Rozpoczyna się misja ExoMars. Zobacz start

14 marca 2016, 10:01
Ilustracja: ESA–David Ducros
Fot. ESA–Stephane Corvaja

Misja ExoMars 2016, której celem będzie poszukiwania śladów życia na Czerwonej Planecie, a także przetestowanie technologii niezbędnych do wejścia w atmosferę, opadania i lądowania na powierzchni Marsa ma wystartować w dniu 14 marca br. o godz. 10:31 czasu polskiego. Europejska Agencja Kosmiczna będzie transmitować start rakiety Proton-M z sondą na swojej stronie internetowej.  

Europejsko-rosyjska Misja ExoMars 2016, której celem będzie poszukiwania śladów życia na Czerwonej Planecie, badanie atmosfery i powierzchni planety, a także przetestowanie technologii niezbędnych do wejścia w atmosferę, opadania i lądowania na powierzchni Marsa ma wystartować w dniu 14 marca br. o godz. 10:31 czasu polskiego. Transmisję ze startu będzie można oglądać  na żywo pod linkiem.

Misja ExoMars 2016 realizowana jest wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną i rosyjski Roskosmos. Sonda Trace Gas Orbiter ma dotrzeć do Marsa w październiku 2016 roku. Lądownik Schiaparelli EDM odłączy się od sondy na trzy dni przed planowanym lądowaniem na powierzchni Marsa. ExoMars jest pierwszym etapem eksploracyjnego programu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Aurora, składającego się z dwóch oddzielnych misji kosmicznych. Kolejna rozpocznie się za dwa lata, w 2018 roku. 

W ExoMars 2016 mają swój udział także polskie firmy. Creotech Instruments S.A. na zlecenie centrum Badań Kosmicznych PAN wykonał montaż powierzchniowy elementów systemu zasilania kamery CaSSiS, która będzie wykonywać kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości. Z kolei VIGO System S.A. wyprodukowała detektory podczerwieni, które znalazły zastosowanie  w wąskopasmowych radiometrach ICOTOM wchodzących w skład systemu Comars+, monitującego zewnętrzne powłoki eksperymentalnego lądownika Schiaparelli EDM.

Europejska Agencja Kosmiczna będzie transmitować na żywo w internecie start rakiety nośnej Proton-M z sondą od godz. 9:30 czasu polskiego (8:30 czasu GMT). Start zaplanowany jest na godz. 10:31 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

 Czytaj więcej w analizie Space24.pl: Rosyjsko-europejska misja na Marsa. "Z polskim udziałem"

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
pamiętliwy
poniedziałek, 14 marca 2016, 13:12

No proszę i udało się. A "znafcy" na tym forum twierdzili, że "z powodu zachodnich sankcji i braku kredytów" Protony-M wybuchają...

kapralek
poniedziałek, 14 marca 2016, 16:03

Czy się udało to dowiemy się 16 października, gdy lądownik osiądzie bezpiecznie na powierzchni Marsa...

yaro
poniedziałek, 14 marca 2016, 14:23

wybuchają im głowy za każdym razem jak Rosjanom sie uda,, a że udaje im sie za każdym razem to juz pozbyli sie głów i maja tylko czerepy ...

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama