Saab zmodernizuje elektronikę szwedzkich Leopardów

10 sierpnia 2016, 17:31
Stridsvagn
Stridsvagn 122. Fot. Anders Sjödén, Försvarsmakten / forsvarsmakten.se

Trwający program modernizacji szwedzkich czołgów Stridsvagn 122, lokalnego wariantu Leoparda 2A5, będzie kontynuowany z większym udziałem rodzimego przemysłu. Wśród kluczowych wykonawców zamówień w ramach projektu znalazł się koncern Saab, który otrzymał zlecenie dostawy nowych układów elektronicznych dla wskazanych pojazdów pancernych.

Wydział produkcji zbrojeniowej i obronnej firmy Saab został wybrany do realizacji zamówienia jako podwykonawca firmy Krauss-Maffei Wegmann Gmbh. Niemiecka spółka pełni w szwedzkim programie modernizacji czołgów Stridsvagn 122, lokalnego wariantu Leoparda 2A5, rolę wiodącego wykonawcy zamówienia. Zadecydowała o tym szwedzka agencja uzbrojenia Försvarets Materielverk (FMV), która udzieliła wcześniej tego roku firmie Krauss-Maffei Wegmann zamówienia na modernizację 88 czołgów Leopard 2A5 i ośmiu wozów ewakuacyjnych Bärgningsbandvagn 120 (Bergepanzer BPz3 Büffel). Realizacja całego zlecenia ma kosztować 92 mln EUR.

Czytaj więcej: Szwecja modernizuje Leopardy 2A5

Umowa podwykonawstwa zawarta przez Krauss-Maffei Wegmann z firmą Saab zakłada zaprojektowanie oraz dostawę podzespołów elektroniki pokładowej, a także obsługę przeszkolenia personelu i opracowanie stosownej dokumentacji użytkowej. Umowa obejmuje również zapewnienie kompatybilności ze szwedzkim elektronicznym systemem zarządzania polem walki (Battalion Combat Management System). Zamówienie ma być realizowane na przestrzeni lat 2018-2022, a jego całkowity koszt wyniesie ok. 130 mln SEK (blisko 13,5 mln EUR).

Zakres programu modernizacji szwedzkich Leopardów 2 zwiększył się w obliczu stwierdzonego narastającego napięcia politycznego w regionie, gdyż zdecydowano o przywróceniu do służby części zmagazynowanych czołgów. Skłoniło to również szwedzkich decydentów do sformułowania planów zwiększenia rodzimych wydatków na obronność w perspektywie tej dekady o 11 proc., czyli o blisko 1 mld euro. Istotnym elementem tego projektu jest kompleksowa rozbudowa i modernizacja wojsk zmechanizowanych, obrony powietrznej oraz zakup nowych myśliwców. Przewidywane jest również zainwestowanie środków w rozwój systemów zwalczania okrętów podwodnych.

Czytaj też: Ewolucja - Program Leoparda 2 w Szwecji a sprawa polska

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
cotozaroznica
niedziela, 14 sierpnia 2016, 02:33

czy brakuje miedxynarodowej natowskiej militatyzacji zdemilitatyzowanej szwedxkiej wysepki dla bezpieczenstwa Baltyku ?

sksdjdd
środa, 10 sierpnia 2016, 18:19

dopiero jak "wzrosło napięcie miedzynarodowe" to zabrali się za moderkę, dobrze że P.Straż Pożarna i OSP tak nie reagują na zagrożenia

Marek1
czwartek, 11 sierpnia 2016, 01:40

Owszem, późno ale jak już się zabrali, to zrobią to w ciągu paru lat, a nie jak u nas 10-15, Mało tego, mimo, że maja swój potencjał, to potrafili przyznać, że akurat w tym względzie lepiej KUPIĆ usługę głębokiej moderki u Niemców niż samemu się sadzić na "szwedoizację" Leopardów.

Tweets Defence24