Ruszył komitet offsetowy przy MON

15 stycznia 2015, 17:53
Fot. Maciej Nędzyński/DPI MON

Pod przewodnictwem wiceszefa resortu obrony Czesława Mroczka odbyło się pierwsza posiedzenie komitetu offsetowego przy MON, którego utworzenie jest związane z przekazaniem kompetencji znajdujących się dotąd w gestii Ministerstwa Gospodarki. 

Znowelizowana ustawa offsetowa spowodowała przeniesienie nacisku z korzyści ekonomicznych na obronne. Zmiany wiążą się z koniecznością dostosowania polskich przepisów do prawa unijnego, w tym traktatu o funkcjonowaniu UE, dyrektywy dotyczącej zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa oraz kodeksu offsetowego Europejskiej Agencji Obrony (EDA).

Kompetencje w sprawach zawierania nowych umów offsetowych zgodnie z nową ustawą zostają przekazane ministrowi obrony, a odpowiedzialne dotychczas za offset Ministerstwo Gospodarki będzie nadzorować już rozpoczęte programy. Dlatego w MON powstał komitet offsetowy. Służby prasowe resortu podkreślają, że offset ma przede wszystkim służyć stworzeniu możliwości samodzielnego utrzymania nowo pozyskiwanego uzbrojenia w gotowości bojowej.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia 15 stycznia br. członkowie komitetu, z wiceministrem obrony Czesławem Mroczkiem na czele, rozmawiali na temat ustanowienia krajowych zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego do produkcji i serwisowania, remontów oraz modernizacji sprzętu wojskowego.

Są to kwestie o tyle istotne, że w najbliższym czasie Ministerstwo Obrony Narodowej będzie rozstrzygać najważniejsze postępowania na sprzęt i uzbrojenie wojskowe. Są wśród nich  systemy obrony powietrznej średniego i krótkiego zasięgu, okręty podwodne czy śmigłowce wielozadaniowe i uderzeniowe.

Chcemy osiągnąć maksymalny udziału polskiego przemysłu w tych projektach. Niezależnie od tego, jaki dostawca będzie wyłoniony, to naszym oczekiwaniem będzie ustanowienie partnerstwa polskiego sektora obronnego względem dostawcy zagranicznego

Wyjaśniał wiceminister Czesław Mroczek

Ze względu na znaczną ilość realizowanych postępowań, komitet offsetowy przystąpił od razu do omówienia najbardziej pilnych z perspektywy realizacji planu modernizacji technicznej. Sekretarz Zespołu Offsetowego gen. bryg. rez. Stanisław Butlak przedstawił informację w sprawie założeń do oferty offsetowej na pozyskanie przeciwlotniczego i przeciwrakietowego zestawu rakietowego średniego zasięgu pod kryptonimem Wisła oraz okrętu podwodnego nowego typu – kryptonim Orka.

Offset ma być narzędziem realizacji dwóch podstawowych celów: budowania zdolności Sił Zbrojnych i budowania zdolności polskiego przemysłu obronnego

sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Gość
piątek, 16 stycznia 2015, 01:06

Podejmując decyzje musimy patrzeć w przyszłość daleko, sytuacja się szybko w koło Polski zmienia i będzie zmieniać. W moim odczuciu przyszłość to: drony ,lądowe pojazdy bezzałogowe i rakiety. Trzeba pamiętać o starożytnej maksymie"chcesz pokoju szykuj się do wojny".

Riddler
piątek, 16 stycznia 2015, 00:56

Jeszcze więcej powinni powołać takich komitetów. Wtedy Polska będzie jeszcze bezpieczniejsza, przynajmniej na papierze.

say69mat
piątek, 16 stycznia 2015, 11:00

Jesteśmy niekwestionowanymi mistrzami świata w tworzeniu bytów instytucjonalnych, które w efekcie okazują się całkowicie bezradne. Wobec problematyki, z którą w swych założeniach miały się zmierzyć. Tzw. ... polski paradoks.

