Rusza budowa holenderskiego okrętu wsparcia. Pomimo koronawirusa

7 kwietnia 2020, 08:28
damen-1
Okręt wsparcia szansą dla holenderskiego przemysłu

Grupa stoczniowa Damen poinformowała o podpisaniu pierwszych dwóch kontraktów związanych z budową okrętu wsparcia bojowego CSS (combat support ship) HNLMS „Den Helder” dla holenderskiej marynarki wojennej. Z powodu zagrożenia epidemicznego, obie umowy zostały podpisane zmodyfikowaną metodą pracy zgodnie z aktualnymi wytycznymi Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska.

Reklama

Holandia jest przykładem tego, że koronawirus nie powinien stanowić przeszkód w realizacji planu modernizacji technicznej sił zbrojnych. Pomimo ograniczeń zastosowano bowiem nowe wytyczne Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska, co pozwoliło na podpisanie pierwszych dwóch umów z podwykonawcami w ramach programu budowy krętu wsparcia bojowego CSS.

Oba kontrakty zostały zawarte z firmą RH Marine and Hainen&Hopman, która jest znanym dostawcą i integratorem systemów pokładowych dla jednostek pływających, specjalizującym się m.in.: w systemach elektrycznych oraz automatyki morskiej, ogrzewania, klimatyzacji i chłodzenia HVAC+R (heating, ventilation, air conditioning and refrigeration systems). Firma ta będzie również odpowiedzialna za projekt i montaż zintegrowanego mostka.

Zawarcie umowy jest o tyle ważne, że jest mało czasu na jej realizację. Pierwsze dostawy sprzętu z firmy RH Marine and Hainen&Hopman mają się bowiem już rozpocząć w pierwszej połowie 2021 roku. Sama budowa okrętu wsparcia bojowego HNLMS „Den Helder” ma się zakończyć w drugim kwartale 2024 r., a jego pełna gotowość operacyjna ma nastąpić rok później.

Głównym wykonawcą kontraktu wartego około 375 milionów euro ma być grupa stoczniowa Damen współpracując bezpośrednio z zamawiającym - agencją zabezpieczenia logistycznego holenderskich sił zbrojnych DMO (Defence Material Organization). Dzięki doświadczeniu w realizowaniu skomplikowanych programów okrętowych to Damen również organizuje prace całej sieci poddostawców i podwykonawców, tak by wszystkie działania były realizowane zgodnie z harmonogramem i bez jakichkolwiek opóźnień. Zadanie jest o tyle trudne, że takich współpracujących firm w programie CSS ma być ponad sto.

Dużym utrudnieniem jest epidemia COVD-19, jednak rząd Holandii wyszedł naprzeciw tym problemom opracowując wytyczne i standardy działania przy ograniczeniach związanych z epidemią. Głównym autorem tych dokumentów był Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska.

Dzięki temu można było podpisać umowę nie opóźniając całego programu, a jednocześnie zapewniając pracę zakładom przemysłu morskiego. Zadanie jest też ważne dla samej marynarki wojennej Holandii, która bardzo potrzebuje tego rodzaju okrętów. Mają one być bowiem zdolne do działania na akwenach o dużym zagrożeniu pod osłoną fregat, odciążając okręty bojowe od takich zadań jak: walka z przemytem narkotyków, nielegalną imigracją i przepływem uchodźców oraz udzielanie pomocy w sytuacjach kryzysowych (np. katastrofach naturalnych).

Szczególnie użytecznym może być zastosowany na HNLMS „Karel Doorman” pokład lotniczy, zabezpieczający działanie nawet sześciu śmigłowców NH90.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Andrettoni
wtorek, 7 kwietnia 2020, 20:02

Holandia jest przykładem kraju, który się wcale pandemią nie przejmuje. Proszę popatrzeć na statystyki zachorowań i śmierci w przeliczeniu na 100 tyś mieszkańców. Wszyscy patrzą na USA - tylko, że USA to duży kraj i ma dużo mieszkańców. Holandia wypada gorzej od USA i do tego ma zdecydowanie gorszą służbę zdrowia. Strach się bać i przykład brać.

Hcv
wtorek, 7 kwietnia 2020, 16:31

Bedzie w kolorach teczy?

Orthodox
wtorek, 7 kwietnia 2020, 15:50

Nam całkowicie zbędny. Bo niby co miałby u nas wspierać?

Tiger
wtorek, 7 kwietnia 2020, 14:21

Jak Nidenrlandy znikna to okręt przyda się do uchodzcow Holenderskich

Tiger
wtorek, 7 kwietnia 2020, 14:19

ja widziałem na żywo jak budowali

Tiger
wtorek, 7 kwietnia 2020, 14:19

Gawron był Budowany za czasów Tuska

Bosmanz Pucka
wtorek, 7 kwietnia 2020, 13:44

O proszę za 1.2 mld pln mają gotowego Gawrona BRAĆ

Latający Holender
wtorek, 7 kwietnia 2020, 11:06

Zgodnie z planem wsparcia marynarki i wlasnego przemysłu Tak właśnie po holendersku od 700 lat

michalspajder
wtorek, 7 kwietnia 2020, 13:34

100/100.Ciekawe,czy my kiedys dojrzejemy do tego stopnia co Niderlandczycy.

Tadziu
wtorek, 7 kwietnia 2020, 11:54

To holenderska flota rubma zacEla masowy polow,śledzi na morzu północnym Tajemnicą bylo patroszene i solenie ryb na morzu I tak wyrosła potega handlowa

Tweets Defence24