Rozmowa telefoniczna Putina i Zełenskiego Kreml: "Pragmatyczna"

13 lipca 2019, 07:31
840_472_matched__prqsxi_56
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski / Fot. ze2019.com
Reklama

Prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski rozmawiali telefonicznie - poinformował Kreml. Wśród tematów były kwestie uregulowania konfliktu w Donbasie i działań na rzecz zwolnienia osób przetrzymywanych przez strony konfliktu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił ją jako "pragmatyczną", dodał, że nie wiadomo, kiedy odbędzie się następna.

Prezydenci rozmawiali także o możliwości dalszych kontaktów w tzw. formacie normandzkim, w ramach którego Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja prowadzą rozmowy o uregulowaniu konfliktu z separatystami prorosyjskimi w ukraińskim Donbasie. Zełenski proponował niedawno, by dołączyły do nich także - na szczeblu przywódców - USA i Wielka Brytania. 

Była to pierwsza rozmowa obu przywódców od czasu zaprzysiężenia prezydenta Ukrainy 20 maja. Jak poinformował ze strony rosyjskiej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, rozmowa odbyła się \z inicjatywy strony ukraińskiej.

Omawiano kwestie uregulowania (konfliktu) na południowym wschodzie Ukrainy i wspólnej pracy na rzecz powrotu osób przetrzymywanych przez obie strony. Osiągnięto porozumienie w sprawie kontynuowania tej pracy na szczeblu ekspertów.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow

W komunikacie administracji Zełenskiego przekazano, że jej głównym tematem było uwolnienie przetrzymywanych przez Rosję 24 marynarzy ukraińskiej marynarki wojennej.

Kwestią kluczową było uwolnienie ukraińskich marynarzy. Rozmowa dotyczyła także powrotu ukraińskich obywateli, którzy przetrzymywani są na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Komunikat prasowy służb prasowych W. Zełenskiego.

24 marynarzy Ukrainy zostało aresztowanych 25 listopada 2018 roku przez siły rosyjskie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Władze Rosji twierdzą, że trzy niewielkie okręty, na których znajdowała się załoga, przekroczyły nielegalnie granicę rosyjską. Władze Ukrainy uważają marynarzy za jeńców wojennych, którzy nie mogą stawać przed sądem.

Zełenski zaproponował w poniedziałek w publicznym apelu do Putina rozmowy o konflikcie w Donbasie oraz o zaanektowanym przez Rosję Krymie. Ocenił, że w takich rozmowach powinni brać udział, oprócz niego i prezydenta Rosji, również obecni przywódcy Francji, Niemiec, USA i W. Brytanii. Putin komentując w czwartek tę inicjatywę zauważył, że Londyn i Waszyngton nie wyraziły opinii na jej temat.

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Wcześniej w czwartek, Putin powiedział, że Rosja jest gotowa do rozmów na temat Donbasu w dowolnym formacie. Zastrzegł jednak, że spotkanie na najwyższym szczeblu "powinno być dobrze przygotowane", i dodał, że "o czymś więcej będzie można mówić dopiero po ostatecznym sformowaniu nowego rządu Ukrainy i po przeprowadzeniu wyborów do parlamentu tego kraju". Przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie odbędą się 21 lipca.

Rzecznik Kremla nie odpowiedział na pytanie, czy Putin jest zadowolony z rozmowy. "Nie trzeba raczej teraz dyskutować o jakichś niuansach emocjonalnych, o tonie. Nie po to odbyła się ta rozmowa; sam fakt pierwszego kontaktu prezydentów Rosji i Ukrainy jest bardzo ważny" - powiedział Pieskow.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Fak sejk
sobota, 13 lipca 2019, 20:03

Nic dziwnego, że Żeleński chce dołączyć do rozmów USA i UK, po tym jak Niemcy i Francja chciały szybko sprzedać Ukrainę.

Ustawiator
sobota, 13 lipca 2019, 10:31

Te 590 mln wydane na wybory muszą się zwrócić Rosji

Tweets Defence24