Senat USA wyciął z planu na 2014 rok pomoc dla Afganistanu

3 sierpnia 2013, 09:35
Wszystko wskazuje na to, ze Amerykanie nie kupią dla Afganistanu samolotów Super Tucano i Mi-17 – fot. Embraer
Reklama
Defence24
Defence24

W konsultowanym przez Senat Stanów Zjednoczonych planie finansowym na 2014 rok zaproponowano wycięcie dwóch wcześniej zaplanowanych inwestycji: lekkich samolotów Super Tucano i śmigłowców Mi-17, które miały wspomóc siły powietrzne Afganistanu.


Plan ten przeszedł wcześniej podobne konsultacje w Izbie Reprezentantów Kongresu, które zakończyły się 24 lipca br. Senacka wersja musi teraz zostać przegłosowana przez obie izby amerykańskiego parlamentu, ponieważ oba dokumenty nie mogą się różnić między sobą. Wszystko jednak wskazuje, że brak będzie dwóch ważnych punktów wspierających afgańskie lotnictwo.

Oba te zadania były wcześniej tematem kilkuletnich sporów w USA. Kontrakt zawarty przez US Air Force na zakup 20 samolotów Super Tucano w lutym br. był efektem trzyletniego postępowania, ponieważ protestował amerykański koncern lotniczy Beechcraftproponujący samoloty AT-6Texan II. W przypadku śmigłowców Mi-17 działania przeciwko kupieniu tych maszyn prowadził intensywnie koncern Sikorsky, który proponował swoje helikoptery.

Więcej: Pentagon nie zablokuje transakcji z Rosją?

Jak widać amerykańskie lobby przemysłowe ma nadal ogromne wpływy w Kongresie.Pomimo kryzysu nie usunięto bowiem z planów o wartości 594 miliardów dolarówtak kosztownych przedsięwzięć, jak np. tankowce KC-46 (Boeing), samolot bezpilotowy klasy MALE MQ-4 Triton(Northrop Grumman) czy samoloty C-130J (Lockheed Martin). Za to dostało się Afganistanowi i to w momencie, gdy kraj ten opuszczają wojska NATO.

(MD)

 
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24