Rosyjskie transportery na celowniku w Syrii [ANALIZA]

10 stycznia 2021, 09:44
rosja_syria2
Fot. mil.ru
Reklama

5 marca 2020 roku, po krótkich choć zaciętych walkach w Idlibie sił protureckich formacji zbrojnych wspieranych aktywnie przez Turcję i syryjskich sił rządowych ze wsparciem rosyjskim, osiągnięto porozumienie kończące etap aktywnych starć. Ustalono, że stabilności w niespokojnej prowincji Idlib będą zapewniać m.in. stałe turecko-rosyjskie patrole przemieszczające się wzdłuż strategicznie ważnej drogi M4. Wkrótce stało się jasne, że patrole są na celowniku dżihadystów – w przeciągu niemal roku, co najmniej kilka razy atakowano rosyjskie pojazdy, przy czym obyło się bez strat w ludziach. Tym niemniej różne stopnie obrażeń odniosło kilku-kilkunastu żołnierzy rosyjskich, uszkodzono również kilka BTR-ów.

W każdym z tych przypadków obyło się bez ofiar śmiertelnych, dlatego incydenty te nie były nagłaśniane przez media światowe. Tymczasem obiektem ataków stały się transportery BTR-82A, odnoszące różnego rodzaju uszkodzenia. W mediach rosyjskich podkreśla się, że ten typ transportera jest udaną modyfikacją starego BTR-80, ratującą w Syrii życie rosyjskich żołnierzy. W większości przypadków BTR-82A odnosiły lekkie uszkodzenia, np. oderwanie koła, i były holowane z pomocą tureckich kołowych maszyn ewakuacyjnych M984A2.

Pierwszy wspólny, turecko-rosyjski konwój, ruszył trasą M4 15 marca 2020 roku. W obliczu protestów, ani ten, ani kilka następnych, nie były w stanie osiągnąć zamierzonego celu. 26 kwietnia doszło nawet do starć między siłami tureckimi, a bojownikami ekstremistycznej HTS. W późniejszych miesiącach wspólne patrole kontynuowano, chociaż odnotowywano różne incydenty, zagrożenia i ataki. Mimo wspólnych patroli strefa deeskalacji nie jest dla Rosjan całkowicie bezpieczna, dochodzi tam do wzajemnych – rebeliancko-rządowych - ostrzałów, aktywne jest także rosyjskie lotnictwo. We wrześniu-listopadzie strona rosyjska zgłaszała ok. 2,5 tys. naruszeń i incydentów, w których miało zginąć 22 syryjskich żołnierzy (89 rannych), a w akcjach odwetowych 11 bojowników (40 rannych).

14 czerwca, na trasie wspólnego konwoju eksplodował ładunek wybuchowy, obyło się jednak bez tureckich i rosyjskich strat. Lekko uszkodzony miał zostać jakiś pojazd, być może rosyjski (BTR-82A lub Gaz Tigr). Żadne ugrupowanie nie wzięło odpowiedzialności za atak.

image
Fot. mil.ru

 

16 lipca doszło do ataku z użyciem IED. Lokalne źródła podawały, że lekko uszkodzony został rosyjski pojazd nieustalonego typu, trzech rosyjskich żołnierzy odniosło obrażenia. Oficjalne stanowisko MO Turcji mówiło o eksplozji samochodu-pułapki i uszkodzeniu dwóch pojazdów – najprawdopodobniej BTR-82A i Kirpi. Materiał foto i wideo wskazuje, że IED/VBIED eksplodował z boku BTR-82A (nr 012, oznaczony jako Policja Wojskowa (MP), ale siła wybuchu była relatywnie niewielka –  BTR-82A był holowany, ale bez oznak zewnętrznych zniszczeń (przypuszcza się, że IED/VBIED ustawiony był na poboczu drogi).

22 lipca na drodze konwoju, przy wjeździe do miasta Ariha, bojownicy zainstalowali dwa IED, ale zostały one wcześniej wykryte i rozbrojone przez tureckich saperów.

W sierpniu aż dwukrotnie atakowano wspólne turecko-rosyjskie konwoje na trasie M4. Najpierw zaatakowano konwój umieszczając na trasie ładunek wybuchowy, tydzień później, w czasie następnego patrolu, również celem ataku był BTR-82A. 

17 sierpnia na drodze turecko-rosyjskiego konwoju eksplodował bliżej nieustalony ładunek wybuchowy (IED). Wybuch miał miejsce w pobliżu tureckiego wozu bojowego Kirpi, który został uszkodzony i ewakuowany; rosyjscy żołnierze nie ucierpieli.  Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie czeczeńska bojówka Khattab al-Shishani.

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W trakcie ataku 25 sierpnia porażony został - prawdopodobnie z RPG-7 lub ppk - BTR-82A, który jako uszkodzony został ewakuowany. Rany odniosło dwóch rosyjskich żołnierzy, BTR-82A (nr 018, MP) miał oderwane tylne koło z prawego boku. Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie czeczeńska bojówka Khattab al-Shishani.

29 grudnia, ok. 15.45, w czasie zabezpieczenia ewakuacji tureckiego posterunku obserwacyjnego w  rejonie Trumba, w południowo-wschodniej części strefy deeskalacji Idlib, doszło do ataku na rosyjski transporter. BTR-82A porażono z ppk, skutkiem czego trzech żołnierzy odniosło obrażenia. Odpowiedzialność za atak wzięli na siebie bojownicy HTS. W tym wypadku, w oficjalnym komunikacie rosyjskiego tzw. Centrum Pojednania Stron Konfliktu w Syrii, podkreślono dodatkowo rzecz oczywistą, mianowicie iż „BTR-82A został ostrzelany z ppk z terytorium, znajdującym się pod kontrolą protureckich ugrupowań zbrojnych (dosłownie band – bandformirowanij)”.

Ataki na rosyjskie konwoje, formalnie należące do Policji Wojskowej (MP), przeprowadzano również w innych częściach Syrii. Przykładowo 12 listopada 2020 roku zaatakowano rosyjski konwój w prowincji Deraa, na południu Syrii – lekko uszkodzony miał zostać Gaz Tigr.

W chwili obecnej niebezpiecznie dla rosyjskich żołnierzy jest nie tylko w Idlibie, ale również na północy, np. w rejonie An-Issa, gdzie trwają ostrzały i oczekiwana jest ofensywa protureckich formacji na pozycje kurdyjskie. Na północy Syrii, podobnie jak w Idlibie, rosyjskie konwoje i posterunki, mają być gwarancją stabilności w regionie.

image

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 63
Reklama
Basia Blondyneczka
środa, 13 stycznia 2021, 23:46

Znowu wozenie piechoty na pancerzu. Czy Oni kiedys wreszcie cos z tym zrobia?

Obserwator
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 15:47

Można byłoby pokusić się jeszcze o podobnego rodzaju analizy np. "Polskie transportery na celowniku w Afganistanie.", "Amerykańskie transportery na celowniku w Iraku."...

Lord Godar
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 20:52

Tak jak wcześniej jeszcze rosyjski a właściwie radziecki sprzęt był na celownikach afgańskich partyzantów .Też dużo można by o tym napisać.

>JA<
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 14:50

Kiedyś Rosjanie wymyślą że można jeździć w środku wozu opancerzonego. Może od razu niech projektują siedzenia na zewnątrz.

Lord Godar
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 20:54

Jak będą mieli transporter , który zapewni im bezpieczeństwo w środku oraz szybką i pewną ewakuację z wnętrza w razie potrzeby.

Kiks
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 14:04

W sumie to grzeje serce.

Hanys
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 13:34

Każdy kto walczy z terroryzmem musi się liczyć z tym, że terroryści będą próbowali się odgryźć. USA nie ma takich zmartwień ;)

takito_ataki
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 11:02

Rosyjskie wojsko dziś to czołówka światowa. Ilość misji , akcji i wyposażenie no i kadra. Tyle operacji i o tak różnym przekroju w tak wielu miejscach na świecie. Brawo Rosja

Kacperek
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 20:17

Człowieku. Oni nawet mundurów przystosowanych kolorystycznie do tego teatru działań nie mają.

Wania
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 20:16

Jaka czołówka? Bombardowanie cywili nie robi z żołdaków elity.

Juras
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 00:52

Zielony kamuflaż?

Miras
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 15:50

Amerykański sprzęt pancerny, który został dyslokowany do Polski, to często posiada kamuflaż pustynny. Czy w tym nie widzisz nic dziwnego?

sża
wtorek, 12 stycznia 2021, 08:39

Jak LP wytną już u nas wszystkie drzewa, to kamuflaż pustynny będzie pasował. Tylko gdzie wtedy uchowa się WOT?

Pol
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 00:39

Widocznie niema już z kim walczyć a wróg to nieposłuszni cywile .Bardziej przypomina to oddział szabrowników niż wojska.

