Reklama

Polityka obronna

Sejmowa podkomisja o Straży Marszałkowskiej

Fot. Grzegorz Gołębiowski, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

W Sejmie, po raz kolejny, obradowała podkomisja nadzwyczajna zajmująca się przepisami wprowadzającymi zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu Straży Marszałkowskiej. Tym razem posłowie skupili się na poprawkach, które pojawiły się w toku wcześniejszych prac. 

Po ustawie o Służbie Ochrony Państwa przyspieszyły prace dotyczące zmian w obrębie przepisów normujących działanie Straży Marszałkowskiej. Wcześniejsza debata ogólna nt. projektu ustawy, prowadzona na posiedzeniu podkomisji, spowodowała potrzebę ustosunkowania się posłów do szeregu uwag względem zmian w przepisach reformujących Straż Marszałkowską.

Zgodnie ze zdaniem przewodniczącego obrad komisji, pakiet wskazanych poprawek ma wychodzić również na przeciw sugestiom kierowanym przez opozycję, a same przepisy normujące działania Straży Marszałkowskiej mają łączyć różne frakcje parlamentarne. W trakcie posiedzenia dyskutowano przede wszystkim nad takimi problemami, jak brak ochrony posłów i senatorów poza Sejmem i Senatem, ze szczególnym uwzględnieniem nowej roli i zadań SOP w tym właśnie zakresie. Zwrócono także uwagę na zadania dotychczas wykonywane przez BOR, za które niebawem odpowiedzialna ma być Straż Marszałkowska.

Czytaj też: Sejmowa służba specjalna? Pierwsze czytanie ustawy o Straży Marszałkowskiej

Dyskusję wśród uczestników prac w komisji wywołał zapis czy funkcjonariusze mają działać w sposób adekwatny do sytuacji, czy jak zostało to zaproponowane w projekcie, w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osoby względem której podejmowane są działania. Zwrócono, tym samym, uwagę na zapisy już istniejących rozwiązań prawnych dot. innych służb. Co ciekawe, spór pojawił się także wokół potencjalnego ulokowania święta Straży Marszałkowskiej w kalendarzu tego rodzaju wydarzeń. Posłów interesowały również problemy czynności kontrolnych podejmowanych przez strażników, które mają być rozszerzone z racji przekształcenia BOR w SOP.

Pojawiły się także poprawki uściślające kwestię służby w Straży Marszałkowskiej, budujące nowe procedury w oparciu o zmianę jej dotychczasowej struktury. Dookreślono rozwiązania mające na celu umożliwienie funkcjonariuszom innych służb potencjalne przejście do Straży Marszałkowskiej, jak i odwrotnie. Wydłużono okres służby przygotowawczej do trzech lat, tworząc wspólną z innymi służbami płaszczyznę w tym zakresie. 

Czytaj też: Centrum Informacyjne Sejmu o zmianach w Straży Marszałkowskiej [KOMENTARZ]

JR

Reklama

Komentarze (2)

  1. janek

    a tak naprawdę chodzi o wprowadzenie wcześniejszych emerytur dla pracowników Straży Marszałkowskiej. Kolejna grupa z przywilejami.

  2. ty

    może tak sejmowa komisja ON zajęłaby się kontrowersjami dotyczącymi PMT

Reklama