Sejmowe podkomisje zbadają kluczowe programy modernizacji?

30 lipca 2020, 16:22
550_800_crop__p23msq_b41e3b844f84b11db9c591749ae62431
Fot. PCO
Reklama

Na IX posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się w dn. 30 lipca br. został przyjęty projektu planu pracy komisji na okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2020 r. Posłowie domagają się sprawozdań ws. poszczególnych programów zbrojeniowych co może znaleźć odzwierciedlenie w stworzeniu odpowiadających im podkomisji.

Projekt planu pracy komisji na drugie półrocze 2020 r. przygotowany został przez Prezydium komisji na podstawie uwag przesłanych przez posłów, członków SKON. Zostały w nim zawarte m.in. informacje na temat stanu Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

W trakcie posiedzenia komisji zgłoszone zostały uwagi do przygotowanego planu pracy, z których część została przyjęta na końcu posiedzenia.

I tak poseł Siemoniak z Koalicji Obywatelskiej zaproponował umieszczenie w planie pracy informacji Ministra Obrony Narodowej na temat pobytu wojsk USA w Polsce.

Z kolei poseł Braun z Konfederacji zgłosił propozycję zaproszenia na posiedzenie komisji prezesa Najwyższej Izby Kontroli lub przedstawicieli oraz kontrolerów w celu przedstawienia członkom komisji informacji dotyczącej wyników kontroli przeprowadzonych w latach 2017 – 2020 w Ministerstwie Obrony Narodowej. Poseł Konfederacji chciał również, aby w drugim półroczu br. została przedstawiona przez Szefa Sztabu Generalnego informacja na temat utrzymywanych i przewidywanych zdolności batalionów pancernych, rozszerzona o informację przedstawioną przez dowódcę 10. Brygady Kawalerii Pancernej dotyczącą zdolności batalionów, które mają zostać wyposażone w zmodernizowane czołgi podstawowe Leopard 2PL.

Także przedstawicie NIK miałby wypowiedzieć się na temat zdolności batalionów pancernych w kontekście prowadzonych przez Izbę kontroli.

Odnosząc się do wniosku posła Brauna, Przewodniczący komisji poseł Jach stwierdził, że tak szczegółowa tematyka dotycząca batalionów pancernych powinna być przedmiotem prac podkomisji.

Z uwagami dotyczącymi planu pracy komisji w drugim półroczu wystąpił również poseł Poncyliusz z KO, który zgłosił do projektu planu prac komisji cała grupę dużych programów zbrojeniowych, jak Tytan, HIMARS, Wisła, Narew i Harpia, o których mówi się w kontekście Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, a nie zostały one uwzględnione przez prezydium komisji. Przewodniczący Jach wyjaśnił, że programy te powinny być przedmiotem prac stałych podkomisji i wyraził nadzieję, że w nadchodzących miesiącach będą one mogły wrócić do normalnej pracy.

Ze względu na pandemię i ograniczenia w pracy parlamentu, nawet podczas nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia nie została zwołana Podkomisja stała do spraw budżetu i finansów Sił Zbrojnych RP.

Po uwzględnieniu propozycji posłów Siemoniaka i Brauna, członkowie komisji przegłosowali przyjęcie planu prac na drugie półrocze.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
Zeby spać spokojnie
niedziela, 2 sierpnia 2020, 08:52

Tuzin f15 z nowym radarem, tuzin gripenow, modernizacja czy zakup silnikow dla poradzieckiej floty, duzo bsl wl produkcji tanich lekkich o zmniejszonym odbiciu fal radarowych etc, na kazdym szczeblyu, cos jak bofors czy s 60 z radarem z gl optyczna i zapalnikami zblizenioiwymi na bsl przseciwnikja, wiecej nowoczesnej amunicji i syst celow. , obserw, i rozpoznania rozpoczynajac od piechura, na flocie konczac, kilka okr podwodnych i bezpiloitowcow do monitoirowania granic i przesdtrz pow.etc itd. Do tego maloiwac wszystko farba z absorberem, szxkolic rezserwey i mlodziez juyz w podstawowce i szk sredniej, z zakresu obslugi broni, zasad walki, taktyki oboiwiazkowo i pierwsza pomoc na poziomie zaawansowanym.

111222333444werw
czwartek, 30 lipca 2020, 23:55

Polakom nikt nie powierzy żadnych ważnych tajemnic, bo zaraz jeden z drugim zrobiłby z tego obrady komisji i przetłumaczyłby na rosyjski jak jeden polityk raport WSI.

Korek
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:23

Trudno się nie zgodzic

Bruno
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:20

100% racji

asdf
czwartek, 30 lipca 2020, 21:21

Mamo, chwalą nas? Wy mnie, a ja was - tyle sa warte te sejmowe podkomisje, niewygodne pytania posla Grzegorza Brauna demokratycznie "wyglosuja" i bedzie wykonanie 120% normy modernizacji.

Ruski A2/AD
piątek, 31 lipca 2020, 11:38

Ten konfedalerata to on NIE NASZ HAHAHAHA

Jedenasty
czwartek, 30 lipca 2020, 20:54

Właśnie skończyła się Komisja Obrony Narodowej poświecona tzw. Podkomisji Smoleńskiej: cztery godziny (cztery godziny!). Mam nadzieję, że posłowie znajdą chociaż po trzy godziny na omówienie Leo2PL dla 10BKPanc czy programu Wisła.