Barry
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 22:30

Już skończcie z tym USA i Waszyngtonem.

waldek
niedziela, 10 stycznia 2021, 22:27

Dobre te BTR-y, wytrzymują (nikt nie zginął) uderzenie RPG 7, przypomnę że : 16 grudnia 2016 roku, w bitwie pod Al-Bab, bojownicy ISIS, radzieckimi ppk-ami zniszczyli co najmniej 10 leopardów. " Wiemy jedynie, że po przegranej na polu starcia pozostało dziesięć wyeliminowanych z walki leopardów oraz kilka innych pojazdów tureckich. Spośród tych maszyn co najmniej pięć to wypalone i zdruzgotane wraki, z oderwanymi wieżami lub rozprutymi wskutek wybuchu amunicji czołgowej korpusami. Dwa leopardy – najmniej uszkodzone – islamiści odholowali z pola bitwy jako wojenne trofea."(POLSKA ZBROJNA)

hehe
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 15:03

dobre niczego nie wytrzymają nawet małego ataku dronem, obawiam się, że nawet jakby wjechał na petardę która nie wypaliła na sylwestra to trzeba by było koło wymieniać bo to stary szmelc jest

Lord Godar
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:18

Uuuu Wiesz co ? Przeczytaj jeszcze raz artykuł , to może zrozumiesz i nie będziesz pisał głupot . Z tego co napisałeś wynika że te BTR-y są odporniejsze i lepiej opancerzone niż czołgi Leopard . No prawdziwe gwiazdy śmierci ... Ale sam napisałeś że po trafieniu pociskiem z RPG-7 stracił koło , czyli wniosek jest prosty , że otrzymał trafienie w koło i ono przejęło skutki rażenia , podobnie jak z resztą w przypadku Rosomaka w Afganistanie . A prawda jest taka , że wystarczy zwykły ekran z prętów czy specjalnej siatki aby taki prosty granat kumulacyjny był już nieskuteczny wobec pancerza zwykłego transportera . A co do tych zniszczonych Leopardów o których piszesz , to Turcy sami je dobijali atakiem lotniczym aby nie dostały się w pełni sprawne w ręce przeciwnika . Stąd te zniszczenia , a nie od "radzieckich" ppk jak piszesz ...

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 09:54

Dostałby ten BTR tym samym co Leo to by nic z niego nie zostało.

Pan
niedziela, 10 stycznia 2021, 21:59

rosyjskie samoloty niemal codziennie atakują bojowników w Syrii, ostatnio Rosyjskie UAV zniszczyły kolumnę tureckich ciężarówek, które chciały wywieźć syryjską ropę naftową . ataki małych grup bojowników na konwoje-grupy te są niszczone przez rosyjskie siły specjalne

droma
niedziela, 10 stycznia 2021, 21:07

sposób prowadzenia walk przez rosję-kaput ,pojazd opancerzony bezzebne sołdaty na zewnątrz -żenada ...

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 07:29

Haha dokładnie,to samo gadaliscie w Stalingradzie...czekaj czekaj a ci z obsza4u Wisły to chyba w tydzień przegrali 39

Wolodia
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 20:34

Tak było. Przegraliśmy bo czerwone sołdaty napadły na nas ramię w ramię z Hitlerem. A później mordowali bezbronnych polskich żołnierzy strzałem w tył głowy w Katyniu. W grudniu 1939 w sylwestra Stalin dziękował swojemu przyjacielowi Hitlerowi za wspólnie przelaną krew. Do czerwca 1941 roku Stanin dostarczał do Niemiec prawie 80 procent zaopatrzenia w stal, kauczuk, bawełnę, benzynę i zboże. Siła armii niemieckiej zbudowana została przez dostawy z Rosji. A później towarzysze broni się pokłócili i napadł jeden na drugiego.

Przykro mi, ale...
wtorek, 12 stycznia 2021, 10:29

Wszystko się zgadza z sołdatami i Stalinem, tyle że 17.09 było już po ptokach, więc helou, nie dlatego przegraliśmy, że nas napadli, tylko napadli, gdy już przegraliśmy (próba oporu resztek przed atakiem ze wschodu byłaby czystym samobójstwem).

Lord Godar
wtorek, 12 stycznia 2021, 14:06

To był taki zd/radziecki nóż w plecy walczącego żołnierza polskiego .

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 11:00

w punkt

miś
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 09:46

Gdyby Rosję zaatakowano z trzech stron, np. przez Chiny, Indie i Japonię, to też w tydzień by przegrała.

wtorek, 12 stycznia 2021, 08:11

To by poleciało 800 atomówek i też byś przegrał

Andrettoni
niedziela, 10 stycznia 2021, 18:09

Mamy piękne zdjęcia "propagandowe". Widać, że Rosjanie w BTR zamontowali nawet na pancerzu "obronę aktywną" - tzw. bioroboty. Kto w strefie walk ma ochotę przejechać się na pancerzu?

