Rosyjskie Su-57 i hiperszybkie rakiety dla Iranu

18 grudnia 2019, 08:49
e60a10d8a67e395d58e030bf27b9af29
Fot. sukhoi.org
Reklama

Według portalu Bulgarian Military News, Iran rozważa możliwość zakupu dwudziestu czterech rosyjskich samolotów piątej generacji Su-57 uzbrojonych m.in. w rakiety hiperdźwiękowe „powietrze-powietrze”. Tego rodzaju zakup może naruszyć kruchą równowagę sił, jaka panuje na Bliskim Wschodzie.

Iran to państwo, które od dawna przeznacza ogromne środki na wydatki wojskowe. Zachodnie obostrzenia związane z transferem technologii spowodowały jednak, że nowe rozwiązania opracowane przez irański przemysł zbrojeniowy wyraźnie odstawały od swoich odpowiedników w krajach sąsiednich i wykorzystywanych np. przez Stany Zjednoczone. Zwiększona obecność Rosji na Bliskim Wschodzie wywołana interwencją w Syrii może jednak zmienić tę sytuację. Rosjanie chcą teraz zwrócić sobie chociaż część kosztów wysłania wojsk poprzez zwiększenie sprzedaży rosyjskiego uzbrojenia. Idealnym państwem do takiego biznesu jest Iran, który posiada gotówkę i nie jest ograniczony międzynarodowymi sankcjami nałożonymi na Rosję za aneksję Krymu.

Dodatkowo irańskie władze mają problem z zaspokojeniem potrzeb własnych sił zbrojnych w wyrafinowane systemy uzbrojenia – w tym przede wszystkim w samoloty wielozadaniowe. Są one niezbędne władzom w Teheranie, by przeciwstawić się trzem najsilniejszym przeciwnikom działającym na Bliskim Wschodzie: Stanom Zjednoczonym, Izraelowi i Arabii Saudyjskiej. Państwa te już kilkakrotnie groziły Iranowi interwencją wojskową i takie zagrożenie jest traktowane przez irańskie władze jako całkowicie realne.

Wszystko to zbiega się z wygaśnięciem w październiku 2020 roku zakazu wprowadzonego przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2006 roku na sprzedaż do Iranu broni ofensywnej (pomimo protestów Stanów Zjednoczonych). Irańskie władze wiedząc o tym już przygotowują się do przyszłych zakupów analizując różne, dostępne rozwiązania.

Najmniejsze potrzeby są jeżeli chodzi o uzbrojenie rakietowe, ponieważ w tej dziedzinie irańscy inżynierowie mają duże sukcesy. Świadczą o tym chociażby niedawno wprowadzone systemy przeciwlotnicze Bavar-373 (dalekiego zasięgu) i Khordad-15 (średniego zasięgu). O wiele większym problemem jest natomiast lotnictwo, które od czasu rewolucji islamskiej jest praktycznie w stanie całkowitego zastoju.

W jego skład wchodzą pochodzące jeszcze z czasów wojny wietnamskiej samoloty myśliwskie F-5E i F-4D/E (wprowadzone głównie w latach 1968-1974) oraz nieco nowsze – choć w ograniczonej liczbie samoloty F-14 (wprowadzone w 1976 roku) i MiG-29 (wprowadzone w 1991 roku). Przypuszcza się, że z wykorzystaniem tych statków powietrznych (oraz starszych typów takich jak HESA Saeqeh, F-7 Airguard oraz Mirage F-1) można obecnie w Iranie zorganizować 17 eskadr myśliwskich jednak o bardzo ograniczonych możliwościach działania przeciwko takim potencjalnym przeciwnikom jak samoloty: F-15, F-16, F-18 i F-35.

image
Fot. sukhoi.org

Jednym z proponowanych sposobów rozwiązania tego problemu jest zakup od Rosji dwudziestu czterech samolotów piątej generacji Su-57, które mają być o tyle atrakcyjne, że są proponowane z hipersonicznymi rakietami „powietrze-powietrze”. Rosjanie wprowadzając ten myśliwiec do służby w 2019 r. od razu zdecydowali się zaproponować go również w wersji eksportowej licząc na zwrot kosztów opracowania tego statku powietrznego. O tego rodzaju zakupie było głośno już w sierpniu 2019 r., gdy w czasie międzynarodowych targów lotniczych MAKS 2019 w Moskwie Irańczykom miano zaproponować najnowsze typy uzbrojenia lotniczego.

Poinformowały o tym nie tylko media, ale również sam dyrektor irańskiej organizacji przemysłu lotniczego (Iran Aviation Industries Organization) generał brygady Abdolkarim Banitarafi. Irańczyk przyznał wtedy, że propozycje złożyły dwa mocarstwa: Chiny i Rosja. Nie mówiono wtedy jednak o konkretnych propozycjach.

W tej chwili szacuje się, że zakup samolotów Su-57 będzie Irańczyków kosztował około 3 miliardy dolarów, do których należy doliczyć koszty przygotowania całego irańskiego systemu obronnego. By wykorzystać wszystkie możliwości myśliwców V generacji należy bowiem zabezpieczyć im chociażby łącza przekazywania i odbioru danych o sytuacji taktyczno-operacyjnej.

Są to ogromne koszty i wielu analityków uważa, że można by za nie kupić o wiele więcej tańszego, ale również nowego uzbrojenia lotniczego i rakietowego. Wskazuje się tu przede wszystkim na rosyjskie samoloty Su-30 i Su-35 oraz chińskie J-10 i JF-17. Jednak działania w Iraku wyraźnie pokazały, że ilość wcale nie niweluje jakości. Samoloty starszej generacji nie będą więc mogły dorównać nowym myśliwcom F-35, w jakie są już np. wyposażeni Izraelczycy oraz Amerykanie.

Za wspomnianą sumę pieniędzy Iran mógłby również pozyskać trzy pułki rakiet przeciwlotniczych dalekiego zasięgu S-400 Triumf. Analizy wykazują jednak, że 24 samoloty Su-57 wyposażone w uzbrojenie hipersoniczne będą miały o wiele większą wartość w irańskim systemie obrony. Nie będą one przede wszystkim ograniczone pułapem radiolokacyjnym, mogąc skutecznie działać zarówno na niskich jak i dużych wysokościach.

Irańczycy nie martwią się natomiast o koszt utrzymania nowych samolotów – a więc wadę, na którą wskazywały siły powietrzne Indii zastanawiając się nad wprowadzeniem Su-57. Zdają oni sobie bowiem sprawę, ile wysiłku i pieniędzy kosztuje ich utrzymanie w sprawności eks amerykańskich samolotów F-5E, F-4D/E i F-14.

Propozycja prawdopodobnie złożona Iranowi to kolejna próba stworzenia przez Rosjan sieci użytkowników i producentów części do myśliwców Su-57, podobnej do tej, jaką Amerykanie zorganizowali w programie F-35 Joint Strike Fighter. W połowie 2019 r. zaczęło być głośno o propozycji złożonej przez rosyjskie władze Turcji, Indiom i Zjednoczonym Emiratom Arabskim, co do możliwości współuczestniczenia w produkcji niektórych komponentów samolotów V generacji, jak również sprzedaży samych statków powietrznych.

Potwierdzili to również przedstawiciele rosyjskiego, państwowego konglomeratu przemysłowego Rostec, którzy wskazywali na możliwości ulokowania części łańcucha dostaw Su-57 w innych krajach, które zdecydują się na zakup tych myśliwców. Teraz może się okazać, że pierwszym z takich państw nie będą Indie i Turcja ale Iran.

Byłoby to dużym zaskoczeniem dla Pentagonu, który jeszcze w listopadzie 2019 r. ostrzegał o możliwości zakupu przez Iran systemów S-400, czołgów T-90, baterii rakiet nadbrzeżnych „Bastion”, samolotów szkolno-bojowych Jak-130 oraz nowych myśliwców – z tym że typu Su-30.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 861
Reklama
Fakty24
środa, 25 grudnia 2019, 23:24

Ostatnio zauważyłem że rosyjska propaganda za wszelką cenę stara się ,, obrzydzić" F-35. Bardzo ich boli że Polska będzie miała przewagę w powietrzu.Wystarczy jeden samolot aby bez problemu dotrzeć do Moskwy i zrzucić jajko niespodziankę i są tego świadomi.

Gnom
piątek, 27 grudnia 2019, 20:23

I tu leży nasz problem - zbyt wielu ludzi wierzy w amerykański cud i ma ruskich za debili. Obyście nie kierowali naszym państwem, bo całe społeczeństwo, a nie tylko starsi, będzie musiało używać rosyjskiego na co dzień.

Centurion
piątek, 20 grudnia 2019, 22:15

F 35 to samolot w którym wszystko podporządkowano niewidzialności ,poświęcając min.osiągi,prędkość ,udźwig, według mojej oceny to jednak był błąd.Co będzie gdy straci swój atut ,tak drogo osiągniętą,,niewidzialność" ? Maszyna jest beznadziejnie powolna,mały udźwig skutkuje skromnym zestawem uzbrojenia,więc jeśli się spudłuje to szybko z myśliwego można się stać zwierzyną ,powolnym celem który raczej nie ma szans na ucieczkę.Jestem innego zdania niż zaklinacze że prędkość nie ma obecnie takiego znaczenia jak kiedyś ,bo nowoczesne samonaprowadzające się rakiety trafią przeciwnika który nawet nie będzie tego świadomy,ale co będzie jeśli druga strona będzie miała podobną świadomość sytuacyjną ,a do tego szybszą i zwrotniejszą maszynę z bogatszym arsenałem? F35 to maszyna bardzo kosztowna w utrzymaniu, bardzo,,delikatna'' i wymagająca ,,cieplarnianych" warunków, o co w czasie wojny może być trudno i będzie skutkować małą dostępnością maszyn w gotowości bojowej.Jeszcze jedna kwestia poruszana na tym forum,Raptora nikt kupić nie może ,f35 jest sprzedawany na prawo i lewo,to która maszyna jest lepsza?

Alan scyta
niedziela, 23 sierpnia 2020, 08:47

po to jest tworzony mig 41,który ma te zalety, jak udźwigduzy zasięg dzialania

jondeca
wtorek, 24 grudnia 2019, 10:31

F-35 ma sens gdy masz do dyspozycji dużo aktualizowanych F-15 i 35 robi za wielki radar modelujący pole walki A F-15 sprząta na tym polu.

Jaca
sobota, 21 grudnia 2019, 14:44

Panie @Centurion. Siła F-35 opiera się na dwóch głównych filarach: technologii stealth i najwyższej jakości pokładowych sensorach do wykrywania i identyfikacji celi z dużych odległości w pełnym zakresie 360 stopni wokół samolotu. F-35 dysponuje globalną siecią wymiany danych, system łączności satelitarnej rozszerzony zostanie o przesyłanie obrazów. Samoloty dysponują serwerami połączonymi w globalną  sieć taktyczną, tworząc razem zintegrowany system obrazowania przestrzeni powietrznej i wymiany informacji taktycznej - uzupełniając się informacjami nawzajem poprzez Datalink nowej generacji Multifunction Advanced Datalink (MADL). To trzeci filar na którym opiera się siła bojowa F-35. Tak więc siłą F-35 jest nie tylko stealth ale zespół zaawansowanych sensorów Advanced Sensor Fusion i pakiet komunikacyjny CNI (komunikacja, nawigacja i informacja) umożliwiający dostosowanie do zadań platform "miniAWACS" i "miniJSTARS", walki radioelektronicznej EW, prowadzenia cyber - wojny (cyber-warfare), rozpoznania i wskazywania celów (ISR) oraz wielu innych zadań które na współczesnym polu walki są wręcz niezbędne do pokonania przeciwnika. Samolot przystosowany jest do przenoszenia od 1678 kg (F-35B) do 2586 kg (F-35A/C) uzbrojenia na 4 węzłach w komorach wewnętrznych, dzięki czemu może zachować własności stealth. W przypadku wykorzystania 6 podwieszeń zewnętrznych pod skrzydłami, łączna masa przenoszonego uzbrojenia wzrasta do 9662 kg dla F-35A, 8301 kg dla F35B i 10 115 kg dla F-35C. Od wersji Block 4 samolot w konfiguracji Bestii (kosztem stealth) bedzie mógl jednorazowo zabrać 16 rakiet powietrze-powietrze ( w tym 6 w komorach wewnętrznych). Często w necie deprecjonuje się możliwości manewrowe samolotu. F-35A dysponuje znakomitą manewrowościa, szczególnie na prędkościach poddźwiękowych dorównując w tym elemencie F-22 Raptor. Ten samolot przez cały czas potrafi latać z kątami natarcia 50 stopni - nieosiągalnie dla samotów 4 generacji. Z pełnym ładunkiem w komorach wewnętrznych samolot jest w stanie wykonywać manewry z przeciążeniem 9G na predkości 1,6 macha. Żadne zaklinanie rzeczywistości przez pewnego trolla na tym forum tego nie zmieni.:) Testy wykazały że spokojnie jest w stanie wytrzymać przeciążenie 9,88G a nawet 10G, ale ze względu na margines bezpieczeństwa ustawiono limit w DFCS na 9G. F-35A zgodnie z dokumentacją charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem przechyłu i bardzo dobrym współczynnikiem natychmiastowego skrętu. Szybkość przechyłu roll rate F-35 to 300 stopni/sek. Oczywiście jeżeli już można się do czegoś przyczepić to występują też pewne ograniczenia jak nieco niższa prędkość skrętu w pochyleniu i niewielkiej tendencji do wytracania prędkości podczas ostrych zakrętów. Tym niemniej F-35 dysponuje doskonałą manewrowością w każdym elemencie wykonywanych manewrów. Testy wykazaly że F-35A może latać 110 stopni AoA z pełną kontrolą lotu, ale w oprogramowaniu samolotów operacyinych ustawiono limit AoA na bezpieczny 50 stopni. F-35 dysponuje od czoła RCS-em ok. 0,001 m2 lub -30dB/m2, co odpowiada wielkości piłki golfowej. Z boku lub w rzucie z góry ten RCS jest oczywiście wiekszy, ale i tak dużo mniejszy niż konkurencyjnych samolotów zachodnich 4 plus generacji, a w szczególności rosyjskich. F-35 został zaprojektowany do integracji z innymi samolotami F-35, będąc w ​​stanie działać nie tylko z czujnikami MultiSensor Fusion wewnątrz samolotu, takich jak radar AESA APG-81, sensorami elektrooptycznymi EO DAS i EOTS zbierając zewsząd informacje ale może działać z innymi F-35 dzięki systemowi wymiany informacji nowej generacji Madl do wykonywania wspólnych operacji EW. F-35 jest w stanie precyzyjnie zlokalizować i określić emisję fal radiowych z odległości setek kilometrów, tworząc dokładną mapę źródeł emisji, a następnie przesłać ją w czasie rzeczywistym poprzez nowoczesny data-link innym samolotom bojowym biorącym udział w akcji, a także dzielić się z platformami naziemnymi przeznaczonymi do wykonywania przydzielonych im misji np. rakietowym bateriom typu HIMARS lub przeciwlotniczym Patriot. F-35 wykorzystuje w komunikacji radiowej technologię Software-Defined (SDR), która używa rekonfigurowalnego sprzętu radiowego i procesorów komputerowych, do uruchomienia oprogramowania, które wywołuje pożądany kształt fali w pakiecie komunikacyjnym AN/ASQ-242 CNI. CNI może zarządzać 27 różnymi falami radiowymi dzięki czemu może porozumiewać się skrycie między innymi samolotami F-35 za pomocą wielofunkcyjnego Advanced Data Link (Madl) opracowanego dla F-35, który ma bardzo wysoką szybkość transmisji strumienia video, szybkość transferu danych i jest bardzo trudne do przechwycenia przez przeciwnika. Madl umożliwia w pełni cyfrową transmisję danych nowej generacji w tym obrazów pomiędzy F-35 z możliwością łączenia nawet do stacji naziemnych i innych statków powietrznych w przyszłości. MADL w odróżnieniu od Link 16 nie emituje transmisji w eter co jest najważniejsze tylko stosuje technikę transmisji kierunkowej polegający na łańcuchowym przesyłaniu sygnału do kolejnego samolotu w szyku. Przed każdym startem samoloty tworzą automatycznie sieć na wzór komputerowej sieci lokalnej LAN. W dalszym etapie planuje się rozszerzyć możliwości MADL o inne samoloty i łączność satelitarną. F-35 będzie służył jako brama komunikacyjna dla wielu innych platform, dzieląc się swoim obrazem operacyjnym z innymi samolotami piątej generacji i starszymi, aby umożliwić ataki uderzeniowe i przeciwlotnicze za pomocą broni dystansowych. Oprócz protokołu MADL samoloty F-35 mogą komunikować się za pomocą CNI z innymi starszymi samolotami, naziemnymi i morskimi systemami dowodzenia oraz różnymi systemami uzbrojenia przeznaczonymi do wykonania konkretnych wyznaczonych zadań. Wszystkie dane zbierane przez czujniki F-35 będą natychmiast udostępniane dowódcom na morzu, w powietrzu lub na ziemi, zapewniając natychmiastowy, trwały widok trwających operacji - czyniąc F-35 potężnym wzmacniaczem siły podczas operacji koalicyjnych. F-35 pełni rolę "rozgrywającego" dla wspólnej siły uderzeniowej, F-35 jest zdecydowanie samolotem przeznaczonym do tej roli. To latające centrum zbierania i zarządzania informacjami i dzielenia się nimi z inymi platfornami powietrznymi i naziemnymi w czasie rzeczywistym, a nie tylko samolot myśliwsko-szturmowy. F-35 został zaprojektowany, aby dzielić się tym, co widzi swoimi sensorami z innymi samolotami, aby poszerzyć świadomość sytuacyjną w całej sieci samolotów dając bezprecedensową przewagę nad przeciwnikiem. F-35 może obsługiwać starsze samoloty, jak również inne F-35, w celu osiągnięcia sukcesu misji i przetrwania przy użyciu kombinacji skradania się, ataku elektronicznego, wymiany informacji i innych środków. Systemy misji F-35 mają kluczowe znaczenie dla powodzenia misji. Takimi możliwościami nie dysponuje żaden inny samolot i dlatego F-35 jest uważany za najnowocześniejszą maszynę 5. generacji jaką kiedykolwiek zbudowano i być może jedyną. Wszystkie powyższe dane pochodzą z prestiżowych periodyków zajmujących się profesjonalnie tematyką uzbrojenia.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:10

Napisales sie duzo, wkleiles broszurke reklamowa o rzekomej miazdzacej przewadze F-35 nad innymi samolotami, ale specjalisci nie podzielaja twojego entuzjamu. Tak naprzyklad o SU-35 i F-35 pisze The National Interest: "The Su-35 is at least equal—if not superior—to the very best Western fourth-generation fighters. The big question, is how well can it perform against a fifth-generation stealth plane such as the F-22 or F-35? The maneuverability of the Su-35 makes it an unsurpassed dogfighter. However, future aerial clashes using the latest missiles (R-77s, Meteors, AIM-120s) could potentially take place over enormous ranges, while even short-range combat may involve all-aspect missiles like the AIM-9X and R-74 that don’t require pointing the aircraft at the target. Nonetheless, the Su-35’s speed (which contributes to a missile’s velocity) and large load-carrying abilities mean it can hold its own in beyond-visual-range combat. Meanwhile, the Flanker-E’s agility and electronic countermeasures may help it evade opposing missiles. The more serious issue, though, is that we don’t know how effective stealth technology will be against a high-tech opponent. An F-35 stealth fighter that gets in a short-range duel with a Flanker-E will be in big trouble—but how good a chance does the faster, more-maneuverable Russian fighter have of detecting that F-35 and getting close to it in the first place?". Czyli F-35 ma przewage tylko do momentu wykrycia.

