Rząd dokona reformy BOR?

30 stycznia 2017, 17:34
BOR
Fot. Jakub Gruca (www.bor.gov.pl)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak w programie Polskiego Radia "Sygnały dnia" poinformował, że trwają prace nad nową ustawą o Biurze Ochrony Rządu.

Biuro Ochrony Rządu ulega zmianom, jest rzeczywiście przekształcane. Pracujemy nad nową ustawą o BOR, ale te prace trwają.

Mariusz Błaszczak, MSWiA

Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka celem wprowadzanej reformy jest zmodernizowanie BOR, tak aby stało się "profesjonalną służbą". Minister odniósł się do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku, podkreślając, że w jego opinii "szefostwo Biura Ochrony Rządu nie dopełniło obowiązków", a "sytuacja zakończyła się tragedią".

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapytany o termin zakończenia prac nad nową ustawą nie określił dokładnej daty, zaznaczając, że "to musi być dobrze przygotowany projekt". Na pewno duże znaczenie na modernizację Biura Ochrony Rządu będzie miał program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. Zgodnie z jego zapisem na służby mundurowe podległe MSWiA zostanie przekazanych dodatkowe 9,1 mld zł, z czego BOR ma otrzymać 200 mln zł.

Czytaj także: BOR kupił ruchome stanowisko kierowania

Program dla BOR przewiduje m.in. 56 mln zł na inwestycje budowlane oraz 42 mln zł na ponad 90 samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz inne pojazdy. BOR chce także wydać 25 mln zł na uzbrojenie i sprzęt specjalny. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju. Wydatki na sprzęt informatyczny i łączności wyniosą 5 mln zł. BOR zaplanowało także zakup ok. 400 pistoletów, pistoletów maszynowych i karabinków szturmowych.

Warto zaznaczyć, że kilka dni temu Premier Beata Szydło poinformowała o odwołaniu gen. bryg. Andrzeja Pawlikowskiego ze stanowiska szefa Biura Ochrony Rządu. Jego obowiązki pełni obecnie zastępca szefa BOR płk Tomasz Kędzierski.

 

 

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Paweł
poniedziałek, 30 stycznia 2017, 18:56

Gen Pawlikowski mówił o gotowym projekcie wiele miesięcy przed objęciem stanowiska. Minął rok jego pracy, zmian nie widać.

Rewizor
poniedziałek, 30 stycznia 2017, 18:15

Jest wiele przykładów niekompetencji BOR- nepotyzm, niedopełnianie obowiązków, chaos organizacyjny, brak profesjonalizmu, złe procedury.... ba, nawet pijaństwo. Po 10 kwietnia 2010 BOR powinien być rozwiązany. Powinna być powołana nowa służba nie związana kadrowo z poprzednikami. Zróbmy to w interesie Polski, powinna to widzieć opozycja i każda partia której leż na sercu bezpieczeństwo kraju... Po 10 kwietnia służba w BOR jest dla funkcjonariuszy i żołnierzy dyshonorem i infamią. Mówię to obiektywnie, bez oceny politycznej.

maślak
poniedziałek, 30 stycznia 2017, 22:00

BOR ma 1800 funkcjonariuszy, teraz zamierza się zatrudnić jak widać dodatkowych 400. Toż to mały pułk! Po co? To 1/3 stanu osobowego polskiej Marynarki Wojennej lub 1/8 stanu całych Sił Powietrznych. Rządzie! Nie masz się czego obawiać! Przecież naród Cię kocha!

do znudzenia
poniedziałek, 30 stycznia 2017, 23:21

"42 mln zł na ponad 90 samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych ..." - dla wozityłków to 7000 Beryli czyli sprzęt dla co najmniej 15 batalionów OT.

Salo
poniedziałek, 30 stycznia 2017, 22:10

Pierwszyą zmianą powinno być zwierzchnictwo podejmowania decyzji poprzez ochraniającego nad ochranianym . To funkconariusz Bor powinien podjąć decyzję jak szybko bedzie jechała kolumna , którą drogą i czy lądujemy . A ochraniany ma się dostosować nieważne czy premier czy prezydent .

xyz
wtorek, 31 stycznia 2017, 21:19

W sumie nie dziwie się że planują zakup 90 samochodów, jeszcze parę takich szalonych rajdów po kraju i tych 90 nie starczy.... a tak poważnie czy w sytuacji gdy mamy takie długi i tyle wydatków i potrzeb czy aby na pewno jest to zakup niezbędny ?

Tweets Defence24