Saab otwiera centrum technologiczne w Wielkiej Brytanii. Cel: budowa wspólnego myśliwca

20 lipca 2020, 12:08
tempest
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Defence24
Defence24

Saab planuje utworzyć nowe centrum FCAS (Future Combat Air Systems) w Wielkiej Brytanii, które będzie ośrodkiem skupiającym działania Saaba w brytyjskim programie FCAS. Jak podaje forma "Saab jest zaangażowany w budowanie długoterminowej współpracy z Wielką Brytanią" i zainwestuje tam  wstępnie 50 milionów GBP. Jednak w całym komunikacie firmy ani raz nie pojawia się nazwa Tempest. Z kolei akronim FCAS jest kojarzony raczej z projektem niemiecko-francuskim...

 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Szwecja podpisały memorandum o działaniach przy rozwoju FCAS w lipcu 2019 r. Saab, w ścisłej relacji z Ministerstwem Obrony Szwecji, koordynuje szwedzki komponent przemysłowy w programie FCAS.

Saab rozwija obszary technologiczne swojej działalności. Systemy walki powietrznej są przy tym częścią strategii długoterminowego rozwoju, i podejmowane są kroki aby firma mogła pozostać w czołówce projektów rozwojowych bazujących na koncepcji Systemu systemów oraz zaawansowanych systemów walki powietrznej - informuje firma.

Dziedzina Combat Air jest ważnym elementem szwedzkiej polityki obronnej i definiuje się ją jako mającą kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Strategia Saaba w odniesieniu do programu FCAS zapewnia opracowanie technologii umożliwiającej długoterminowe rozwijanie technologii i systemów walki powietrznej oraz wspieranie zwiększania zdolności bojowych myśliwców Gripen E. [...] Saab podjął decyzję o utworzeniu nowego centrum FCAS, abyśmy mogli dalej rozwijać bliskie relacje z przemysłowymi partnerami zaangażowanymi w programie FCAS, jak i Ministerstwem Obrony Zjednoczonego Królestwa. To partnerstwo podkreśla znaczenie zarówno programu FCAS, jak i Zjednoczonego Królestwa dla przyszłości Saab

Micael Johansson, prezes i dyrektor generalny Saab

Obecnie rozważana jest lokalizacja, gdzie nowe centrum FCAS Saaba mogłoby zostać zbudowane. Centrum jest częścią długoterminowych planów Saaba dotyczących rynku Zjednoczonego Królestwa w zakresie rozwijania lokalnych możliwości, inwestowania w badania i rozwój oraz tworzenia własności intelektualnej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Kamil
czwartek, 23 lipca 2020, 01:20

Dziwie się że do tej grupy nie zaproszono Northrop Grumman (najbardziej pokrzywdzona firma w zamówieniach dla USA). Ich doświadczenie w projektowaniu i produkcji nowoczesnych samolotów w obniżonej wykrywalności i ich napędów jak FY 23 czy B 2 i B 21. Firma z dużym doświadczeniem w systemach stealth, walki elektronicznej, sys. sieciocentryczny, sys. radarowe, sys. bezzałogowe. Ciekawe co takiego zrobili że mają zakaz na produkcje samolotów (tylko proszę nie piszcie o tych banałach z internetu).

Tweets Defence24