Centurion
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 21:43

Panie Jaca ,z całym szacunkiem ale pańskie wpisy to teksty przedstawiciela handlowego,a przedstawicielom handlowym nie można na 100 proc wierzyć. F35 jeszcze nigdy nie był użyty w warunkach bojowych o dużej intensywności ,ale jestem pewien że byłyby wielkie problemy w utrzymaniu samolotów w gotowości bojowej,samolot wymaga niezwykle pracochłonnej i starannej obsługi i wysoko wykwalifikowanego personelu,min z tego powodu nasze starania o ten samolot mnie śmieszą,no bo z czym do ludzi?Młotek i śrubokręt to trochę za mało na ten samolot,postsowiecka technika jest często poza naszym zasięgiem ,no ale nasi wodzowie są ambitni. Wracając do tematu ,Lockheed postawił sobie bardzo ambitny cel,pogodzić ze sobą bardzo wiele sprzecznych,wzajemnie wykluczających się wymagań .Dlatego wyszło to co widzimy,ani to rasowy myśliwiec ani bombowiec .Pisze pan że udźwig jest całkiem pokaźny,czy raczej ma być no ale nie w konfiguracji gładkiej ,tzn ładunek tyko w komorach które niestety z gumy przecież nie są.Naprawdę nie wiem jaki sens miałoby podwieszanie uzbrojenia na zewnątrz,samolot staje się widoczny a przy jego prędkości to proszenie się o zestrzelenie,trzydziestkapiątka nie nadaje się na myśliwiec bombardujący bo za droga ,zbyt wyrafinowana czyt. za delikatna ,relacja koszt efekt mogłaby być nie do przyjęcia.Co do wytrzymałości konstrukcji to aż tak dobrze jak pan pisze nie jest,moim zdaniem jest za mały margines wytrzymałości,już w testach były problemy, a prawdziwą odpowiedź dałyby prawdziwe testy na wojnie w prawdziwej walce.Naprawdę nie wierzę by można było bezproblemowo zwiększyć znacząco moc silnika nie martwiąc się o wytrzymałość płatowca.Można wiele się rozpisywać ale myślę że główny problem z F35 to to że ten samolot jest za dużym kompromisem,jest bardzo nowoczesny wręcz ultranowoczesny co ma oczywiście swoja cenę ,czy będzie też efektywny bojowo czas pokaże.Jestem daleki do wychwalania techniki sąsiada ze wschodu,miałem z nią do czynienia ,ale Rosja to nie trzeci świat i należy do wąskiego elitarnego grona producentów samolotów bojowych ,i pomyśleć że i my byliśmy w tym gronie.Wesołych ,spokojnych świąt.

Jaca
wtorek, 24 grudnia 2019, 16:58

Panie Centurion. Wściekły atak na moją osobę pewnego wyjątkowo aktywnego trolla z "Oglino troll factory" najlepiej świadczy że informacje o F-35 nie są z folderów handlowych.:))

Fan eksperta od badan F-35 przez TsAGI.
czwartek, 26 grudnia 2019, 00:40

Skoro ekspert od badan F-35 przez TsAGI wyzywa od "trolli z olgino" w Wigilie, to juz argumentow musi byc brak. Ale tylko to wam pozostaje...

Jaca
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:58

No to teraz coś z rosyjskiego podwórka. "Czy rosyjski Su-57 ma szansę na wyrównaną walkę w przestworzach z amerykańskim F-35?" - zastanawia się w tytule rosyjski Sputnik. Odpowiedzi udziela Dmitrij Drozdenko, ekspert wojskowy, zastępca redaktora naczelnego czasopisma "Arsenał Oteczestwa". Cyt: "F-35 posiada bardzo skomplikowany system. I jak każdy skomplikowany system, ma dużą ilość niedociągnięć, błędów, które bardzo ciężko wyregulować. Wszystko to ma związek z nadto wysokotechnologiczną konstrukcją samolotu." I kolejny cytat: "Pod względem technologii F-35 przerasta Su-57" — przyznał szczerze Drozdenko. Co tu jeszcze można dodać? Skoro tuba propagandowa Kremla pisze takie rzeczy to w tym wątku nie mam więcej nic do dodania. I kolejny przykład ze Sputnika. Portal zastanawia się kto wygra: Su-35 czy F-35 w bezpośrednim starciu i za The National Interest pisze: "Jeśli grupa czterech F-35 zderzyłaby się z czterema samolotami Su-35, to najprawdopodobniej „Amerykanie” zmieniliby kurs i wezwali na pomoc F-22 i F-15Cs. Ale gdyby musiały radzić sobie same, to F-35 z trudem, ale mogłyby wygrać, pisze gazeta." Ma ktoś jeszcze coś do dodania? Renomowana brytyjska Defence Evaluation and Research Agency także ocenia wysoko szanse na zwycięstwo F-35 z Su-35. W walce na każdy F-35, średnio 6 Su-35 zostałoby wyeliminowane. Ta analiza różni się od analityków Lockheed Martina i USAF gdzie stosunek strat w walce z rosyjskimi nowymi produktami z rodziny MiG-29 i Su-35 wynosiłby w wypadku F-22 aż 30 do 1. Dla F-35 ten współczynnik wynosi 3 do 1. Wszystkie te przykłady nie pozostawiają złudzeń co do wartości F-35. Czyli pomimo pesymistycznych opinii wielu tzw "ekspertów" (szczególnie tych na forum Defence24.pl:)) F-35 ma przewagę w powietrzu nad rosyjskimi "cudami techniki" - jest tylko kwestia co do wielkości tej przewagi, a nie czy taka przewaga w ogóle ma miejsce.

mobilny
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 13:25

Problem w tym że Su-57 właściwie nie istnieje poza kilkoma egz wa do wersji docelowej jeszcze daleko więc..... A i nie o su57 tuu mowa

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:03

Mobilny i własnei pierwszy kompletny prototyp rozbił sie w trakcjie testów.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 14:05

Przecież według waszego guru Putina to najlepszy samolot na świecie.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 08:47

Tia, Mach 1.6 z przeciazeniem 9g i z pelnymi komorami. Chyba w twoich snach. Mach 1.6 to predkosc maksymalna tego czegos. Napisz jeszcze jaki bylby promien skretu przy takich warunkach lotu. czas start.

Jaca
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:28

No to zobaczymy co śnią eksperci z Aviation Week. Tytuł: "F-35 Tested Against F-16 In Basic Fighter Maneuvers". Autorzy: Guy Norris and Amy Butler Aviation Week & Space Technology. Fragment z tego artykulu: "AF-2 was the first F-35 to be flown to 9g+ and -3g, and to roll at design-load factor. The aircraft, which was also the first Joint Strike Fighter to be intentionally flown in significant airframe buffet at all angles of attack, was calibrated for inflight loads measurements prior to ferrying to Edwards in 2010. (...) Departure resistance was proven during high angle-of-attack (AOA) testing, which began in late 2012 with the aircraft pushing the nose to its production AOA limit of 50 deg. Subsequent AOA testing has pushed the aircraft beyond both the positive and negative maximum command limits, including intentionally putting the aircraft out of control in several configurations ranging from "clean" wings to tests with open weapons-bay doors. Testing eventually pushed the F-35 to a maximum of 110 deg. AOA. (...) With the full flight envelope now opened to an altitude of 50,000 ft., speeds of Mach 1.6/700 KCAS and loads of 9g". Koniec cytatu. F-35 na pułapie 50000 stóp (ok. 15000 m) wykonuje lot z prędkością 1,6 macha z pełnym ładunkiem wykonując manewry do 9g. F-35A od wersji Block 3F oprogramowania awioniki mogą manewrować z przeciążeniem 9G. Samolot dysponuje znakomitą manewrowością czego dowodem są loty na wysokich kątach natarcia. F-35 może stale lecieć z kątem natarcia 50 stopni. Już pod koniec 2012r. samolot uzyskał przewidziany przez producenta limit AoA wynoszący 50 stopni. Chwilowo może osiagnać AoA nawet 110 stopni. Najlepsze samoloty 4 plus generacji jak Rafale i Eurofighter nie przekraczają 25 stopni (EF-2000) i 29 stopni (Rafale). Cytat: "The Typhoon, by comparison, has a 25° AOA limit. In the F-35, Lockheed made the decision to limit the AOA to 50°". Koniec cytatu. DFCS Rafale nie pozwala przekroczyć mu kąta natarcia 29 stopni przy przeciążeniu +9g w trybie powietrze-powietrze i 20 stopni w trybie powietrze-ziemia przy przeciążeniu +5,5g. Cytat: "The DFCS is a "g" demand system with +9.0g/29° angle of attack (AoA) limit in air-to-air mode and +5.5g/20° AoA limit in both of the two air-to-ground/heavy stores modes (ST1 and ST2) to cater for forward or aft centre of gravity. The aircraft continuously "recognises" the load it carries, but indicates and leaves the final DFCS mode selection to the pilot. Minus g limit in all modes is -3.2." Jaki z tego wniosek? F-35 dysponuje doskonałą manewrowością na poziomie zbliżonym do maszyn wyposażonych w napęd ze zmiennym wektorem ciągu, bijąc zdecydowanie najlepsze konstrukcje 4. generacji.

wtorek, 24 grudnia 2019, 00:05

F-35 absolutnie nie bije w manewrowosci najlepsze samolty czwartej generacji. Do Su-35, ktory jest samolotem supermanewrowym, to mu do piet nie dorasta. Dlaczego piszesz tylko o katach natarcia, a slowem nie wspominasz o predkosci katowej w zakrecie ustalonym? Sam sobie odpowiem, ano dlatego, ze F-35 takze w tym parametrze ustepuje wielu maszyna czwartej generacji, o takiej rzeczy jak predkosc wznoszenia nie wspominajac. Poza tym, wpisz sobie w wyszukiwarce termin "F-35 maneouvribility", znajdziesz tam artykuł z wypowiedziami pilotów którzy latają lub latali F-35, wcześniej latali na F-16, F-15, F-15E i twierdzą oni, że nie odbiega on manewrowością od maszyn czwartej generacji (czyli nie jest ani gorszy ani lepszy w tym aspekcie), a ty wmawiasz że jest to super manewrowy myśliwiec. Super manewrowy to jest SU-35. Radze ci juz skonczyc z ta propaganda nie majaca pokrycia w rzeczywistosci.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 22:16

F-35 absolutnie nie bije manewrowością inne samoloty czwartej generacji. Podaj prędkość kontową w zakręcie ustalonym. Czas start i potem porównaj to z Eurofighter. Manewrowość to nie tylko zdolność latania na wysokich kątach natarcia manipulancie. . Poza tym, wpisz sobie w wyszukiwarce termin "F-35 maneouvribility", znajdziesz tam artykuł z wypowiedziami pilotów którzy latają lub latali F-35, wcześniej latali na F-16, F-15, F-15E i twierdzą oni, że nie odbiega on manewrowością od maszyn czwartej generacji (czyli nie jest ani gorszy ani lepszy w tym aspekcie), a ty wmawiasz że jest to super manewrowy myśliwiec. Super manewrowy to jest SU-35.

sobota, 21 grudnia 2019, 22:55

doceniam..troszke sie boję czy moja praca z podatku leci na dobre cele..czy lepej lezec ..i nadziak zakupić..chyba jednak F ..35..A DO OFSEET....STAWKA jakie go kolwiek technika... w zł de o // euro//.. nie wypuszczamy wodzów ..ainstainów..itp..za darmo..e..tepa kutura.. ..rozum najlepsza broń.. ]

Centurion
sobota, 21 grudnia 2019, 20:07

Panie Jaca ,wiem że F35 to cyt.stealth i najwyższej jakości pokładowych sensorach do wykrywania i identyfikacji celi z dużych odległości w pełnym zakresie 360 stopni wokół samolotu"Tylko że przez dążenie do niewidzialności,nie można np. zamontować odpowiednio mocnego silnika ,większa moc to i większa emisja ciepła,większe z reguły zużycie paliwa,a zbiorników w f35 nie da się powiększyć,oczywiście można tankować z latającej stacji benzynowej,tylko że nie zawsze w warunkach bojowych będzie to możliwe a i tanker jest widoczny na każdym radarze,co bezpieczne nie jest .Dlatego twierdzi się ,że prędkość dla takich perełek techniki jest niepotrzebna.Prawda jest taka ,że po prostu pewnych wymagań nie można pogodzić i tyle.Hm zwrotność lightninga też cierpi z powodu małej prędkości ,prawa fizyki są nieubłagane ,powolny samolot jest wolniejszy w każdym praktycznie manewrze,trzydziestkapiątka cierpi na niedostatek mocy,coś za coś ,nie ma nic za darmo.Co do sensorów ,czujników itd wszystko to jest super gdy mamy do czynienia z zacofanym przeciwnikiem,dla którego szczytem wojennej techniki jest kałach,nie można jednak zakładać że będziemy zawsze mieć do czynienia z kimś takim.F35 jest bez wątpienia samolotem o dużych możliwościach ,skomplikowanym( tak już musi być) ale co będzie jeśli ktoś da radę chociaż tylko zakłócić pracę, tych wszystkich urządzeń pokładowych,złącz wymiany danych?Możliwości takie już w zasadzie są ,nie są do osiągnięcia dla pasterza z kałachem ,za wysokie to progi ,ale dla np.Rosjan jest to w ich zasięgu.Zakłócić sygnały można od dawna i raczej szyfrowanie danych nic nie pomoże,na chorobę ktoś zawsze znajdzie lek.Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia,Japonia kupiła produkt Lockheeda,Korea Południowa też ,Wielka Brytania ma w swoich hangarach,a jakoś wszystkie te państwa myślą o swoich alternatywnych konstrukcjach ,o co chodzi?

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:34

Rewelacje wklejone powyzej przez internaute @Jaca vel @z netu vel @abc technologii traktowal bym z przymruzeniem oka. Publikuje on bardzo wybiurczo, a wszytkie artykuly zawierajace elementy krytyki F-35 od razu nazywa propaganda. Co najzabawniejsze, to samo zrodlo moze byc dla niego wiarygodne lub nie, zalezy od postawy autora. Nie bral bym jego powyzszego tekstu za prawde, bo w przeszlosci byl gotowuy napisac kazda bzdure, aby tylko udowodnic ze F-35 jest gwiazda smierci. Najjaskrawszym tego przykladem jest jego stwierdzenie, ze Rosjanie z instytutu CAGI badali F-35 i stwierdzili ze przyspiesza on lepiej od SU-35 (oczywiscie podal tylko jeden wygodny dla siebie zakres predkosci), czy bredzil tez, ze po zmianie oprogramowania wersje B i C beda mogly manewrowac 9g, gdzie ich konstrukcyjna wytrzymalosc to odpowiednio 7 g dla B i 7.5 dla C. O jego manipulacjach swiadczy wypowiedz o doskonalej manewrowosci, tylko ze jakos zapomnial napisac, ze F-35 nie imponuje predkoscia katowa w zakresie ustalonym czy predkoscia wznoszenia. A sa to cechy wazne w walce powietrznej, oczywiscie niepotrzebne ciezarowce do przenoszenia bomb. Tak ze sugeruje brac powyzsze z przymruzeniem oka. A czy @Jaca wpomnial o problemach technicznych trapiacych F-35? Oczywiscie nie, bo takich rzeczy nie pisze sie w broszurkach reklamowych.

Jaca
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:55

Kłamiesz dalej i brzydko manipulujesz moimi wpisami. Ile Ci za to płacą aby zdyskredytować kogoś kto Cię wielokrotnie ośmieszył? jaki masz interes aby zdyskredyrować post zawierający jakże bolesne dla trolla prawdziwe informacje o F-35? Tyle wysiłku a tu jeden czy dwa posty i szczęka opada bo rosyjskie "cuda techniki" nawet do pięt nie dorastają technologii wdrożnonej w F-35. Ale dobrze, musi boleć. Rewelacje prawdziwe bo źródłem tych danych były prestiżowe periodyki jak Jane's Defence Weekly, Aviation Week czy Breaking Defense tłumaczone na j. polski często płatne, ogólnie niedostępne oraz polskie czasopisma jak Lotnictwo. A na dowód twoich kłamstw jeszcze raz przedstawiam fragment co pisałem na forum w dniu 28 marca o godz. 15:19. Cytat: "Dane na forum o którym wspominasz wraz z wyliczeniami i wykresami zostały przedstawione przez uczestnika na podstawie obliczeń TsAGI dotyczących wartości przyspieszenia Su-27 w określonym przedziale prędkości. Sam tego uczestnik forum nie wymyślił. Cyt: " We have read from a TsAGI report that a Su-27 could accelerate from 600km/h to 1100km/h in 15 seconds, on 1000m, with 18920kg flying weight: The average acceleration is 9.25m/s2 from 600-1100km/h at 1000m. We have also read from F-35 240-4.2 configuration report that F-35 could accelerate from 0.6-0.95 mach (696km/h-1102km/h) in 17.9 seconds, under Maneuver Weight at 15000 ft (4527 m)" Z obliczeń wynika jasno że Su-27 na wysokości 1000 m przyspiesza - interval for Su-27 is 9.25m/s2, a F-35 przyspiesza na tym samym pułapie - interval for F-35 is 11.06m/s2. Dane odnośnie wartości przyspieszenia F-35 zostały podane [w raporcie przez LM oraz DOT&E] i wykorzystane do przeprowadzenia analizy porównawczej po koniecznym przekonwertowaniu pułapu 4527m podanego przez LM dla F-35 do 1000m czyli do wysokości dla jakiej podane jest przyspieszenie dla Su-27. Obliczenia są banalnie proste i jednoznacznie wskazują, że F-35 dysponuje doskonałym przyspieszeniem o czy mówią piloci." Koniec cytatu. Kto przestawił raport odnośnie przyspieszenia F-35A? TsAGI czy DOT&E z LM? Kolejny cytat z tego forum: "Z raportu rosyjskiego TsAGI (Central Aerohydrodynamic Institute) wynika, że Su-27 może przyspieszyć od 600 km/h do 1100 km/h w 15 sekund, na pułapie 1000 m i masie samolotu 18920 kg. Średnie przyspieszenie Su-27 wynosi 9,25 m/s2 od 600-1100 km/h na wysokości 1000 m. Z raportu wynika, że F-35 może przyspieszyć od 0,6-0,95 macha (696 km/h-1102 km/h) w 17,9 sekundy na pułapie 15000 stóp (4527 m). Manewr został zdefiniowany przy założeniu 60% paliwa wewnętrznego dla obu konstrukcji. Po przekonwertowaniu z 4527 m do 1000 m, przyspieszenie F-35 jest mniejsze niż 10,19 s. Średnie przyspieszenie F-35 w przedziale [696-1102 km/h] wynosi 11,06 m/s2. Można zatem stwierdzić, że F-35 w porównaniu do Su-27 w strefie prędkości poddźwiękowych, może uzyskać wieksze przyspieszenie ze znacznym marginesem o ponad 19,5%. Su-35 zgodnie z tym co podaje Sukhoi ma około 8% wzrost przyspieszenia w stosunku do Su-27, co jest wciąż gorsze od F-35 panie @Zniesmaczony". Koniec cytatu. Dalej będziesz bredził, że pisałem gdzieś o TsAGI badającej F-35? Owszem użyłem skrótu myślowego w zdaniu "Z raportu wynika, że F-35 może przyspieszyć od 0,6-0,95 macha (696 km/h-1102 km/h) w 17,9 sekundy na pułapie 15000 stóp (4527 m).", ale dla każdego inteligentnego człowieka jest oczywiste że miałem na myśli raport DOT&E, obejmujesz to zwoim umysłem trollu o którym pisalem wcześniej, a nie TsAGI panie manipulant. To jest forum i zawsze można w pośpiechu coś ominąć czegoś nie dopisać.. Tylko skończony ignorant może sadzić że TsAGI mógl badać F-35. Dlaczego trollu chowasz się za pustym nickiem? Pomysły już się skończyly? Moge podpowiedzieć: oszust, manipulant, kłamca. Jaki wybierasz? Bo teraz nawet nie skorzystałeś z okazji aby użyć nicku ale i tak wiadomo że kolejny raz skompromitowałeś panie @zniesmaczony vel @acb tekno master vel 100 innych nicków.

