Ruszyły chińsko-rosyjskie manewry wojskowe

9 sierpnia 2021, 13:50
30453046046504650-550
Fot. mil.ru
Reklama

Wystartowały manewry chińsko-rosyjskie, które mają pokazać światu możliwości interoperacyjności sił zbrojnych obu mocarstw. Jednocześnie, zarówno dla Pekinu jak i Moskwy wspólnie ćwiczący żołnierze to idealny przekaz propagandowy, podkreślający wspólną wolę zabezpieczenia własnych interesów strategicznych w wymiarze regionalnym oraz globalnym. Bardziej pragmatycznie, to możliwość zapoznania się z własnym uzbrojeniem, a także dokonania wymiany doświadczeń jeśli chodzi o modernizację własnych sił zbrojnych oraz sposoby prowadzenia działań bojowych na nowoczesnym polu walki. W manewrach biorą udział jednostki zmechanizowane, siły operacji specjalnych, artyleria i lotnictwo.

W północnozachodnich Chinach rozpoczęły się pierwsze połączone chińsko-rosyjskie manewry wojskowe od czasu wybuchu pandemii, które potrwają do 13 sierpnia. Strona chińska podkreśla przy tym, że jest to czwarty rok z rzędu z połączonymi ćwiczeniami chińsko-rosyjskimi. Wojskowi z obu mocarstw będą trenować na obiektach poligonowych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Qingtongxia w autonomicznym regionie Ningxia Hui.

Manewry o nazwie Sibu/Interakcja-2021 rozpoczęła oficjalna ceremonia, w trakcie której doszło przede wszystkim do przemarszu jednostek uczestniczących w ćwiczeniach przed dowódcami z obu sił zbrojnych. Gospodarzem otwarcia był Li Zuocheng, członek chińskiej Centralnej Komisji Wojskowej (CMC). Nad głowami zgromadzonych decydentów oraz oficerów przeleciały również samoloty bojowe. Chińska telewizja pokazała również wystawę jednostek wyposażenia, gdzie można było zobaczyć kołowe transportery opancerzone, wozy dowodzenia, ciężarówki, ale też zestawy artylerii rakietowej o raz lufowej czy systemy obrony przeciwlotniczej. W sumie, ćwiczący mają korzystać z 400 jednostek uzbrojenia i wyposażenia.

W trakcie ćwiczeń planowane jest zapoznanie się jednostek z obu mocarstw z wyposażeniem stosowanym przez poszczególne siły zbrojne. Już teraz można było zauważyć zdjęcia ćwiczących rosyjskich żołnierzy wspieranych przez chińskie kołowe transportery opancerzone ZBL-08 (Type 08). Rosjanie informują, że na ćwiczenia przywieźli ze sobą całą gamę bezzałogowych statków powietrznych. Drony mają służyć ćwiczącym zarówno do misji rozpoznawczych, ale też koordynacji ostrzału artyleryjskiego czy samodzielnego atakowania celów naziemnych. Rosjanie dyslokowali do Chin zarówno żołnierzy z jednostek zmechanizowanych (z Zabajkala), dowodzenia oraz sił operacji specjalnych, a także komponent lotnictwa operacyjno-taktycznego. W tym ostatnim przypadku mowa jest o wysłaniu do Chin samolotów wielozdaniowych Su-30SM, które mają operować z chińskimi maszynami J-11 oraz J-7. Co ciekawe, rosyjskie załogi pojazdów opancerzonych miały przejść szkolenie na pojazdach chińskich, w tym z wykorzystaniem symulatorów. Chodziło o zapoznanie się ze wspomnianymi już KTO ZBL-08 (8x8), ale również wozami wsparcia ZTL-11 uzbrojonymi w armatę kalibru 105 mm. Na dostępnych materiałach wideo widać również prowadzenie działań z użyciem chińskiego śmigłowca Mi-8/17, który przerzuca rosyjską piechotę jako desant.

W oficjalnych komunikatach, zaznacza się, że trenowane będzie prowadzenie rozpoznania, ale też działania prowadzenie działań ofensywnych. W sumie, Chińczycy i Rosjanie skomasowali na poligonie ok. 10 tys. (13 tys. zgodnie ze źródłami rosyjskimi) żołnierzy. Generał Liu Xiaowu, zastępca dowódcy Dowództwa Teatru Zachodniego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej podkreślał w rozmowie z chińskimi mediami, że manewry ukazują po raz kolejny osiągnięty całkiem nowy, wysoki poziom kompleksowego strategicznego partnerstwa obu mocarstw. Szczególnie jeśli chodzi o możliwości interoperacyjności działania sił zbrojnych.

Pekin i Moskwa podkreślają przy tym, że najważniejsze jest dla nich pogłębianie możliwości współdziałania w przypadku prowadzenia operacji antyterrorystycznych. Nie ukrywa się również, że Sibu/Interakcja-2021 to sygnał, iż Chiny oraz Rosja chcą zaprezentować determinację względem ochrony własnych interesów strategicznych, dotyczących zarówno przestrzeni regionalnej jaki globalnej.

Strona chińska pisała również, że mamy do czynienia wręcz z czymś w rodzaju nowej ery w zakresie wzajemnego zaufania między mocarstwami, ale też budowania pragmatycznej wymiany doświadczeń. Ten pragmatyzm ma być widoczny przede wszystkim przy przekazywaniu Chińczykom rosyjskich doświadczeń z prawdziwych wojen. Przypomnijmy, że strona rosyjska jest zaangażowana w specyficznym środowisku militarnym w Syrii. Rosjanie doprowadzili również do zajęcia Krymu i później zaangażowali swoje siły w walkach we wschodniej Ukrainie. Rosjanie mają też doświadczenia bojowe z tajnych operacji w Afryce Północnej. Jak zauważa Laura Zhou z „South China Morning Post” to nie ostatnie wspólne przedsięwzięcie szkoleniowe planowane z udziałem żołnierzy chińskich i rosyjskich. Trzy dyscypliny, rozgrywane w ramach rosyjskich międzynarodowych zawodów wojskowych, mają odbywać się w chińskim Sinciangu. Planowane są również wspólne, wielonarodowe manewry w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy (Misja Pokojowa-2021, na poligonach w Rosji).

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/wojska-specjalne-federacji-rosyjskiej/
Reklama 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 67
Reklama
TrzcinQ
wtorek, 10 sierpnia 2021, 09:12

I dalej pitolenie o Syberii i Rosji która upada już 6 rok. I to tyle co naszym kosztem ugrał dziadzia Józio w Genevie.

reht
wtorek, 10 sierpnia 2021, 08:43

To odpowiedź towarzysza Putina na posunięcia prezydenta Bidena w sprawie Nord Stream II...

Darek S.
wtorek, 10 sierpnia 2021, 00:58

To Chińczykom zależało na stworzeniu tego gestu przyjaźni. Nie chcą dopuścić do zbyt szybkiego skumania się USA z Rosją. A po wymianie władzy na Kremlu USA i Rosja przystąpią do wspólnego frontu przeciwko Chinom. Rosjanie sami w pojedynkę, boją się po prostu stawiać już teraz Chinom. A Chińczykom od zawsze zależy na bogatych złożach Syberii.

środa, 11 sierpnia 2021, 17:48

Nie wstyd tak ciągle o tym samym? Co USA chcą zrobić, by pozyskać Rosję do sojuszu i odzyskać jej zaufanie? A ta wymiana władzy to kiedy i na kogo? Ile głowic ma (na dzisiaj) Rosja a ile Chiny? Chinom zależy na złożach, rynkach zbytu i korytarzach transportowych na całym świecie, bo Chiny aspirują do przywództwa światowego, a nie do wojny jądrowej z Rosją.

Złota orda
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 23:24

Widzę że rosyjscy "Słowianie" trenuja ze swoimi drugimi kuzynami...

taka prawda
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:12

Rosja to tam za CPN robi :)

znawca
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:17

Obydwie strony ,,obwąchują się" bo przyjaźni tam nie ma i nie może być. Chiny mają potencjał, Rosja myśli że ma potencjał... pomimo tego rosyjskie elity gardzą Chinami.

Strateg
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 19:25

Na miejscu Rosji poczekałbym na wojnę Amerykańsko - Chińską, a następnie dobiłbym zwycięzcę.

rED
wtorek, 10 sierpnia 2021, 07:46

Właśnie tak to wygląda. Chiny uderzą na Tajwan, USA się zaangażują a wtedy Rosja na Litwę. Dlatego taki szybki zakup Abramsów. Zostały góra 3-4 lata.

Davien
środa, 11 sierpnia 2021, 11:02

I Rosja wpakuje sie w wojne z NATO po której skończa gdzies za Uralem??

Davien
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:54

No padłęm ze śmeichu:)) A niby czym miałaby Rosja dobić USA czy Chiny?:))

ja też padłem
wtorek, 10 sierpnia 2021, 11:52

Buławami, Topolami, Wojewodami.

Davien
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:23

A w odpowiedzi sama wyparować od DF, MInutemanów i Tridentów?? Aha zakładając że przestarzałe Wojewody i skopane Buławy w ogóle gdzieś doleca:)

ja też padłem
czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:23

A Minutemany to latają ? Coś w marcu chyba nie próba się nie powiodła.

