Reklama

Siły zbrojne

Ruszyło wirtualne centrum projektowe OBRUM

  • Fot. Gage Skidmore, Wikipedia, CC BY-SA 2.0
  • Image Credit: Bundesregierung/Denzel

Wirtualne prototypy, innowacyjne technologie, wizualizacje 3D i interdyscyplinarne zespoły – tak wygląda Centrum Projektowo-Rozwojowe (CPR) uroczyście otwarte w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych (OBRUM). Konstruktorzy, programiści i graficy gliwickiej spółki mają w nim, we współpracy m. in. z kadrą Politechniki Warszawskiej, tworzyć nie tylko ciężki sprzęt wojskowy, ale też inne, nowoczesne technologie. 

W nowo uruchomionym centrum mogą jednocześnie pracować cztery sześcioosobowe zespoły. Każdy z nich ma do dyspozycji nowoczesny sprzęt w tym projektory multimedialne, które są podłączone do wszystkich komputerów centrum. Wśród konstruktorów są m.in. automatycy, elektrycy, mechanicy i hydraulicy, którzy pracują nad wozem wsparcia bezpośredniego. W przypadku omawiania danego zagadnienia, element wozu może być wyświetlany na specjalnej szybie, na której inżynierowie flamastrami nanoszą poprawki i uwagi. 

Taki interdyscyplinarny zespół pozwala na nanoszenie zmian, nowych rozwiązań, na bieżąco (…) Znacznie ułatwia to komunikację miedzy inżynierami, a tym samym samą pracę.

mówi Andrzej Szortyka, prezes OBRUM.

Jednym z innowacyjnych rozwiązaniem w CPR jest zastosowanie wirtualnego narzędzia jakim jest Cave 3D. System projektorów oraz nowoczesne oprogramowanie pozwalają nie tylko na przeniesienie obrazu z monitora komputera na wirtualny model w projekcji przestrzennej, ale również umożliwiają bieżące nanoszenie poprawek. Dodatkowym atutem dla konstruktorów jest możliwość pracy na wirtualnym prototypie o rzeczywistych wymiarach.

Przy wielu projektach OBRUM polega nie tylko na własnych specjalistach, lecz współpracuje z uczelniami, takimi jak Politechnika Śląska, Wojskowa Akademia Techniczna i Akademia Górniczo–Hutnicza. Spółka podpisała również list intencyjny z Politechniką Warszawską. Wspólnie tworzą między innymi bezzałogową platformę lądową. Pojazd, który nie będzie przekraczał 800 kilogramów, ma być wykorzystywany m.in. do rozminowania terenu, ewakuacji rannych z pola walki, czy sprawdzania przepustów i poboczy. Uczelnie nie tylko tworzą razem z OBRUM nowe produkty, ale również je wykorzystują. Przykładem może być Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Jej studenci korzystają z systemu szkoleniowego dla załóg KTO Rosomak SK1-Pluton.

Działania na rzecz obronności bez udziału ośrodków naukowych byłby niepełne, stąd przy wielu projektach współpracujemy niemal ze wszystkimi uczelniami technicznymi w Polsce.

podsumowuje prezes Andrzej Szortyka

Reklama

Komentarze

    Reklama