Separatyści podpisali porozumienie ws. zawieszenia broni w Donbasie

24 września 2016, 11:46
wojska donbas
Fot. mil.gov.ua
Reklama

Przywódcy separatystów na wschodniej Ukrainie podpisali porozumienie w sprawie wycofania ludzi i sprzętu z trzech stref pilotażowych w objętym konfliktem Donbasie, zawartych w porozumieniu z Mińska – podały w piątek media prorosyjskich bojowników. 

Do porozumienia, które wcześniej w Mińsku na Białorusi podpisali przedstawiciele Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), przyłączyli się przywódcy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ołeksandr Zacharczenko i Ihor Płotnicki.

Informując o tym, należąca do separatystów agencja informacyjna "DAN" podkreśla, że w dokumencie, po raz pierwszy w historii konfliktu w Donbasie, mówi się nie tylko o wycofaniu z linii rozgraniczenia sprzętu wojskowego, ale i ludzi. Jeśli oddziały separatystów będą przestrzegały tych ustaleń, istnieje realna szansa na pokój i ustabilizowanie sytuacji w regionie.

Trzy strefy pilotażowe wyznaczono w pobliżu miejscowości Stanica Ługańska, Zołote i Petrowske. Mają one liczyć po 4 kilometry kwadratowe powierzchni, a każda ze stron konfliktu ma wycofać ludzi i sprzęt bojowy na kilometr w głąb od zajmowanych obecnie pozycji. Według przedstawicieli Ukrainy w ukraińsko-rosyjskim Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKK) w sprawie Donbasu w miejscach, gdzie mają powstać strefy, od kilku dni nie toczą się walki.

Wytyczenie stref zaproponowali ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec, Jean-Marc Ayrault i Frank-Walter Steinmeier. Ich zdaniem może to przyspieszyć realizację politycznej części mińskich porozumień pokojowych w sprawie Donbasu. Mówią one m.in. o wyborach samorządowych na opanowanych przez separatystów terytoriach, nadaniu tym obszarom specjalnego statusu i amnestii dla bojowników, którzy nie dopuścili się ciężkich przestępstw.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
kokospoko
niedziela, 25 września 2016, 14:51

Tak. Wszyscy się wycofują, a potem Rosjanie wejdą jeszcze głębiej. Układy z Putinem....

Polanski
sobota, 24 września 2016, 14:40

Czyżby pierwsze sygnały że koncepcja Putina się załamuje?

Stefan
sobota, 24 września 2016, 19:02

@Polanski Nie, to pierwszy sygnał, a w zasadzie reakcja na info Joe Bidena jakie przekazał władzą Ukrainy. Albo wdrażacie porozumienia Mińskie, albo Europa rezygnuje już teraz z sankcji wobec Rosji.

asd
sobota, 24 września 2016, 13:33

Piłsudski przewraca się w grobie.

edi
sobota, 24 września 2016, 13:26

A Rosjanie podpisali bo tam jest 8 000 żołnierzy z FR którzy udają rolników a broń kupili sobie w sklepie. Z okupowanej części Donbasu uciekło ponad 1,5 miliona Ukraińców. Jak tak dalej pójdzie zostaną tylko terroryści i żołnierze FR.

KrzysiekS
sobota, 24 września 2016, 13:19

Najpierw złudzenie wyciszenia a potem uderzenie, a tak poza tym jacy separatyści to tak jak II wojnę światową wywołali naziści a nie Niemcy ( w czasie II wojny światowej to nie Niemcy mordowali ludzi tylko sami naziści reszta była grzeczna) nauczmy mówić się prawdę nawet jak nie jest poprawna politycznie.

Gienek Hollywood
sobota, 24 września 2016, 12:39

Ja tam im nie wierzę.

leming
sobota, 24 września 2016, 12:33

Rosja ma czas. Rzeczpospolitą rozbierali przez kilkadziesiąt lat. Putin jak car Piotr I ?

zol
sobota, 24 września 2016, 12:20

Sowietom zaczyna brakować pieniędzy to i Putin wydał rozkaz uspokojenia sytuacji do czasu zniesienia sankcji

Viktor
sobota, 24 września 2016, 12:13

Sankcje przeszkadzają w robieniu biznesu.

Tweets Defence24