Podaj dalej
środa, 25 grudnia 2019, 23:28

Tak działają rosyjskie brygady sieciowe Kremla zwane PUTINJUGEND

wtorek, 24 grudnia 2019, 01:05

Jak tak bardzo przezywasz nicki panie @jaca vel @z netu vel @abc technologii vel @JW to specjanie dla ciebie, bede sie podpisywal jako: "@Fan eksperta od badan F-35 przez TsAGI". Zadowolony?

Jaca
wtorek, 24 grudnia 2019, 15:18

Zawzięty z Ciebie troll. Nawet nie widzisz jaki jesteś żałosny. Proponuję wizytę u specjalisty i to nie koniecznie od lotnictwa. Zarzucasz mi pisanie o rzeczach jakich nie miało miejsca już od marca tego roku. Jeszcze nie wyrobiłeś normy za ten rok? Za mało premii ci wypłacili? Stanowczo twierdzę i oświaczam, że CAGI nie badał F-35. Wystarczy? Na każdym forum gdzie opisuję możliwości samolotu F-35 od razu wpis z jakimś dziwnym nickiem z Twojej strony w postaci wiecznie żywego i nieśmiertelnego TsAGI. Jak wytłumaczyć te pańską desperację jak tylko próba zdysktedytowania mnie i moich informacji. Może zaprzeczysz? Chce panu od razu powiedzieć żeby pozbawić złudzeń: mnie nie zniechęcisz do pisania o F-35, informacje pochodzą z prestiżowych portali i czasopism zajmujących się lotnictwem, przeważnie płatnych a dzięki mnie macie to wszystko za darmo. Jeżeli tylko pojawią sie jakieś nowe ingormacje o F-35 przedstawie je na forum do wgladu przez internatów i taki koleś jak Ty mnie nie powstrzyma. Dlatego żaden troll panie kolego nawet rosyjski nie będzie mi dyktować co mam pisać a co nie wypada. Guzik Cię obchodzi czy treść zawarta w moich postach jest wklejką czy nie jest. To zbiór informacji pochodzących z różnych źródeł ujętych w jeden tekst. Wiesz kolego jak się pisze prace naukowe np. doktorskie? Korzysta się z różnych gotowych prac naukowych a listę umieszcza na końcu w bibliografii. I żadna komisja nie podważa takiej pracy doktorskiej czy magisterskiej. Jesteś koleś za "cienki Bolek" aby próbować mnie ustawiać pod swoje widzimisie. Owszem przyznaję, że popełniłem wtedy w marcu błąd bo po wyrazie raport powinienem wpisać DOT&E ale myślałem że mam do czynienia z osobników na tyle światłym aby zrozumieć że chodzi o te instytucje, a nie rosyjskie TsAGI. Ale błąd błędem za który zresztą przeprosiłem od razu ale widocznie dla kolegi ważne jest żeby dokopać adwersarzowi, a nie przejść do normalnej dyskusji po slowie "przepraszam". Szkoda że na forum Defence24.pl produkują się tacy osobnicy zaniżajac poziom dyskusji bo zamiast merytorycznych odpowiedzi widać tylko Twój hejt i nic wiecej. Wstyd przynosisz temu forum.

Fan eksperta od badan F-35 przez TsAGI.
czwartek, 26 grudnia 2019, 00:37

Wiem jak sie pisze prace magisterska miszczu, sam kiedys jedna napisalem. Ale nie pisalem tego z dziedziny "Rola reklamy w ksztaltowaniu marki"... Tak ze nie badz taki madry. A gdzie odpowiedz na pytanie odnosnie predkosci katowej w zakrecie ustalonym? Doczytales juz co to znaczy "full flight envelope"? Mialem ci juz nie dokuczac, bo zwyczajnie szkoda czasu na dyskusje z toba, ale w sowim pierwszym komentarzu napisales: "samolot jest w stanie wykonywać manewry z przeciążeniem 9G na predkości 1,6 macha. Żadne zaklinanie rzeczywistości przez pewnego trolla na tym forum tego nie zmieni.:)", a rzecywistosc okazala sie zgola inna, bo "full flight envelope" to nie pelne uzbrojenie w komorach. Wiec kto tu zaklina rzeczywistosc? Pooipowiadal bys jeszcze o tych rzekomych "ruchomych lopatkach w syszy silnika F-135 ktorych to nikt oprocz ciebie nie widzial i istnienia ktorych nie jestes w stanie udowodnic.

Pilot
piątek, 27 grudnia 2019, 06:38

"With the full flight envelope" w anglosaskim żargonie lotniczym oznacza pelne uzbrojenie.

Fan eksperta od badan F-35 przez TsAGI.
piątek, 27 grudnia 2019, 09:25

Doprawdy? Tylko, ze cytowane publikacje nie byly pisane zargonem. A termin "full flight envelope" w swojej definicji nie mowi nic o uzbrojeniu.

Pilot
piątek, 27 grudnia 2019, 11:15

"flight envelope" to dość luźno stosowany termin odnoszący się do różnych parametrów lotu (wysokości i prędkości lotu, współczynnika obciążenia) po obwiedni z dodatkowym obciążeniem samolotu najczęściej przez uzbrojenie lub zbiorniki z paliwem.

Pilot
piątek, 27 grudnia 2019, 10:40

"flight envelope" to dość luźno stosowany termin odnoszący się do różnych parametrów lotu (wysokości i prędkości lotu, współczynnika obciążenia) po obwiedni z dodatkowym obciążeniem samolotu najczęściej przez uzbrojenie lub zbiorniki z paliwem.

piątek, 27 grudnia 2019, 23:57

Luzny to moze byc stolec po kiszonej kapuscie. Definicja "flight envelope" precyzuje jasno co to jest.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 22:12

Nikt mi za nic nie płaci, ale podejrzewam, że tobie tak. A mój komentarz ma na celu podważenie twojej wiarygodności, bo nie jesteś wiarygodny nawet w jednym swoim komentarzu. Wkleiłeś broszurkę reklamową, ale ani słowem nie wspomniałeś, że maszyna jest strasznie awaryjna i problematyczna w serwisowaniu, są problemy z grzejącą się elektroniką (a bez tego maszyna ta niczego sobą nie reprezentuje) i jeszcze pewnie jeszcze trochę innych problemów o których nie wiemy – to są fakty i nie zażyczysz tego swoimi gotowcami. Widzisz Jacusiu, nie każdy kto nie ma kubeczka z F-35 i piżamki musi być trollem. A to, że pisałeś te brednie o badaniach F-35 przez TsAGI (o niepodważalnych danych empirycznych prestiżowego instytutu TsAGI - to twoje słowa), to fakt, który najwyraźniej strasznie cię boli, sądząc po twojej agresji. O tym, jakim jesteś manipulantem świadczy twój komentarz o doskonałej manewrowości F-35, piszesz o możliwościach lotu na wysokich kątach natarcia, ale nie odpisałeś nawet słowem na pytanie o prędkości kątowej w zakręcie ustalonym, czyli jednym z ważniejszym parametrów świadczącym o zwrotności myśliwca, który to parametr nie jest wcale lepszy od myśliwców czwartej generacji. Poza tym, wpisz sobie w wyszukiwarce termin "F-35 maneouvribility", znajdziesz tam artykuł z wypowiedziami pilotów którzy latają lub latali F-35, wcześniej latali na F-16, F-15, F-15E i twierdzą oni, że nie odbiega on manewrowością od maszyn czwartej generacji (czyli nie jest ani gorszy ani lepszy w tym aspekcie), a ty wmawiasz że jest to super manewrowy myśliwiec. Super manewrowy to jest SU-35, F-22, ale na pewno nie F-35. Na sam koniec, niewiele obchodzi mnie F-35, bo kraje zachodnie (generalnie chodzi mi o NATO) ma wiele lepszych i sprawdzonych bojowo maszyn od F-35, jak chociażby F-18E/F, F-16 w najnowszych blokach (chociaż wersje eksploatowane przez USAF są już dosyć wiekowe i stają się powoli przestarzałe), Rafale, Eurofighter, F-22, zaraz będzie F-15EX (najlepszy samolot bojowy na równi z Eurofighterem) i przewaga nad Rosją w tej dziedzinie jest miażdżąca (nad Chinami jeszcze też). Nawet bym się z tobą nie wdawał w żadną dyskusję, bo jest mi zwyczajnie ciebie szkoda i z resztą wiadomo jak to się kończy, (czytaniem starych gotowców), ale zwyczajnie brzydzę tymi twoimi nierzetelnymi komentarzami, przepisywanymi ze źródeł wygodnych tylko dla twojej propagandy. Każdy niewygodny dla ciebie cytat negujesz, tak jak raport GAO. Cytujesz wyrywkowo, tylko co dla ciebie wygodne, jak było w przypadku cytatów z artykułu Valeriny, gdzie było wyraźnie napisane, że problemy są rozwiązane, ale tak naprawdę nie do końca. W swoim napadzie złości nazwałeś mnie "oszust, manipulant, kłamca", ale te przywary pasują jak najbardziej do ciebie, bo ja nigdy nie posunąłbym się do tego aby napisać, że Rosjanie badali F-35, czy do tego, że B i C po zmianie oprogramowania na blok 4F będą mogły latać z przeciążeniami 9g, co się nigdy nie stani i co ci też udowodniłem. I na sam koniec, pisałeś o tym Mach 1,6 i 9g z pełnym ładunkiem uzbrojenia, nawet użyłeś cytatu "With the full flight envelope", tylko, że termin ten nie oznacza, że samolot przenosił pełny zestaw uzbrojenia. O, i właśnie taki z ciebie "znawca". A już obliczyłeś jaki jest ten promień skrętu, czy nie ma tego w żadnym gotowcu? A tego, że F-35 to jeszcze niedopracowana maszyna dowodzi fakt, że nawet jeden nie osiągnął pełnej gotowości bojowej i nie zmieni tego faktu zaklinanie przez ciebie rzeczywistości poprzez wklejanie kolejnych gotowców, często nie na temat. Tak że twoja broszurka reklamowa brzmi imponująco, jeżeli system zostanie w końcu zgrany to możliwości maszyny też będą imponujące, ale na razie pobożne życzenia i pogadamy sobie wtedy, kiedy ten samolot będzie już te wszystkie systemy miał sprawne. Tylko nie staraj się teraz podbudować swego morale krytyką SU-57, bo nie o SU-57 mowa, a wiadomo, że USA uciekło Rosji w technologiach lotniczych, bo oni mają środki, a Rosjanie nie.

Jaca
czwartek, 26 grudnia 2019, 13:13

Czy masz w ogóle pojęcie o lotnictwie bojowym i potrafisz odróżnić poszczególne generacje samolotów? Śmiem w to wątpić. F-35 dysponują mocą nieosiągalną w jakimkolwiek innym samolocie 4 generacji. F-35 to nowa koncepcja prowadzenia działań z powietrzna przewidziana na co najmniej najbliższych 20 lat, zupełnie odmienna od powszechnie stosowanej w samolotach starszej generacji. Może dlatego brytyjski pilot Peter „Wizzer” Wilson który w czasie kariery wojskowej w Royal Air Force i Royal Navy wylatał 1200 godzin na Harrierach i Sea Harrierach, mówi o F-35, że to samolot zbudowany na przyszłość, z myślą o walce z przeciwnikami, którzy mogą się pojawić w przyszłości. Jest przystosowany, żeby radzić sobie ze wszystkim, co da się przewidzieć. "Gdybyśmy sądzili, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może się pojawić coś, co pokona F-35, nie byłoby sensu go budować" - mówi pilot F-35B. F-35 jest jedynym samolotem bojowym (nie ma analogów w świecie:)), w którym wdrożono w pełni perspektywiczną zasadę walki według koncepcji pętli OODA (Observe, Orient, Decide and Act), w której Lightning II ma skrycie obserwować otoczenie, sam będąc niezauważonym, automatycznie wykrywać i śledzić cele, a jego awionika dokonywać fuzji informacji taktycznych za pomocą urządzeń pokladowych, które utrzymają jego koncentrację na celach, a nie na kontrolowaniu samolotu. Możliwości wykonywania skutecznych zadań przez F-35 przewyższa wszystko co na dziasiaj ma do zaoferowania lotnictwo myśliwskie na naszym globie. Potwierdza to wiele instytutów naukowych w wielu krajach na świecie. Dlatego zaklinanie rzeczywistości przez rosyjskich propagandzistów staje czymś w rodzaju onetowego folkloru przy którym można tylko wzruszyć ramionami. Nie spotkałem się z opinią pilota wojskowego i eksperta reprezentującego ośrodek naukowy mającego w końcu sporo wiedzy merytorycznej aby wyrażał się źle o F-35. Na Aviation Week był kiedyś podcast w którym wypowiadali się piloci F-16, F-15 i F-18 i pytani o opinię mówili wprost, że bez wahania przesiedliby się na F-35. Najważniejsza na dzisiejszym polu walki nie jest manewrowość, uzbrojenie czy prędkość tylko informacja o tym gdzie jest przeciwnik, czy może nam zagrozić i czy my możemy mu zagrozić i pod tym względem F-35 jest o dwie generacje w stosunku do innych maszyn generacji 4+. Tak twierdzą przynajmniej piloci w wywiadzie dla AviationWeek. Nie brakuje analiz ekspertów z których jasno wynika, że F-35 będzie dysponował takimi możliwościami bojowymi które są niedostępne dla obecnie używanych samolotów generacji czwartej. Oczywiście nie chcę przez to powiedzieć, że nowe F-16, F-15 czy F-18 to słabi wojownicy. Tylko to mimo wszystko wciąż samoloty generacji czwartej. Planiści odpowiedzialni za strategię walki twierdzą, że w pierwszych dniach konfliktu nie wysłali by do ataku żadnego F-16 czy F-15 czy F/A-18, a jedynie F-35 i F-22. Tylko one są w stanie zneutralizować baterie obrony przeciwlotniczej S-300 i S-400 i przetrwać w środowisku nasyconym środkami antydostępowymi A2/AD. Przeżywalność na polu bitwy F-35 jest nieporównywalna z żadnym innym samolotem. Polecam artykuł w TNI p.t. "Forget About the F-15X: This Retired General Says Embrace the F-35 (Or Else)". Emerytowany generał USAF który przez 40 lat latał na F-15 nie pozostawia żadnych złudzeń jaka maszyna została stworzona na miarę zagrożeń XXI wieku. Różnica pomiędzy generacją 4 a 5 to różnica pokoleniowa i nie można w ogóle porównywać tych dwóch konstrukcji. F-15EX to model który powstał po modyfikacji ponad 40-letniej konstrukcji, a samolot F-35 to konstrukcja 5. generacji która została zaprojektowana od podstaw z wykorzystaniem najnowszych technologii. Generał mówi wprost i wystarczająco jasno jaka jest różnica pomiędzy F-35, a nowym F-15X. Zaprojektowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie Sił Powietrznych F-15 został przeznaczony wyłącznie do misji przewagi powietrznej. Po raz pierwszy został zaprezentowany na początku lat 70-tych. Podobnie jak P-51 i F-86, które były najlepszymi myśliwcami przewagi powietrznej swojej epoki, F-15 był największym powietrzno-powietrznym myśliwcem swojej generacji - lat 80-tych i 90-tych. Jednak, podobnie jak P-51 i F-86 zostały pokonane przez F-15, tak teraz F-15 został pokonany przez bardziej zaawansowanego wojownika F-35. Podobnie jak starsze odpowiedniki samolotów, F-15 jest myśliwcem zbudowanym z myślą o zagrożeniach z jego okresu czasu -  XX wieku. Nie jest wojownikiem zbudowanym w oczekiwaniu na to, jakie zdolności potrzebne są do przetrwania w XXI wieku. Średni wiek samolotów amerykańskich sił powietrznych, w tym samolotów myśliwskich, jest obecnie rekordowy ze względu na restrykcyjne budżety obronne dawnych administracji. Dlatego też dla USAF jest bardziej niż kiedykolwiek potrzebny zaawansowany technologicznie, wysoko przeżywalny na polu walki myśliwiec, który zapewnia maksymalną wydajność w ramach alokacji budżetowych, a co ważniejsze, może być nadal modernizowany dzięki najnowocześniejszej technologii. Mądrze, amerykańskie siły powietrzne zainwestowały w F-35 Lightning II, najbardziej zaawansowany na świecie wielozadaniowy operacyjny samolot myśliwski. Ten  samolot piątej generacji przekształca walkę powietrzną z charakterystyczną prędkością, zasięgiem i pojemnością broni w połączeniu z niewidzialnością, możliwościami czujników, łączeniem informacji i łącznością sieciową, co zapewnia bezprecedensową zdolność do walki. Chińskie i rosyjskie zagrożenia ziemia-powietrze i powietrze-powietrze mnożą się pod względem ilości, zwiększając możliwości i wdrażając je w krytycznych obszarach interesów USA. Aby przetrwać w nowoczesnej przestrzeni bitewnej, samolot musi mieć zdolności utrudnionego wykrycia, zaawansowaną 360-stopniową obserwację przestrzeni powietrznej przez sensory, zaawansowane zdolności do prowadzenia wojny elektronicznej i możliwość łączenia się z jednostkami morskimi, powietrznymi i kosmicznymi w czasie rzeczywistm. F-35 robi wszystkie te rzeczy - F-15X nie może zrobić żadnego z nich - mówi doświadczony amerykański generał. Z takiego samego założenia wychodzą dowódcy US Air Force. Szef sztabu U.S. Air Force gen. David Goldfein wyraził się jasno: "gdyby miał odpowiednie fundusze, kupiłby same F-35. Ale podległe mi siły muszą posiadać odpowiednie zdolności, a F-15 będą do tego odpowiednie". F-15EX ma być uzupełnieniem F-35 w misjach bojowych, a nie odwrotnie. Dostawy F-15X/EX miałyby bowiem zapewnić odświeżenie floty samolotów myśliwskich F-15 i utrzymanie zdolności amerykańskich sił powietrznych. Mówił o tym wspomniany przeze mnie gen. David Goldfein, który stwierdził, że "przy podjęciu decyzji o możliwym kupnie F-15 chodzi o utrzymanie w służbie koniecznej liczby maszyn, niezależnie od ich generacji. Oba typy - F-15 i F-35 - dobrze się uzupełniają. Odświeżenie floty F-15C jest niezbędne - sił powietrznych nie stać na utratę zdolności oferowanych przez te maszyny. Mamy zamiar odświeżyć flotę F-15 i kontynuować rozbudowę stanu posiadania F-35, to niezależne od siebie". To F-35 będzie "oczami" pola walki dzięki niezwykle zaawansowanym sensorom i technologii stealth. Zaawansowane systemy wykrywania i obserwacji zamontowane w F-35 robią największą wrażenie wśród pilotów innych rodzajów samolotów myśliwskich. Nawet bez amunicji F-35 mogą nadal przebywać w rejonie działań, dostarczając starszym samolotom najświeższych danych o sytuacji taktycznej pełniąc jednocześnie rolę myśliwca, bombowca, samolotu wczesnego ostrzegania AWACS, rozpoznania pola walki i dowodzenia JSTARS, walki radioelektronicznej EW, prowadzenia cyber - wojny (cyber-warfare), rozpoznania i wskazywania celów (ISR) oraz wielu innych zadań jak na myśliwiec 5. generacji przystało. Zdolności wręcz podstawowe na dzisiejszym i perspektywicznym polu walki. Tych wszystkich zadań w żadnym wypadku nie jest w stanie wypełnić F-15EX ani żaden inny zaawansowany samolot generacji 4++++ o czym zaznacza dla The National Interest emerytowany generał. Samolot 15EX, którego udźwig uzbrojenia nie byłby ograniczony koniecznością zachowania niskiej wykrywalności, miałby być latającym arsenałem dla F-35, stanowić dla nich osłonę powietrzną i przenosić większe ilości broni powietrze–ziemia dalekiego zasięgu. Podobnie jak Super Hornety w US Navy dla F-35C. Tak samo jak F-15EX tak A/F-18E/F nie zastąpią F-35 w wielu misjach w których przetrwanie dla samolotu 4. generacji jest niezwykle ryzykowne lub wrecz niemożliwe. Tam gdzie misje bojowe dla F-15 i F-18 są zbyt ryzykowne polecą F-35. Dlatego Lightning II został wyposażony w najbardziej zaawansowane systemy misji w całej historii lotnictwa i przede wszystkim w technologię stealth. Systemy elektroniczne, które zbierają i udostępniają dane dla pilota i innych statków powietrznych, zapewniając niezrównaną świadomość sytuacyjną na morzu, lądzie i powietrzu. Bez F-35 szanse przetrwania na polu bitwy nasyconym rosyjskimi i chińskimi systemami antydostępowymi A2/AD stają się tylko teoretyczne dla takich konstrukcji jak F-15 czy F-18 i trzeba sobie wreszcie uświadomić. Dystans technologiczny jaki dzieli te konstrukcje ujawnił się podczas Red Flag w 2017 i 2019 roku. F-35 dosłownie zdeklasowały wszystkie konstrukcje 4. generacji w tym F-15 wyposażone w najnowsze systemy awioniczne w tym radary AESA, systemy walki radioelektronicznej EPAWSS, a także sensory na podczerwień IRST21 czyli dokładnie to czym ma dysponować F-15X/EX. Nie da się przeskoczyć pewnych uwarunkowań technologicznych panie kolego. Dlatego F-15EX, najnowsze Eurofightery, najnowsze F-16 i F-18 nadal pozostają myśliwcami generacji 4. a F-35 spełnia dokładnie warunki myśliwca generacji 5., przez co jego możliwości bojowe są poza zasięgiem jakiekolwiek wersji samolotów 4 generacji. O jakiej awaryjniści F-35 piszesz panie anonim? Nie przemawia do kolegi fakt, że najnowsze dane Pentagonu odnośnie gotowości bojowej F-35 obecnie mówią o 73 procentach? Podobnie wzrosla gotowość floty F-35B Marine Corps z 44% do 68% w tym samym okresie jednego roku. Gotowość F-35A do wykonania misji wynosi już 75% a F-35C US Navy są zdolne do wykonania misji w ponad 75 procentach. Tyle oficjalne i najnowsze dane Pentagonu z listopada b.r. Zadaniem bojowego samolotu wojskowego jest być zdolnym do wykonywania misji, a F-35 staje coraz bardziej gotową maszyną do wykonania przeznaczonych mu zadań. Kwestia uzyskania pełnej gotowości bojowej jest kwestia czasu i tego nie da się zatrzymać kolego. Pilot Jon Beesley który testował F-22 a teraz testuje F-35 twierdzi, że pod względem osiągów aerodynamicznych, F-35 to doskonała maszyna. Na prędkościach  poddźwiękowych F-35 niemal dorównuje wydajnością F-22 Raport. Beesley twierdził, że przyspieszenie jest tak dobre jak w F-16 Block 50 lub nawet w F-22. "What Beesley expects will surprise future F-35 pilots is the jets' superb low speed handling characteristics and post-stall manoeuvrability. While the F-22 with its thrust vectored controls performs better at the slow speeds and high angle of attack (AOA) flight regime, the F-35 will be able match most of the same high AOA manoeuvres as the Raptor, although it will not be able to do so as quickly as the more powerful jet in some cases. Turning at the higher Gs and higher speed portions of the flight envelope, the F-35 will "almost exactly match a clean Block 50 F-16 and comes very close to the Raptor", Beesley said." Chyba wszystko jasne. To jak jest z tą manewrowością F-35? Bo wychodzi, że jest na poziomie F-22, szczególnie przy ataku na prędkościach poddźwiękowych i dużych kątach natarcia. Doświadczony norweski pilot F-35 (2200h na F-16 i setki godzin za sterami F-35) major Morten "Dolby" Hanche twierdzi podobnie i to są fakty przemawiające za tym, że F-35 dysponuje jednak lepszą nanewrowościa niż najbardziej manewrowy samolot 4 generacji. Tyle w temacie F-35 panie kolego.

Jaca
środa, 25 grudnia 2019, 11:59

Czy masz w ogóle pojęcie o lotnictwie bojowym i potrafisz odróżnić poszczególne generacje samolotów? Śmiem w to wątpić. F-35 dysponują mocą nieosiągalną w jakimkolwiek innym samolocie 4 generacji. F-35 to nowa koncepcja prowadzenia działań z powietrzna przewidziana na co najmniej najbliższych 20 lat, zupełnie odmienna od powszechnie stosowanej w samolotach starszej generacji. Może dlatego brytyjski pilot Peter „Wizzer” Wilson który w czasie kariery wojskowej w Royal Air Force i Royal Navy wylatał 1200 godzin na Harrierach i Sea Harrierach, mówi o F-35, że to samolot zbudowany na przyszłość, z myślą o walce z przeciwnikami, którzy mogą się pojawić w przyszłości. Jest przystosowany, żeby radzić sobie ze wszystkim, co da się przewidzieć. "Gdybyśmy sądzili, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może się pojawić coś, co pokona F-35, nie byłoby sensu go budować" - mówi pilot F-35B. F-35 jest jedynym samolotem bojowym (nie ma analogów w świecie:)), w którym wdrożono w pełni perspektywiczną zasadę walki według koncepcji pętli OODA (Observe, Orient, Decide and Act), w której Lightning II ma skrycie obserwować otoczenie, sam będąc niezauważonym, automatycznie wykrywać i śledzić cele, a jego awionika dokonywać fuzji informacji taktycznych za pomocą urządzeń pokladowych, które utrzymają jego koncentrację na celach, a nie na kontrolowaniu samolotu. Możliwości wykonywania skutecznych zadań przez F-35 przewyższa wszystko co na dziasiaj ma do zaoferowania lotnictwo myśliwskie na naszym globie. Potwierdza to wiele instytutów naukowych w wielu krajach na świecie. Dlatego zaklinanie rzeczywistości przez rosyjskich propagandzistów staje czymś w rodzaju onetowego folkloru przy którym można tylko wzruszyć ramionami. Nie spotkałem się z opinią pilota wojskowego i eksperta reprezentującego ośrodek naukowy mającego w końcu sporo wiedzy merytorycznej aby wyrażał się źle o F-35. Na Aviation Week był kiedyś podcast w którym wypowiadali się piloci F-16, F-15 i F-18 i pytani o opinię mówili wprost, że bez wahania przesiedliby się na F-35. Najważniejsza na dzisiejszym polu walki nie jest manewrowość, uzbrojenie czy prędkość tylko informacja o tym gdzie jest przeciwnik, czy może nam zagrozić i czy my możemy mu zagrozić i pod tym względem F-35 jest o dwie generacje w stosunku do innych maszyn generacji 4+. Tak twierdzą przynajmniej piloci w wywiadzie dla AviationWeek. Nie brakuje analiz ekspertów z których jasno wynika, że F-35 będzie dysponował takimi możliwościami bojowymi które są niedostępne dla obecnie używanych samolotów generacji czwartej. Oczywiście nie chcę przez to powiedzieć, że nowe F-16, F-15 czy F-18 to słabi wojownicy. Tylko to mimo wszystko wciąż samoloty generacji czwartej. Planiści odpowiedzialni za strategię walki twierdzą, że w pierwszych dniach konfliktu nie wysłali by do ataku żadnego F-16 czy F-15 czy F/A-18, a jedynie F-35 i F-22. Tylko one są w stanie zneutralizować baterie obrony przeciwlotniczej S-300 i S-400 i przetrwać w środowisku nasyconym środkami antydostępowymi A2/AD. Przeżywalność na polu bitwy F-35 jest nieporównywalna z żadnym innym samolotem. Polecam artykuł w TNI p.t. "Forget About the F-15X: This Retired General Says Embrace the F-35 (Or Else)". Emerytowany generał USAF który przez 40 lat latał na F-15 nie pozostawia żadnych złudzeń jaka maszyna została stworzona na miarę zagrożeń XXI wieku. Różnica pomiędzy generacją 4 a 5 to różnica pokoleniowa i nie można w ogóle porównywać tych dwóch konstrukcji. F-15EX to model który powstał po modyfikacji ponad 40-letniej konstrukcji, a samolot F-35 to konstrukcja 5. generacji która została zaprojektowana od podstaw z wykorzystaniem najnowszych technologii. Generał mówi wprost i wystarczająco jasno jaka jest różnica pomiędzy F-35, a nowym F-15X. Zaprojektowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie Sił Powietrznych F-15 został przeznaczony wyłącznie do misji przewagi powietrznej. Po raz pierwszy został zaprezentowany na początku lat 70-tych. Podobnie jak P-51 i F-86, które były najlepszymi myśliwcami przewagi powietrznej swojej epoki, F-15 był największym powietrzno-powietrznym myśliwcem swojej generacji - lat 80-tych i 90-tych. Jednak, podobnie jak P-51 i F-86 zostały pokonane przez F-15, tak teraz F-15 został pokonany przez bardziej zaawansowanego wojownika F-35. Podobnie jak starsze odpowiedniki samolotów, F-15 jest myśliwcem zbudowanym z myślą o zagrożeniach z jego okresu czasu -  XX wieku. Nie jest wojownikiem zbudowanym w oczekiwaniu na to, jakie zdolności potrzebne są do przetrwania w XXI wieku. Średni wiek samolotów amerykańskich sił powietrznych, w tym samolotów myśliwskich, jest obecnie rekordowy ze względu na restrykcyjne budżety obronne dawnych administracji. Dlatego też dla USAF jest bardziej niż kiedykolwiek potrzebny zaawansowany technologicznie, wysoko przeżywalny na polu walki myśliwiec, który zapewnia maksymalną wydajność w ramach alokacji budżetowych, a co ważniejsze, może być nadal modernizowany dzięki najnowocześniejszej technologii. Mądrze, amerykańskie siły powietrzne zainwestowały w F-35 Lightning II, najbardziej zaawansowany na świecie wielozadaniowy operacyjny samolot myśliwski. Ten  samolot piątej generacji przekształca walkę powietrzną z charakterystyczną prędkością, zasięgiem i pojemnością broni w połączeniu z niewidzialnością, możliwościami czujników, łączeniem informacji i łącznością sieciową, co zapewnia bezprecedensową zdolność do walki. Chińskie i rosyjskie zagrożenia ziemia-powietrze i powietrze-powietrze mnożą się pod względem ilości, zwiększając możliwości i wdrażając je w krytycznych obszarach interesów USA. Aby przetrwać w nowoczesnej przestrzeni bitewnej, samolot musi mieć zdolności utrudnionego wykrycia, zaawansowaną 360-stopniową obserwację przestrzeni powietrznej przez sensory, zaawansowane zdolności do prowadzenia wojny elektronicznej i możliwość łączenia się z jednostkami morskimi, powietrznymi i kosmicznymi w czasie rzeczywistm. F-35 robi wszystkie te rzeczy - F-15X nie może zrobić żadnego z nich - mówi doświadczony amerykański generał. Z takiego samego założenia wychodzą dowódcy US Air Force. Szef sztabu U.S. Air Force gen. David Goldfein wyraził się jasno: "gdyby miał odpowiednie fundusze, kupiłby same F-35. Ale podległe mi siły muszą posiadać odpowiednie zdolności, a F-15 będą do tego odpowiednie". F-15EX ma być uzupełnieniem F-35 w misjach bojowych, a nie odwrotnie. Dostawy F-15X/EX miałyby bowiem zapewnić odświeżenie floty samolotów myśliwskich F-15 i utrzymanie zdolności amerykańskich sił powietrznych. Mówił o tym wspomniany przeze mnie gen. David Goldfein, który stwierdził, że "przy podjęciu decyzji o możliwym kupnie F-15 chodzi o utrzymanie w służbie koniecznej liczby maszyn, niezależnie od ich generacji. Oba typy - F-15 i F-35 - dobrze się uzupełniają. Odświeżenie floty F-15C jest niezbędne - sił powietrznych nie stać na utratę zdolności oferowanych przez te maszyny. Mamy zamiar odświeżyć flotę F-15 i kontynuować rozbudowę stanu posiadania F-35, to niezależne od siebie". To F-35 będzie "oczami" pola walki dzięki niezwykle zaawansowanym sensorom i technologii stealth. Zaawansowane systemy wykrywania i obserwacji zamontowane w F-35 robią największą wrażenie wśród pilotów innych rodzajów samolotów myśliwskich. Nawet bez amunicji F-35 mogą nadal przebywać w rejonie działań, dostarczając starszym samolotom najświeższych danych o sytuacji taktycznej pełniąc jednocześnie rolę myśliwca, bombowca, samolotu wczesnego ostrzegania AWACS, rozpoznania pola walki i dowodzenia JSTARS, walki radioelektronicznej EW, prowadzenia cyber - wojny (cyber-warfare), rozpoznania i wskazywania celów (ISR) oraz wielu innych zadań jak na myśliwiec 5. generacji przystało. Zdolności wręcz podstawowe na dzisiejszym i perspektywicznym polu walki. Tych wszystkich zadań w żadnym wypadku nie jest w stanie wypełnić F-15EX ani żaden inny zaawansowany samolot generacji 4++++ o czym zaznacza dla The National Interest emerytowany generał. Samolot 15EX, którego udźwig uzbrojenia nie byłby ograniczony koniecznością zachowania niskiej wykrywalności, miałby być latającym arsenałem dla F-35, stanowić dla nich osłonę powietrzną i przenosić większe ilości broni powietrze–ziemia dalekiego zasięgu. Podobnie jak Super Hornety w US Navy dla F-35C. Tak samo jak F-15EX tak A/F-18E/F nie zastąpią F-35 w wielu misjach w których przetrwanie dla samolotu 4. generacji jest niezwykle ryzykowne lub wrecz niemożliwe. Tam gdzie misje bojowe dla F-15 i F-18 są zbyt ryzykowne polecą F-35. Dlatego Lightning II został wyposażony w najbardziej zaawansowane systemy misji w całej historii lotnictwa i przede wszystkim w technologię stealth. Systemy elektroniczne, które zbierają i udostępniają dane dla pilota i innych statków powietrznych, zapewniając niezrównaną świadomość sytuacyjną na morzu, lądzie i powietrzu. Bez F-35 szanse przetrwania na polu bitwy nasyconym rosyjskimi i chińskimi systemami antydostępowymi A2/AD stają się tylko teoretyczne dla takich konstrukcji jak F-15 czy F-18 i trzeba sobie wreszcie uświadomić. Dystans technologiczny jaki dzieli te konstrukcje ujawnił się podczas Red Flag w 2017 i 2019 roku. F-35 dosłownie zdeklasowały wszystkie konstrukcje 4. generacji w tym F-15 wyposażone w najnowsze systemy awioniczne w tym radary AESA, systemy walki radioelektronicznej EPAWSS, a także sensory na podczerwień IRST21 czyli dokładnie to czym ma dysponować F-15X/EX. Nie da się przeskoczyć pewnych uwarunkowań technologicznych panie kolego. Dlatego F-15EX, najnowsze Eurofightery, najnowsze F-16 i F-18 nadal pozostają myśliwcami generacji 4. a F-35 spełnia dokładnie warunki myśliwca generacji 5., przez co jego możliwości bojowe są poza zasięgiem jakiekolwiek wersji samolotów 4 generacji. O jakiej awaryjniści F-35 piszesz panie anonim? Nie przemawia do kolegi fakt, że najnowsze dane Pentagonu odnośnie gotowości bojowej F-35 obecnie mówią o 73 procentach? Podobnie wzrosla gotowość floty F-35B Marine Corps z 44% do 68% w tym samym okresie jednego roku. Gotowość F-35A do wykonania misji wynosi już 75% a F-35C US Navy są zdolne do wykonania misji w ponad 75 procentach. Tyle oficjalne i najnowsze dane Pentagonu z listopada b.r. Zadaniem bojowego samolotu wojskowego jest być zdolnym do wykonywania misji, a F-35 staje coraz bardziej gotową maszyną do wykonania przeznaczonych mu zadań. Kwestia uzyskania pełnej gotowości bojowej jest kwestia czasu i tego nie da się zatrzymać kolego. Pilot Jon Beesley który testował F-22 a teraz testuje F-35 twierdzi, że pod względem osiągów aerodynamicznych, F-35 to doskonała maszyna. Na prędkościach  poddźwiękowych F-35 niemal dorównuje wydajnością F-22 Raport. Beesley twierdził, że przyspieszenie jest tak dobre jak w F-16 Block 50 lub nawet w F-22. "What Beesley expects will surprise future F-35 pilots is the jets' superb low speed handling characteristics and post-stall manoeuvrability. While the F-22 with its thrust vectored controls performs better at the slow speeds and high angle of attack (AOA) flight regime, the F-35 will be able match most of the same high AOA manoeuvres as the Raptor, although it will not be able to do so as quickly as the more powerful jet in some cases. Turning at the higher Gs and higher speed portions of the flight envelope, the F-35 will "almost exactly match a clean Block 50 F-16 and comes very close to the Raptor", Beesley said." Chyba wszystko jasne. To jak jest z tą manewrowością F-35? Bo wychodzi, że jest na poziomie F-22, szczególnie przy ataku na prędkościach poddźwiękowych i dużych kątach natarcia. Doświadczony norweski pilot F-35 (2200h na F-16 i setki godzin za sterami F-35) major Morten "Dolby" Hanche twierdzi podobnie i to są fakty przemawiające za tym, że F-35 dysponuje jednak lepszą nanewrowościa niż najbardziej manewrowy samolot 4 generacji. Tyle w temacie F-35 panie kolego.

