej strony. Albo co działo się w Polsce z Ruchem Narodowym za czasów proniemieckiej PO. Na zachodzie jest niepisane prawo, że można atakować nawet łamiąc prawo ludzi z szeroko pojętej prawicy.

spoko
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 17:28

AFD to taka Polska\ Zmiana \ Przybudowki nowego Kominternu gotowe spelniac kazdy rozkaz z kremla Np wysylac ludzi na Zakarpacie z zadaniem podpalenia Wergierskiego Domu Kultury

Polarny Miś
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 14:09

Faszystów z,AFD trzeba wysłać do rosji tam poznają powagę sprawy

Davien
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 18:59

Mój brat jest członkiem AFD także uważaj na słowa. Ja jestem Polakiem ale lubię też Niemcy i szanuję ideologię 1488. Porównaj sobie jak jak wyglądał zabór pruski a jak rosyjski. W jednym był przemysł, kolej, ludzie żyli jak ludzie a w drugim panowała mentalna etiopia.

Observer
wtorek, 11 sierpnia 2020, 16:51

Ideologia 14 jest ok, ale 88 to zbrodniarze.

slow
niedziela, 9 sierpnia 2020, 23:37

Wielkie brawa dla pana Łukaszenki i dla Białorusinów za mądrość.

Zapyziały Prywaciarz
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:31

Bravo my właśnie sprzedałem gwoździe papowki na Białoruś to TAKIE do przybijania papy do dachu technologia 1955 Jak sie wszyscy cieszyli ze TANIO i stal prawdziwa 12-ton , TERAZ kolej na inne proste materiały budowlane Wspomagam gospodarkę

Wazelina
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:58

BIEDA poza horyzontem o ten obóz koncentracyjny pamiętamy 1981 WRON

Wazelina
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:57

BIEDA poza horyzont i ten obóz koncentracyjny 1981-PAMIETAMY WRON

poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:06

Łukaszenki czy Białorusinów?

123
niedziela, 9 sierpnia 2020, 23:07

A czego mozna bylo sie spodziwac? Oczywista oczywistosc.

Kazik :)
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:56

Wbrew pozorów to Łukaszenka jest potrzebny USA-nom jak woda na pustyni oraz uzbrojona po zęby Rumunia granicząca z wojenną Ukrainą - już prawie zajętą przez Rusłana, kwestia czasu - dla stabilności w Europie a nie Polin o wielkomocarstwowym wyobrażeniu (tylko jednego człowieka i jego partii) lotu kosmicznego.

spoko
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 17:31

Nastepny zryty czerwony beret cos bredzi o polin

Kazik :)
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 18:50

A to cytaty -"Polin[edytuj] - Polin (hebr. פולין) – nazwa Polski w języku jidysz (wymawiana jako pojln) i języku hebrajskim, w którym słowo to można odczytywać jako „tutaj spocznij”.- Źródło - internet autor nieznany oraz drugi cytat"LEGENDA POLIN - Z Muzeum Historii Żydów Polskich ściśle związane jest hasło Polin. Po hebrajsku i w języku jidysz oznacza ono „Polska”, ale również „tutaj odpoczniesz”. Oba te znaczenia splatają się w pięknej legendzie o przybyciu Żydów do Polski. Opowieść tę przytacza m.in. Gershom Bader w swojej książce wydanej w jidysz w 1927 roku. Legenda mówi o Żydach, którzy w średniowieczu uciekali przed prześladowaniami doznawanymi w Europie Zachodniej. Szukając bezpiecznego schronienia wędrowali na wschód… „(…)opowiada legenda, że Żydzi zarządzili post i błagali Boga, by ratował ich z rąk oprawców. Wówczas spadła z nieba karteczka, na której było napisane „idźcie do Polski i tam znajdziecie spokój”. Żydzi ruszyli do Polski. Kiedy już tam dotarli, ptaszyny w lasach świergotały „Po-lin! Po-lin!” Wędrowcy przetłumaczyli to z hebrajskiego i pojęli, że ptaki chcą im powiedzieć „tu spocznijcie!”... A kiedy spojrzeli na drzewa, zdawało im się, że do każdej gałęzi przyczepione są kartki Gemary. Tym samym zrozumieli, że odkryli dla siebie nowe miejsce, gdzie można się osiedlić i rozwijać żydowską duchowość oraz wielowiekową naukę.(…)” Gershom Bader, 1927 - גרשם באַדער, 1927 Draysig Doyres Yidn in Poyln (Thirty Generations of Jews in Poland). New York. Pp. 2-3. From oral tradition. Legenda Polin obecna jest w bardzo wielu miejscach w Muzeum Historii Żydów Polskich: od niej rozpoczyna się zwiedzanie wystawy głównej muzeum - opowiadamy ją w galerii „Las”, pierwszej, do której wchodzi zwiedzający. Szklane panele pokrywające fasadę muzeum pokryty są hebrajskimi i łacińskimi literami składającymi się w słowo Polin. Do tej legendy nawiązuje także logotyp muzeum, zawierający przenikające się litery „p” i hebrajskie „pej” od których zaczyna się słowo Polin." źródło - POLIN - Muzeum Żydów w Polce. Wypadało by trochę się douczyć o swojej Ojczyźnie - Polsce, zanim nacjonalizm całkowicie wypali materię między uszami.

martin
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:52

i bardzo dobrze. Yankesi i zydostow nie moga scierpiec tego ze bialorus nie jest w ich lapach....

poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:07

Po co im w łapach Białoruś?

niki
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:47

Gratulację z Polski. Ja się cieszę, że wygrał Łukaszenko bo to gwarant niezależności Białorusi i nie wpuści tam rosyjskich wojsk co jest dla nas zasadniczą sprawą. Powinniśmy go wspierać z naszego punktu widzenia jest bardzo dobry bo neutralny.

Chlopek Rostropek
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:37

Chamberlain tez tak mówił w,1939 Ty jego ZIOMAL?

poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:07

Ustawione jak wybory w Rosji.

Nico
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:04

Jaki gwarant niezależności Białorusi. Jego polityka nigdy nie była neutralna tylko prorosyjska. Jego wygrana oznacza dalsze zacieśnianie więzi z Rosją aż doprowadzą do tego że Białoruś zniknie z mapy Europy i wchłonięta przez Rosję. Białoruś od 1998 należy razem z Rosją do Związku Rosji i Białorusi. Związek Rosji i Białorusi próba odtworzenia ZSRR...

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:26

I dobrze, spokojna Białoruś to dobrzejsza przyszłość dla wschodniej Polski.

tak pytam
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 17:33

znow ukradles komus \ksywe\?

poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:07

Spokojna?

Nico
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:49

Spokojna Białoruś co ty gości za głupoty piszesz... Tam będę wybuchały zamieszki dlaczego, że obywatele mają dość tego Rosyjskiego wasala. On dąży do połączenia z Rosją. Poczytaj sobie co to Związek Rosji i Białorusi i dopiero pisz komentarze.

Polish blues
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:14

Oj jakaś pomyłka! Exit pols miały podać 179,87 dla Baćki

Fantasta
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:12

Frekwencja na księżycu A tak naprawdę 17% w porywach Kolejki to byly bo rzucili kartofle

Tweets Defence24