Rosyjsko - amerykańskie ćwiczenia sił powietrznych

2 grudnia 2013, 13:49
Kanadyjskie CF-18 i rosyjskie Su-27 eskortują "porwany" samolot podczas ćwiczeń Vigilant Eagle 2013 - fot. RCAF
Reklama

Rosja, Stany Zjednoczone i Kanada przeprowadzą w sierpniu przyszłego roku wspólnie ćwiczenia antyterrorystyczne o kryptonimie Vigilant Eagle 2014. Celem działań będzie przygotowanie sił powietrznych na porwanie samolotu pasażerskiego. 

Piąte już wspólne manewry rosyjskiego lotnictwa i sił NORAD (North American Aerospace Defense Command) mają na celu sprawdzenie współpracy obrony przeciwlotniczej, systemów detekcji i lotnictwa obu stron. 

Scenariusz zakłada porwanie cywilnego samolotu przez terrorystów z zamiarem dokonania ataku w stylu znanym z 9.11.2001 roku. Celem ćwiczeń jest wypracowanie metod działania i współpracy w sytuacji gdy niebezpieczna maszyna przemieszcza się przez przestrzeń powietrzna kilku krajów. 

W obecnej chwili trwają ustalenia w zakresie przebiegu manewrów i biorących w nich udział jednostek. W odbywających się w tym roku manewrach Vigilant Eagle 2013 brały udział rosyjskie myśliwce Su-27 i kanadyjskie CF-18 Hornet, oraz maszyny dowodzenia i kontroli przestrzeni powietrznej AWACS obu stron. 

Podstawą wspólnych ćwiczeń rosyjskiego lotnictwa i NORAD, które powstało pierwotnie dla obrony przed sowieckim atakiem rakietowym, jest porozumienie o współpracy obu struktur z 2003 roku. 

Podobne Manewry, lecz na znacznie większa skalę, były realizowane we wrześniu w Europie pod kryptonimem Vigilant Skies 2013. Brały w nich udział siły powietrzne krajów NATO, w tym również Polski, oraz lotnictwo wojskowe Rosji.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24