Fan eksperta od badan F-35 przez TsAGI.
piątek, 27 grudnia 2019, 00:29

1. Ale juz ci kiedys tlumaczylem, ze Pilot "Dolby" Hanche wcale nie pisal, ze F-35 dysponuje zdecydowanie lepsza manewrowoscia niz F-16 na ktorych to o n wczesniej latal, a ty dalej zaklinasz rzeczywistosc. A trzeba byc slepym, zeby twierdzic po obejrzeniu pokazow F-35 i SU-35, ze F-35 dysponuje lepsza manewrowoscia. Ale ty bedziesz wklejal te katy natarcia i dalej powielal swoje brednie. A co o tej predkosci katowej w zakrecie ustalone, brak tej informacji postanowilez zakrzyczec kolejnym gotowcem? 2. F-35 traci jakakolwiek przewage w momencie wykrycia. 3. Jak to, do przelamania S-300/400 potrzeba F-35? Przeciez wasze towarzystwo wypisywalo ze to szrot i F-16 nie zestrzeli.

Jaca
piątek, 27 grudnia 2019, 10:10

Znowy kręcisz ile możesz trollu. Major Morten "Dolby" Hanche po prostu rozprawia się z bzdurnymi twierdzeniami domorosłych "ekspertów" takich jak kolega głoszących tezy o mizernej manewrowości Lightinga II na swoim blogu o którym już kiedyś wspominałem pt. "THE F-35 IN A DOGFIGHT – WHAT HAVE I LEARNED SO FAR?" Cały blog pilot poświęca możliwościom walki manewrowej przez F-35A. Norweski pilot twierdzi wręcz, że samolot jest świetny do dogfightu, odnosząc się jednocześnie do niezupełnie do końca wyjaśnionego raportu amerykańskiego pilota testowego, który twierdził, że F-35 zupełnie się nie nadaje do walk manewrowych i w spotkaniu z F-16 sromotnie przegrywa. Okazuje się że Norweg ma zupełnie inne zdanie – po wielu godzinach lotów w F-35 i symulowanych walkach manewrowych z F-16 uważa on, że F-35 pozwala mu na łatwiejsze utrzymanie roli OFENSYWNEJ , samolot jest bardziej agresywny od "szesnastki", łatwiejszy do kontrolowania, pozwala na latanie ze znacznie większymi kątami natarcia niż F-16 i na wcześniejsze użycie broni. Do tego F-35 potrafi bardzo efektywnie wytracać prędkość co pozwala na zaskoczenie przeciwnika i zmianę ról z defensywnej na ofensywną. Cytat: "Defensive situations often result in high AOA and low airspeeds. At high AOA the F-16 reacts slowly when I move the stick sideways to roll the airplane. The best comparison I can think of is being at the helm of ship (without me really knowing what I am talking about – I’m not a sailor). Yet another quality of the F-35 becomes evident in this flight regime; using the rudder pedals I can command the nose of the airplane from side to side. The F-35 reacts quicker to my pedal inputs than the F-16 would at its maximum AOA (the F-16 would actually be out of control at this AOA). This gives me an alternate way of pointing the airplane where I need it to, in order to threaten an opponent. This «pedal turn» yields an impressive turn rate, even at low airspeeds. In a defensive situation, the «pedal turn» provides me the ability to rapidly neutralize a situation, or perhaps even reverse the roles entirely." KONIEC CYTATU. Jakie znaczenie mają loty na wysokich kątach natarcia w walce manewrowej trollu? Pytam bo "ekspercie" już wielokrotnie podważałeś te cechę samolotu myśliwskiego. Tłumaczę więc jeszcze raz: współczynniki sił i momentów aerodynamicznych są uzależnione od współczynnika proporcjonalności, kąta natarcia i prędkości. Kąt natarcia samolotu to kluczowy parametr nadający konstrukcji lotniczej siłę nośną. Zmieniając kąt natarcia możemy płynnie zmieniać prędkość samolotu co jest istotne przy zmianie charakteru walki z defensywnej na ofensywną, szybko skierować nos samolotu w pożądanym kierunku zaskakując przeciwnika i szybciej użyć broni. Piloci w czasie manewrów oceniają warunki i zmieniają kąt natarcia dostosowując go do potrzeb. Wraz ze wzrostem kąta natarcia, wzrasta współczynnik siły nośnej dzięki czemu samolot pozwala na łatwiejsze utrzymanie roli ofensywnej. W przypadku konstrukcji takich jak F-35 wraz ze wzrostem kąta natarcia powierzchnia nośna powiększać się będzie o część płaskiego kadłuba, a nie tylko samych skrzydeł. Zdolność lotu na wysokich AoA jest obok prędkości manewrowej (corner velocity) wyznacznikiem oceny zdolności manewrowej samolotu. O ile wartości "corner velocity" są wielkością tajną to wiadomo, że F-35 dysponuje doskonałą manewrowością i zwinnością uzyskując na prędkościach poddźwiękowych możliwości manewru dokładnie takie jakie uzyskują samoloty wyposażone w silniki ze zmiennym wektorem ciągu jak F-22. Mówi o tym pilot F-35 Billie Flynn. To człowiek który obok innego pilota Andy „Dojo” Olsona prezentuje publicznie możliwości manewrowe Lightninga II. Kluczowym manewrem Flynna jest ciasna spirala która polega na locie z małą prędkością i dziobem samolotu wzniesiony o 25 stopni z jednoczesnym plaskim obrotem samolotu wokół własnej osi. W czasie PAS17 ten pilot F-35 pokazał akrobacje lotnicze które zrobiły większe wrażenie na widzach niż pokaz Rafale. Cytat:"The F-35 engine is the most powerful fighter engine in the world, so on takeoff, I pulled straight up. The F-22 Raptor is an airshow favorite because it is super maneuverable. It has thrust vectoring; it controls the engine exhaust with paddles that move. The F-22 can do a downward spiral, and I did the same thing in the F-35—without thrust vectoring. I pull up to vertical, skid the airplane over the top, and spiral down like a helicopter hovers. That pedal turn [executed with rudder inputs] ended the discussion of how an F-35 would perform in a dogfight." KONIEC CYTATU. Wcześniej Flynn latał na Eurofighterach więc ma doświadczenie w manewrowaniu samolotem i obiektywnej oceny porównawczej tych dwóch modeli o której wypowiadał się przy innej okazji. Wszystko to świadczy o doskonałej aerodynamice płatowca nie spotykanej w żadnym samolocie 4 generacji nawet EF-2000. To wszystko panie "ekspert" od szybowców.:))

Fan eksperta od badan F-35 przez TsAGI.
niedziela, 29 grudnia 2019, 00:05

Lubie tez bardzo te twoje bajki, jak to F-35 wygrywa 80-0 na cwiczeniach Red Flag, lubie twoje bajki, w ktorych to opowiadasz, jak to system EOTS czy tam DAS odpali AIM-9X kiecdy juz F-35 bedzie wracal do domu, a potem jeszcze sam sprawdzi czy cel zostal zniszczony, a jak nie to poprawi... Dobre, dobre. Tylko zauwaz Jacusiu, ze rzeczywistosc bywa zgola inna. Pamietasz jak AIM-9X zostal odpalony do starego SU-22 przez Super Horneta nad Syria i pocisk zawiodl (mial awarie, lub jak donosilo CNN zostal zmylony flara). kilka(mowa o szesciu) AIM-120C5 zostalo odpalonych w kierumku SU-30MKI na Kaszmirem i tez te pociski niczego nie zestrzelily (jedni twierdza, ze zostaly zaklucone i wymanwerowane, inni ze SU-30MKI po prostu sie oddalily). A wiec powyzsze przyklady dowodza, ze zycie ma niewiele wspolnego z broszurka reklamowa, ktora tak tutaj usilnie wklejasz. Rozumiesz?

Fan eksperta od badan F-35 przez TsAGI.
piątek, 27 grudnia 2019, 11:19

Ale gdzie ja napisalem trollu o mizernej manewrowosci F-35. To ty starasz sie wmowic, ze F-35 jest samolotem supermanewrowy, a nie jest. A poogladaju sobie pokazy lotnicze, na przyklad mozesz znalezc bardzo ciekawy pokaz finskiego F-18C, ktory wykonuje bardzo podobne akrobacje do tych prezentowanych przez F-35. Supermanewrowy to jest taki SU-35, ktory wykonuje akrobacje niedostepne dla F-35 czy F-22, supermanewrowy to byl X-31. A ploci, w tym Morten "Dolby" nie pisali, ze F-35 jest supermanewrowy. Moze niech ktos ci w koncu przetlumaczy w koncu tego bloga. F-35 potrafi latac na wysokich katach natarcia, ale w niektorych parametrach, jak przyspieszenie, predkosc wznoszenia, predkosc katowa w zakrecie ustalonym jest slabszy od niektorych samolotow czwartej generacji, jak na przyklad Eurofighter, ktory co prawda osiaga mniejsze katy natarcia, ale ma bardzo wysoka predkosc katowa w zakrecie ustalonym, druga po F-22. Zaakceptuj te fakty, no chyba, ze masz inne instrukcje.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 21:57

Nikt mi za nic nie płaci, ale podejrzewam, że tobie tak. A mój komentarz ma na celu podważenie twojej wiarygodności, bo nie jesteś wiarygodny nawet w jednym swoim komentarzu. Wkleiłeś broszurkę reklamową, ale ani słowem nie wspomniałeś, że maszyna jest strasznie awaryjna i problematyczna w serwisowaniu, są problemy z grzejącą się elektroniką (a bez tego maszyna ta niczego sobą nie reprezentuje) i jeszcze pewnie jeszcze trochę innych problemów o których nie wiemy – to są fakty i nie zażyczysz tego swoimi gotowcami. Widzisz Jacusiu, nie każdy kto nie ma kubeczka z F-35 i piżamki musi być trollem. A to, że pisałeś te brednie o badaniach F-35 przez TsAGI (o niepodważalnych danych empirycznych prestiżowego instytutu TsAGI - to twoje słowa), to fakt, który najwyraźniej strasznie cię boli, sądząc po twojej agresji. O tym, jakim jesteś manipulantem świadczy twój komentarz o doskonałej manewrowości F-35, piszesz o możliwościach lotu na wysokich kątach natarcia, ale nie odpisałeś nawet słowem na pytanie o prędkości kątowej w zakręcie ustalonym, czyli jednym z ważniejszym parametrów świadczącym o zwrotności myśliwca, który to parametr nie jest wcale lepszy od myśliwców czwartej generacji. Poza tym, wpisz sobie w wyszukiwarce termin "F-35 maneouvribility", znajdziesz tam artykuł z wypowiedziami pilotów którzy latają lub latali F-35, wcześniej latali na F-16, F-15, F-15E i twierdzą oni, że nie odbiega on manewrowością od maszyn czwartej generacji (czyli nie jest ani gorszy ani lepszy w tym aspekcie), a ty wmawiasz że jest to super manewrowy myśliwiec. Super manewrowy to jest SU-35, F-22, ale na pewno nie F-35. Na sam koniec, niewiele obchodzi mnie F-35, bo kraje zachodnie (generalnie chodzi mi o NATO) ma wiele lepszych i sprawdzonych bojowo maszyn od F-35, jak chociażby F-18E/F, F-16 w najnowszych blokach (chociaż wersje eksploatowane przez USAF są już dosyć wiekowe i stają się powoli przestarzałe), Rafale, Eurofighter, F-22, zaraz będzie F-15EX (najlepszy samolot bojowy na równi z Eurofighterem) i przewaga nad Rosją w tej dziedzinie jest miażdżąca (nad Chinami jeszcze też). Nawet bym się z tobą nie wdawał w żadną dyskusję, bo jest mi zwyczajnie ciebie szkoda i z resztą wiadomo jak to się kończy, (czytaniem starych gotowców), ale zwyczajnie brzydzę tymi twoimi nierzetelnymi komentarzami, przepisywanymi ze źródeł wygodnych tylko dla twojej propagandy. Każdy niewygodny dla ciebie cytat negujesz, tak jak raport GAO. Cytujesz wyrywkowo, tylko co dla ciebie wygodne, jak było w przypadku cytatów z artykułu Valeriny, gdzie było wyraźnie napisane, że problemy są rozwiązane, ale tak naprawdę nie do końca. W swoim napadzie złości nazwałeś mnie "oszust, manipulant, kłamca", ale te przywary pasują jak najbardziej do ciebie, bo ja nigdy nie posunąłbym się do tego aby napisać, że Rosjanie badali F-35, czy do tego, że B i C po zmianie oprogramowania na blok 4F będą mogły latać z przeciążeniami 9g, co się nigdy nie stani i co ci też udowodniłem. I na sam koniec, pisałeś o tym Mach 1,6 i 9g z pełnym ładunkiem uzbrojenia, nawet użyłeś cytatu "With the full flight envelope", tylko, że termin ten nie oznacza, że samolot przenosił pełny zestaw uzbrojenia. O, i właśnie taki z ciebie "znawca". A już obliczyłeś jaki jest ten promień skrętu, czy nie ma tego w żadnym gotowcu? A tego, że F-35 to jeszcze niedopracowana maszyna dowodzi fakt, że nawet jeden nie osiągnął pełnej gotowości bojowej i nie zmieni tego faktu zaklinanie przez ciebie rzeczywistości poprzez wklejanie kolejnych gotowców, często nie na temat. Tak że twoja broszurka reklamowa brzmi imponująco, jeżeli system zostanie w końcu zgrany to możliwości maszyny też będą imponujące, ale na razie pobożne życzenia i pogadamy sobie wtedy, kiedy ten samolot będzie już te wszystkie systemy miał sprawne. Tylko nie staraj się teraz podbudować swego morale krytyką SU-57, bo nie o SU-57 mowa, a wiadomo, że USA uciekło Rosji w technologiach lotniczych, bo oni mają środki, a Rosjanie nie.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 21:53

Nikt mi za nic nie płaci, ale podejrzewam, że tobie tak. A mój komentarz ma na celu podważenie twojej wiarygodności, bo nie jesteś wiarygodny nawet w jednym swoim komentarzu. Wkleiłeś broszurkę reklamową, ale ani słowem nie wspomniałeś, że maszyna jest strasznie awaryjna i problematyczna w serwisowaniu, są problemy z grzejącą się elektroniką (a bez tego maszyna ta niczego sobą nie reprezentuje) i jeszcze pewnie jeszcze trochę innych problemów o których nie wiemy – to są fakty i nie zażyczysz tego swoimi gotowcami. Widzisz Jacusiu, nie każdy kto nie ma kubeczka z F-35 i piżamki musi być trollem. A to, że pisałeś te brednie o badaniach F-35 przez TsAGI (o niepodważalnych danych empirycznych prestiżowego instytutu TsAGI - to twoje słowa), to fakt, który najwyraźniej strasznie cię boli, sądząc po twojej agresji. O tym, jakim jesteś manipulantem świadczy twój komentarz o doskonałej manewrowości F-35, piszesz o możliwościach lotu na wysokich kątach natarcia, ale nie odpisałeś nawet słowem na pytanie o prędkości kątowej w zakręcie ustalonym, czyli jednym z ważniejszym parametrów świadczącym o zwrotności myśliwca, który to parametr nie jest wcale lepszy od myśliwców czwartej generacji. Poza tym, wpisz sobie w wyszukiwarce termin "F-35 maneouvribility", znajdziesz tam artykuł z wypowiedziami pilotów którzy latają lub latali F-35, wcześniej latali na F-16, F-15, F-15E i twierdzą oni, że nie odbiega on manewrowością od maszyn czwartej generacji (czyli nie jest ani gorszy ani lepszy w tym aspekcie), a ty wmawiasz że jest to super manewrowy myśliwiec. Super manewrowy to jest SU-35, F-22, ale na pewno nie F-35. Na sam koniec, niewiele obchodzi mnie F-35, bo kraje zachodnie (generalnie chodzi mi o NATO) ma wiele lepszych i sprawdzonych bojowo maszyn od F-35, jak chociażby F-18E/F, F-16 w najnowszych blokach (chociaż wersje eksploatowane przez USAF są już dosyć wiekowe i stają się powoli przestarzałe), Rafale, Eurofighter, F-22, zaraz będzie F-15EX (najlepszy samolot bojowy na równi z Eurofighterem) i przewaga nad Rosją w tej dziedzinie jest miażdżąca (nad Chinami jeszcze też). Nawet bym się z tobą nie wdawał w żadną dyskusję, bo jest mi zwyczajnie ciebie szkoda i z resztą wiadomo jak to się kończy, (czytaniem starych gotowców), ale zwyczajnie brzydzę tymi twoimi nierzetelnymi komentarzami, przepisywanymi ze źródeł wygodnych tylko dla twojej propagandy. Każdy niewygodny dla ciebie cytat negujesz, tak jak raport GAO. Cytujesz wyrywkowo, tylko co dla ciebie wygodne, jak było w przypadku cytatów z artykułu Valeriny, gdzie było wyraźnie napisane, że problemy są rozwiązane, ale tak naprawdę nie do końca. W swoim napadzie złości nazwałeś mnie "oszust, manipulant, kłamca", ale te przywary pasują jak najbardziej do ciebie, bo ja nigdy nie posunąłbym się do tego aby napisać, że Rosjanie badali F-35, czy do tego, że B i C po zmianie oprogramowania na blok 4F będą mogły latać z przeciążeniami 9g, co się nigdy nie stani i co ci też udowodniłem. I na sam koniec, pisałeś o tym Mach 1,6 i 9g z pełnym ładunkiem uzbrojenia, nawet użyłeś cytatu "With the full flight envelope", tylko, że termin ten nie oznacza, że samolot przenosił pełny zestaw uzbrojenia. O, i właśnie taki z ciebie "znawca". A już obliczyłeś jaki jest ten promień skrętu, czy nie ma tego w żadnym gotowcu? A tego, że F-35 to jeszcze niedopracowana maszyna dowodzi fakt, że nawet jeden nie osiągnął pełnej gotowości bojowej i nie zmieni tego faktu zaklinanie przez ciebie rzeczywistości poprzez wklejanie kolejnych gotowców, często nie na temat. Tak że twoja broszurka reklamowa brzmi imponująco, jeżeli system zostanie w końcu zgrany to możliwości maszyny też będą imponujące, ale na razie pobożne życzenia i pogadamy sobie wtedy, kiedy ten samolot będzie już te wszystkie systemy miał sprawne. Tylko nie staraj się teraz podbudować swego morale krytyką SU-57, bo nie o SU-57 mowa, a wiadomo, że USA uciekło Rosji w technologiach lotniczych, bo oni mają środki, a Rosjanie nie.

