Sankcje opóźniają budowę rosyjskiego niszczyciela min

27 lutego 2016, 13:06
Pusty pokład roboczy niszczyciela min "Aleksandr Obuchow". Fot. Defence24
Niszczyciel min "Aleksandr Obuchow". Fot. Defence24

Dyrektor stoczni Sriednie-Newskij Zawod z Sankt Petersburga w wywiadzie dla agencji informacyjnej Rambler News Service przyznał, że opóźnienie w budowie  niszczyciela min „Aleksandr Obuchow” (507) prototypowej jednostki proj. 12700 Aleksandrit, spowodowane jest międzynarodowymi sankcjami.

Z wywiadu wynika, że w sierpniu 2015 r. francuski partner odmówił dostawy wyposażenia przeciwminowego przeznaczonego dla tego okrętu, argumentując, że zostało ono objęte sankcjami. W związku z tym Rosjanie zmuszeni byli znaleźć innego producenta, który dostarczy takie wyposażenie w kwietniu br. Ma ta pozwolić na przekazanie okrętu, bazującego aktualnie w Kronsztadzie, rosyjskiej flocie jeszcze w połowie tego roku.

Chociaż Rosjanie nie przyznają tego oficjalnie, wyposażeniem przeciwminowym, którego dostawy nie zrealizowano, miały być najprawdopodobniej zdalnie sterowane pojazdy podwodne K-Ster I przeznaczone do poszukiwania i identyfikacji oraz K-Ster C służące do ich niszczenia, produkowane przez firmę ECA Group. Umowa na ich dostawę, a później licencyjną budowę w Rosji takich pojazdów, podpisana została w styczniu 2014 r. Pojazdy typu K-Ster mają się również znaleźć na wyposażeniu budowanego przez tą samą stocznię trałowca bazowego „Alatau” dla marynarki wojennej Kazachstanu. (AN)  

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
lp23lp23
sobota, 27 lutego 2016, 17:58

Co sądzicie o studiu wschód ? Czy ten program jest obiektywny?

hiena
sobota, 27 lutego 2016, 17:22

Jeżeli wielkie sankcję nałożone na Rosję skutkują opóznieniem o ok pół roku to jakie sankcje nałożono na Polskę że w 16 lat nie może wybudować okrętu ???!!!

franciszek
niedziela, 28 lutego 2016, 06:01

lp23lp23 - Bardzo , szczególnie jak na Polskie standarty ? Szczególnie prowadząca , jest taka ....? W tym i nie tylko tym programie jest pokazane jak należy robić propagandę sukcesu ?

Heavy
sobota, 27 lutego 2016, 16:18

Kolejny dowód na to, że sankcje mają sens. Efekty zapewne będą sié z czasem potęgować.

lukas333
niedziela, 28 lutego 2016, 09:15

Sens jak sens. Francuzi już nie zarobią, a rosjanie wkońcu znajdą odpowiednik i to pewnie na swoim rodzimym rynku(gospodarka nie lubi pustki). Pewnie nawet jakościowo lepsze bo przystsowane do rodzimych produktów.

medioznawca
sobota, 27 lutego 2016, 20:30

Straszny sens: opóźniło to Rosjan 6 miesięcy. Dokumentację francuskich pojazdów mają (podobnie jak Mistrali). Rosja natomiast mocno zainwestowała we własną produkcję i głosi, że od 2018 90% elektroniki w sprzęcie wojskowym będzie produkować samodzielnie. Jest sens sankcji na rzeczy, które jakiś kraj nie potrafi wyprodukować samemu, ale nakładanie sankcji na rzeczy, które potrafi wyprodukować mijają się z celem, bo to bardziej szkodzi temu, co sankcje nakłada. Nota bene jakoś nasze media milczą, że Francja zaoferowała Rosji rozmowy nt zniesienia w czerwcu sankcji UE w zamian za... zakaz używania przez Rosjan nazwy szampan pisanej cyrylicą. W ramach WTO bowiem Francja zastrzegła sobie monopol na nazwę szampan dla win musujących produkowanych przez firmy z siedzibą w Szampanii (nie mylić "firmy z siedzibą w Szampanii" z miejscem produkcji! Dobre szampany powstają głównie poza Szampanią a producenci w Szampanii mają tylko siedzibę zarządu) ale Rosja wywalczyła wyjątek i ma prawo etykietowania pod nazwą szampan pod warunkiem, że będzie to pisane cyrylicą. Teraz Francja chciałaby i tego zakazać i w zamian oferuje zniesienie sankcji UE w czerwcu. Jak widać Polska chce twardo gnębić Rosję sankcjami mimo morderczych kosztów dla naszej gospodarki a Francuzi chcą nas sprzedać za szampana! Przemyślcie to...

