Rząd przyjął program modernizacji służb mundurowych

30 września 2016, 17:29
policja
Fot. Policja

Rada Ministrów zaaprobowała projekt ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Jego zadaniem będzie zwiększenie wydatków na służby podległe pod MSWiA, w celu ulepszenia infrastruktury, zakupu nowego sprzętu i zapewnienia wyższych płac.

Prace nad ustawą o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” rozpoczęły się z inicjatywy ministra Mariusza Błaszczaka. Ten priorytetowy projekt MSWiA stanowi nawiązanie do programu modernizacyjnego zapoczątkowanego przez premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. Projekt ustawy został ukończony w czerwcu bieżącego roku i został złożony do akceptacji Rady Ministrów. Po złożeniu i uwzględnieniu poprawek przez poszczególne ministerstwa dzisiaj Rada Ministrów zaakceptowała ustawę.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, modernizacja obejmie wszystkie służby podległe MSWiA, tj. Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Biuro Ochrony Rządu. Kwoty przydzielone im w ustawie zależą od potrzeb i zadań realizowanych przez każdą z formacji. Zgodnie z ustawą z budżetu państwa zostanie przeznaczonych na realizację Programu około 6,5 mld zł, z czego w: 2017 r. - 1.4 mld zł, 2018 r. - 1.3 mld zł, 2019 - 2.4 mld zł zaś w 2020 r.- 1.3 mld zł.

Zgodnie z ustawą Program modernizacyjny obejmuje realizację inwestycji budowlanych, zakupów wyposażenia formacji (w zakresie sprzętu transportowego, uzbrojenia i techniki specjalnej, informatyki i łączności) oraz wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy. Ponadto celem Programu jest wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy poprzez podwyższenie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy, a także zwiększenie konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych formacji poprzez dokonanie podwyżek.

Z całej kwoty w 2017 roku ok. 610 mln zł będzie przeznaczonych na podwyżki, które dotyczyć będą około 150 tys. funkcjonariuszy oraz około 30 tys. pracowników cywilnych czterech formacji podległych pod MSWiA. W związku z tym od nowego roku pensje funkcjonariuszy wzrosną o 253 zł, a pracowników służb o 250 zł.

Ustawa zakłada też realizację nowych inwestycji i zakupów. Szczególny nacisk położono na wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu będą oni mogli sprostać stojącym przed nimi współcześnie wyzwaniom. Na ten cel przeznaczono ok. 780 mln zł.

Program modernizacji służb obejmie lata 2017-2020. W tym czasie konsekwentnie realizowane będą działania, których celem będzie poprawa sprawności działania tych formacji. Program będzie realizowany przez Komendantów Głównych Policji, PSP, SG i szefa BOR, a nadzór nad całością będzie sprawował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
Reklama
policjant
niedziela, 2 października 2016, 01:13

Znowu jakieś ochłapy do pensji. Huraaaaaaa

Sierż szt Buli
sobota, 1 października 2016, 17:57

Chyba już czas najwyższy... może w stolicy mają sprzętu pod dostatkiem. W moim KMP w ART na drodze jeździ 40 policjantów a radiowozów mamy 4 i 3 motocykle. Na warsztacie stoi kilkanaście aut, bo musi przyjść zgodą na remont po wcześniejszej wycenie. No i tak sobie stoją po 2-3 miesiące... to woła o pomstę do nieba...

F-sz
niedziela, 2 października 2016, 09:20

Stolica właśnie wbrew pozorom wcale tak dobrze się nie ma. Patrole piesze RD ze względu na brak pojazdów, latarki służbowe identyczne jak te z MO (na kwadratowe baterie), no i "blache" dostajesz po co najmniej 3 latach ;)

FutureBot
piątek, 30 września 2016, 18:34

Absurdem jest ze cywile dostana wieksza podwyzke niz mundurowy Smiech na sali

pchi
piątek, 30 września 2016, 23:05

a na podatkach się znasz? jest różnica między 18% a 35%? czy nie ma? 253X18%, 250X35%...

Policjant
piątek, 30 września 2016, 21:57

Jak nie wiesz ile cywile zarabiaja w służbach, to lepiej nie pisz głupot. Dziwię się , ze oni w ogóle chcą pracować za takie stawki.

Cywil z Policji
piątek, 30 września 2016, 21:43

@FutureBot tak się składa że pensje pracowników cywilnych są zdecydowanie niższe w porównaniu do mundurowych - a na pewno tak jest w Policji. Spora grupa cywili otrzymuje pensje nieco wyższe od pensji minimalnej. Poza tym spójrz jeszcze raz na te kwoty i zobacz jaka jest różnica - 15z..... aż tak Cię to boi!?

Nogi
piątek, 30 września 2016, 21:31

To zatrudnij sie jako cywil w policji i zobaczysz prawdziwe place a nie 3 tys na reke jak twierdza media xD A jak nie to przestan pisac bzdety...

Poldek
piątek, 30 września 2016, 21:06

Człowieku cywi dostaje 1600 pln na rekę, a niejednokrotnie robi więcej niż funkcjonariusz. Absurdem jest, że cywile w Policji sie zwalniają bo nie jest ich stać wyżyć za ta pensję. Znam osobiście kilka takich przypadków.

Cent
piątek, 30 września 2016, 20:34

Do FutureBot. Drogi kolego pracuję w tej firmie już ponad 10 lat... I nie rozumiem Twojego podejścia piszesz że to absurd że pracownik cywilny dostanie 15 zł więcej od Policjanta, ale nie bierzesz pod uwagę faktu iż pensję pracowników cywilnych są żenujące niskie. Tak wiem zaraz podniesie się argument że to wy narażać życie itd. zgoda ale szanujemy się wzajemnie bo bardzo często obowiązki i odpowiedzialność pracownika cywilnego jest porównywalna. Innym aspektem jest to że trafiają się jednostki które w otoczeniu są uznawane za nie robów ale bądźmy szczerzy to tyczy się zarówno cywilnych jak i funkcjonariuszy. Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni, nie musimy się lubić ale szanować wzajemnie powinniśmy. To jest zdanie nie tylko mnie cywilnego ale wielu moich kolegów funkcjonariuszy. Pozdrawiam

pewny
piątek, 30 września 2016, 20:02

absurdem są skandalicznie niskie zarobki zwłaszcza wśród cywilów

pol
piątek, 30 września 2016, 19:57

Sam jestem funkcjonariuszem i chciałbym zarabiać godziwie, ale spójrz ile zarabiają cywile!!! A, że dostaną podwyżkę o 15 zł wyższą... i co z tego?

Mms
piątek, 30 września 2016, 19:47

A masz drogi czytelniku świadomość ile zarabiają pracownicy cywilny takich formacji?

WYKONCZONY
piątek, 30 września 2016, 18:13

NARESZCIE......POLICJI ZABIERALI CO MOGLI DO TEJ PORY....ZACZELI OD INFLACYJNEGO SKONCZYLI NA ZWOLNIENIACH LEKARSKICH I OBSŁUGACH POJAZDÓW....

diablo
poniedziałek, 3 października 2016, 00:03

a ja ide do wojska tam sie nic nie robi biegac lubie a pensje duzo wyzsze

obserwator
sobota, 1 października 2016, 01:44

nie mów że wyrzucili pułkowników bo w Krakowie na miejskiej dalej gościu pracuje i ma sie całkiem dobrze.

zuuuumo
sobota, 1 października 2016, 12:38

nie tylko na miejskiej bo w gdzie indziej też...i to nie jeden!!!!

oszołom
sobota, 1 października 2016, 01:00

tak naprawdę największe pieniądze zaplanowano po upływie kadencji! zatem my obiecujemy a niech realizuje kto chce!

