Ruszają największe ćwiczenia Sił Zbrojnych RP w 2018 roku. Anakonda po raz pierwszy w państwach bałtyckich

7 listopada 2018, 16:00
20181107-rozpoczecie_an18_p_cielinski_cie_4768
Fot. sierż. Patryk Cieliński/DGRSZ
Defence24
Defence24

Na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie ćwiczenia pod kryptonimem Anakonda-18. Na poligonach w Polsce ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz na Morzu Bałtyckim. To największe tegoroczne ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. 

Reklama

Jednym z pierwszych elementów ceremonii rozpoczęcia manewrów Anakonda-18 było wprowadzenie na plac flag wszystkich państw biorących udział w tym największym tegorocznym ćwiczeniu. Następnie Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, a jednocześnie kierownik ćwiczenia, gen. dyw. Tomasz Piotrowski, powitał jego uczestników słowami: - Realizowane cyklicznie, co dwa lata od 2006 roku, - ćwiczenie Anakonda-18 jest największym i najważniejszym ćwiczeniem Sił Zbrojnych RP prowadzonym z udziałem państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dowództwo Operacyjne RSZ, którym mam zaszczyt dowodzić, już od 12 lat planuje, przygotowuje i dowodzi ćwiczeniem, kieruje operacją, tworzeniem zadań taktycznych oraz jego układem. Rozpoczynająca się dzisiaj Anakonda-18, jest zorganizowana na poligonach w Drawsku Pomorskim i na Orzyszu oraz w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i na akwenie Morza Bałtyckiego. Po raz pierwszy w historii ćwiczenia, Anakonda-18 zostanie przeprowadzona poza granicami Polski w Estonii, na Litwie i Łotwie.

Ostatecznym znakiem, świadczącym o tym, że ćwiczenie Anakonda-18 oficjalnie się rozpoczęło, było podpisanie przez Dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych: Operacyjnego - gen. dyw. Tomasza Piotrowskiego oraz Generalnego – gen. broni Jarosława Mika, protokołów przejęcia w podporządkowanie jednostek biorących udział w ćwiczeniu.

Gen. dyw. Tomasz Piotrowski wspomniał o jednym z głównych celów ćwiczenia: - Zgodnie z postanowieniami Szczytu NATO, jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji jest certyfikacja, która kończy proces przygotowawczy i osiągnięcia pełnej zdolności do działania Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (MND NE) w Elblągu – a na koniec swojego wystąpienia dodał: - Ćwiczenie Anakonda-18, uważam za otwarte!

Zbiórkę zwieńczyła defilada pododdziałów, po której żołnierze biorący udział w ćwiczeniu przystąpili do realizacji swoich zadań w ramach Anakonda-18.

Równolegle na poligonie drawskim blisko 7 tys. żołnierzy  rozpoczęło oficjalnie drugi etap ćwiczenia Anakonda-18. Tu przez najbliższe dwa tygodnie żołnierze polscy wraz z sojusznikami będą prowadzić wspólne działania ogniowe i taktyczne.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia przeprowadzone zostaną zajęcia, które poprawią procedury współdziałania w sytuacjach zagrożenia. Jednym z istotniejszych elementów będzie przedsięwzięcie MASCAL oraz wspólne działania ogniowe tzw. „joint fire exercise.”

Kierownikiem ćwiczenia na poligonie drawskim jest gen. dyw. Marek Sokołowski. Całością ćwiczenia rozgrywanego na kilku poligonach w Polsce jest dowódca operacyjny gen. dyw. Tomasz Piotrowski. 

Ćwiczenie pk. Anakonda-18 (AN-18) będzie największym ćwiczeniem SZ RP w 2018 roku organizowanym przez Polskę. Ma być sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych RP z sojusznikami. Na poligonach w Polsce ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
ABC
czwartek, 8 listopada 2018, 22:53

Soldier- a cóż cię tak śmieszy ? Polskie wojsko w likwidacji czy rozwijające Rosji !

JÓZEK uzupełnia
czwartek, 8 listopada 2018, 11:55

Anakonda....czyli zespól natręctw z zakresu mniemanologi stosowanej ...gdzie istotą ćwiczeń będzie ilość wyprodukowanego papieru ... i w oparciu o paint pontowy surrealizm wypracowanie koncepcji czy my możemy czy oni potrafią czy atakujemy od się czy bronimy się przed się co zrobić ..gdy źli powiedzą wypad bo zrobimy qq bronią atomową ...

Soldier
czwartek, 8 listopada 2018, 11:17

Śmieszy mnie zachwycanie armią ruską na tym forum. Jeśli ktoś podliczy sobie budżet FR na obronność, odejmie utrzymanie flot atomowym i rakiet balistycznych to okazuje się że dla zwykłych żołnierzy zostaje jedzenie trawy na tych "wielkich" ćwiczeniach gdzie padają cyfry typu 150-300tys. Jak ktoś nie wierzy to niech sam zobaczy tych ruskich żołdaków - obraz nędzy i rozpaczy

ccc
czwartek, 8 listopada 2018, 08:35

Te niecałe 18 tysięcy "żołnierzy" to wszystko co potrafiliśmy zebrać spośród mundurowych urzędników biurowych z MON-u ???

Ile lat można wybierać prosty granatnik?
czwartek, 8 listopada 2018, 07:38

Kolumny KTO ROSOMAK jadą przez Polskę. Nadal brakuje im maskowania i integracji ppk. Armata 30mm nie zapewni możliwości obrony. Zwłaszcza, że Rosja intensywnie inwestuje w noktowizję z najwyższej półki. O zakupach typu maskowanie, granatniki, samochody terenowe. Dlaczego brak jest postępu w programie niszczycieli czołgów?

As
czwartek, 8 listopada 2018, 05:52

Złożenie podpisów ostatecznym znakiem rozpoczęcia ćwiczeń. Ot takie największe składanie podpisów w 2018 roku w Polsce. Jeszcze tylko pokserować dokumenty i największe i najdroższe ćwiczenia można uważać za zakończone. Ćwiczenia na miarę naszych możliwości.

Tweets Defence24