Reklama

Siły zbrojne

Rząd przyjął Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Wśród zagrożeń Rosja

Fot. ppor. M.Poniatowski, plut. P.Cieliński/MON
Fot. ppor. M.Poniatowski, plut. P.Cieliński/MON

Na posiedzeniu Rady Ministrów rząd przyjął Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez szefa resortu obrony narodowej. Dokument obejmuje zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem RP i bierze pod uwagę także zagrożenie ze strony Rosji.

Strategia „całościowo ujmuje zagadnienia bezpieczeństwa narodowego i wskazuje optymalne sposoby wykorzystania na jego potrzeby wszystkich zasobów państwa w sferach: obronnej, ochronnej, społecznej i gospodarczej”. Poprzednia strategia bezpieczeństwa narodowego, która została przyjęta w 2007 roku będzie obowiązywać do momentu wejścia w życie dokumentu przyjętego przez Radę Ministrów 21 października – podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Nowa strategia uwzględnia zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej, z uwagi na odbudowywanie mocarstwowej pozycji kosztem otoczenia. Zgodnie z komunikatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „w sąsiedztwie Polski istnieje ryzyko konfliktów o charakterze regionalnym i lokalnym”, a zagrożenia dla RP mogą przybrać charakter zarówno niemilitarny, jak i wojskowy. Wybuch konfliktu na dużą skalę uznano za „mniej prawdopodobny”, zwracając jednocześnie uwagę na niebezpieczeństwo wystąpienia działań zbrojnych „poniżej progu klasycznej wojny”.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego wyznacza trzy priorytety polityki Polski w omawianym obszarze. Władze RP będą się skupiać na budowie krajowej zdolności do działań w zakresie bezpieczeństwa, wzmacnianiu Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz polityki obrony i bezpieczeństwa Unii Europejskiej i strategicznych relacji z partnerami (w tym USA) oraz wsparciu szeroko pojętych działań na rzecz bezpieczeństwa, podejmowanych przez społeczność międzynarodową (w tym ONZ).

W zakresie krajowych zdolności Polska skoncentruje wysiłki strategiczne głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa własnym obywatelom oraz terytorium państwa”, z uwzględnieniem wsparcia obrony sojuszników oraz udziału w przeciwdziałaniu zagrożeniom poza terytorium Sojuszu. Władze RP będą szczególnie traktować obszary bezpieczeństwa narodowego, w których „sojusznicze (wspólne) działania mogą być utrudnione”.

W ramach drugiego priorytetu Polska zamierza dążyć do wzmocnienia funkcji obronnej NATO i wschodniej flanki Sojuszu. Podkreślono priorytetowe znaczenie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi (w tym obecności USA w Europie), konieczność bliskiego współdziałania z sąsiadami, a także poprawy spójności politycznej. Działania władz RP „będą także zmierzały do pogłębiania procesów integracyjnych UE, tak aby dysponowała ona odpowiednim potencjałem bezpieczeństwa, w tym obronnym.

Do realizacji trzeciego z priorytetów konieczne będzie wzmocnienie Organizacji Narodów Zjednoczonych i odbudowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a także zwiększenie skuteczności przepisów prawnych dotyczących kontroli zbrojeń.

Zgodnie ze strategią polskie władze będą prowadzić działania obronne (w sferze militarnej), ukierunkowane na „utrzymywanie i demonstrowanie wszechstronnej gotowości państwa do skutecznego reagowania na militarne zagrożenia dla niepodległości i integralności terytorialnej Polski”, ochronne (w tym zapewnienie warunków do utrzymywania bezpieczeństwa powszechnego i  porządku publicznego oraz wewnętrznej stabilności państwa, jak również funkcjonowania infrastruktury krytycznej) i społeczne, skupiające się na „stworzeniu bezpiecznych warunków do godnego życia obywateli”.

Strategia zakłada podjęcie działań przygotowawczych, między innymi w zakresie zacieśnienia współdziałania poszczególnych elementów systemu bezpieczeństwa (militarnego i pozamilitarnego, wewnętrznego i zewnętrznego). Jak pisze Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, „Podstawowe zadania wiążą się z ustanowieniem podstaw prawnych i organizacyjnych zintegrowanego systemu bezpieczeństwa narodowego oraz wdrożeniem zasad i procedur polityczno-strategicznego kierowania bezpieczeństwem narodowym, jednolitych we wszystkich stanach bezpieczeństwa państwa.”

Reklama

Komentarze (20)

  1. Wojmił

    Które to już posiedzenie "rządu" w tej sprawie? która to już przyjęta strategia? które to już gadanie i obietnice? dobrze im wychodzą tylko modły, przyjmowanie strategii, gadanie i robienie obietnic...

  2. Hipek

    Brawo. Niewątpliwy sukces.

  3. Darek

    Po przeczytaniu powyższego tekstu należy przeprowadzić poprzez IU dialog techniczny ;) pt. ,,Jakim trzeba być idiotą aby głosować na PO" :)!

  4. arado

    Zamiast kupować nowoczesne uzbrojenie znow papierowy bełkot.

  5. allah akbar

    >Wśród zagrożeń Rosja< Śmiechu warte! Największym zagrożeniem dla Polski i Europy jest ISLAM i ISLAMIZACJA państw europejskich. Ten wróg wchodzi do państw podstępnie a później gdy liczba islamistów przekracza 40% ogółu mieszkańców atakuje bezlitośnie! Nadchodzi nieuchronny koniec kultury europejskiej! Obudźcie się!!!

    1. dier

      Taak...islam ...zważywszy że ilość muslimów w Polsce oscyluje wokół zera.

