Saudyjskie F-15 i greckie F-16 wspólnie na Krecie

14 marca 2021, 11:41
1084px-Saudi_F-15
fot. Tech. Sgt. Hans H. Deffner - defenseimagery.mil, Domena publiczna, commons.wikimedia.org
Reklama

Saudyjskie samoloty bojowe przybyły do Grecji. Mają one wziąć udział w manewrach wojskowych, które będą odbywały się z bazy Souda na Krecie. Ćwiczenia są określane jako „Falcon Eye 1” i mają stanowić kolejny etap zbliżenia interesów obu państw w przestrzeni bezpieczeństwa i obronności.

Greckie i saudyjskie siły powietrzne mają przeprowadzić połączone manewry nad wodami Morza Śródziemnego. W tym celu na grecką wyspę Kreta przylecieć miał zespół sześciu saudyjskich samolotów bojowych F-15. Mają one kooperować przez kolejne tygodnie z greckimi maszynami F-16C/D z 155 Skrzydła Bojowego greckich sił powietrznych. Jeśli chodzi o pochodzenie maszyn saudyjskich to wskazuje się 7 Skrzydło z Tabuk w bazie lotniczej Króla Faisala. Jednakże, nim na Krecie zaczęły się pojawiać maszyny F-15C to przerzucono na wyspę żołnierzy należących do wsparcia i odpowiadających za utrzymanie samolotów. Saudyjczycy wykorzystali w tym celu dwa C-130H Hercules.

Przylatujących do Grecji saudyjskich lotników przyjęto oficjalnie, a w delegacji był m.in. ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej dr Saad bin Abdulrahman Al-Ammar, dowódca grupy saudyjskich sił powietrznych biorących udział w ćwiczeniach płk pilot Abdulrahman bin Saeed Al-Shihri oraz oficer łącznikowy w ambasadzie Królestwa Arabii Saudyjskiej w Atenach ppłk Rashid bin Abdulaziz Al-Oubudi. Oficjalne komunikaty mówią, że ćwiczenie „Falcon Eye 1” ma na celu doskonalenie umiejętności załóg lotniczych i technicznych obu państw. Jak również podniesienie poziomu gotowości bojowej sił powietrznych w przypadku potrzeby reakcji na kryzys. Oczywiście wskazuje się także wymianę doświadczeń wojskowych w zakresie prowadzenia i planowania operacji lotniczych między wojskowymi greckimi i saudyjskimi.

Jest to kolejny widoczny przykład rosnącej współpracy polityczno-wojskowej pomiędzy Atenami i Rijadem. Niedawno pojawiły się informacje, że greckie siły zbrojne są gotowe na wysłanie do Królestwa Arabii Saudyjskiej własnych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, pozwalających na odciążenie i wsparcie strony saudyjskiej narażonej cały czas na ataki proirańskich Huti z Jemenu.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polityka-obronna-i-bezpieczenstwa-narodowego-nowej-zelandii-w-xxi-wieku/
Reklama 

Rozpoczęcie ćwiczeń z Saudyjczykami nie jest jedynym przedsięwzięciem szkoleniowym greckich sił zbrojnych z ostatnich dni, a zakładających ścisłą współpracę z partnerami zagranicznymi. Albowiem na wodach Morza Śródziemnego można było zauważyć chociażby manewry grecko-amerykańskie. Były one powiązane z obecnością na tym akwenie amerykańskiego zespołu lotniskowcowego na czele z USS Dwight D. Eisenhower.

Wraz z Eisenhower Carrier Strike Group (IKE CSG) ćwiczyć mają zarówno greckie komponenty morskie jak i lotnicze. Przewidziana jest obecność chociażby fregaty HS Psara oraz dwóch greckich okrętów podwodnych, które mają pozwolić na doskonalenie zdolności do osłony lotniskowca i szerzej prowadzenia działań wykrywających okręty podwodne oraz ich zwalczanie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
dim
niedziela, 14 marca 2021, 21:22

No, nie tylko grecko-amerykańskie, gdyż także grecko-cypryjsko-egipskie i grecko-cypryjsko-izraelskie, często i "z przytupem" powtarzane. Saudyjczycy wydaje się, że rozważają dołączenie się do tego nieformalnego sojuszu interesów.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 15 marca 2021, 13:54