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 20:50

Tak ilość żołnierzy ma znaczenie szczególnie przy natarciu na systemy elektroniczne, teleinformatyczne, systemy OPL, czołgi, lotnictwo. Do nikogo nie dociera, że nawet armia FR opiera się na jądrze uderzeniowym. Dlaczego bo nie powierzysz pocisku przeciwpancernego za 2000 zł rekrutowi, nie powierzysz czołgu za 20-30 mln zł rekrutowi, nie powierzysz quada rekrutowi. Ale jasne najważniejsza jest jakość. Nie ważne że już czerwiec 1944 pokazał, że nie liczy się jakość sprzętu i fachowość obsługi a jedynie bombardowanie strategiczne. Jak koszt sprzętu wojskowego przekracza określoną granicę to tworzy się tańsze zamienniki z tego co jest i tak się dzieje od zarania dziejów, ale nie my wymyślimy wszystko od nowa, armia ochotnicza 20 dni szkoleń w roku jesteśmy bezpieczni. Oczywiście 500+ dla OT nie ma znaczenia. O czym tu pisać ten słaby klon i hybryda M16 z L86 został jednoznacznie oceniony już na tym forum w innych wątkach. Za to w przeciwieństwie do lewicującego zachodu my mamy lasy i samoloty M18 Dromader które tych lasów bronią przed pożarami a bez lasu w którym pszczoły mogą się schować jak jest upał praktycznie nie będzie istnieć pszczelarstwo dlatego w Unii Europejskiej najwięciej miodu produkują właśnie dwa mocno zalesione kraje: Polska i Ukraina.

bender
piątek, 31 lipca 2020, 15:23

Znów jakiś uzurpator. Styl wypowiedzi nie przypomina oryginalnego Daviena.

Railman
piątek, 31 lipca 2020, 14:45

Pszczoły w czasie upałów chronią się w lesie?No to żeś pojechał...

m
piątek, 31 lipca 2020, 08:10

MSBS Grot to znakomita konstrukcja - jeżeli jej żywotność i niezawodność nie okażą się gorsze od Beryla to nie ma tu czego krytykować (wszelkie AK-podobne są mało ergonomiczne i nienowoczesne wg. współczesnych kanonów wyszkolenia taktyczno-ogniowego, ale z reguły nieprzeciętnie niezawodne i o prostej obsłudze). Najpierw jednak należy mieć doświadczenie żeby wiedzieć o czym się mówi - ty i tobie podobnie mogą zaczytywać się w czasopismach i bawić asg: tam jest wasze miejsce i tam zostańcie.

Rain Harper
czwartek, 30 lipca 2020, 23:17

To brzmi jak troll a nie Davien

QRF
czwartek, 30 lipca 2020, 23:15

"słaby klon i hybryda"[sic!] słowo klucz twojej wypowiedzi. Weź sobie odpal na Youtube test porównawczy Grota, HK416, FN Scara, CZ Bren 2 i Beryla żebyś chociaż mgliste pojęcie miał o czym mówisz.

czwartek, 30 lipca 2020, 22:23

ech... ile razy to już było ... nie było 500+, nie było OT, a sytuacja wyglądała tak samo, albo i gorzej. Może wreszcie ktoś zada pytanie (wraz z pociągnięciem do odpowiedzialności), jak to było możliwe, że bez OT i dużego programu socjalnego "nie było piniędzy"?

oleum
piątek, 31 lipca 2020, 11:28

Nie zadluzano sie a zamiast powolywania kosztownej armii harcerzy planowano unowoczesnienie malej profesjonalnej armii, ktora - w odroznieniu od niedzielnych harcerzy - moglaby stawic jakis opor komukolwiek

Bruno
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:23

Bzdury Waść piszesz. Planowano???

jajko
piątek, 31 lipca 2020, 11:12

wzrost gospodarczy i inwestycje z zagranicy firm ktore zaczely placic pelne podatki po okresie zmiejszonych? ma pan troche pojecia o gospodarce? jak nie to zdradze pierwsza zasade - koniunktura bywa bardzo zmienna, tak jak zyski w budzecie, a jak zastanawiasz sie dlaczego nie bylo OT i co z tymi kwotami sie dzialo , zawsze mozna sprawdzic np kiedy za jakie drogi bylo placone

Stefan
piątek, 31 lipca 2020, 09:42

To lepiej odpowiedz gdzie są te pieniądze, bo słyszę że są a na wyposażeniu wojska tego nie widać. Kasa na śmigłowce poszła na samoloty VIP i WOT. 500 + to przejedzone 200 miliardów zamiast inwestycji w państwo. Gdzie są te Twoje miliardy bo ja ich nie widzę. Na razie drukuje się na potęgę kasę bez pokrycia na kupowanie głosów. Chociaż od dwóch dni następuje wycofywanie się z obietnic wyborczych. Gdzie ta kasa na wojsko, bo większość programów leży poza tymi na pokaz. O drugim etapie Wisły nawet się nie wspomina.

Gieniek
czwartek, 30 lipca 2020, 18:38

ŚMIECH na sali GŁUPEK mowi do GŁĄBA Kot obroni PREZESA

Tweets Defence24