dd
niedziela, 28 lutego 2016, 02:55

hehehe sie uśmiałem - niszczyciele min, to okręty wybitnie defensywne, a FR stawia na ofensywne środki walki.

łowca_gimbazy
niedziela, 28 lutego 2016, 14:39

Niszczyciele min defensywne???? A co niby służy do przełamywania zapór minowych podczas inwazji morskiej???

Prosty człek
sobota, 27 lutego 2016, 16:08

Nic nie rozumiem. Przecież NATO to pakt obronny, więc czy ruscy mają czy nie niszczyciela min to niema znaczenia. My nie będziemy ich atakować więc nie jest im potrzebny niszczyciel min. Zaoszczędzą bo my jesteśmy paktem obronnym i im nie zagrażamy.

oskarm
sobota, 27 lutego 2016, 18:03

Miny sluza glownie do obrony. Niszczyciel min do przelamania tej obrony.

maniuś
sobota, 27 lutego 2016, 15:05

Trzeba ich podziwiać z punktu wojskowego - dalej w prowadzają dalsze nowe i czasami nowsze uzbrojenie ? Postawiono na unowocześnianie całej armii Rosyjskiej . I z tym nie ma co nawet dyskutować ? Sankcje zawsze utrudniają i samą koncepcje jak i szybkość , jej w prowadzania ? Ale dostali nauczkę od zachodu , że muszą polegać na swoich rozwiązaniach . Choć to że chcieli coś od FRANCJI kupić ( mistrale ) a ta nie spełnia kontraktu zasłaniając się - sankcjami , Już widzę atak trolli - jednych i tych samych ? Bo pochwaliłem coś Rosyjskiego ? Ale znów będzie powód do pośmiania się - jak Oni się pienią . Szkoda że Nasza Armia - jest jaka jest ? A jak służyłem jaki byłem dumny że w niej służe - 24 mieś.

Lord Godar
sobota, 27 lutego 2016, 16:31

I tak część sankcji w ogóle nie działa , jak by działała to by już dawno pusto na półkach w sklepach było . Po co jest furtka "białoruska" otwierana co raz szerzej , jak myślisz. Tylko raz na jakiś czas na pokaz Rosjanie coś tam cofną , coś zniszczą , byle publiczkę swoją propagandą nakarmić ... A że armię cały czas zbroją ? To dlatego , że tylko z Rosją z silną armią Europa i reszta świata się liczy , za to Rosja praktycznie nigdy nie liczyła się ze swoim społeczeństwem i jego potrzebami , stawiając interes państwa jako najważniejszy i jedyny , któremu wszystko ma być podporządkowane.

Mateo8989
sobota, 27 lutego 2016, 13:10

Ciekawe jak wygląda sytuacja z naszym kormoranem?

bolo
sobota, 27 lutego 2016, 17:14

Nam Francuzi sprzedadzą co tylko będziemy chcieli.

gość
sobota, 27 lutego 2016, 16:40

Wcale nie wygląda to całkowity golas 2 do 3 lat tle czasu potrzeba na jego dokończenie i buńczuczne zapowiedzi rządzących na nic się tu nie zdadzą.

Tweets Defence24