Saperzy ćwiczą pokonywanie Odry

27 kwietnia 2016, 11:09
Fot. plut. Patryk Cieliński
Fot. plut. Patryk Cieliński
Fot. plut. Patryk Cieliński
Fot. plut. Patryk Cieliński

5. kresowy batalion saperów, wchodzący w skład 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, od poniedziałku uczestniczy w ćwiczeniach przygotowywania i utrzymania przepraw na Odrze.

Krośnienieńscy saperzy wraz z żołnierzami 1. pułku saperów z Brzegu szkolą się w ośrodku ćwiczenia wodnego OC Biała Góra. Jak podaje por. Andrzej Pasternak, rzecznik prasowy 17. WBZ, jest to obiekt poligonowy przeznaczony do ćwiczeń związanych z pokonywaniem przeszkody wodnej, a co za tym idzie również do ćwiczeń związanych z zabezpieczeniem pokonywania tejże przeszkody.

„Pododdziały inżynieryjne realizują szkolenie związane z przygotowaniem i utrzymaniem przepraw pododdziałów ogólnowojskowych 17 WBZ przez szeroką przeszkodę wodną, jaką jest rzeka Odra. W tym celu przygotowano osie przeprawowe do szkolenia przeprawy desantowej na pływających transporterach samobieżnych PTS-M oraz przeprawy desantowej na łodziach saperskich – ŁS 76”

ppłk Jarosław Szczypiorski, dowódca 5. Kresowego batalionu saperów

Szkolenie prowadzone jest w dość trudnych warunkach terenowych, gdyż poziom Odry jest wysoki. Pogoda jest zmienna i często pada deszcz, co wpływa na częste wahania poziomu rzeki. W tych warunkach żołnierze muszą, w ramach głównych zagadnień szkoleniowych, wykonać przeprawy, następnie je zabezpieczyć, aby pokonać szerokie przeszkody wodne na Odrze. Zadanie to wypełniają saperzy wraz z żołnierzami kompanii technicznej wchodzącymi w skład Grupy Ratunkowo-Ewakuacyjnej (GRE), którą dowodzi chorąży Przemysław Szymczak.

Zobacz także: Rosomaki na okrętach

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Marek
środa, 27 kwietnia 2016, 11:26

W razie W zapewnienie przepraw(i ich obrona)na Odrze i Wiśle będzie miało kardynalne znaczenie.

Microsim
piątek, 29 kwietnia 2016, 14:21

do tego musisz posiadać OPL. Więc wychodzi na to ż lipa ...

Tweets Defence24