Rozpoczęto ćwiczenie Renegade/Sarex

13 października 2015, 11:34
Anakonda
Fot. www.mw.mil.pl
Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o rozpoczęciu ćwiczenia Renegade/Sarex- 15/II, które - prowadzone przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych - potrwa do 15 października. Jego celem jest sprawdzenie stopnia przygotowania podmiotów cywilnych i elementów resortu obrony narodowej do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych oraz przeciwdziałania atakom terrorystycznym na terytorium Polski.

Zakres ćwiczenia obejmuje prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarach morskich i lądowych, a także przeciwdziałanie atakom terrorystycznym z powietrza. Scenariusz zakłada wystąpienie rozmaitych zdarzeń o zróżnicowanym charakterze. Uczestniczące w ćwiczeniu elementy resortu obrony narodowej i podmioty cywilne będą prowadzić, między innymi, akcję poszukiwawczo-ratowniczą po katastrofie samolotu pasażerskiego, działać w przypadku naruszenia strefy ograniczenia lotów, czy też przeciwdziałać próbie ataku na ważne obiekty użyteczności publicznej z wykorzystaniem opanowanego przez terrorystów statku powietrznego. Częścią ćwiczeń będzie przeprowadzona w wielu regionach Polski próba systemu powszechnego alarmowania i ostrzegania ludności przed zagrożeniami.

Gotowość do reagowania na powyższe wydarzenia będą ćwiczyć następujące podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie: Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami, Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmeria Wojskowa, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego SZ RP, Straż Graniczna, Policja, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Państwowa Straż Pożarna, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, Urząd ds. Cudzoziemców, Centrum Antyterrorystyczne ABW, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego, Grupa Karkonoska GOPR, Urząd Morski w Gdyni oraz administracja rządowa.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
ZIXER
poniedziałek, 27 maja 2019, 11:05

Ciągle ćwiczą powiadamianie, a ja się pytam gdzie zwykły obywatel ma się udać gdy usłyszy prawdziwy sygnał ( nie ćwiczebny ) na cmentarz?? Swoi ludzie listy ewakuacyjne z przydziałami do schronu już dawno dostali, to po co syreny??? nie można ich SMS powiadomić? Wyją syrenami żeby zachować pozory.

mł referent ds niejasnych
wtorek, 13 października 2015, 16:07

#Przeciwdziałanie atakom terrorystycznym??! no ale w Polsce jest 100 tyś Policjantów to jest za mało żeby dbać o porządek? Takie ćwiczenia zrobili ostatnio w USA #jade helm zwykli ludzie szybko zorientowali się że nie są to zwykłe ćwiczenia przewidywano tam ćwiczenie polegające na tłumieniu zamieszek masowych aresztowaniach i wybudowano obozy "koncetracyjne" Ruchy wojsk były we wszystkich stanach południowych w usa A teraz Polska i dziwne działania rządzących z ugrupowania PO tajemnicze zakupy transporterów opancerzonych dla Policji ( czyżby ZOMO reaktywacja? ) teraz zaangażowanie wojska do działań zupełnie innych niż WP jest powołane do tego udział w tych ćwiczeniach wojsk obcych krajów ( to kolejna zagadka po ustawie 1066 ) Zbyt dziwaczne to wszystko na fb i YT aż się gotuje czasem nie wiadomo co o tym myśleć Nie ostrzegają przed tymi ćwiczeniami ludzie są w strachu syreny wyją, helikoptery nad głowami latają, Niemcy na ulicach to dla starszych ludzi jest mocne przeżycie.

alamo
wtorek, 13 października 2015, 17:21

Czytanie ze zrozumieniem się kłania, czy celowa dezinformacja? 1. Mowa jest o przeciwdziałaniu terroryzmowi z POWIETRZA (tego dotyczą te ćwiczenia). 2. Jak nie wiadomo co o tym myśleć, to czerpać wiedzę z wiarygodnych źródeł ( informują o tym i ostrzegają): http://lodz.uw.gov.pl/page/3506,komunikaty-rso---ogolne.html

Viktor
wtorek, 13 października 2015, 17:18

Przypadek? Nie sądzę.

lechu
wtorek, 13 października 2015, 17:14

Bredzisz gościu!

Kilo
środa, 14 października 2015, 09:38

Fajnie, ze beda cwiczyc. Zobaczymy, kto bedzie oceniac wyniki. Obstawiam, ze znowu sie uda I wygraja.

Tweets Defence24