Ruszyła seryjna produkcja chińskich myśliwców pokładowych

5 grudnia 2013, 10:27
Myśliwiec pokładowy J-15 - fot. shenyang

Myśliwce pokładowe J-15 trafiły do seryjnej produkcji w koncernie Shenyang Aircraft Corporation. Rozpoczęto ich dostarczanie do jednostek lotniczych chińskiej marynarki wojennej. Pekińska stacja Sina Military Network podała, że 6-8 maszyn trafiło już do jednostek a kolejne 7 myśliwców jest obecnie w fazie montażu

Seryjne maszyny noszą szare malowanie marynarki, znaki rozpoznawcze chińskiego lotnictwa i są zwykle ozdobione rekinem, oficjalnym symbolem maszyn typu J-15. Odróżniają się od pomalowanych na żółto maszyn testowych. Nowe malowanie ma oznaczać przyjęcie samolotów do służby liniowej. 

J-15 stanowią chińską modyfikacje myśliwców pokładowych Su-33 produkcji rosyjskiej. Mają one stanowić uzbrojenie pierwszego chińskiego lotniskowca Liaoning. Na pokładzie będą docelowo stacjonować 24 maszyny tego typu. 

Jednak jak zaznaczają w Pekinie, J-15 jest jedynie rozwiązaniem przejściowym. Chiny planują wprowadzić do służby samolot pokładowy 5 generacji, zbliżony do maszyn typu Chengdu J-20 lub Shenyang J-31. Natomiast zważywszy na czas jaki zajęło opracowanie i wprowadzenie do linii J-15, faza przejściowa może potrwać dłużej niż zakładano. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Sławek
czwartek, 5 grudnia 2013, 10:38

Co to jest "montowarzu" ??? :)

Literka
piątek, 6 grudnia 2013, 11:30

Redakcja w tekście dokonuje takiej masy literówek, że już zobojętniałem. Jak mają problem, oferuję swą drobną pomoc - niech mi podsyłają mailem przed publikacją, będę je w ramach wolontariatu poprawiał.

Tweets Defence24