strażak
niedziela, 23 kwietnia 2017, 20:35

Podobno od małego marzyłem, żeby zostać strażakiem. Moje życie tak się potoczyło, że udało się. Obecnie pracuję od 10 lat. Kiedy zaczynałem koledzy z osiedla wyśmiewali mnie, że w życiu nie poszliby do takiej pracy za 900zł, bo taka była stawka. Obecnie zarabiam 2500zł na rękę, czy to dużo? Dla niektórych pewnie tak, ale biorąc pod uwagę, że niejednokrotnie miałem sytuację o włos od własnej śmierci (przywaliła mnie ściana w pożarze budynku, wyrwało zawór w butli gazowej podczas gdy byłem wewnątrz domu, który gasiliśmy i chłodziłem tą butlę i jeszcze kilka innych). Biorąc pod uwagę, że od kilku lat ja i moi koledzy z jednostki nie mamy możliwości awansu oraz jakiejkolwiek podwyżki (poza tą wielką 200zł od Ministra Błaszczaka), ponieważ ciągle słyszymy, że stanowiska i grupy są zablokowane i nie ma pieniędzy. Kiedykolwiek spotykam kolegów z którymi chodziłem do szkoły i na studia omijam temat za zarobków bo każdy z nich już dawno mnie przeskoczył, jest mi po prostu wstyd przyznać ile zarabiam mając ukończone studia, znając język obcy oraz mając jeszcze kilka innych atutów. Po tych latach, które przepracowałem a raczej przesłużyłem moje nerwy są na wykończeniu. Niejednokrotnie miałem do czynienia z topielcami, wisielcami, zwęglonymi zwłokami orz zmywałem części ludzkich szczątków z drogi po wypadkach, jak również wydobywałem je z wnętrza pojazdów. To wszystko jest w stanie zrozumieć tylko ten, kto miał z tym do czynienia. Ludzie mówią, że to prestiż być strażakiem, tylko czy to wystarczą, żeby utrzymać rodzinę, mając w świadomości, że za każdym razem kiedy idę na służbę, może już z niej nie wrócę i nie zobaczę więcej ukochanej żony i dziecka. Strażacy to ludzie na których narzuca się na prawdę wiele i coraz więcej. Nie trzeba tego tłumaczyć, wystarczy oglądać wiadomości. Ten stres w nocy i ciśnienie kiedy włączają się "dzwonki", ta niemoc kiedy dom jest cały w płomieniach a Ty wiesz, że już nie jesteś w stanie wydobyć z niego ludzi a nie raz dzieci. Odpowiedzialność za każdy zły ruch podczas wydobywania osoby poszkodowanej ze zmiażdżonego jak puszka pojazdu. To wszystko odbija się na każdym z nas tak bardzo i przenosi negatywne emocje do życia prywatnego. To całe poświęcenie, które oglądacie codziennie na ekranach swoich telewizorów i na żywo ceni się w naszym kraju tak nisko. Z wyrazami szacunku Strażak

facio
piątek, 30 września 2016, 23:41

a co z milicjantami i SB kami, którzy dalej sobie pracują w policji? Wyrzucili generałów i pułkowników, a zatwardziali sb cy i milicjanci siedzą se dalej!

Pecet
sobota, 1 października 2016, 02:29

SB-ki? - pierwsze słyszę aby się takie jednostki ostały, one już dawno na emeryturach. Zostały jakieś niedobitki z dawnej Milicji, ale oni też w większości albo odchodzą albo będą odchodzić. Cierpliwości za ok. 4 lata w Policji będą tylko funkcjonariusze po 89r.

sten
sobota, 1 października 2016, 01:21

sb-cy to zostali zweryfikowani pozytywnie w 1990 a milicjantow nikomu sie nie chcialo weryfikowac.minelo juz 27 lat i musisz jeszcze poczekac kilka aż sami sie zdecyduja na odejscie na emerytury ,bo innej prawnej mozliwosci nie widze.moze część odejdzie jak dostana te obiecane podwyzki?

SOK
piątek, 30 września 2016, 23:16

a co ze Strażą Ochrony Kolei ??? miała być ustawa i jej nie ma :(

Afgan
sobota, 1 października 2016, 03:18

Ustawa o SOK była bublem prawnym i tam tak na prawdę nie chodziło o usprawnienie tej formacji tylko o rozszerzenie uprawnień socjalnych i emerytalnych funkcjonariuszy SOK. Ustawa ta z czasem wejdzie w życie ale nie w proponowanej formie.

MarioWRO
piątek, 30 września 2016, 22:48

Nie popadajcie w hura-optymizm, uwierzę jak obaczę kasę na koncie ;p

glina
sobota, 1 października 2016, 20:43

ja się ciesze bo jedyne podwyżki jakie dostaje to nie na wniosek przełożonego tylko te z urzędu

Marko
niedziela, 2 października 2016, 21:22

Nie masz pojęcia jak jak jest a się odzywasz. Jak mówi bloody baroon. Ja jak i wielu innych nie ma żadnych pleców i jakoś udało się ostać. A ja byś był na testach sprawnościowych sam byś zobaczył... sieroty niektóre nie mają siły podnieść manekina czy przeskoczyć przez 0,5 m. płłotek. To o czym my mówimy??? Większość ludzi stratuje do służb mając dwadzieścia kilka lat a ic sprawność fizyczna jest na poziomie średniego emeryta. Więc nie gadaj głupot. Nie wiedziałem jeszcze nikogo kto zdał sprawnościówkę i się nie dostał. Zazwyczaj większość.

Patriota
niedziela, 2 października 2016, 11:42

Należy także zmienić system zatrudniania w powyższych instytucjach. Bez pleców i znajomości nie ma szans na dostanie się do w/w służb. Dyrektorzy i komendanci porobili sobie folwarki z państwowych instytucji a 'człowiek z ulicy' nie ma szans na dostanie się do służb. To jest sytuacja o której wszyscy wiedzą a nikt nic nie robi. I jak ma być dobrze w tym kraju skoro takie patologie są na porządku dziennym a przyjmowani są ludzie z przypadku?

bloody baroon
niedziela, 2 października 2016, 15:29

Dostać się bez znajomości wcale nie jest tak trudno, no może nie licząc PSP, ale na pewno późniejszy awans w tych formacjach już do łatwych nie należy, bez znajomości to tylko niskie stanowiska i można obserwować jak szybko awansują "dziwni" ludzie bez pojęcia i umiejętności, a później okazuje się że kogoś tam mają...

Paweł
niedziela, 2 października 2016, 11:34

Policjant na ulicy ma 253 zł, a pracownik cywilny 250 zł podwyżki, gdzie sens i logika! Jakie zagrożenie ma ten co siedzi 8 godzin za biurkiem i w razie pomyłki poprawi kartkę papieru, a policjant najmniej nagana i zero nagród, podwyżek i awansów przez 3 miesiące??? Dziękujemy rządowi i naszym związkom zawodowym!!!

KSP
poniedziałek, 3 października 2016, 20:16

Ten cywil ma najcześciej dwukrotnie niższe wynagrodzenie i wyrsze wykształcenie od policjanta. Podwyzek nie widział od 2009 r. (w tym roku 140 zł. brutto). Odwala cała robote logistyczna za mundurowych. Zarobki mechanika cywila w SOS to około 1800,00 zł. rutto (po podwyzkach), a musi naprawiać qkoło 8-10 marek pojazdów. Policjanci, którzy siedza na stanowiskach logistycznych zarabiają jepiej od swoich kolegów na ulicy, a pracują 8 godz. przez 5 dni w tygodni. Ich trzeba wygonic na ulicę, na ich miejsce postawic cywila z KSC, który ma wiedze, wykształcenie i pracuje do 67 roku życia,

Stopi
poniedziałek, 3 października 2016, 09:40

Ta że oni zarabiają 1500 a my ponad 3000 ... a zakupy robić muszą w tych samych sklepach.

janek z wawy
niedziela, 2 października 2016, 17:33

to teraz podaj jeszcze jaką pensję ma policjant na luicy i pracownik za biurkiem - bo wciskasz nam tu niezły kit!

pracownik
niedziela, 2 października 2016, 16:49

Ile podatku płaci policjant, a ile pracownik policji? policjant 18%, pracownik 35%. w 2015 roku policjanci dostali 200 zł brutto podwyżki tj. 160 netto do podstawy, a jak to ujmę znienawidzeni przez jaśniepaństwo policjantów nieroby "cywile" 114 brutto tj. 70 zł do podstawy. Dodam tylko, że pracownicy cywilni w policji nie zajmują się wyrzucaniem gnoju spod smoka, tylko pracują w szeroko rozumianej logistyce tj. w finansach, zaopatrzeniu, kadrach, obrabiają szeroko rozumianą statystykę, zajmują się rejestracją procesową i operacyjną. Jednym słowem robią to co czym kiedyś zajmowali się policjanci, póki ich stanowiska nie zostały ucywilnione. każdy zna sowje miejsce w szeregu, ale każdy z nas czy to policjanci, czy pracownicy cywili mamy takie same żołądki.

pplicja
czwartek, 6 października 2016, 12:03

Szanowni Państwo na sprawną Policję składa się praca funkcjonariuszy jak i pracowników cywilnych.Bardzo się cieszę,że wreszcie ktoś łaskawie zauważył tych ostatnich.Mają mniejszą siłę przebicia,wykonują kawał dobrej roboty.Pozdrawiam serdecznie.

m
niedziela, 2 października 2016, 10:30

Ciekawe kiedy modernizacja zacznie się wiązać ze zmianami organizacyjnymi, reformą struktury etatowej itp. kwestiami, które są prawdziwą bolączką służb. Na stanowiskach decyzyjnych wciąż brak ludzi mających pojęcie o funkcjonowaniu służb, za to do uszu ministra wciąż bez trudu docierają różni wewnętrzni lobbyści dbający o interesy własnej kasty (co doskonale widać w wojsku, które od lat nie potrafi rozstrzygnąć nawet kwestii pistoletu służbowego w ilości 20 tyś. egzemplarzy, chociaż czerpie z budżetu niemałe środki - a nie dorównuje armii fińskiej, która jest z poboru :). Głupotą było wycofywanie się z posterunków - przeciwnie, należało zwiększać liczbę stanowisk prewencji, aby zwiększyć ich obsadę i przekształcać w komisariaty (zamiast tworzyć stanowiska "zabiurkowe": należy redukować obsadę KWP, które dublują niektóre funkcje z CBŚP). KWP powinien stanowić organ nadzoru i wsparcia dla poziomu KPP / KMP dysponując siłami tj. OPP,, AT, ośrodki szkolenia zaś WWK i WTO należałoby przenieść w całości do CBŚP, tworząc samodzielną służbę do zwalczania przestępczości zorganizowanej i najpoważniejszych zbrodni, zaś policję ukierunkować na pozostałe zagadnienia codziennego zapewnienia ładu i porządku. WPA należy całkowicie zlikwidować tworząc analogiczne komórki w ramach administracji wojewody obsadzone przez cywili: prawników również z uprawnieniami instruktorów strzelectwa (do komórek zajmujących się pozwoleniami i licencjami). Zaoszczędzone etaty można przeznaczyć na bardziej potrzebne stanowiska w patrolach i dochodzeniówce, zaś pion AT w ogóle przekształcić np. na wzór opracowany przez ludzi z BOA (5 jednostek CT rozmieszczonych w całym kraju, zaś pozostałe pododdziały jak WR). Inwestowanie pieniędzy w nie do końca efektywną strukturę to marnotrawstwo - wystarczy zobaczyć, jak ewoluuje policja np. w NY w USA.

BB
piątek, 30 września 2016, 21:05

250 zł szaleństwo!! Czyli BORowik odpowiedzialny za życie prezydenta będzie zarabiał już prawie 4000zł...To prawie tyle co kierowca autobusu w ZTM... Na pewno będzie bardzo profesjonalnie...

wefwefew
sobota, 1 października 2016, 14:51

jakie 4 tyś. chłopie co ty wypisujesz wy i tak już za dużo zarabiacie

Bartek
piątek, 30 września 2016, 23:14

Panie a gdzie w ZTM'ie (w jakim mieście) kierowca tyle zarabia? Bo u mnie to tak 1800-2000 zł na rękę i to wszystko.

kol
piątek, 30 września 2016, 22:15

który kierowca autobusu tyle zarabia? Zarobki policjantów są średnie... ale nie rażąco niskie jak innych pracowników administracji czy pracowników w korpusie służby cywilnej. Wkurza mnie wcześniejsze prawo do emerytury. Dlaczego policjant ma prawo pracować krócej, a murarz pomimo ciężkiej pracy fizycznej musi pracować do 67 lat życia?!

tak to chyba wygląda
piątek, 30 września 2016, 22:11

Tak, ZTM 4.000, akurat, obudź się.

Piotr34
sobota, 1 października 2016, 19:22

A kiedy im "zmodernizuja" system emerytalny?Bo obecny doi budzet do golej gleby.

SLAW69
piątek, 30 września 2016, 20:14

Mniej poważnie: Może pomyślałby ktoś o zmianie ubranek dla policji, bo wyglądają jak ciecie.

Pecet
sobota, 1 października 2016, 02:17

Z tego co można wyczytać to aktualnie testowane jest nowe umundurowanie mające zastąpić te czarne przestarzałe moro. Kiedy ono wejdzie? tego nikt nie wie.

Tweets Defence24