SIG Sauer rezygnuje z fabryki w Niemczech

8 czerwca 2020, 14:12
sig716g2-indie_02
Karabin SIG716G2 produkcji SIG Sauer Inc. wybrany w 2018 r. przez indyjskie siły zbrojne. Fot. SIG Sauer Inc.

Niemiecka filia słynnego producenta broni SIG Sauer ma zakończyć swoje funkcjonowanie w perspektywie tego roku. Firma będzie musiała tym samym zamknąć swoje fabryki zlokalizowane u naszych zachodnich sąsiadów. Taka radykalna decyzja biznesowa ma być podyktowana coraz większymi restrykcjami w zakresie broni sportowej i na rynek cywilny w Niemczech, ale też możliwym preferowaniem innych marek uzbrojenia w przypadku zaopatrzenia niemieckich formacji policyjnych oraz wojska.

SIG Sauer ma zamknąć do końca roku fabrykę w Eckernförde w kraju związkowym Schleswig-Holstein, której historia sięga jeszcze lat 50-tych XX w. Firma będzie musiała ostatecznie zwolnić ok. 125 pracowników, a także odpowiednio zadziałać w ramach całego holdingu do którego należy, żeby wypełnić istniejące jeszcze plany produkcyjne. Według informacji zaprezentowanych przez NDR, kluczowym problemem dla działania SIG Sauer na niemieckim rynku miała być sprawa systematycznego pomijania ich broni w przetargach w Niemczech. Taka postawa miała być związana z faktem działań SIG Sauer na rynkach międzynarodowych.

Tym samym, filia odnotowywała problemy finansowe i musiała być wspierana przez akcjonariuszy. Beneficjentem decyzji może stać się Sig Sauer Inc., zlokalizowana w Newington w amerykańskim stanie New Hampshire. Trzeba bowiem pamiętać, że SIG Sauer nader sprawnie radzi sobie właśnie na rynku w Stanach Zjednoczonych, zarówno w kontekście obrotu cywilnego i sportowego, jak i kontraktów z odbiorcami instytucjonalnymi. Warto przypomnieć dostawy ponad 420 tys. pistoletów M17 i M18 (zmilitaryzowanych odmian SIG P320) wybranych w styczniu 2017 roku w programie XM17 Modular Handgun System.

Oprócz tego firma działa również w Szwajcarii. Co ciekawe, sama fabryka Eckernförde była niedawno poddana modernizacji.

DW informuje, że dużym ciosem wizerunkowym na rynku niemieckim dla SIG Sauer miała być sprawa badania przez prokuratorów kwestii eksportu broni tej marki do Kolumbii oraz Meksyku. Szczególnie niemiecka lewica naciskała na kwestie wyjaśnienia wszelkich aspektów związanych z transferami broni, bez akceptacji wyrażonej ze strony władz w Berlinie.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Desantowiec
wtorek, 9 czerwca 2020, 10:02

Tradycyjnie Niemcy opanowali mechanikę obróbkę metali włókna,szklane polimery fizykę balistyke i gazy bojowe Yto był by prawdziwy transfer technologii

Tencer
wtorek, 9 czerwca 2020, 09:55

Ciekawe kto kupi linie technologiczne Bo karabinek sprawny Moze faktycznie sprzedają do Meksyku?

sten
wtorek, 9 czerwca 2020, 17:03

Meksyk robi wlasny FX-05, chociaz rynek jest bardzo chlonny... Duzo sie strzela.

Przypadkowy przechodzień
wtorek, 9 czerwca 2020, 09:18

Sig Sauer P320 Compact wygląda BARDZO ciekawie.

Leon zawodowiec
wtorek, 9 czerwca 2020, 10:39

Lepszy od Visa? Nie mow nic do łuczników

geo
wtorek, 9 czerwca 2020, 08:11

Przenieść fabrykę do Radomia ... albo do Puław. Budować COP2.