Tani
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 20:03

Oni cwicza ze wszystkimi ,z Hindusami to coroczna INDRA do tego z Pakistanem wiec nic dziwnego ze z Chinczykami tez. Oprocz cwiczen sa jeszcze zawody Czolgowy Biatlon,Aviadarts i inne. Ja cwiczenia popieram w sumie dla nas nie sa zadnym zagrozeniem

Ruski procesor :D
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 18:59

Historia lubi się powtarzać ! Przed 1939 tez manewrowali, szkolili i wymieniali doświadczenia. A potem płacz ze najwięcej ofiar ponieśli. Ale żeby aż tak babci na złość odszczeliwać sobie stopy ?? Przecież Chińczycy będą wiedzieli o ich armii wszystko ?!

poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:14

Dokładnie, poznaj swego wroga!!! Patrząc na Chiny którym brakuje przestrzeni , a za miedzą niekończące słabo zamieszkałę wielkie połacie ziemii, źle to wróży Rosji w niedalekiej przyszłości.

Marek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 00:36

Powiadasz, że Chinom brakuje przestrzeni? A przed napisaniem komentarza spojrzałeś chociaż na mapę? Akurat od rosyjskiej strony zaludnienie nie przekracza 10 osób na km kwadratowy prócz małego skrawka przy Chabarowsku. Chiny to przede wszystkim wybrzeże. Przestrzeni to oni mają całkiem sporo ale podobnie jak na Syberii mało przyjazne do życia.

wontpiem
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:05

Myślisz Mykola że chcą zaparkować przed ratuszem w Kijowie?

Wania że
wtorek, 10 sierpnia 2021, 11:07

Moskwę mają bliżej.

Władek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 08:41

W okolicach Kremla jest większy parking.

Bumer
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 18:43

Hitler ze Stalinem przed wojną.

yaro
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 18:35

I zaraz rusofoby napiszą, że będą wspólne Syberię na tych manewrach zajmowali ....

Ech ta dzika Montana
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:38

Z desperacji davienici zapewne zaraz tak zrobią. Dla nich totalne ośmieszenie się to "zwykłe niedogodności w pracy".

Źyczliwy
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 17:59

Jak mówią nasze władze .Psy szczekają a karawana jedzie dalej.

***
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 17:17

Ćwiczą atak chińczyków na Moskwę i obronę Moskwy przed chińczykami...

+++
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 19:40

Ćwiczą atak Ruskich na Pekin i obronę Pekinu przed Ruskimi...

Davien
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:57

Taak,a niby czym Rosja chce dozreć do Pekinu?? Bo Chiny to ja czapkami nakryją nnawet sie nei wysiliwszy.

wtorek, 10 sierpnia 2021, 11:53

Tak jak Wietnam w 1979?

Davien
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:25

Dzis jest :drobna rózna" w potencjale armii chińkeij która przewyższa znacznei rosyjską ale jak chcecie wygrac Nagrodę Darwina w Rosji...

czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:26

Tylko USA mogą Chińczyki dokopać, co już zrobili w Korei. No może jeszcze Indiom. Rosja i Wietnam są poza ich zasięgiem.

złośliwy
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 17:04

...przekaz propagandowy... Kali a sprawa krowy.

Pl
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 16:07

Chinczyki sprawdzają naco stać Rosję. Oni mają chrapkę na Ruskich terytorium

trzcinq
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 19:42

Co za bzdury

rED
wtorek, 10 sierpnia 2021, 07:55

W 1969 minister spraw zagranicznych Chen Yi zgłosił pretensje do 1,5 miliona kilometrów kwadratowych radzieckiego terytorium. Damanskij/Zhenbao nie zaspokoiło ich apetytu.

Lp
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 17:57

Ruskie sprawdzają na co stać Chiny. Oni mają chrapkę na chińskie terytorium.

Komentator
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 16:30

A Putin ma czerwony guzik. Wie o tym doskonale Biden, myślisz że Xi nie jest tego świadomy? Zresztą, po co Chinom taka wojna, dla surowców które mogą bez problemu kupić? Po co Polsce ćwiczenia NATO? Żeby Amerykanie wiedzieli ile muszą wysłać wojska by zabezpieczyć mienie bezspadkowe?

Davien
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 18:40

Xi ma też czerwony guzik więc nie rób z siebei....