Łukasz
wtorek, 12 stycznia 2021, 10:39

Jeżdżą na pancerzu bo wyjścia w BTR są bardzo cisnę i sporo czasu zajmuje wydostanie się z wnętrza pojazdu. Już od radzieckiej interwencji w Afganistanie tak śmigają.

Lord Godar
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:19

Dobre ...

tagore
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:17

Trudno nazwać to poważnymi atakami, islamiści myślą ,są upirdliwi ale niw dają pretekstu do zerwania porozumień.

Lord Godar
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:24

Gdyby to był porządny atak i pod takim BTR--em wybuchł 50 kg ładunek jak to bywało w Afganistanie czy Iraku , to blachy z tych transporterów zbierali by z sąsiednich pól , a sołdatów zdrapywali by szpachelką z tych blach ...

Piotr
niedziela, 10 stycznia 2021, 14:50

Wyekwipowani pięknie - szkoda że nasze wojsko nie wygląda tak....

easyrider
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:44

Co niby takiego pięknego w ich ekwipunku? Po raz ostatni rosyjscy żołnierze to dobrze wyglądali służąc w Lejb-gwardyjskim Preobrażeńskim Pułku. Od czasów kiedy czerwony motłoch splugawił ich państwo to standardowo ich wyposażenie i mundury wyglądają siermiężnie. Państwa o PKB Hiszpanii z 5 tysiącami głowic nuklearnych nie stać na przyzwoite umundurowanie armii.

Polak
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:23

Może szkoda że nie twoje, bo nasz wygląda dużo lepiej od tego zacofanego mocarstewka...

urog
niedziela, 10 stycznia 2021, 19:11

Czegos nie rozumiem, panstwo, które lata w kosmos i innych tam wozi, które jest samowystarczalne, panstwo ktore zywi blisko 160 panstw swiata, panstwo ktore moze zniszczyc swiat w kilka chwil jest zacofane. To jakim panstwem jest Polska, kiedy Rosja jest zacofana.

Wania
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 14:31

O czym ty piszesz? Rosja żywi 160 państw? A niby czym? Bo chyba nie piszesz o tym zbożu, które nadaje się tylko do żywienia zwierząt. to gratuluję dumy. W Rosji z takiego zboża piecze się chleb. Dlaczego? Bo Rosja zmieniła normy i zboże używane w innych krajach jako przemysłowe, w Rosji jest używane jako spożywcze. Rosja musi sprowadzać takie zboże z zagranicy i w związku z kursem dolara żywi swoich obywateli jak bydło w innych krajach.

Tani
wtorek, 19 stycznia 2021, 16:41

Bo ma taki klimat a nie inny. Wysoko glutenowe zboze ma wysokie wymagania glebowe. Z tego co gdzies czytalem sa drugim w swiecie eksporterem zboza paszowego.

miś
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 09:54

A co Rosja innego umie produkować? Tylko to co strzela. Rozumiem, że cały świat używa rosyjskie smartfony, tablety, laptopy i nawet jeździ rosyjskimi samochodami. Szczyt technologii normalnie. I wszystkie te sprzęty nazywają się kałasznikow, a wyprodukował je wybitny strzelec wyborowy, pilot czołgista Zajcew

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 11:51

Może żelastwa nie używa ale już oprogramowania owszem. Zapewne nawet sam ruskiego oprogramowania używasz tylko nawet o tym nie wiesz.

ruskie w kosmos polecieli
niedziela, 10 stycznia 2021, 22:16

Polska ma wolne media a Rosja jedynie słuszna ruska tuba kremlowska na cały kraj a dziennikarze opozycji gryzą piach. Polska ma demokratyczne wybory a Rosja tego samego od lat typa z KGB :)) Polska nie napada na sąsiadów a Rosja napadła w ostatnich latach na Ukrainę i Gruzję. Nastała cisza.... Musicie ruskie jeszcze długo dojrzewać do tego co Polska ma obecnie a są to najważniejsze wartości. W kosmos możecie sobie latać albo straszyć atomówkami ale to jest w ogóle nieistotne Wania.

sża
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 19:08

Możesz napisać kiedy to Rosja napadła na Gruzję, bo jakoś sobie nie przypominam? A na Ukrainie to po majdanie zbuntowali się jej prorosyjscy mieszkańcy, na terenach, które Lenin przyłączyło do Ukrainy.