    2. zxcv

      Pozostaje mieć nadzieję, że w walkę z islamem zaangażuje się polski katotaliban wspomagany przez rycerzy Natanka. Wtedy służby i armia będą mogły spokojnie skupić się na ruskich

    3. Chazar

      Bardziej grozni wydaja mi sie "Eskimosi", ale uwaga!, tez z Bliskiego Wschodu.

  6. cerg

    A jeszcze rok temu nieudacznik i szkodnik z BBN, niejaki generał Koziej podsuwał Władcy Żyrandola strategie i analizy, wg których "Rosja jest gwarantem bezpieczeństwa europejskiego" (sic!) i trzeba z nią współpracować, a rola NATO "będzie maleć". Dosłownie takie teksty padały z ust naszego "prezydęta"

  7. :)

    palikociarz czy popapraniec? :)

  8. TheMasterP

    Papier wszystko przyjmie.

  9. jang

    no i jak to w Polsce..Zamiast o strategii bezpieczeństwa narodowego polemika o tym czy Sikorski jest bufon czy spryciarz czy też niepoczytalny...Jak by to miało jakiekolwiek znaczenie dla kogokolwiek w tzw świecie.Inny znowu domaga sie opublikowania konkretów z tajnego posiedzenia.... O tempora O mores....! ....

  10. Sejsmo

    Jakie bezpieczeństwo?!?!! Przecież nawet w ustawie o ABW nie ma słowa definicji, co rozumieć pod pojęciem bezpieczeństwa narodowego! A to przecież podstawa działania służby. Banda debili!

  11. inżynier

    Bla, bla, bla ... A może by jakieś konkrety?

  12. NAVY

    A czym my chcemy walczyć skoro nawet już kawalerii u nas brak !? Ja bym raczej proponował powiedzmy Madagaskar ... To,co mnie w tym kraju najbardziej doprowadza do szewskiej pasji ,to przelewanie na papier urzędniczych przemyśleń,mokrych snów i wszelakich wizjonerskich wizji ! Szkoda,że za tymi wizjami nie idą czyny ...widzę to na codzień u siebie w pracy - co innego mówią ,co innego piszą i,co innego robią.... Ręce opadają...

    1. nikt

      No.. opadają. A decydenci i wojskowi pływają jak pączki w maśle z naszych podatków nie wypełniając podstawowych zobowiązań tj. ochrony zewnętrznej, wewnętrznej i przestrzegania prawa wobec narodu i podatników.

  13. ktos

    Teraz dopiero się zorientowali!!!? żarty,ale lepiej pozno niz wcale..tylko ciekawe ile z tego jeszcze przełoży się na działania.

  14. Tungsten

    ciekawe czy Strategia obejmuje zakaz kupowania UiSW z FR? Bo IU z podziwu godną dezynwolturą promuje rosyjski system osłony w jednym z najważniejszych projektów modernizacji SZ!

  15. sorbi

    bla,bla,bla -znowu pustosłowie, a ci którzy wciskali nam kit, że Polsce nie grozi wojna przez kolejne 25 lat i rozmontowywali i rozmontowują nadal naszą armię - jak siedzieli tak nadal siedzą na swoich stołkach, pobierają niezłe profity i znowu tworzą plany - ciekaw jestem ilu z nich Moskwa płaci za karmienie nas przez lata tymi "pokojowymi" rewelacjami.

  16. Wojmił

    siedzą, gadają, wymyślają, przyjmują strategie różne (nierealne) których nie realizują.. bicie piany... i nic tylko się modlą przed i potem...

  17. alan43

    reaktywujcie ORMO i bedzie super bezpiecznie,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  18. sokole oko

    Nie znalazłem w tych obradach ani słowa o " kupujemymy 64 WSB, 100 śmigłowców , 90 śmigłowców uderzeniowych i wdrażamy homara 300, nowy czołg podstawowy, itp, "

  19. kez87

    Kolejny papierek do makulatury i robienie wokół niego szumu.Polska dysponuje potężną armią,bo PÓŁMILIONOWĄ,albo i MILIONOWĄ co najmniej.Szkoda tylko,że jest to ARMIA URZĘDNIKÓW, która realne szkody przynosi Polskiemu wojsku (oficjalnie na poziomie przedrozbiorowym - w praktyce nawet mniej licznemu) i Polskiemu obywatelowi... Rosjanom ta armia w razie zajęcia Polski niestety nie zaszkodzi.Chyba,że będą na tyle głupi,by tej armii specjalistów od sabotowania całego życia społecznego nie rozgonić w diabły... Kto wie zresztą.Może ta armia to właśnie jest V kolumna wojsk Rosyjskich albo innych w kraju ? Zniszczenie bez słowa protestu gospodarki i wygnanie milionów obywateli z kraju,a przy tym przy redukcji uczuć patriotycznych wśród obywateli - podczas "gorącej" wojny nie przyszłoby to pewnie równie łatwo...

  20. pz

    W punktach dotyczących ONZ i OBWE mamy do czynienia z pobożnymi życzeniami. Budowanie własnej strategii w oparciu o "coś", na co ma się znikomy wpływ lub nie ma się wcale, jest w czystej formie głupotą. I świadczy o niskim poziomie wiedzy decydentów z zakresu zarządzania i budowania strategii. Z resztą, jakie te organizacje mają znaczenie praktyczne? Na przykład na Ukrainie? NATO? OK. Ale bez przesady - zbyt wiele zmiennych. Unia Europejska? Jak do Unii zostanie przyjęta takie państwo jak Serbia to można zapomnieć o potencjale obronnym Unii. Wątpię też, żeby w razie zagrożenia Polski ze strony Rosji ruszyli się Grecy. A nawet Włosi, czy Hiszpanie.

Reklama