Rozpoczęto wyposażanie lotniskowca HMS „Queen Elizabeth” w systemy uzbrojenia

1 grudnia 2013, 10:07
Zamontowano największą antenę radaru na nowym lotniskowcu HMS „Queen Elizabeth” – fot. Royal Navy

Na lotniskowcu HMS „Queen Elizabeth” zamontowano antenę głównego radaru obserwacji powietrznej.

W ten sposób na poważnie rozpoczęło się uzbrajanie flagowego okrętu Royal Navy jakim ma być nowy lotniskowiec. Ważąca 8,4 ton antena radaru SMART-L została umieszczona na przedniej nadbudówce (dwie tzw. „wyspy” zostały umieszczone na pokładzie lądowiska na prawej burcie). Tak duża waga anteny wynika z faktu, że mamy tu do czynienia ze stacja radiolokacyjną trójwspółrzędną dalekiego zasięgu (ponad 400 km) o obracanej w azymucie antenie ścianowej z elektronicznym kształtowaniem wiązki.

Stację radiolokacyjna dostarczono z zakładów Thales Nederland w Hengelo (wschodnie Niderlandy) we wrześniu br. Podobny radar typu S1850M (licencyjna wersja produkowana przez BAE Systems) zamontowano na rufowym maszcie niszczycieli przeciwlotniczych typu 45 Daring.

Po dostarczeniu skoczni startowej (ski ramp) w listopadzie br. oraz radaru wszystkie duże bloki decydujące o kształcie kadłuba lotniskowca są już na miejscu. Antena radaru znajduje się 27 metrów nad poziomem lądowiska i 50 metrów od powierzchni wody.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24