Rzecznik rządu o wizycie Macrona: będą wspólne deklaracje o charakterze politycznym

3 lutego 2020, 11:17
840_472_matched__pwmwli_800pxEmmanuelMacroniMateuszMorawiecki
Fot. Paweł Tracz/KPRM
Reklama

Po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem będą wspólne deklaracje o charakterze polityczne - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył też, że między Polską a Francją jest wiele rozbieżności, więc wizyta prezydenta Francji nie będzie łatwa.

W poniedziałek z dwudniową oficjalną wizytą przybywa do Polski prezydent Francji Emmanuel Macron. W Warszawie spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i z premierem Mateuszem Morawieckim. W poniedziałek w radiowej "Jedynce" Müller poinformował, że wśród tematów rozmów z prezydentem Francji znajdą się m.in. budżet unijny, polityka klimatyczna, polityka rolna, koleje dużych prędkości czy zainteresowanie Francji budową elektrowni atomowej w Polsce.

Pytany, czy podczas wizyty Macrona w Polsce dojdzie do podpisania strategicznych umów polsko-francuskich, odpowiedział, że umów dotyczących konkretnych zadań nie będzie. "Natomiast będą wspólne deklaracje o charakterze politycznym" - dodał. Zaznaczył przy tym, że między Polską a Francją może zostać podpisana jedna z umów dotycząca cyberbezpieczeństwa.

Na uwagę, że prezydent Francji wielokrotnie krytykował polski rząd, m.in. za kwestię praworządności, odpowiedział, że nikt nie mówi, że to będzie łatwa wizyta, bo między Polską a Francją jest wiele rozbieżności dotyczących agendy politycznej i unijnej. "Nie zmienia to faktu, że takie rozmowy trzeba toczyć" - podkreślił. Müller pytany, czy między premierem a prezydentem Francji rozmowy będą dotyczyły także reformy wymiaru sprawiedliwości, odpowiedział, że prezydent Macron może podnieść ten temat. "Przy ostatnim spotkaniu pana premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel np. tego tematu zupełnie nie było, w związku z tym trudno mi powiedzieć, czy prezydent Francji ten temat podniesie, chociaż pewnie można się tego spodziewać" - dodał. "Nie zmienia to faktu, że polskie stanowisko jest jasne: regulacje wymiaru sprawiedliwości, funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości jest domeną krajową, nie regulują tego przepisy UE" - zaznaczył rzecznik rządu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
Blachara
wtorek, 4 lutego 2020, 14:26

Co jest gorsze od polskiego rolnika? Polski dyplomata Super PiS

Namiestnik Nowosilcow
wtorek, 4 lutego 2020, 11:48

Będą spiskować przeciwko Niemcom? Do tego potrzeba jaj a nie marionetek....

tomex
wtorek, 4 lutego 2020, 10:38

Makron co innego mówi w Paryżu, co innego w Moskwie, co innego w Waszyngtonie a co innego w Warszawie bo taki jest język demokracji politycznej. I tym językiem mówi prawdę bo trzeba jakoś żyć z Putinem i z Trampem. A z Polakami...

112233
poniedziałek, 3 lutego 2020, 17:40

Niech on się zajmie pobitymi strażakami przez policję w Paryżu. Tam łamana jest praworządność i jest anarchia w kraju, a nie wtyka nosa w nie swoje sprawy.

BMW291
poniedziałek, 3 lutego 2020, 16:41

czy do remontu Orła potrzebna jest aż ! wizyta francuskiego prezydenta i spotkania z polskim prezydentem i premierem ........ ???

Gość
poniedziałek, 3 lutego 2020, 16:12

Moim zdaniem ta wizyta przełomu w naszych relacjach nie przyniesie. Francja ma sama problemy z praworządnością a czepia się nas. Rola Francji w Bezpieczeństwie europejskim też jest mało przejrzysta ,należy do NATO a Macron mówi o jakimś partnerstwie z Rosją.

Kuba
wtorek, 4 lutego 2020, 10:32

Zgadzam się, po prostu ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni

Kasta nadzwyczajnych ludzi
poniedziałek, 3 lutego 2020, 15:42

Ale Scorpene maja dobre bo z rakietami manewrujavymi także może kupimy.

alkaprim
poniedziałek, 3 lutego 2020, 15:31

Tak jak myślałem...czyli K-2 w odstawkę.Sabotaż zakupowy tego co dobre i przynoszące korzyści trwa w najlepsze

Wojciech
poniedziałek, 3 lutego 2020, 15:11

Ponoć jest zielone światło aby Polska przystąpiła do projektu nowego czołgu.

Cao Bang
poniedziałek, 3 lutego 2020, 14:11

Mydlenie oczu. Budowę elektrowni atomowej w Polsce będą realizowali Amerykanie.

luka
wtorek, 4 lutego 2020, 10:57

Na razie wszystko wskazuje na to że jednak Koreańczycy lub Japończycy.

Cao Bang
poniedziałek, 3 lutego 2020, 14:09

Tylko Polexit. Żadnych układów.

Muniek
wtorek, 4 lutego 2020, 11:28

To może ty zrób exit z PL i nie gadaj więcej, bo jestes raczej sam w tym pomyśle...

Ustawiator
poniedziałek, 3 lutego 2020, 13:38

Jest oczywiste że Francja chce atomówki Spawa jest o tyle poważna, co PIS ifnoruje, ze Francja skorzysta z prawa veta w UE na,wprowadzanie atomowek spoza Europy.Dyspensa dla Węgier na,ruski atom za francuskie smiglaki

Pjoter
poniedziałek, 3 lutego 2020, 12:34

I ponoć chce wysłać naszych żołnierzy do afryki? Po pietwsze to ma od tego legie cudzoziemców a po drugie jak chcielismy robić z nimi czołg to byliśmy be to nalezy robić z koreanczykami a oni sprzedadzą 500 - 800 szt mniej

Tweets Defence24