Rosyjskie „sztuczne miasto” do testowania robotów za 5 mld rubli

29 marca 2015, 14:06
Robot Rosja
Fot. mil.ru

Rosyjskie koncern KAMAZ zaproponował stworzenie miejskiego poligonu dla bezzałogowych pojazdów w ramach wartego 18,5 mln rubli programu rozwoju tego typu konstrukcji. Rosja planuje szerokie wykorzystanie bojowych i transportowych robotów o dużym stopniu autonomii, szczególnie przydatnych w środowisku zurbanizowanym i stawiającym im najwięcej wyzwań. 

Kilka rosyjskich ośrodków badawczych i firm rozwija programu bezzałogowych pojazdów, które będą zdolne do działania samodzielnie w ramach zaprogramowanego reżimu lub dzięki zdalnemu sterowaniu. Najbardziej pożądane są tego typu jednostki w warunkach działań niebezpiecznych dla żołnierzy, a więc operowania w terenie zurbanizowanym. Dotyczy to zarówno maszyn rozpoznawczych i patrolowych, jak też ewakuacyjnych i transportowych.

Koncern KAMAZ, znany przede wszystkim z produkcji samochodów ciężarowych i pojazdów opancerzonych, zaoferował rosyjskiemu Ministerstwu Przemysłu i Handlu realizację wartego około 18,5 mld rubli programu rozwojowego pojazdów bezzałogowych. Są wśród nich m. in. zrobotyzowane samochody ciężarowe i maszyny rozpoznawcze. W ramach tego programu 5 mld rubli ma zostać przeznaczone na stworzenie sztucznego miasta-poligonu, na którym możliwe byłoby testowanie nowych rozwiązań w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Poligon pozwalałby nie tylko odwzorować warunki terenowe, ale możliwe byłoby symulowanie ruchu ulicznego i innych typowych warunków, w których będą działać bezzałogowe pojazdy. Znalazłyby się tam modele samochodów, motocykli i przechodniów, umożliwiając maksymalizację realizmu testów. Z tego nowoczesnego "sztucznego miasta" mogłyby też korzystać inne rosyjskie firmy pracujące nad bezzałogowymi systemami lądowymi.

Kamaz ma w sektorze różnego typu robotów lądowych bardzo ambitne plany, wymagające szerokiego programu badań, uzasadniającego tak poważną inwestycję. Jedną z pierwszych konstrukcji jaka mogłaby trafić na ulice „sztucznego miasta” jest bezzałogowy wariant popularnej wojskowej ciężarówki KAMAZ-5350 w układzie 6x6. Do roku 2025 KAMAZ planuje opracować około 20 prototypów różnego typu bezzałogowych pojazdów i robotów do celów wojskowych i cywilnych. Są wśród nich nie tylko pojazdy wojskowe, ale również roboty górnicze, pożarnicze czy transportowe. 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
wunderwaffen
poniedziałek, 30 marca 2015, 21:37

Na szczęście dla Homo Sapiens wolny świat wyprzedza kacapów w dziedzinie robotyki o całe dekady! Dowody: https://www.youtube.com/watch?v=9qCbCpMYAe4

Tytus
środa, 24 czerwca 2015, 21:46

Już mają takie miasto do testów zwie się Soczi tylko ludzi brak :)

aptekarz
poniedziałek, 30 marca 2015, 01:36

Szczyt ruskiej techniki ... https://www.youtube.com/watch?v=o2MXAfKRw7U Za 3 lata nie będzie już putina, byle nie luzować sankcji i cen ropy

GsGPoint
niedziela, 29 marca 2015, 18:42

U nas można za darmo... Polecam Radom mieszkańcom i tak nie zrobi różnicy :D

Podbipięta
poniedziałek, 30 marca 2015, 15:30

Tak pan sądzisz.....

...
niedziela, 29 marca 2015, 17:01

Ciekawe ile behatek musieli zmarnować na pancerz do tego swojego "robota"...?

hmmm
niedziela, 29 marca 2015, 16:42

Do autonomii potrzeba mocno zaawansowanego elektroniki komputera; systemów analizy otoczenia a jakoś wątpię czy ich na to stać

Szczór
niedziela, 5 kwietnia 2015, 08:38

Tak też mówiono o bombie atomowej a potem lotach w kosmos... Przykład-9M119 Refleks,9M120 Swir -kierowane pociski do armat czołgowych do tej pory nie doczekały sie odpowiedników na zachodzie. Nie docenianie przeciwnika jest pierwszym krokiem do porażki , ale grunt to dobre samopoczucie ;-)

kij
poniedziałek, 30 marca 2015, 13:30

Kolejne mżonki, do autonomicznych systemów potrzeba zaawansowanej elektroniki i oprogramowania, a Rosja ani jednego ani drugiego nie ma (i trzymajmy kciuki, długo nie dostanie w ramach zamrożonych kooperacji). Inna sprawa, że po co im jakieś roboty? Ichniejsze doktryna wojenna niezależnie od czasów i aktualnej władzy zawsze brzmiała "ludzi u nas mnogo"...

hp7
niedziela, 29 marca 2015, 15:17

W 2025 wypuszczą T-800 z twarzą putina

b
niedziela, 29 marca 2015, 14:54

Daimler pomoże i dadzą radę

Tweets Defence24