Wojtek Gryc
piątek, 16 stycznia 2015, 00:29

Nic z tego nie wyjdzie ale warto pokazać ze niby coś robimy tak jest zawsze

Łukasz L.
piątek, 16 stycznia 2015, 00:27

Administrator jak zawsze nie wstawia komentarzy które mówią jak jest tego pewnie też nie wstawi jestem tym zawiedziony że na wolnym forum nie można wyrażać opinii która trafia w polskich polityków mon i inne podmioty i pokazuje ich niekompetentność , marnotrawienie pieniędzy podatników i ich skrajnie nie odpowiedzialne decyzje które szkodzą naszemu państwu. Rozprzestrzenianie propagandy o tym ze mamy modernizację armii a z każdą chwilą jest ona coraz słabsza. Bardzo jestem ciekawy waszego zdania co wy o tym sądzicie i jeżeli administrator tego nie ocenzuruje to chętnie się wdam w dyskusję .

sokole oko
piątek, 16 stycznia 2015, 09:57

Forum nie jest wolne i nie wszystko można tu powiedzieć. Własnie tak wygląda demokracja bloku wschodniego, niczym nie różnimy się od Rosji.

szary
piątek, 16 stycznia 2015, 09:06

Normalne. Moich nie puścili kilkunastu. Prowadzę archiwum. Za dużo faktów podałem pewnie.

propaganda to ty
piątek, 16 stycznia 2015, 02:13

OJ pod innym nickiem?

Łukasz L.
czwartek, 15 stycznia 2015, 23:58

Administrator jak zawsze nie wstawia komentarzy które mówią jak jest tego pewnie też nie wstawi jestem tym zawiedziony że na wolnym forum nie można wyrażać opinii która trafia w polskich polityków mon i inne podmioty i pokazuje ich niekompetentność , marnotrawienie pieniędzy podatników i ich skrajnie nie odpowiedzialne decyzje które szkodzą naszemu państwu. Rozprzestrzenianie propagandy o tym ze mamy modernizację armii a z każdą chwilą jest ona coraz słabsza. Bardzo jestem ciekawy waszego zdania co wy o tym sądzicie i jeżeli administrator tego nie ocenzuruje to chętnie się wdam w dyskusję .

Jan
sobota, 17 stycznia 2015, 02:16

Jak ruszył jak siedzi

WWW
czwartek, 15 stycznia 2015, 22:15

Wycofac sie z orki...priorytet to opl...im szybciej przezbroimy wszystkie opl tym bezpieczniejsza bedzie Polska...Trzeba miec parasol opl nad Polska...nastepnym krokiem powinna byc artyleria i uav...z artyrelia lufowa i rakietowa Polsak odzyska kly

Autor
piątek, 16 stycznia 2015, 12:09

Oj lepiej się zapożyczyć i kupić wszystko! nie mamy czasu!!Orka z rakietami manewrującymi tez potrzebna! Pamiętajmy, że Rosja dziś wrogiem jest ale za 5 lat możemy być przyjaciółmi w walce z ISIS lub kimś innym. Sprzett kupujemy na dzieścia lat. Dziś świętujemy wyzwolenie obozów koncentracyjnych z niemcami a rosjan nie zapraszamy. Czyli niezła impreza z oprawcą ignorujemy wybawce....ironia;/ Rosja nas nie zaatakuje tylko się puszy i denerwuje ze mała Polska się stroszy.

Lufka
piątek, 16 stycznia 2015, 10:31

Najpierw proponuję odzyskać słownik ortograficzny...

Janusz
niedziela, 1 lutego 2015, 22:20

Policzmy: wynajęcie odpowiednio dużej i reprezentacyjnej sali: 500 zł, woda mineralna: 15 x 3 złote, paluszki + herbata: 15 x 4 zł, obiad: 15 x 250 zł (wersja bez ośmiorniczek), kieliszek koniaczku: 15 x 30 zł, przejazd w obie strony 15 x 300 w sumie to ponad 10 000 zł za 1 posiedzenie. I po są "komitety", a jakby co to "nie ma pieniędzy"

Sobieski
niedziela, 1 lutego 2015, 22:11

Gdybym był szefem MON powiedziałbym: "Miło mi drodzy Panowie, a teraz do domu... "komitetów" ci u nas dostatek, nie trzeba kolejnego". Ten kto tworzył taki komitet wspominał Komitet PZPR i drogich "towarzyszy". I jak ma dobrze być jak powstają kolejne nikomu niepotrzebne gremia darmozjadów ?

Muminek
niedziela, 1 lutego 2015, 22:06

Najlepiej aby decydowały "gremia" i "komitety" wtedy nikt nie będzie odpowiedzialny za bajzel - i chyba o to w tym chodzi.

Biedronk
niedziela, 1 lutego 2015, 22:04

Dlaczego powstał tylko 1 komitet ? zróbmy od razu 30 - na pewno z miejsca Polska będzie bezpieczniejsza. Mówiąc serio to doskonały sposób na wyprowadzenie pieniędzy i powinien zająć się tym NIK.

Ostatni Zgryźliwy
sobota, 17 stycznia 2015, 17:14

Redakcja portalu zeszła do poziomu Onetu. Wiecie dlaczego.

Tweets Defence24