spoko
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 03:45

Centurion Juz w zasie 2 wojny switowej bylo najwazniejsze kto kogo pierwszy wykryje\zobaczy\ ten zwyciezy ozywiscie nie zawsze A te wszystkie \dog fight\dobrze prezentuja sie w filmach PS Podczas 2WW amunicji mysliwcom starczalo na 2o\30 sekund ciaglego ognia aw filmach strzelaja pol godziny

Centurion
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 22:01

Zgadza się ale dotyczyło to maszyn o podobnych osiągach,tzn podobna prędkość maksymalna i wznoszenia .Jeśli miałeś pecha i pilotowałeś wolniejszy samolot, to nic w zasadzie Ci nie dało że pierwszy zobaczyłeś przeciwnika,jeśli on Ciebie też zobaczył to walczyłeś na jego warunkach,wtedy byś zrozumiał co znaczy mieć przewagę prędkości.Nawet Przypuśćmy że twój przeciwnik spartolił sprawę i znalazł się w przysłowiowej du..e,dodaje gazu i tyle go byś widział.Poczytaj o walkach myśliwców Curtiss P40 z messerschmittami 109,rzecz działa się w Afryce bo w Europie Anglicy nawet nie próbowali ich używać,podobnie jak Bell P39 Airacobra ,no poza małym epizodem.PS wątpię czy byś chciał być 20 -30 sek w ogniu działek i km,w walce to cholernie dużo czasu by komuś zrobić krzywdę.

Jaca
niedziela, 22 grudnia 2019, 09:08

Panie @Centurion. Samoloty piątej generacji to nieliczna, elitarna grupa najnowocześniejszych maszyn bojowych na naszej planecie. Tylko kilka państw ma technologię, doświadczenie i zasoby, pozwalające na ich zbudowanie, a jeszcze mniej zdołało wprowadzić je na uzbrojenie. Natomiast samolot 4. generacji nie stanowi już takiego wyzwania technologicznego i potrafi go już wyprodukować dowolny kraj dysponujący średnio rozwiniętym przemysłem lotniczym i odpowiednimi do tego środkami. Taki samolot co powinno być zrozumiałe dla średnio rozgarniętego miłośnika lotnictwa będzie dysponował o całą generację mniejszymi możliwościami bojowymi. F-35 to nowa koncepcja prowadzenia działań z powietrzna zupełnie odmienna od powszechnie stosowanej w samolotach starszej generacji. Według niej współczesny samolot 5 genetacji ma w pełni nadzorować środowisko walki sam nie będąc wykrytym, przetwarzać uzyskane dane w celu wypracowania koncepcji wykonania zadania oraz wykonać je w sposób jak najbardziej efektywny. Jest to tzw. koncepcja pętli OODA (Observe, Orient, Decide and Act). Nie miej złudzeń aby starsze samoloty 4+ generacji lub systemy OPL miały jakiekolwiek szanse aktywnie lub pasywnie wykryć w powietrzu F-35 i posłać mu rakietę. To wręcz wymarzony samolot do przełamywania systemów antydostępowych A2/AD. Były dowódca Sztabu Generalnego Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego generał pułkownik Wiktor Jesin powiedział w jednym z wywiadów wprost : "F-35 z bombą termojądrową z „łatwością dosięgnie” Moskwy". Zasadniczo wszystko w temacie i jak widać nie dotyczy to pasterzy z kałachem panie Centurion. W tym jednym zdaniu pan generał określił zdolności samolotu stealth F-35 z bombą B61-12 (i nie tylko) do przeniknięcia rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i rosyjskich systemów antydostępowych w przeciwdziałaniu samolotom stealth F-35. Panie @Centurion dalej uważasz, że przeznaczeniem samolotu myśliwskiego kolejnego pokolenia mają być przede wszystkim kołowe walki powietrzne? Samymi walkami powietrznymi dzisiaj bitew się nie wygrywa. Dlatego oprócz maszyn 5. generacji przeznaczonych do uzyskania przewagi powietrznej powstała maszyna wielozadaniowa, której celem jest wykonywanie szeregu misji powietrznych umożliwiających samolotom starszych generacji wykonanie założonych dla nich zadań. Nadal oceniasz poszczególne maszyny bojowe ich zdolnościami do manewrowej walki powietrznej co jest błędem. Każda walka na bliską odległość obojętnie jakimi możliwościami samolot dysponuje to po prostu LOTERIA. Niewielki błąd pilota (pilot też człowiek) i samolot za 100 mln usd zamieni się w kulę ognia. Dlatego nowa koncepcja samolotu wielozadaniowego 5. generacji opiera się nie na super zwrotności, liczbie podwieszonych rakiet czy nadzwyczajnej prędkości tylko technologii stealth i WYSOKIEJ ŚWIADOMOŚCI SYTUACYJNEJ pilota aby móc przeciwnika zaskoczyć z poza widoczności wzrokowej, samym nie będąc wykrytym. Samolot 5. generacji musi więc przede wszystkim charakteryzować się technologiami stealth w wielu płaszczyznach przez co są niezwykle trudne do wykrycia przez radary i korzystają z zaawansowanych systemów elektronicznych. Samolot wielozadaniowy piątej generacji musi więc być rozpatrywany jako element całego systemu - to jest podstawa panie Centurion. Dlatego koncepcja samolotu piątej generacji jest oparta na zastosowaniu najnowszych technologii i dotyczy zdolności do operowania w jednolitym środowisku informacyjnym. Pozwala na uzyskanie przewagi informacyjnej niezbędnej dla powodzenia operacji powietrznych. Świadomość sytuacyjna pilota w obszarze taktycznym zapewniona jest dzięki informacji ze wszystkich dostępnych źródeł, w tym naziemnych i kosmicznych, dystrybuowanej w czasie rzeczywistym przez system wymiany informacji taktycznej. Przynajmniej takie założenia muszą spełniać samoloty 5 generacji i takie założenia spełnia Lightning II. Radar AESA F-35 może jednocześnie śledzić 23 cele na lądzie, morzu i powietrzu, a do 19 z nich odpalić rakiety w ciągu zaledwie 2,4 sekundy... swoje i innych biorących udział w misji platform powietrznych. Do tego radar jest uzupełniany wysokiej jakości pasywnymi, a więc niemożliwymi do zakłócenia sensorami na podczerwień DAS i EOTS. W F-35 upakowano całe spektrum specjalistycznych urządzeń rozpoznawczych, zwiadowczych, elektronicznych i zakłócających, które normalnie pracują w wyspecjalizowanych samolotach wsparcia, towarzyszących do tej pory misjom typu stealth. Generalnie rzecz ujmując zintegrowany system samoobrony i walki radioelektronicznej i sensory elektrooptyczne DAS i EOTS na samolocie F-35 przewyższają swoim zaawansowaniem wszystko co obecnie znajduje się na pokładzie samolotów bojowych. Zasadniczo dysponując coraz lepszymi rakietami nowej generacji do BVR (strefa NEZ wynosi już kilkadziesiąt kilometrów), każdy przeciwnik zostanie zestrzelony z odległości poza widocznością wzrokową i do walk na bliskiej odległości nie dojdzie... F-35A/C od wersji block 4 zabierze 6 rakiet AIM-120 AMRAAM w komorach wewnętrznych i aż 16 rakiet p-p w kofiguracji "Bestii" kosztem cech stealth. Technologia F-35 też nie stoi w miejscu tylko cały czas się rozwija - powstają coraz doskonale wersje samolotu oznakowane poszczególnymi Blockami. Coraz nowsza elektronika i mocniejsze silniki wykonane z zastosowaniem warunków stealth. F-35 implementuje najnowsze technologie w zakresie przeciwdzialania wykryciu przez radar i środki na podczerwień. Silnik F-35 ma stosunkowo wysoki stopień dwuprzepływowości co sprzyja niskiej sygnaturze na podczerwień IR. Większy i wymuszony przepływ kanałem zewnętrznym zimnego powietrza powoduje spadek sygnatury cieplej co jest korzystne dla niewykrywalności w podczerwieni. Choć okupione jest to mniejszą prędkością maksymalną. Technologia Low Observable Axisymmetric Nozzle zastosowana w silniku F-35 integruje dodatkowo bardzo zaawansowane technologie utrudnionego wykrycia w podczerwieni i redukuje RCS.. Oczywiście nigdy nie jest tak dobrze aby nie moglo być lepiej. Silnik nigdy nie będzie całkiem niewidoczny przez systemy na podczerwień bo nie jest możliwe wyprodukowanie całkiem "zimnego" silnika. Dlatego już od wersji Block 4 (rok 2022-2023l F-35 otrzyma nową, ulepszoną wersje silnika 2.0 zarówno pod względem wzrostu mocy jak i zarzadzania termicznego. Nowy silnik jeszcze zwiększy osiągi samolotu zwiększając szybkość maksymalną oraz zasięg przez zmniejszenie zużycia paliwa. Panie Centurion wrócę jeszcze do walki na krótki dystans. Gdyby do takiej walki doszło to pilot musialby popelnić wręcz kardynalne blędy. Zresztą z F-35 nie będzie żadnej walki kołowej bo po co? Mając DAS i AIM-9X Block II, F-35 nie musi prowadzić walki kołowej. F-35 wykonywał manewry, które do tej pory były wykonywane tylko przez maszyny posiadające silniki ze zmianą wektora ciągu oraz lot z kątami natarcia do 73 stopni. W czasie testów z F-16, piloci testowi wykonywali loty z kątami natarcia dochodzącymi nawet do 110 stopni i z przeciążeniami do 9g+ i -3g. F-35A potrafi stale lecieć z kątem natarcia 50 stopni wykonując przy tym manewry czego nie potrafi zrobić żaden samolot 4 generacji. Nikt nie może zaprzeczać możliwościom i mówić o kiepskiej aerodynamiczne konstrukcji F-35 jeżeli na wysokości 50 000 stóp samolot wykonuje dynamiczne manewry do 9G przy prędkości 1,6 Macha. Po prostu samolot dysponując technologią stealth, sensorami na podczerwień pozwalającymi obserwować całą przestrzeń wokół samolotu (4 Pi Steradian) i uzbrojeniem nowej generacji nie musi wchodzić do dogfightu. F-35 w walce na krótki dystans (jeżeli w ogóle do niej dojdzie) będzie zdolny dzięki wielokierunkowemu systemowi detekcji i śledzenia celów w podczerwieni AN/AAQ-37 DAS i kpr. krótkiego zasięgu nowej generacji AIM-9X-2 Block 2 All-Up-Round pokonać każdy samolot przynależny do tzw. generacji 4+ co już miało miejsce na ćwiczeniach Red Flag gdzie samoloty 4+ generacji były tylko tłem dla F-35 w walkach powietrznych przegrywając w stosunku 20:1. Poza wykryciem obcego samolotu DAS może samodzielnie sklasyfikować jego typ oraz czy jest on wrogiem. Pilot po podjęciu decyzji o ataku nie będzie musiał manewrować dziobem samolotu w jego kierunku, a tylko przyspieszyć i oddalić się od zagrożonej strefy na bezpieczną odległość, a wystrzelona rakieta AIM-9X-2 zawróci i samodzielnie podąży do celu. Potem DAS będzie mógł stwierdzić czy cel został trafiony a jeśli nie to odpalić do tyłu kolejnego Sindewindera. W ten sposób ciężar manewru w walce spada z myśliwca na jego rakiety. Naprawdę na nic przydadzą się efektowne manewry przy prędkościach naddźwiękowych w konfrontacji z DAS i pociskiem AIM-9X samolotu F-35. Generalnie F-35 ma być oczami i uszami pola walki koordynując działania wielu różnych samolotów wykorzystując technologię stealth oraz zaawansowane systemy ASF (Advanced Sensor Fusion) , a nawet przeprowadzać cyberataki na kluczowe sieci informatyczne. Ten samolot to nie tylko maszyna bojowa, ale samolot przeznaczony do zadań ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, and Reconnaissance), czyli szeroko rozumianego rozpoznania i wsparcia wywiadowczo- informacyjnego. Wykonując misję w powietrzu, F-35 zbiera informacje z czujników i umieszcza je na mapie, którą widzi pilot, co stanowi bardzo przyjazny interfejs. F-35 potrafi wykonywać rzeczy które są czystą abstrakcja dla innych maszyn. Dla przykładu, prośbę o wystrzelenie pocisku w określonym kierunku może otrzymać od pilota F-35 okręt wojenny, inny statek powietrzny, dron lub cały towarzyszący mu rój dronów. Jednostka odpalająca rakietę nie musi mieć żadnych informacji o celu przynależnym pociskowi, a nawet najmniejszego pojęcia o tym, po co ma się on znaleźć w powietrzu. Po prostu wystrzeliwuje go w kierunku samolotu, który o to poprosił. Ten w odpowiednim momencie przejmuje nad nim kontrolę i kieruje dalej - do celu lub pilot F-35 może „przekazać” lecącą rakietę „pod komendę” kolejnego samolotu. Powyższe oznacza, że gdy na danym obszarze operuje większa liczba samolotów F-35, każdy z pilotów zyskuje ogromne pole działania. Dzięki czujnikom widzą oni rzeczy oddalone o setki kilometrów, daleko poza zwykłym zasięgiem wzroku, i kierują do nich pociski również z odległości setek kilometrów. Piloci przestają być wykonawcami prostych zadań, strzelającymi do celów czy bombardującymi w ramach wyznaczonych wcześniej lub sterowanych z dowództwa (mającego dane z całej floty ISTAR) misji. Zamiast tego przeobrażają się w kogoś w rodzaju kontrolerów ruchu narzędzi zniszczenia, wyłapując samodzielnie cele na dużą odległość, wysyłając tam pociski lub przekierowując je dalej. Tam gdzie będą działać w powietrzu F-35 nie będą już potrzebne E-3 Sentry, E-8 JSTARS ani nawet samoloty ISTAR. Jeszcze jedno...W samolotach 4. generacji pilot sam zbiera i obrabia informacje, a następnie podejmuje decyzje, w przypadku F-35 to samolot je zbiera i obrabia, a następnie proponuje rozwiązanie - komputer tej maszyny wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji. Ten samolot panie Centurion jest najbardziej zaawansowaną maszyną myśliwską 5. generacji na świecie, a technologia stealth jest tylko jednym z wielu ogniw tego samolotu.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:03

Panowie zapomnieliscie ze w przypadu konfliktu z CHinami czy Rosja ten samolot i nie tylko ten staje sie bezuzytecznym bublem ,dlatego ze on potrzebuje satelitarnej navigacji a ta w pierwszych godzinach zostanie wylaczona przez wroga ,jak wtedy te samoloty beda latac ,ja nie znam sie na technologi wojskowej ale na logike beda nadawaly sie na zlom .

życie w matriksie ma swoje zalety
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 18:01

To "szczegół" w ogóle nie uwzględniany przez miłośników tego "cuda" z "Jacą" vel' JW" itd. itd. na czele. Oni przytaczają "potencjalne" i tylko "potencjalne" możliwości tego samolotu na wojnie z turbaniarzami z kałachami w rękach których obroną plot. jest sprzężony DSzK-a na "pace picapa" a ich środkami WRE są "tam-tamy" i jeden wylot wykonywany jest co 3-4 dni a klimatyzowany hangar z odpowiednią wilgotnością powietrza czeka nienaruszony z kompletem części zamiennych poza zasięgiem "Gradów" tychże turbaniarzy. A "prawdziwa" wojna z "prawdziwym" przeciwnikiem będzie niestety zapewne całkiem inna.

sobota, 21 grudnia 2019, 19:43

Roket
sobota, 21 grudnia 2019, 19:43

Rosjanie sprzedają napakowane ich najlepszymi rozwiązaniami su-35 każdemu kto tylko się zgłosi. Tak samo su-57 jest obecnie nachalnie wciskany gdzie tylko się da. Wiec nie opowiadaj glupot

ppłk
sobota, 21 grudnia 2019, 18:50

I ja mam wierzyć, że coś takiego Amerykanie chcą natychmiast opylić wolakom, którzy postsowieckie migi rozbijają po naprawach kombinerkami i śrubsztakiem, a kilku jeszcze sprawnych efów-szesnastych używają tylko pokazowo, bo zdaje się, że w ogóle nie mają zamiaru używać bojowo?...

Baca 5
sobota, 21 grudnia 2019, 18:50

Zgodnie z raportem GAO z czerwca 2018, w styczniu 2018 w programie F-35 (JSF) zidentyfikowano 111 niedociągnięć kategorii 1. Po roku ich liczba zmniejszyła się do 64. Ogółem różnych braków odnotowano 913. Niedociągnięcie kategorii 1 to wada, która może spowodować śmierć, poważne obrażenia lub chorobę, utratę lub uszkodzenie samolotu, krytycznie ogranicza zdolność do walki, albo powoduje zatrzymanie pracy na linii produkcyjnej lub blokuje testy. Biuro F-35 podzieliło je na dwie kategorie – groźniejsze dla użytkowników (CAT 1-A) i powodujące akceptowalne ryzyko (CAT 1-B). Pojawiły się też różnice interpretacyjne między USAF a USMC i USN. O wadach samolotów F-35A pisze się w USA od wielu lat – oficjalnie i nieoficjalnie. Defense News opisał część z nich, ujawniając sporo wcześniej nieznanych faktów. Niektóre opisane problemy to zapewne tzw. choroby wieku dziecięcego, inne to immanentne cechy specyficznej konstrukcji maszyny, ale są też takie, które – choć niezwiązane bezpośrednio z techniką, mogą okazać się groźne dla użytkowników F-35. Szczególnie tych zagranicznych, pozbawionych dostępu do kodów źródłowych oprogramowania pokładowego i eksploatacyjnego, całkowicie zależnych od amerykańskich dostawców.

