„Separatyści” nasilają ataki, OBWE potwierdza koncentrację wojsk

11 maja 2015, 16:00
army ru 21
Fot. mil.ru
Reklama

W niedzielę 10 maja sytuacja w strefie Operacji Antyterrorystycznej pozostawała napięta. Od 6:00 do 18:00 tylko miejscowość Szyrokine została ostrzelana przez tzw. „separatystów” 14 razy. 

Wspierane przez Rosję oddziały tzw. „milicji republik ludowych” nieustannie wykorzystują uzbrojenie zakazane przez porozumienie z Mińska. Wspomniane Szyrokine ostrzelane zostało z moździerzy kalibru 82 i 120 mm. Ponadto w trakcie dnia użyte były granatniki i broń maszynowa. Pozycje ukraińskie pod Czermalikiem i Piskamy także zostały zaatakowane z moździerzy. W obwodzie ługańskim ukraińscy żołnierze ostrzelani zostali z granatników, moździerzy i artylerii w miejscowościach: Zołote i Szczastia. Odnotowano również przeloty dronów „separatystów” nad Szyrokine, Nyżnym, Nowotoszkiwskym i Donieckim.

Z kolei w drugiej połowie dnia, po godzinie 18:00 żołnierze ukraińscy stacjonujący pod Piskamy zostali ostrzelani z moździerzy kalibru 120 mm. Po północy natomiast miała tam miejsce próba bezpośredniego ataku przez oddział dywersyjno-rozpoznawczy tzw. „separatystów”. Ostrzelana została po raz kolejny kopalnia Dutowka. Wznowione zostały również działania wojenne w okolicach Artiomowska. Z moździerzy kalibru 82 i 120 mm ostrzelane zostały pozycje ukraińskie pod Lenińskim i Majorskiem. Z artylerii przeciwpancernej i ciężkich karabinów maszynowych zaatakowane zostało Łozowe. Po raz kolejny miał miejsce także atak na Szyrokine – z moździerzy kalibru 120 mm.

W obwodzie ługańskim m.in. z moździerzy kalibru 120 mm zaatakowane zostały Szczastia i Krymskie. Zgodnie z informacjami centrum prasowego Operacji Antyterrorystycznej, oddziały rosyjsko-separatystyczne kontynuują także proces niszczenia infrastruktury Donbasu – w niedzielę zaatakowana została elektrownia cieplna w miejscowości Szczastia. Z granatników zaatakowane natomiast zostały wojska ukraińskie stacjonujące pod Stanicą Ługańską.

Już w sobotę 9 maja Specjalna Misja Monitorująca OBWE (Special Monitoring Mission, SMM) potwierdziła koncentrację zakazanej przez porozumienie z Mińska broni wzdłuż linii rozgraniczenia. Chodzi tu głównie o kontrolowane przez tzw. „separatystów” terytorium na północny-wschód od Mariupola. Z informacji uzyskanych przez drony OBWE wynika, że po stronie „republik ludowych” stacjonuje 31 czołgów, jedno działo przeciwpancerne kaliber 100 mm i dwie wyrzutnie Grad (5 km na zachód o Nowazowska, 43 km od Mariupola). Po stronie ukraińskiej odnotowano 9 czołgów.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
specjalista
poniedziałek, 11 maja 2015, 19:37

Szkoda, że tego typu newsy są opatrzone jedynie relacjami o stronie separatystycznej. Dobrze by było zachować obiektywizm i przedstawiać jak armia ukraińska odpowiada na tego typu ataki, bo pisanie tylko o separatystach mocno śmierdzi stronniczością, mimo że osobiście nie jestem prokremlowski.

LOL
poniedziałek, 11 maja 2015, 20:30

Ale jak ma wyglądać obiektywizm w sytuacji gdzie jedno państwo napada na drugie?

antypropaganda
poniedziałek, 11 maja 2015, 19:04

Skończcie z tymi kłamstwami. OBWE stwierdziło, że ani separatyści ani ukraińska armia nie jest winna naruszenia rozejmu, tylko "trzecia strona" (czyli najemnicy z "ochotniczych batalionów"). I to kanalie z "ochotniczych batalionów" są ostrzeliwani a nie ukraińscy żołnierze. To neobanderowskie "ochotnicze bataliony" wg OBWE miały ciężki sprzęt nie tylko w zakazanej strefie, ale nawet nie zgłoszony OBWE co jest naruszeniem warunków rozejmu.

ltp
poniedziałek, 11 maja 2015, 20:49

Fakty proszę, bo ci "obserwatorzy",to w 50% oficerowie armii rossyjskiej

Black
poniedziałek, 11 maja 2015, 18:05

W takim razie czas nałożyć sankcje na USA za ich agresje na bliskim wschodzie i szkolenie terrorystów.

pold
poniedziałek, 11 maja 2015, 17:38

Reakcja UE, NATO, a w szczególności Niemiec, Francji, USA już powinna nastąpić. Ile trzeba będzie czekać?

olo
poniedziałek, 11 maja 2015, 17:37

EUROPO trzeba zwiekszyć nacisk gospodarczy bo Putin co innego mówi co innego robi. Ostatnio można było zobaczyć film z drona latajacego nad Donieckiem gdzie widać niesamowitą koncentracje czołgów,wyrzutni rakiet i innego sprzętu wojskowego jakiego nie powstydziło by się nie jedno państwo Europy.Nie chcemy dostarczać broni Ukrainie to wspierajmy ja mocniejszymi sankcjami i blokowaniem wszelakich kombinacji czy to gazowych czy innych Rosji w EU.

Doctor
poniedziałek, 11 maja 2015, 16:36

To jest właśnie pokój o którym wspominał tow. Putin podczas dnia zwycięstwa.

zdzich
poniedziałek, 11 maja 2015, 16:25

Cały czas prowokacje rosyjskiej armii na Donbasie.Czyli sankcje muszą potrwać jeszcze z 10-15 lat.

Tweets Defence24