Grecja dostanie po d...! Zawsze tak było jak trzymała z Zachodem (np. Anglikami) a zyskiwała tylko gdy trzymała z Rosją. Teraz wprowadza sankcje "za Skripali", "za Magnitskiego", "za Chodorkowskiego", "za Nawalnego" itp., no to ma "Some growers lost 85% of exports because of UE sanctions against Russia" a Turcja współpracy z Rosją, mimo trudnej wzajemnej historii, się nie brzydzi... Grecja swoje 5 minut szansy przesr... gdy w odpowiedzi na kredytowy szantaż UE, Niemiec, MFW, BŚ i USA, zamiast zaszantażować wzorem Erdogana współpracą z Chinami i Rosją, oddała swoją gospodarkę i finanse na pastę międzynarodowego lichwiarstwa i Niemiec... :D

Davien
sobota, 20 marca 2021, 14:22

I Grecja się rozwija a Turcja trzymajaca z Rosja leci w dół na łeb na szyje:)

wieszcz
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:30

No to Turcja obejdzie się smakiem

Ziomek
niedziela, 14 marca 2021, 17:46

Grecja okazała się być wzorowym partnerem dla despotów i skorumpowanych dyktatorów takich jak Saudowie, ZEA, Haftar, Sisi, Asad . Ci despoci widzą w Grecji partnera z którym mogą blokować Turcję i zatrzymać niekorzystne sobie procesy w świecie arabskim takie jak demokracja i rządania swobód obywatelskich, Arabowie dalej będą pod ich butem. Dyktatorzy ci jednak w ostatnich latach odnoszą porażki, ustąpili Kararowi w blokadzie, nie zdobyli Trypolisu, wojna w Jemenie trwa w pełni, Hezbollah trzyma się w Libanie, wola samodzielności Pakistanu nie została złamana . Gdy zmieni się układ sił na świecie despoci porzucą Grecję bez mrugnięcia okiem, gdy despoci zostaną odsunięci od władzy to Arabowie przypomną sobie kto pomagał ich gnębicielom utrzymać się przy władzy

dim
niedziela, 14 marca 2021, 22:20

Grecja przez dziesięciolecia prosiła się w Unii i NATO o faktycznie wspólną ochronę granic Europy. Wskazywała na absurdalnie błędną politykę w kwestii migrantów itd. Aż zaczyna radzić sobie bardziej tradycyjnie, czyli biznesami dwustronnymi. Poza tym pan "Ziomek" kompletnie nie orientuje się w świecie Bl.Wschodu, z którym Grecy w całości i tradycyjnie starają się utrzymywać najlepsze kontakty. W tym np. także z Syrią i Iranem.

Anonim
niedziela, 14 marca 2021, 22:02

Od kiedy przeciwne im siły Turcji, Iranu i grup terrorystycznych to siły demokratyczne? Na Bliskim Wschodzie nie ma demokracji, bo tam ten system nie ma racji bytu.

Gd
niedziela, 14 marca 2021, 20:44

To erdogan wielki demokrata? I jeszcze walczy o wolność kurdow?

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 15 marca 2021, 13:55

Większy demokrata niż Rumsfeld, który w imieniu USA sprzedawał Saddamowi broń chemiczną do gazowania Kurdów i do tego Saddama zachęcał...

Milutki
poniedziałek, 15 marca 2021, 08:51

Tak, Erdogan broni Kurdów przed komunistycznymi terrorystami i został wybrany w demokratycznych wyborach i obronił się przed niedemokratycznym zamachem stanu

noityle
niedziela, 14 marca 2021, 19:13

Prędzej podziękują za obronę instalacji naftowych bez których te państwa nie istnieją i będą dalej współpracować aby blokować chore ambicje turcji i iranu. Nie umiesz w geopolitykę.

Milutki
poniedziałek, 15 marca 2021, 08:49

Obrona saudyjskich instalacji naftowych przez grecką armię też wchodzi w grę. Arabia Saudyjska mimo wydania setek miliardów dolarów na armię i sprzęt obronnych gdy przychodzi godzina próby nie jest w stanie użyć sprzętu który kupiła, nie jest w stanie się obronić i potrzebuje żołnierzy z zewnątrz czyli z Grecji. Grecja w ten sposób pomaga w utrzymaniu patologii świata arabskiego czyli krwawych despotow którzy swoje kraje doprowadzają do cywilizacyjnego upadku. Arabia Saudyjska walczy z ambicjami Arabów którzy chcą żyć w normalnych państwach, Turcja ma ambicje aby Arabom pomóc. Z powodu tych tureckich ambicji pomagania inne kraje jak USA, Francja, Rosja, Iran widzą w Turcji zagrożenie, bo te kraje mają ambicje rządzić utrzymując podziały i nienawiść

ito
niedziela, 14 marca 2021, 13:10

Turcy, jak rozumiem, przyjmują rzecz ze zrozumieniem.

Davien
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:46

Turcy nie maja tam nic do powiedzenia.

Tweets Defence24