Saab bliżej zakupu stoczni Kockums od TKMS

14 kwietnia 2014, 19:15
Koncern Saab rozpoczął negocjacje na temat kupna stoczni Kockums, by tam produkować okręty podwodne A26 – fot. M.Dura

Koncern Saab robi wszystko by przejąć należącą obecnie do TKMS szwedzką stocznię Kockums. Stocznię, która przed przejęciem przez Niemców produkowała bardzo dobre okręty podwodne i chce je robić również dla polskiej Marynarki Wojennej.

Koncern Saab AB podpisał ze spółką ThyssenKrupp Industrial Solution AG (należącą do grupy przemysłowej ThyssenKrupp AG) porozumienie MoU (Memorandum of Understanging) w sprawie sprzedaży stoczni ThyssenKrupp Marine Systems AB (dawniej Kockums). Przy czym Saab chce nabyć wszystkie zakłady w Szwecji, które należały wcześniej do Kockums – w Malmö, Karlskronie i w Muskö.

Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to jeszcze decyzja o zakupie Kockums przez Saab, ale początkowy etap negocjacji. Ważne jest jednak to, że koncern TKMS już nie mówi kategorycznie o pozostawieniu szwedzkich stoczni w swoich rękach. Saab natomiast udowadnia, że prawdziwe są wcześniejsze deklaracje o woli kontynuowania budowy okrętów podwodnych w Szwecji.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem „Obie strony wspólnie uznają, iż podczas negocjacji integralność oraz zdolność operacyjna ThyssenKrupp Marine Systems AB musi zostać zabezpieczona”. Niestety, nie zmienia to faktu, że propozycja okrętu A26 dla naszej Marynarki Wojennej może już nie być aktualna.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
ss
poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 22:36

tak dobre jak "Collinsy" lol

Tweets Defence24