R
wtorek, 10 sierpnia 2021, 11:04

Wcisnal bys sobie reset bo nudny sie robisz.

bania Davien
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:41

To zdecyduj się w końcu czy tych 200 chińskich głowic znaczy cokolwiek w porównaniu do 2200 rosyjskich (i podobnej ilości amerykańskich) czy nie bo w zależności od kontekstu tematu sam w swoich bredniach sobie zaprzeczasz.

fsdfdasfasdfsdafa
wtorek, 10 sierpnia 2021, 10:34

Znaczy, po pierwsze nie wiadomo czy mają tylko 200. Po drugie one będą startować z Tybetu i o ile Chińczycy mogą trafić i zniszczyć Rosyjskie zasoby rozmieszczone na terenach nizinnych, o tyle np. Rosjanie nie mają żadnej szansy, żeby zniszczyć schrony w Tybecie.

bania Davien
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:58

Nie bądź bardziej zabawny niż Davien.

trzcinq
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 19:43

Tak wiemy wy macie więcej guzików i nie omieszkacie się ich użyć w rządzy spopielenia opornych wobec waszej władzy co Davirabi?

rED
wtorek, 10 sierpnia 2021, 07:59

Jak na razie to Rosja straszy nas nukiem

Davien
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:58

Jak na razie to tacy jak ty postanowili sie usunac z ludzkości wygrywajac Nagrode Darwina.

fiobu
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:07

nie oszukuj się, Chiny są już znacznie wyżej niż Rosja, a może nawet i USA (w niektórych dziedzinach). Jest ich znacznie więcej i tak - brakuje im przestrzeni życiowej i surowców. A na dodatek robią się coraz bardziej asertywni, a przecież Rosja jako jedyne państwo nie oddało Chinom zagrabionych ziem.

As
wtorek, 10 sierpnia 2021, 11:15

Chiny do tej pory nie produkują nawet własnych procesorów. To co opanowali całkiem dobrze to proces masowej produkcji. Niestety bez zaawansowanych technologii nie długo nie powalczą. Patrz przykład Huawei, po sankcjach USA ledwo się trzyma na nogach, a prezes oficjalnie przyznał, że strategią na najbliższe lata jest przetrwanie. Odcięcie dostępu do zachodnich technologii prawie zmiotło Huawei z rynku.

Davien
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:28

Doprawdy?? Oj produkuja i to znacznie bardziej zaawansowane od prymitywnych dośc Elbrusów. Własie te Huawei robi własne , udane procesory, a problem dotyczył dostepu do ARM i Androida .

IT spec
czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:29

Elbrusy są wystarczająco zaawansowane aby obsłużyć, co tu dużo nie mówić dość mało wymagające w większości urządzenia elektroniczne w technice wojskowej.

de_ent
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 19:37

Właśnie to chciałem napisać, pozdro

złośliwy
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 17:05

Ty mu tego za Chiny nie wytłumaczysz. Tak jest zafiksowany :).

Davien
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:59

Istotnie, ani komentatorkowi ani trzcinq nic nie wytłumaczysz, :)

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 16:01

Czekam niecierpliwie na rosyjsko-chińskie manewry na Bałtyku! :D

123
wtorek, 10 sierpnia 2021, 15:14

Ludziom się wydaje, że jest spokój bo ich to osobiście nie dotyczy. Europa jest rozgrywana i traci coraz więcej. Kwestia kilku dekad i będziemy znów powtarzać w Polsce scenariusze historii znane. Niestety, nie jestem optymistą. Ale za to stary, może nie doczekam.

rED
wtorek, 10 sierpnia 2021, 07:57

A co miałby tam ćwiczyć ze strony waszej marynarki? Te kilka korwet na chodzie?

Żołnież
wtorek, 10 sierpnia 2021, 06:18

raczej na Pakistańsko -Chińskie na syberii...ha ha ha

Davien
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 23:00

Czyli Rosjanie się patrza jak Chiny przypłyneły z wizyta i szlag ich trafia kiedy widza nowoczesne okręty?:)

wtorek, 10 sierpnia 2021, 11:55

Te co im sprzedali?

Davien
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:29

A jakie niby spzredali Chinom?? Antyczne Sowremienne kilka epok do tyłu w porównaniu do 052C/D czy 055??

czwartek, 12 sierpnia 2021, 09:30

Odsyłam do twojego ulubionego źródła. Tam wszystko znajdziesz.

yaro
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 18:36

Dobre ! :D

Davien
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 23:01

Istotnie, znowu Rosja dostanie slinotoku jak podczas ostatniej wizyty chińczyków patzrąc na chińskie okręty:))

yaro
wtorek, 10 sierpnia 2021, 13:20

na lądzie to Chiny nie mają nic Rosji ciekawego do pokazania ....

Davien
wtorek, 10 sierpnia 2021, 17:30

Poza znacznie silniejszą armia ladową? istotnie nic wiecej nie musi.

yar
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 17:12

Prędzej będzie "...na granicy polsko - chińskiej spokój". :-p

sleepy Joe
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 16:06

Doczekasz się szybciej "rozmów ruskich traktorów i kombajnów" z chińskimi cackami nad Amurem.

wtorek, 10 sierpnia 2021, 01:01

Joe, you are really sleepy, Donald was right.

Tweets Defence24