Ruszają prace nad kolejną generacją myśliwca Rafale

25 marca 2017, 08:52
Fot. dassault-aviation.com

Koncern Dassault Aviation i francuski resort obrony rozpoczęły realizację prac rozwojowych nad nową wersją samolotu wielozadaniowego Rafale. Maszyna w nowym standardzie F4 ma zostać opracowana w ramach sześcioletniej perspektywy programowej.

Start prac nad nową wersją myśliwca wielozadaniowego Rafele wiąże się z udzieleniem upoważnienia do realizacji projektu przez francuskiego Ministra Obrony, Jean-Yves Le Drian’a. Oficjalna decyzja w tej sprawie zapadła 20 marca br. na posiedzeniu Ministerialnego Komitetu Inwestycyjnego. W uzasadnieniu przedstawionym przez francuski resort obrony wprowadzenie wariantu F4 określono jako warunek konieczny, by Paryż mógł sprostać rosnącym wymaganiom realizacji przyszłych misji ekspedycyjnych i operacji zagranicznych.

Zgodnie z przyjętymi założeniami nowy standard Rafale F4 ma zostać w pełni opracowany w perspektywie najbliższych sześciu lat. Rok 2023 określono przy tym jako termin, w którym zostaną oddane do użytku niektóre funkcjonalności dedykowane nowej serii myśliwców. Wejście pierwszych w pełni gotowych egzemplarzy do służby we francuskich siłach powietrznych zapowiedziano z kolei na 2025 rok.

Proces modernizacji przygotowywany jest w ścisłej relacji do doświadczeń i wniosków wyciągniętych z operacji bojowych realizowanych w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie przez samoloty francuskich sił powietrznych (Rafale B/C) i marynarki wojennej (Rafale M). Wyznaczona koncepcja zmierza w kierunku poszerzenia wyposażenia pokładowego, przystosowania do przenoszenia nowych typów uzbrojenia oraz zwiększenia osiągów maszyny. Realizacji ostatniego z tych założeń ma służyć zastosowanie nowych silników, a także rozważana modyfikacja bryły płatowca – na czele z przeprojektowaniem kabiny i elementów poszycia warunkujących sygnaturę radarową samolotu.

Dalsze szczegółowe propozycje zmian dotyczą m.in. kompatybilności z nowymi wariantami rakiet powietrze-powietrze typu MICA i precyzyjnej broni powietrze-ziemia. W 2019 roku ministerstwo obrony Francji ma podjąć decyzję w sprawie nabycia kolejnych 45 egzemplarzy Rafale, które pozwolą zastąpić pozostające dotąd w służbie Mirage 2000.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy Dassault, francuski resort obrony może być na dłuższą metę gotowy do zakupu nawet 100 egzemplarzy nowego wariantu Rafale. Wiąże się to z wyznaczoną przez Paryż perspektywą użytkowania tego typu myśliwców co najmniej do 2040 roku. Samoloty w standardzie F4 mają być oferowane także na eksport.

Czytaj też: Kontrakt na indyjskie Rafale podpisany. Będą przenosić broń jądrową.

Warto przypomnieć, że w toku jest wciąż realizacja ostatniego, wartego blisko 1 mld euro, francuskiego zamówienia na modernizację samolotów Rafale do wersji F3-R. Standard F3R charakteryzuje się m.in. zdolnością do przenoszenia pocisków powietrze-powietrze Meteor, naprowadzanych laserowo bomb Sagem AASM oraz zasobników celowniczych PDL-NG. Rafale w tym standardzie posiada również unowocześniony układ nawigacyjny oraz usprawnione łącze transmisyjne, radiolokator z anteną fazowaną RBE2 i układ walki elektronicznej SPECTRA.

Rafale F3-R ma zostać w pełni wcielony do służby w perspektywie 2020 roku. Wraz z osiągnięciem tego etapu firma Dassault będzie miała na koncie zrealizowaną czwartą partię dostawy na rzecz francuskich sił zbrojnych z całkowitą liczbą 180 dostarczonych egzemplarzy tych samolotów we wszystkich dotychczasowych konfiguracjach.

Czytaj też: Pierwszy lot Rafale z nowym zasobnikiem celowniczym Thalesa.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Paweł
sobota, 25 marca 2017, 09:15

Wspaniała maszyna, znacznie bardziej wszechstronna i lepiej zbalansowana niż Eurofighter, a cały program konsekwentnie, mimo opóźnień, realizowany!! Pozazdrościć!!!

pvv
sobota, 25 marca 2017, 15:50

Wciąż nie ma zintegrowanego pocisku AA średniego zasięgu. Dodatkowo producent konsekwentnie nie dopuszcza możliwości integracji AIM-120. Troche słabo z tą "wszechstronnością".

Extern
sobota, 25 marca 2017, 15:41

Zgadzam się, Cyba najlepsza obecnie konstrukcja gen. 4+

Zaniepokojony Polak
sobota, 25 marca 2017, 11:15

Nie ma czego zazdrościć, we Francji jest tyle islamistow, że strach wychodzić na ulicę po zmroku i to nawet w Paryżu, a te mysliwce Rafale może i dobre, ale nie stanowią zagrożenia dla imigrantów w centrach francuskich miast.

bolo
sobota, 25 marca 2017, 11:03

szkoda, że taka droga

Tweets Defence24