Lord Godar
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 20:58

Tacy sami mieszkańcy jak ci Niemcy zwożeni na plebiscyt po odzyskaniu niepodległości przez Polskę po I wojnie światowej.

Kot
niedziela, 10 stycznia 2021, 21:25

Tzn z tym żywieniem to pojecgales. Już tym się zdysktefytowsles. Na świecie jest 197 państw a Rosja która sprowadza więcej żywności niż jej exportuje je żywi? Wyluzuj stary. Problem w tym że czołgi i rakiety nue robią jeszcze z nikogo cywilizacyjnie rozwiniętego kraju. Korea płn też ma rakiety międzykontynentalnej i broń jądrową której nie ma 90% państw świata. Czy to znaczy że Korea jest zaawansowana? Wątpię... Rosja militarnie jest zaawansowana i z tej rodziny pochodzi nawet sojuz który jest przeróbka międzykontynentalnej rakiety strategicznej. A reszta gdzie?

GRD
niedziela, 10 stycznia 2021, 18:05

Ha ha ha. Dobre. My biegamy w starych lubawkach. Gdzieniegdzie wojsko ma Kandaharki.

azjen
niedziela, 10 stycznia 2021, 14:50

A jakie straty w sprzecie i ludziach poniosła Polska w Afganistanie, Iraku, Mali.

yar
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 13:47

No napisz jakie! I porównaj z rosyjskimi w Afganistanie, Syrii czy Gruzji! Ale polscy żołnierze NIE JEŻDŻĄ na pancerzach Rosomaków! Nie boją się jechać w środku wozu! I nie nazywają ich BMP - bratnia mogiła piechoty!

Fanklub Daviena
niedziela, 10 stycznia 2021, 12:27

Syria to odwieczne ziemię Rosyjskie. Syryjczycy są tam Gościmi.

Wania
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:57

Tak. Cała Afryka to ziemię rosyjskie. Mogliby się tam wynieść. Wszyscy.

al2
niedziela, 10 stycznia 2021, 22:37

W Izraelu jest ich więcej niż rdzennych Żydów

kot
niedziela, 10 stycznia 2021, 18:51

Słyszałem że na wyspach kanaryjskich znaleziono szczątki psa husky syberyjskiego. Wiec jednoznacznie to pradawne ziemie rosyjskie.

DDR
niedziela, 10 stycznia 2021, 11:47

Ruski wypad do Syrii może się okazać kompromitacją jak ten do Hiszpanii

Rain Harper
niedziela, 10 stycznia 2021, 13:30

No nie wiem, złota do tej pory Moskale nie oddali. A przydało by się teraz zubożałym Hiszpanom

Piotr
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:36

PKB zubożonej Hiszpanii jest dużo wyższe od ruskiego :P

Leszek
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 09:01

Hiszpania PKB 1394 W Mld Usd , ROSJA PKB 1699.90 W Mld Usd. JAK CHCESZ ZABŁYSNĄĆ TO PISZ PRAWDĘ , CHYBA ŻE KTOŚ CI PŁACI ZA PISANIE TYCH BZDÓR.

2 Plm ''Krakow''
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:03

Liczac PKB na glowe ''per capita'' to Hiszpania ma znacznie wyzszy dochod narodwy !!!

12@
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 09:54

Rosja nie kupuje broni za granicą. Jej pkb wg siły nabywczej to 4 bln dużo więcej niż UK czy Francji

miś
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 11:36

PKB Francji i UK według PPP to 3 plus 3 co daje 6. Jak dodasz USA z 20 bln to wyjdzie 26 czyli ponad 6 razy więcej niż PKB Rosji. A jak dodasz PKB pozostałych 27 państw NATO, to co ci wyjdzie?

sża
wtorek, 12 stycznia 2021, 08:48

PKB przeliczone wg. siły nabywczej: 1.Chiny, 2.UE, 3.USA... 6.Rosja... 23.Polska... 49.Ukraina.

Szept
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:26

I po co ta fantastyka, google nie gryzie łatwo sprawdzisz kto ma jakie PKB. Podpowiem że za 2020 PKB Hiszpanii skurczyło się o ponad 10% a Rosji o 8%.

bm kh.jk
niedziela, 10 stycznia 2021, 18:24

Sprawa polega na tym, że w Rosji po latach zastoju gospodarka nie bardzo ma z czego spadać.

al2
niedziela, 10 stycznia 2021, 22:41

Nie martw się ,wyprodukują dwa nowe SU -57 i 10 T-14 i PKB podskoczy o te nieszczęsne 8%

Tweets Defence24