Sztabowiec
wtorek, 9 czerwca 2020, 09:56

Brawo Łucznik te az zobaczy supet NOWE mazyny a miecte hrsty zlat 60ych

środa, 24 czerwca 2020, 23:00

Daj jeszcze raz.

y
wtorek, 9 czerwca 2020, 16:34

Napisz to raz jeszcze. Po polsku!

asdf
wtorek, 9 czerwca 2020, 13:06

zarobili krocie na msmbs szrot niech teraz sami inwestuja w nowe maszyny, sig sauer sprzedal do Indii 72 400 karabinów automatycznych SIG716G2 za 348 mln zl, wychodzi ok 4800zl/szt

Niuniu
wtorek, 9 czerwca 2020, 06:12

Panie Marku - Niemcy zachowują się bardzo konsekwentnie i pryncypialnie w sprawach międzynarodowego handlu bronią. Ale czy to źle? Chciałby Pan aby broń produkowana w cywilizowanych demokratycnych Państwach trafiała do bananowych republik rządzonych przez dyktatorów? I w efekcie służyła do mordowania cywili lub prowadzenia lokalnych wojen? Argument, że inni np Chiny czy Rosja tak robią jest chybiony. Bo jeśli My tak robimy to nie mamy prawa piętnować i wywierać nacisków na innych. A łatwy dostęp do nowoczesnej broni to również wzrost zagrożenia, że trafi Ona do terorystów którzy stanowią zagrożenie nawet dla Nas. Poza tym Niemcy produkują sami niezłą broń tak więc likwidacja jednego zakładu produkującego amerykańskie zabawki nic im nie zaszkodzi.

Marek
wtorek, 9 czerwca 2020, 11:51

Jak mam firmę, to chcę zarabiać. Skoro nieopatrznie ulokowałem filę u Nimców, którzy przeszkadzają mi zarabiać, to zamykam interes, bo nie po to jest, żeby przynosił mi straty. I tak na marginesie. Guzik mnie obchodzi komu Niemcy nie chcą sprzedawać broni. Obchodzi mnie natomiast to, że na naszym podwórku powinni mieć guzik do gadania w powyższym temacie.

Jazzz
środa, 24 czerwca 2020, 23:28

Tak fabrykę makaronu, jak i fabrykę broni buduje się po to żeby zarabiać pieniądze. Kto sprzedaje karabiny często ma do czynienia z ludźmi, których nie pyta się ... o nic. Możemy sprawdzać, czy jacyś terroryści nie jedzą naszego makaronu, i im go nie sprzedawać. Ale to by było wbrew zdrowemu rozsądkowi i WBREW ZASADOM EKONOMII. Wątpię aby Niemców obchodziła jakaś republika bananowa albo terroryści. Raczej chodzi o interesy i konkurencję. Niemcy pięknie pokazali swoją hipokryzję, otwierając elektrownię węglową Dateln IV. Trzeba się uczyć od mistrzów.

-CB-
wtorek, 9 czerwca 2020, 18:15

A dlaczego niby Niemcy nie mają mieć nic do powiedzenia w tej sprawie, skoro taką kontrolę nad produkcją uzbrojenia na swoim terenie nakazuje im nawet prawo międzynarodowe? Każdy kto otwiera taką produkcję i występuje o zezwolenia na handel bronią dokładnie zna zasady. My np. dopisujemy sobie eksport Świdnika czy Mielca do naszego eksportu broni, żeby na papierze było więcej. A robimy tak tylko dlatego, że te zakłady lezą na naszym terenie. To jest wszystko ok Twoim zdaniem?

asdf
wtorek, 9 czerwca 2020, 09:39

dla Putina tym razem?

Marek
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 22:01

W tym przypadku Niemiaszki sami strzelili sobie w stopę. Warto było się męczyć i robić samemu Borsuka. W przypadku nowych MBT lazania i koreański antrykot jest znacznie smaczniejszy od niemiecko-francuskich potraw.

kukurydza
wtorek, 9 czerwca 2020, 13:34

A najciekawsze, że Lazanie są bardzo zainteresowane, jeśli by ich dopuścić do powerpacka i wektroniki... na tyle, że mogłoby się okazać, że przy modularnym projekcie z możliwością produkcji w kilku centrach, taki projekt szybko by awansował jako oficjalny następca i tam...

BUBA
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 17:59

Moze Radom wejdzie na rynki Zachodnie

Gts
wtorek, 9 czerwca 2020, 15:51

Konkurencja jest olbrzymia, a Radom nie ma czym.

endrju
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 22:56

Radom nie ma żadnej oferty. I już przestał udawać, że chciałby mieć.

Afganczyk
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 17:58

Poręczny miejski karabinekk na 300m Nieskomplikowany maly odrzut zpasowany

Tweets Defence24