Jaca
niedziela, 22 grudnia 2019, 11:45

Panie Baco 1,2,3,4,5. Raport GAO nr 19-341 z 29 kwietnia 2019 pisze dosłownie o 12 może 13 poważniejszych nieprawidłowościach w F-35 koniecznych do usunięcia. O ile raport GAO z czerwca 2018 roku podaje, że w styczniu 2018r. w programie F-35 (JSF) zidentyfikowano 111 niedociągnięć kategorii 1, a po roku ich liczba zmniejszyła się do 64 (styczeń 2019 roku) to liczba 12 usterek w raporcie z kwietnia 2019r. wskazuje na ogromny postęp w usuwaniu problemów wskazanych przez GAO. Dziś mamy grudzień 2019 i jak myślisz panie Baca ile problemów z tej listy GAO pozostało do usunięcia? Z większością problemów stwierdzonych przez GAO albo już sobie poradzono i są nieaktualne albo trwają prace nad ich usunięciem. Generalnie problemy jakie występowały w programie dotyczyły przeważnie wersji B i C. Do końca tego roku system dystrybucji części zamiennych a tym samym sprawność F-35 wszystkich wersji została znacznie poprawiona co akcentuje LM i Pentagon. Najnowsze dane Pentagonu ujawnione w listopadzie przez podsekretarz obrony Ellen Lord wskazują, że gotowość bojowa F-35 wzrosła w ciągu roku z 55% do 73%. W wyszczególnieniu na poszczególne wersje to F-35A osiągnęła poziom 75% (wzrost z 66%), F-35B wynosi teraz 68% (wzrost z 44%) i F-35C to ponad 75%. Aktualizując raport GAO na dzień dzisiejszy problem nadal dotyczy systemu ALIS - trwają nadal prace nad ulepszeniem systemu. To problem nie rozwiązany ale zbliżajacy sie do szczęśliwego końca. Na początku roku wprowadzono dodatkowe narzędzie do zarządzania danymi suwerennymi dla zagranicznych użytkowników F-35, co pozwala im zarządzać aspektami danych przesyłanych do zespołu HPSI H-Hybrid Production Support Integration bez możliwości tzw. "szpiegowania". Kolejny problem to problem skoków ciśnienia w kabinie - rozwiązany, nie istnieje. Trzy: nadal trwają prace nad poprawą dystrybucji części zamiennych co już przyniosło pozytywne rezultaty i wyraźną poprawę co widać po gotowości bojowej poszczególnych wersji. Cztery: problem z manewrowaniem z kątem natarcia powyżej 20 stopni (dotyczy wyłącznie wersji B i C) został rozwiązany w tym kwartale po wgraniu łaty w oprogramowanie systemu kontroli lotu. Kolejny problem nr 5: lot z prędkością naddźwiękową, powyżej 1,2 Macha, powodujacy uszkodzenia i łuszczenie się specjalnej powłoki stealth w maszynach F-35B i C - rozwiązany już kilka lat temu co zostało przedstawione w dokumencie Pentagonu dla GAO. 6. Problem pękania opony F-35C w czasie lądowania na pokładzie lotniskowca grożący uszkodzeniem przewodów hydraulicznych - rozwiązany przez wprowadzenie m.in. zmian w umiejscowieniu przewodów w F-35C - sprawa zamknięta. 7. i 8. Problem zielonej poświaty w wyświetlaczu hełmu Gen III i kamery termowizyjnej rozwiązany poprzez wprowadzenie technologii OLED. Problem nr 9. Dotyczył lądowania w gorącym klimacie, starsze silniki F-35B mogły nie generować wystarczającego ciągu do pionowego lądowania pisze GAO. Dotyczy wyłącznie starszych silników F-35B pierwszych transzy produkcyjnych, zostaną z czasem wymienione przez P&W - to DRUGI obok ALIS problem który najprawdopodobniej nadal występuje.. 10. Problem akumulatorów w niskich temperaturach - rozwiązany przez wprowadzenie aktualizacji oprogramowania i systemu sterowania nagrzewnicą akumulatora. 11. Problem pracy radaru w trybie morskim - aktualizacja oprogramowania usunęła ten problem, pełne możliwości radaru w tym trybie wraz z wprowadzeniem wersji Block 4 w 2022r.. 12. Problem z interfejsem uzbrojenia - rozwiązany przez poprawienie oprogramowania i nie występuje w wersji Block 3F samolotu. Jak widać na dzień dzisiejszy do rozwiązania pozostają trzy problemy wskazane przez GAO w raporcie z kwietnia 2019r. Wszystko w temacie wielkich problemów z F-35 ujawnionych przez GAO w kwietniu tego roku.

Baca 12
niedziela, 22 grudnia 2019, 15:51

Lot naddźwiękowy – tak, byle krótko Problemy dotyczą też lotów naddźwiękowych na dużej wysokości. Gdy trwają one zbyt długo, może dojść do uszkodzenia powłoki odpowiedzialnej za zachowanie właściwości stealth. Odwarstwia się ona na części ogonowej, gdzie następuje silne nagrzewanie powierzchni. Zagrożone są też anteny systemów łączności. Utrata charakterystyk stealth jest kluczowa dla skuteczności najważniejszych misji F-35. Problem próbuje się złagodzić poprzez zastosowanie bardziej odpornej powłoki, wytrzymującej wysokie temperatury wytwarzane przez dopalacz. Lockheed Martin twierdzi przy tym, że problem pojawia się w jedynie ekstremalnych przypadkach i nie powinien wpływać na możliwości operacyjne samolotu. Ze swej strony Pentagon wprowadził ograniczenie czasu lotu F-35B i C z prędkością przekraczająca Ma1,2-1,3 z pełnym ciągiem dopalacza. F-35B może lecieć 80 skumulowanych sekund z Ma1,2, a 40 s z Ma1,3. Czas lotu F-35C z Ma1,3 jest ograniczony z kolei do 50 s. Później samolot musi się przez 3 minuty chłodzić w wolniejszym locie. Niektóre dokumenty dowodzą, że nie ma to większego wpływu na możliwości wykonywania realnych misji bojowych, według innych ewentualne uszkodzenia mogą być groźne, powodując degradację samolotu. Dla Marines, którzy operują wiele miesięcy z dala od stałych baz, wszelkie cechu samolotu, które potencjalnie generują potrzebę skomplikowanych napraw, są poważnym kłopotem. Można domniemywać, że analizowane są różne scenariusze użycia F-35B/C, które mają wyeliminować zbędne zagrożenia. Na pewno nie jest to komfortowa sytuacja ani dla pilotów, ani dla dowódców.

Jaca
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:36

Kolega powtarza nieaktualne informacje z artykułu Defence News który rozpętał burze w szklance wody. F-35 to nowy myśliwiec najnowszej generacji który jest niezwykle skomplikowaną konstrukcją z wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami – ich testowanie, dopracowywanie oraz zoptymalizowanie produkcji musiało zająć i zajmie jeszcze trochę czasu. Wszystkie te opowiastki o 12 dużych problemach samolotu są w dużej mierze przesadzone albo nieaktualne ale drążone w sieci niczym mantra jak mamy w tym konkretnym pańskim przypadku. Odnośnie uszkodzeń powłok w czasie lotu z prędkością naddźwiękową to tak zapytam: czy kolega chociaż przeczytał cały artykuł w Defense News który porusza problem uszkodzenia strukturalnego powłoki myśliwca? Jeżeli nie to wklejam cytat: "...As justification for the decision, Winter noted that the issue was documented while the jet was flying at the very edge of its flight envelope. He also said the phenomenon only occurred once for both the B and C models, despite numerous attempts to replicate the conditions that caused the problem. “How often do we expect something like that to occur?” he said. “It's very, very small.”" Problem dotyczył wyłącznie wersji B i C myśliwca F-35 lecącego z prędkością naddźwiękową na dużych wysokościach, a przypadek uszkodzeń powłok od dopalacza zdarzył się tylko raz 8 lat temu na wersji B i raz na wersji C i szanse, że się powtórzy są bardzo małe bo producent wzmocnił powłoki w newralgicznych miejscach, zaś standardy bezpieczeństwa w USN i USMC są na tyle rygorystyczne, że ograniczenia lotów dotyczą tylko cytuje: "najwyższych skrajnych warunków testowania w locie, które są mało prawdopodobne w scenariuszach operacyjnych”. Greg Ulmer, szef programu Lockheed Martin F-35, powiedział, że nie ma przypadków tego problemu w flocie operacyjnej. Cytat: "Greg Ulmer, Lockheed Martin’s F-35 program head, said there have been no cases of this problem occurring in the operational fleet and that incidents have been limited to the “highest extremes of flight testing conditions that are unlikely replicated in operational scenarios.” Dotyczy to także innych rzekomo istniejących 12 problemów z F-35. Nie tylko problem z powłokami został całkowicie rozwiązany ale także barotraumy w kabinie pilota. "Nie odnotowano przypadków barotraumy we flocie, a nasze wspólne analizy rządowe i przemysłowe pokazują, że ryzyko barotraumy jest minimalne i że nie ma bezpośredniego problemu bezpieczeństwa" - pisze wyraźnie Lockheed Martin. W oryginale wyjaśnienie LM dotyczącego ciśnienia w kokpicie: "Cockpit Pressurization- The cabin pressure performance today meets the specified requirement. There have been no reported cases of barotrauma in the fleet and our joint government and industry analysis shows that risk of barotrauma is minimal and that there is no imminent safety issue.The enterprise is always reviewing pilot experience improvements and we have an update that performed successfully in lab testing and will now be flight tested for future integration, based on customer timing priorities." Problem zielonej poświaty także zostal rozwiązany. Na razie piloci F-35C latają w hełmach Gen II i nie przeszkadza im to w lądowaniach ponad 50 razy w nocy na pokładzie lotniskowca. Ulepszony hełm Gen III oparty o technologie OLED (Organic LED), czyli diod elektroluminascyjnych został już zaprojektowany, przetestowany i jest obecnie kwalifikowany do użytku. Pierwsze kilka nowych hełmów zostało już dostarczonych z rozwiązanym problem zielonej poświaty w nocy. Kolejne problemy dotyczące zakresu pracy radaru w warunkach morskich (Radar Sea Search) F-35C zostały także już częściowo rozwiązane przez aktualizację oprogramowania. Pełne możliwości radar w trybie morskim uzyska wraz z upgradem komputera Tech Refresh 3, w którym samolot otrzyma bardziej nowoczesne systemy komputerowe, które zwiększą moc przetwarzania i pamięć odrzutowca. Ma to nastąpić w 2022r. wraz z wprowadzeniem wersji Block 4...."In an interview with Defense News, the head of the Pentagon’s F-35 program office, Vice Adm. Mat Winter, said the issue was being resolved by software and computing upgrades, and there would be no requirement for a new radar." F-35 otrzyma wtedy przede wszystkim nową, ulepszoną wersje silnika 2.0 F135 zarówno pod względem wzrostu mocy jak i zarzadzania termicznego. Spowoduje to także poprawę charakterystyk supercruise. Problem z lotem z kątami natarcia wersji B i C powyżej 20 stopni został rozwiązany przez wdrożenie aktualizacji systemu kontroli lotu, które zostało wdrożone w trzecim kwartale tego roku. Tyle zostało z 12 poważnych problemów pani Valerie Insinny z Defense News. Nie ulega wątpliwości, że w F-35 występują jeszcze pewne problemy z którymi producent będzie musiał się uporać. Najpóźniej wraz z wersja Block 4 wszystkie problemy kategorii 1 zostaną rozwiązane. Wszystkie wady techniczne jakie występują w trakcie programu są to po prostu skumulowane problemy wieku dziecięcego konstrukcji. Każda bez wyjątku nowa konstrukcja przechodzi takie problemy i jest to rzecz nie do przeskoczenia wystarczy zobaczyć jak przebiega proces w Su-57 i chińskich J-20, J-31, a także dotyczył w przeszłości wszystkich współczesnych konstrukcji z Eurofighterem, Rafale, F-16 czy Super Hornetem na czele, które na początku służby również sprawiały wiele kłopotu. Po co wiec panie goral bić piane i z igly robić widly? W ogóle największe problemy o jakich mowa w F-35 dotyczą wcześniejszych transzy produkcyjnych które wymagają poprawy - o tym już się rzadziej wspomina. Ciekawe tylko dlaczego. LM dostarczył dotychczas ogółem ponad 450 egzemplarzy F-35, które przelataly w powietrzu ponad 220 tysięcy godzin. Około 200 z pierwszych transzy dostaw wymaga wprowadzenia pewnego rodzaju poprawek, modyfikacji i modernizacji o których mówią krytycy programu. Działania te ujęte w różnych raportach obejmują wyeliminowanie problemów i niedociągnięć technologicznych oraz konstrukcyjnych, które ujawniono podczas testów. Z drugiej strony obejmują też instalację najnowszego pakietu awioniki Block 3F (tzw. pełnego pakietu bojowego) oraz najnowszej wersji oprogramowania dla systemu wymiany danych logistycznych ALIS. Wszystkie nowe transze produkcyjne F-35 to wersje Block 3F , pozbawione większości wad i usterek krytycznych i trzeba to wreszcie sobie przyjąć do wiadomości. Wszystkie wersje F-35 posiadają obecnie status wstępnej gotowości operacyjnej IOC. Dlatego samoloty mogą brać udział w misjach wsparcia sił lądowych CAS, przeciwdziałaniu operacjom lotnictwa przeciwnika, izolacji pola walki, wsparciu sił desantowych, oraz rozpoznania bojowego. Status IOC oznacza, że myśliwce nie są zdolne do wykonywania wszystkich, stawianych przed nimi docelowo zadań. Program JSF nie dobiegł jeszcze końca i samolot jest w trakcie testów zdolności operacyjnej i doskonalenia myśliwca (IOT&E -Initial Operation Test & Evaluation) które planuje się zakończyć pod koniec przyszłego roku. Program pierwotnie miał dobiec końca w grudniu 2019 roku, jednak wystąpiły pewne problemy m. in. w zakresie integracji z systemami diagnostycznymi i stąd przesunięcie decyzji o produkcji wiekoseryjnej na początek 2021 roku. W ogóle od tego trzeba zacząć, że problemy o jakich mowa w F-35 dotyczą przede wszystkim wcześniejszych transzy produkcyjnych które wymagają poprawy - o tym już pani z Defense News nie wspomina. To tyle odnośnie bylejakości w F-35. Jeszcze coś masz do powiedzenia panie góral?

Baca 16
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 14:04

W środę główny tester broni amerykańskich sił zbrojnych dyrektor Departamentu Obrony ds. testów operacyjnych i oceny (OT&E) Robert F. Behler, zdając sprawozdanie przed komitetem ds. Zbrojeniowych Kongresu USA przyznał, że F-35 funkcjonujące w Siłach Powietrznych, Marynarce Wojennej i Korpusie Morskim USA nie spełniają oczekiwań, a konkretnie ich przydatność operacyjna jest na poziomie „poniżej oczekiwań” – podaje portal Task&Purpose. Według Behlera „miesięczny wskaźnik dostępności floty dla amerykańskich samolotów w okresie 12 miesięcy, kończącym się we wrześniu 2019 r., był poniżej celu 65 procent”, jednocześnie żadna z nich nie osiągnęła ambitnego pułapu 80% zdolności do zrealizowania misji, wyznaczonego rok temu przez ówczesnego szefa resortu obrony Jamesa Mattisa.

Baca 15
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 14:02

Światowa prasa 13:12 02.06.2019Krótki link 6394 Subskrybuj nas na Amerykański portal Business Insider umieścił myśliwca stealth F-35 na liście najgorszych projektów opracowanych przez armię amerykańską ze względu na wysokie koszty i zawodność. Podczas realizacji programu F-35 przejawiły się liczne problemy techniczne i przemysłowe samolotu, wskazuje Business Insider. Zgodnie z wynikami ostatniej inspekcji Pentagonu ujawniono pozostałe problemy z niezawodnością i gotowością bojową samolotu. Jednocześnie, jak informują media, koszt programu wzrósł do prawie 1,2 biliona dolarów.

Baca 14
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 13:57

Portal Defense News dotarł do dokumentów, z których wynika, że zachowanie myśliwców F-35 w czasie wykonywania ostrych manewrów – na przykład w czasie manewrowej walki powietrznej lub wykonywania uniku przed wrogimi rakietami – staje się nieprzewidywalne. Problem dotyczy wersji B i C, które są bardzo trudne do pilotowania przy kątach natarcia wynoszących ponad dwadzieścia stopni. Piloci myśliwców zgłaszają gwałtowne nieprzewidywalne zmiany we wszystkich trzech osiach obrotu samolotu. W dokumentach, do których dotarli dziennikarze, ta kwestia została zaliczona do problemów pierwszej kategorii, czyli takich, które uniemożliwiają wykonywanie podstawowych i alternatywnych zadań. Jest to najpoważniejszy możliwy rodzaj usterki. W swoich raportach piloci stwierdzają, że takie zachowanie samolotu uniemożliwia dokładne kontrolowanie siły nośnej i stosowanie wypracowanych metod walki powietrznej oraz będzie prowadziło do kolizji w powietrzu, rozbijania się samolotów o ziemię w czasie kontrolowanych lotów, a także strat w starciach z wrogimi myśliwcami i pociskami ziemia–powietrze. W takich warunkach wykorzystanie wszystkich możliwości myśliwca jest bardzo trudne. Spostrzeżenia amerykańskich pilotów potwierdzają brytyjscy, również latający na F-35B. Tymczasowym rozwiązaniem jest wprowadzenie przez marynarkę wojenną obowiązkowych zasad dotyczących zwiększonej minimalnej separacji między F-35.

