Reklama

Siły zbrojne

Rusza ANAKONDA-12 i SHARP LYNX '12

  • W tegorocznym ćwiczeniu ANAKONDA wezmą po raz pierwszy udział żołnierze z USA, Kanady i WKP-W - graf. www.mncne.pl
    W tegorocznym ćwiczeniu ANAKONDA wezmą po raz pierwszy udział żołnierze z USA, Kanady i WKP-W - graf. www.mncne.pl

W poniedziałek 17 września rozpoczyna się największe ćwiczenie polskiej armii pod kryptonimem ANAKONDA-12. Równocześnie rusza ćwiczenie taktyczne z wojskami Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO (NATO MNMPBAT) pk. SHARP LYNX ’12.



W ramach ANAKONDY-12 będą ćwiczyć żołnierze polskich Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia i Żandarmerii Wojskowej wspierani po raz pierwszy w historii przez kolegów z Armii Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady oraz Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód. Będzie również doskonalona współpraca z organami administracji państwowej.

Defence24.pl, dzięki uprzejmości Sekcji Prasowej 11DKPanc, miało okazję publikować relacje z przygotowań do ANAKONDY-12, 11. Lubuskiej Dywizji Pancernej w Drawsku Pomorskim: 11 batalionu dowodzenia, pododdziałów 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej  oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zgrywającej się z 17WBZ w ramach Taktycznej Grupy Bojowej (TGB).

Podczas ANAKONDY-12, która potrwa do 27 września, ćwiczyć będzie blisko 11,5 tys. żołnierzy oraz 2,3 tys. jednostek sprzętu m.in.: ponad 150 czołgów i transporterów opancerzonych, 24 samoloty, 30 śmigłowców oraz 20 okrętów. Ćwiczeniem będzie kierowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Głównym celem ANAKONDY- 12, na czele którego stoi Dowódca Operacyjny SZ gen. broni Edward Gruszka jest sprawdzenie dowództw, sztabów i żołnierzy w zakresie planowania, organizowania i prowadzenia działań obronnych na terenie kraju w ramach operacji połączonej z udziałem sił sojuszniczych.

Scenariusz ćwiczenia zakłada roszczenia terytorialne państw sąsiadujących, które w efekcie prowadzą do konfliktu zbrojnego. Siły Zbrojne muszą poradzić sobie z zaistniałym zagrożeniem i skupić się na obronie własnego terytorium. Epizody ćwiczenia będą realizowane w dzień i w nocy na poligonach i w centrach szkolenia w Drawsku, Orzyszu, Ustce, a także na akwenach morskich Marynarki Wojennej.

W ćwiczeniu SHARP LYNX ’12 bierze udział Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO (NATO MNMPBAT).  Jest to jednostka policji wojskowej przygotowana do funkcjonowania w strukturze dowodzenia NATO. Batalion został sformowany w 2007 roku – państwem wiodącym w tym przedsięwzięciu jest Polska, a państwami uczestniczącymi - Chorwacja, Czechy oraz Słowacja. Dowódcą batalionu jest ppłk. Grzegorz Pardo z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Podczas SHARP LYNX  '12 zostanie ocena (certyfikacja) osiągnięcia pełnej zdolności bojowej MNMPBAT według procedur „ACO Combat Readiness Evaluation” – CREVAL. Pozytywne zaliczenie CREVAL będzie jednocześnie wypełnieniem ostatniego wymogu związanego z przyporządkowaniem NATO MNMPBAT do Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

W sumie w ćwiczeniu weźmie udział około 400 żołnierzy - pododdziały Żandarmerii Wojskowej oraz plutony Military Police z Chorwacji, Czech oraz Słowacji.

(MMT)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama