Reklama
Reklama

Szef NATO zadowolony ze zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce

13 czerwca 2019, 09:14
43430743664_fb020a4bee_k
Fot. U.S. Army
Defence24
Defence24

Z zadowoleniem witam zapowiedź, że USA zwiększą swą obecność wojskową w Polsce - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, komentując podpisaną w Waszyngtonie przez prezydenta Andrzeja Dudę i prezydenta Donalda Trumpa deklarację.

Stoltenberg wydał też komunikat, w którym napisał: "Dowodzi to silnego zobowiązania Stanów Zjednoczonych wobec europejskiego bezpieczeństwa i siły transatlantyckich więzi. NATO ma już silną obecność w Polsce, włącznie z wielonarodową grupą bojową pod dowództwem USA, której zadaniem jest odstraszenie możliwej agresji".

"NATO zgodziło się też ostatnio zainwestować 269 mln dol. we wsparcie dla wstępnego pozycjonowania sił USA w Polsce. Dzisiejsza deklaracja stanowi element miarowych, defensywnych i proporcjonalnych działań NATO, mających na celu wzmocnienie naszej obronności i odstraszania zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami NATO. Gdy świat się zmienia, musimy się dostosowywać, by mieć pewność, że możemy nadal chronić wszystkich naszych sojuszników" - napisał szef NATO.

W środę prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump podpisali w Waszyngtonie deklarację dotyczącą polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z deklaracją USA planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce. Trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około tysiąc dodatkowych żołnierzy.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
KLP wms
czwartek, 13 czerwca 2019, 13:59

Byłbym zadowolony, gdyby opr ócz deklaracji zorganizowano rzeczywiste magazyny broni przygotowane na przybycie wsparcia. 3-5 tys.rakiet Himars, Kilkadziesiąt tysięcy pocisków 155 mm, 200 Abramsów, 200 Bradley, 24 AH-64, magazyny części zamienianych do F-16. . Żołnierz dzisiaj jest a jutro wsiada w samolot i walczy na bliskim wschodzie. Zaplecze materiałowe jest tańsze w utrzymaniu, a perspektywa, ze w przeciągu 2 tygodni mogą zamienić się w dodatkową dywizję pancerną skutecznie odstrasza.

Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama