Reklama

Siły zbrojne

Ruszyły zapisy na 2. Rajd Motocyklowy Weteranów

Jan Mazurek, archiwum CWDPGP
Jan Mazurek, archiwum CWDPGP

4 stycznia rozpoczęto zapisy na drugą edycję rajdu organizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Jaki cel przyświeca tej edycji oraz w jaki sposób można dołączyć do grona jego uczestników?

Wojsko Polskie oraz inne polskie formacje mundurowe od 1953 roku uczestniczyły w 92 operacjach poza granicami kraju, przez które przewinęło się ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. Większość z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy stracili jednak zdrowie, a jeszcze inni nie powrócili, oddając swoje życie w służbie Ojczyzny.

Organizatorzy deklarują, że celem rajdu jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy na temat działań poza granicami państwa, popularyzowanie postaw patriotyzmu, otwartości wobec potrzeb i kooperacji ze społeczeństwem, propagowanie aktywnej formy spędzania czasu wolnego, promowanie bezpiecznej jazdy i zachęcanie do wspólnych spotkań także poza rajdem. Redakcja Defence24 sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Projekt wykorzystuje zainteresowanie żołnierzy i weteranów, funkcjonariuszy innych formacji mundurowych sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby.

Środowisko zmotoryzowanych weteranów może stać się wartościową platformą do aktywnego spędzania czasu, wzajemnej pomocy, niezbędnego wsparcia dla uczestników misji. W towarzystwie innych służb mundurowych podczas organizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa „2. Rajdu Motocyklowego Weteranów” będą wspominać i oddadzą cześć poległym kolegom, którzy poświęcili swoje życie w służbie ojczyźnie.

Płk Szczepan Głuszczak, Dyrektor Centrum Weterana

 

image
Grafika Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

 

Druga edycja rajdu organizowana jest w trzech etapach: 

  • Etap I - Rozpoczęcie (planowane do 2 maja 2021 roku);
  • Etap II – Przejazd w miejsca pochówku i zapalenie zniczy na grobach poległych żołnierzy w misjach poza granicami państwa, spotkania z rodzinami i bliskimi poległych, spotkania ze społeczeństwem (czas na jego realizację to 30 dni);
  • Etap III – Zakończenie (Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa - 29 maja 2021 roku).

 

Zapisy

Organizatorzy zapraszają motocyklistów - weteranów, żołnierzy i funkcjonariuszy do udziału w rajdzie i wspólnego oddania czci poległym kolegom.

Żołnierzy w czynnej służbie i pracowników resortu obrony narodowej zgłaszają do udziału w rajdzie przełożeni, a informacji na ten udziela koordynator rajdu st. chor. Marcin Michalak tel. 606-943-381, 261-168-522. 

Pozostali chętni - m.in. żołnierze rezerwy oraz sympatycy westernów zainteresowanie udziałem w rajdzie mogą zgłosić korzystając z formularza zamieszczonego na stronie internetowej Centrum Weterana.

Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń to 5 marca 2021 roku.

Osobą koordynującą w tym przypadku jest Sebastian Bartkowski (tel. 503-039-847 i 261-842-237, e-mail: [email protected]).

Zasady

Dyrektor Centrum Weterana podkreśla, że uczestnictwo w rajdzie jest dobrowolne, przejazdy poszczególnych motocyklistów w każdym etapie odbywają się indywidualnie zgodnie z ustaleniami koordynatora danej grupy i komandora rajdu oraz zasadami ruchu drogowego, a realizacja rajdu uzależniona jest od sytuacji epidemicznej.

 

Pierwsza edycja

Rajd w tej formule wystartował w 2020 roku i pomimo ograniczeń wynikających z rozwoju epidemii COVID-19 cieszył się dużym zainteresowaniem weteranów, żołnierzy, funkcjonariuszy, pracowników wojska oraz sympatyków. Wśród uczestników rajdu byli zarówno wysokiej rangi dowódcy jak i żołnierze pełniący służbę w odległych garnizonach. Jednym z uczestników pierwszej edycji jest gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej noszącej imię gen. broni Tadeusza Buka. Generał Gromadziński jest z zamiłowania motocyklistą i podzielił się za nami komentarzem na temat rajdu i jego idei.

Rajd Motocyklowy Weteranów jest ważny z wielu względów. Najważniejszym z nich jest integracja i aktywizacja środowiska weteranów. Żołnierze udający się na misję wojskową, trwającą zwykle pół roku, tworzą swego rodzaju rodzinę i zżywają się ze sobą.

gen. dyw. Jarosław Gromadziński, Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej
image
Jan Mazurek, archiwum CWDPGP

Generał podkreśla, że po powrocie do kraju i swoich jednostek wojskowych, ta więź zostaje zerwana, a Rajd Motocyklowy Weteranów jest właśnie próbą odtworzenia tej więzi, tak aby choć raz w roku, weterani spotkali się ze sobą, powspominali czasy misji i pokazali wspólnotę.

To kontynuacja tego, co płk Szczepan Głuszczak rozpoczął podczas Projektu Wojownik, kiedy weterani misji oraz rodziny poległych żołnierzy spotykali się na macie. Uważam, że rozwój takich programów to słuszna idea, bo są weterani, którzy lubią walczyć, są pasjonaci motocykli, są też tacy, dla których odskocznią jest pszczelarstwo, jak to miało miejsce podczas projektu „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”.

gen. dyw. Jarosław Gromadziński, Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej
image
Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana

 

Generał Gromadziński podkreśla, że ma nadzieję, że w przyszłości powstaną inne podobne inicjatywy np. grupa wspinaczki wysokogórskiej lub rejsów żeglarskich.

Pierwsza edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów wystartowała w bardzo ciężkich warunkach, obostrzeń związanych z Covid-19. Jednak jak się to mówi „pierwsze koty za płoty”. Determinacja organizatorów była tak duża, że udało się ją zrealizować, za co jestem wdzięczny płk. Głuszczakowi. Uważam, że wokół takich przedsięwzięć, w których biorą udział najbardziej doświadczeni żołnierze – weterani, powinno skupiać się całe środowisko wojskowe.

gen. dyw. Jarosław Gromadziński, Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej
image
Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana

 

Dowódca 18. Dywizji podkreśla, że uczestnicząc w takich projektach doświadczeni weterani mogą pokazać młodemu pokoleniu żołnierzy, jak silna i specyficzna jest wspólnota weteranów. Jednocześnie zachęca do udziału w drugiej edycji rajdu.

Jako weteran i pasjonat dwóch kółek sam chętnie zamienię mundur na skórzaną kurtkę i wezmę udział na swoim Harley’u w drugiej edycji rajdu. Cieszy mnie również, że tak wielu weteranów zgłosiło się do pierwszej edycji rajdu, a 18 Dywizja Zmechanizowana mogła gościć uczestników na zakończeniu rajdu w Siedlcach.

Wierzę, że w ten sposób zasiane zostało ziarno, które wykiełkuje i wyrośnie z niego potężne drzewo wspólnoty żołnierskiej wokół weteranów.

gen. dyw. Jarosław Gromadziński, Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej

 

image
Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana
Reklama

Komentarze

    Reklama