Baca 13
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 13:53

Ani zimno, ani gorąco Na początku 2018 wiele lotów F-35A z Eielson AFB na Alasce zostało przerwanych, gdy piloci byli ostrzegani o awarii kluczowego akumulatora. W tej sytuacji należało niezwłocznie lądować. Dopiero po pewnym czasie odkryto, że alarm (włączenie sygnalizacji w kabinie) jest skutkiem niskiej temperatury, w której 28-V akumulator nie mógł prawidłowo funkcjonować, a specjalna osłona nie wystarczała do jego odpowiedniego ogrzania. F-35 jest wyposażony w główny, 270-V akumulator, który zasila wszystkie instalacje, ale dla bezpieczeństwa musi mieć sprawny także akumulator rezerwowy. Nawet, gdy po wylądowaniu jego temperatura wzrasta do przepisowej wartości, należy przeprowadzić całą procedurę resetu, z wyłączeniem silnika i ponownym uruchomieniem wszystkich systemów. To zaś krytycznie ogranicza gotowość bojową, uniemożliwiając realizowanie misji w zimne dni. Dla takich krajów, jak Dania czy Norwegia, oznacza to konieczność rezygnacji z użycia F-35 za kołem podbiegunowym, a dla USA znaczne ograniczenie operacji w strategicznie ważnej Arktyce. Wszystko wskazuje na to, że F-35 nie został dostatecznie przebadany w laboratorium klimatycznym. By zaradzić problemowi, zaproponowano dwa tymczasowe rozwiązania. Biuro F-35 zaleciło prewencyjne włączanie osłony grzewczej wcześniej niż wymagała tego pierwotnie obowiązująca instrukcja. Z kolei Lockheed Martin zmodyfikował oprogramowanie, zmieniając temperaturę, przy której aktywuje się ostrzeżenie. To, wydawałoby się – proste rozwiązanie – jest jednak dość ryzykowne i wymaga dodatkowych testów. Co więcej, zmiana software’u wymaga czasu i będzie wprowadzana sukcesywnie od końca br. Nowo produkowane F-35 mają być wyposażane w zmodyfikowane oprogramowanie od początku 2021. Inny problem powodują wysokie temperatury. Dotyczy on lądowania F-35B – samolotu skróconego startu i pionowego lądowania. Kiedy musi on lądować tuż po starcie, obciążony dużą ilością paliwa i uzbrojeniem, w temperaturze powyżej 30oC, ciąg silnika okazuje się zbyt mały, by uczynić to w pełni bezpiecznie. Takie sytuacje mogą zdarzać się na okrętach desantowych choćby podczas letnich operacji na Bliskim Wschodzie. Biuro F-35 uznaje to za poważny problem. Jego zdaniem, powinien on zostać naprawiony przynajmniej częściowo na koszt projektantów samolotu. Biuro oczekuje, że stanie się to do kwietnia 2020. Być może wystarczy kolejna zmiana oprogramowania i modyfikacja przepustnicy w silniku przez jej producenta – Honeywella. Dopóki zmiany nie zostaną wprowadzone, potrzebne będą procedury doraźne. Chodzi m.in. o częstsze czyszczenie łopatek silników z soli i brudu, które zmniejszają wydajność napędu. Dowódcy będą musieli zaś tak planować loty, by samoloty nie wracały na pokład zbyt ciężkie. W praktyce będzie oznaczać to tankowanie mniejszej ilości paliwa lub zabieranie ograniczonej ilości uzbrojenia (którego i tak F-35 zabiera w wewnętrznych komorach niewiele). To oczywiście będzie wpływać na długotrwałość lotów i skuteczność realizowania misji bojowych. Podczas lądowania F-35 może pojawić się także inne zagrożenie. Tym razem związane ze skutkami pęknięcia opony. Trudno w to uwierzyć, ale podwozie zostało tak skonstruowane, że w takiej sytuacji uszkodzeniu mogą ulec oba obwody przewodów hamulcowych. Z fatalnymi skutkami dla bezpieczeństwa. Problem zauważono już w 2014 w Naval Air Station Patuxent River. Techników zaniepokoiła wówczas bliskość przewodów hydraulicznych dwóch obwodów. Powodowała ona, że prawdopodobieństwo zniszczenia w wyniku awarii opony jednego przewodu było zbliżone do możliwości jednoczesnego uszkodzenia obu.

Jaca
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 16:23

@Baca 13141516. Jeszcze raz tlumaczę. Najpierw panie góral powołujesz sie na raport GAO, a gdy okazuje sie że uwagi inspektorów zawarte w raporcie 19-341 z kwietnia 2019r. dotyczących 12 usterek kategorii 1 staje się historią gorączkowo wynajdujesz kolejne problemy z jakichś innych znalezionych źrodeł. To już GAO nie jest wystarcza panie baca? Trochę konsekwencji kolego góral bo jej brakuje. Nikt nie twierdzi, że F-35 osiągnął już koniec prac badawczo-rozwojowych i dotarł do mety. Nadal znajduje się w fazie rozwojowo-demonstracyjnej SDD (skrót z ang. System Devolopment and Demonstration)  obejmującej próby w locie, integrację awioniki, uzbrojenia, i najważniejsze oprogramowania, które steruje samolotem zarówno w zakresie podstawowych własności lotnych, charakterystyk manewrowych, a także możliwościami systemów i układów sterowanych i kontrolowanych przez system awioniczny oraz pracami związanymi z doskonaleniem taktyki działania. Nie trzeba być zbytnio bystrym aby chyba zrozumieć, że w fazie rozwojowo-demonstracyjnej samolotu usterki jak najbardziej mają prawo wystąpić. Gdyby takie problemy nie występowały to niepotrzebne byłyby wszelkie programy testów i prób mających na celu takie usterki wychwycić i je wyeliminować aby w produkcie finalnym już się nie pojawiły. Dlatego tworzy się coroczny raport DOT&E aby przedstawić producentowi listę niedociągnięć i błędów jakie zostały jeszcze do usunięcia w trakcie trwania programu. W Rosji takie listy tworzy się w czasie prób państwowych i dlatego nie jest to niczym nowym i wyjątkowym. Wprowadzenie oprogramowania Block 3F ma być równoznaczne z zakończeniem fazy SDD i zainicjowaniem etapu IOT&E (Initial Operational Test & Evaluation), czyli testów zdolności operacyjnej i ostatecznego doskonalenia myśliwca o czym pisał w raporcie Robert F. Behler. Pozytywne zakończenie IOT&E dopiero zakończy planowany w ramach JSF program rozwoju myśliwca i eliminację najważniejszych błędów. Testy planuje się zakończyć do końca 2020r. po czym ma rozpocząć się produkcja wielkoseryjna samolotu we wszystkich trzech wersjach. Air Force Magazin na podstawie danych przedstawionych przez Pentagon podaje aktualne dane gotowości bojowej F-35 które obecnie wynoszą 73% (wzrost z 55% w stosunku do października 2018r.). Gotowość F-35B Piechoty Morskiej skoczyła z 44% do 68% tym okresie. W wersjach F-35A gotowość do wykonania misji wzrosła z 66% do 75% a odrzutowce F-35C US Navy które IOC uzyskały w tym roku są zdolne do wykonania misji w ponad 75 procentach. Tyle oficjalne i najnowsze dane Pentagonu z 11.11.2019r. podane przez Air Force Magazine. W przyszłym roku planuje się uzyskać 80% zdolności do zrealizowania misji, wyznaczonego rok temu przez ówczesnego szefa resortu obrony Jamesa Mattisa. Business Insider panie baca wymienil też najpotężniejszą broń krajów NATO, której sojusz mógłby użyć podczas hipotetycznego konfliktu z Rosją. Na czele tej listy znalazł się myśliwiec 5. generacji F-35 przed Eurofighterem. Na miejscu kolegi poszukalbym jednak innych źródeł niż Business Insider. Pozostałe problemy ujęte przez Defense News zostały wyjaśnione kolego góral w moich poprzednich postach więc radzę czytać nieco dokładniej co już napisałem.

Fan eksperta od badan F-35 przez TsAGI.
środa, 25 grudnia 2019, 00:26

Jak juz pisalem powyzej, ten najemny pracownik zaneguje wszystkie niewygoidne dla niego fakty. Takie ma instrukcje.

Fan eksperrta od badan F-35 przez TsAGI.
środa, 25 grudnia 2019, 00:26

Jak juz pisalem powyzej, ten najemny pracownik zaneguje wszystkie niewygoidne dla niego fakty. Takie ma instrukcje.

Baca 4
sobota, 21 grudnia 2019, 18:49

Kłopoty z hełmem We wszystkich wersjach F-35 krytyczne problemy sprawia obraz generowany przez wyświetlacz nahełmowy przy słabym oświetleniu. Pojawiają się wówczas przypadkowe linie krzywe lub zielonkawe prążki, zasłaniające horyzont. Naprawienie tej usterki jest najwyższym priorytetem dla US Navy. Ogranicza ona bowiem zasadniczo możliwości bojowe samolotu.

Baca 3
sobota, 21 grudnia 2019, 18:48

Zagrożenia w kabinie pilota W przypadku F-35 różnych odmian w ogóle trudno mówić o pełnym komforcie dla pilotów. Gdy niedawno rozbił się F-35A Japońskich Lotniczych Sił Samoobrony, a jego pilot zginął, pojawiło się wiele podejrzeń dotyczących bezpieczeństwa wynikających ze specyfiki lotu tym samolotem. Rozważano zarówno możliwość nieprawidłowego funkcjonowania instalacji tlenowej, jak i systemu utrzymywania ciśnienia w kabinie. Defense News informuje o co najmniej dwóch przypadkach, gdy skoki ciśnienia w kabinie spowodowały bardzo silny ból w uszach i zatokach pilotów. Powodował on utratę świadomości sytuacyjnej w locie, a jego skutki piloci odczuwali przez wiele miesięcy.

Baca 1
sobota, 21 grudnia 2019, 18:46

każdy to potrafi wkleić: "Trudno w to uwierzyć, ale pilot F-35B/C może mieć poważny problem z jego kontrolowaniem przy manewrach z dużymi kątami natarcia (na zdjęciu – F-35A USAF podczas testów), na przykład dla uniknięcia trafienia pociskiem rakietowym. Kiedy zaś, używając dopalacza, rozpędzi samolot do prędkości naddźwiękowej, by oddalić się od zagrożenia, jego część ogonowa może zacząć się topić... Na pocieszenie można stwierdzić jedynie, że F-35 nie został zaprojektowany do prowadzenia tego typu walk (czemu zdaje się jednak przeczyć fakt zamontowania w kadłubie działka – GAU-22/A, z którym też zresztą są spore kłopoty – drgania podczas strzelania powodują błędne wskazania położonych w pobliżu działka czujników, a nawet wyłączenia niektórych obwodów elektrycznych). Innym usprawiedliwieniem jest stwierdzenie, że to po prostu zbyt skomplikowany samolot, jak na możliwości jego użytkowników...

Baca
sobota, 21 grudnia 2019, 18:26

a te sensory się tak grzeją, że ten samolot nie jest w stanie funkcjonować, praktycznie brak możliwości poruszania się szybciej od dźwięku, ten samolot to porażka technologiczna i żadne tyrady tu zamieszczane przez crtl c crtl v nic nie pomogą ...

niedziela, 22 grudnia 2019, 02:45

Ale jego i tak nie przekonasz i to do niego nie dotrze. On zaneguje wszystkie fakty i za pomoca ctrl c i ctrl v wklei kolejna tyrade nie na temat. A to dlatego, ze on jest zakochany w F-35 do tego stopnia, ze ma kubeczek i pizamke we wzorki z F-35 a nad lozeczkiem dynda na zylce zawieszony F-35. Pewnie zaraz napisze, ze na pokazach lata dobrze i manewruje z predkosciami naddzwiekowymi przeczac prawom grawitacji. Tylko ciekawe czy zdaje sobie sprawe, ze w czasie lotow na pokazach te wszystkie sensory sa zwyczajnie wylaczone?

Jaca
niedziela, 22 grudnia 2019, 20:20

Panie anonim. Możesz wskazać źródło z którego rzekomo skopiowałem tekst jaki przedstawiłem na tym forum? Jeżeli nie potrafisz to zamilcz!!! Wszystkie informacje o F-35 nie pochodzą z sufitu bo ja nie postępuje jak zagorzali miłośnicy rosyjskiej techniki tylko korzystam z informacji zawartych w prestiżowych periodykach jak Aviation Week czy Jane's IHS także często płatnych. Całość informacji osobiście redaguje przed umieszczeniem na forum. Dlatego zamilcz człowieku jak nie masz nic sensownego do napisania.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 08:49

Zapewne skopiowales to z jakiegos bloga milosnikow gier komputerowych.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:00

No wlasnie, osobiscie redagujesz, czyli wycinasz to co dla ciebie niewygodne.

Baca
niedziela, 22 grudnia 2019, 15:54

Za to zrobię to co robi on, czyli crtl c crtl v bo źródeł o bylejakości F35 jest cała masa ... i również mogę tu na wklejać tyrad tyle samo które zaprzeczają wynaturzeniom Jacy :-)

Jaca
niedziela, 22 grudnia 2019, 20:21

Czekam Panie BACA na te bylejakość F-35.

Baca
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:07

Opisana Baca1-Baca12

Fantasy by davien.
sobota, 21 grudnia 2019, 10:17

Odnosnie Raptora i F-35 to w sumie sam sobie odpowiedziales na to pytanie. Wiadomo, ze najnowszych technologii i najbardziej zaawansowanego sprzetu sie nie sprzedaje (pomijajac fakt ze nie jest produkowany, ale swego czasu starala sie o niego na przyklad Japonia i dostala kategoryczna odmowe), aby zawsze miec nad wszystkimi przewage. Podobnie bylo kiedys z F-15. Na poczatku nie chciano sprzedawac go nikomu, po jakims czasie tylko najblizszym sojusznikom, a taki F-16, ktory powstal mniej wiecej w tym samym czasie, byl sprzedawany wszystkim. F-35 to jest taki F-16 naszych czasow. Zobaczymy czy odniesie tez taki sukces. Reszte dopowiedz sobie sam.

Roket
sobota, 21 grudnia 2019, 19:44

No tak najnowszych technologii się nie sprzedaje dlatego Rosjanie sprzedają każdemu kto tylko chce su-35 i nachalnie wpychaja gdzie się da su-57. Szkoda tylko że narazie nikt nie chce najnowszego suchoja

Fantasy by davien.
niedziela, 22 grudnia 2019, 02:41

Ale SU-35S nie zawiera w sobie zadnych najnowszych technologii, a SU-57, jezeli go w koncu ukoncza i ktos bedzie chcial kupic, to beda go sprzedawali w wersji eksportowej pod nazwa SU-57E, tak jak to bylo na przyklad z zubozonymi wersjami Mig-29 9.12A nabytymi przez Polske lub w przypadku czolgow T-72M1 (tak zwanych malpich).

Fantasy by davien.
sobota, 21 grudnia 2019, 10:16

Odnosnie Raptora i F-35 to w sumie sam sobie odpowiedziales na to pytanie. Wiadomo, ze najnowszych technologii i najbardziej zaawansowanego sprzetu sie nie sprzedaje (pomijajac fakt ze nie jest produkowany, ale swego czasu starala sie o niego na przyklad Japonia i dostala kategoryczna odmowe), aby zawsze miec nad wszystkimi przewage. Podobnie bylo kiedys z F-15. Na poczatku nie chciano sprzedawac go nikomu, po jakims czasie tylko najblizszym sojusznikom, a taki F-16, ktory powstal mniej wiecej w tym samym czasie, byl sprzedawany wszystkim. F-35 to jest taki F-16 naszych czasow. Zobaczymy czy odniesie tez taki sukces. Reszte dopowiedz sobie sam.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:39

Panie fantasy, F-15 był produkowany na licencji w Japonii prawie zaraz jak wszedł do słuzby w USAF,Izrael dostał je niecały rok po debiucie, Saudowie 5 lat pózniej wiec jak widac całkowicie mija się pan z prawdą. Reszta uzytkowników F-15 uzywa maszyn z serii F-15E/AE które weszły do słuzby 13 lat po F-15A. i znowu Saudowie dostali je rok bo debiucie w Stanach.

Fantasy by davien.
niedziela, 22 grudnia 2019, 23:57

Chyba napisalem ze sprzedali go po jakims czasie TYLKO NAJBLIZSZYM SOJUSZNIKOM: Wiec o co ci chodzi. Poza tym nie takiej maszyny jak F-15AE, jezeli jest to napisz ktore sily powietrzne je uzywaja.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:12

Panie fantasy pisałeś że nei chciano go nikomu sprzedac a Japonia dostała licencje praktycznie od razu, a niepo jakims czasie wiec jak widać wpadłes po uszy:) f-15AE jak najbardziej istnieje uzywaja go USA jako F-15E( bo tomodernizacja F-15E) Saudowie F-15SA, Katar, F-15QA, Izrael będzie swoje modernizował do tego standardu i zamawia nowe wiec jak zwykle masz zerowa wiedzę:) I naprawde daruj sobie bajki płaczka o F-152040C b to modernizacja F-15C.

Fantasy by davien.
środa, 25 grudnia 2019, 09:32

Praktycznie od razu to nie od razu. Co to oznacza? Bo Japonia zaczela produkcje w 1981 roku. Budowa F-15A: lata 1972 - 1979, Budowa F-15C: lata 1979 - 1985. To jakie od razu bajarzu. Dopiero dziewiec lat bo rozpoczeciu bowy F-15A. Znowu wtopa na maksa!!!

Nie ma F-15AE
środa, 25 grudnia 2019, 00:22

Krotko. Ktore sily powietrzne uzywaja F-15AE? Co do F-15EX. To znowu opowiadasz brednie. F-15EX w stosunku do F-15QA ma nowe silniki, nowa konstrukcje platowca zwiekszajaca jego zywotnosc, nowe ssysyemy elektroniczne i WRE. Jest to zupelnie nowa i najbardziej zaawansowana maszyna F-15, przy ktorym F-15QA to bieda. Wystarczy sobie poczytac na stronie producenta, tam wszystko jest. Nawet na stronie Boeinga F-15EX traktowany jest jako oddzielny samolot niz inne F-15. I jeszcze raz, nie ma nigdzie eksploatowanej maszyny oznaczonej F-15AE i jakos nie potrafisz tego udowodnic. F-15QA, F-15SA to sa modywikacje F-15E. Boeing na swojej stronie ani slowem nie wspomina o F-15AE, na stronie Boeing pada tylko jedno okreslenie, cytuje: "Advanced F-15: Innovation in air superiority", co mozna przetlumaczyc: "Zaawansowany F-15: innowacje w przewadze w powietrzu". Jezeli gdzies napisza "Zaawansowany F-16..." to tez bedziesz bredzil o F-16AF (F od Falcon)? W zadnej publikacji nie znajdziesz oznaczenia F-15AE bo taka maszyna zwyczajnie nie istnieje. Przestan wprowadzac innych czytelnikow w blad!!!

R
piątek, 20 grudnia 2019, 16:50

422 komentarze, ladnie Davien i GB sie rozkrecili, tak was tam w Montanie Suchoi boli? I do zaobaczenia w przyszlym roku chlopaki.

sobota, 21 grudnia 2019, 02:16

Pomysl co bedzie, kiedy oni tego SU-57 skoncza... Znowu szpitale beda oblozone z powodu udarow, zawalow, wylewow, nie tylko SOR, ale tez psychiatryczne, z powodu zalaman, depresji...:).

ale odlot
sobota, 21 grudnia 2019, 18:51

Jak widzisz niżej to już się zaczęło (21 grudnia 2019, 12:24). Przynajmniej etap pierwszy tj. etap projekcji polegający na przypisywanie swoich zachowań innym.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:44

I wlasnei pan jest tego najlepszym przykładem:)

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 11:24

Więc mówisz że rosyjskie trolle jak zobacza gotowego Su-57 i przekonaja sie ze to nie to co im się wysniło to wyladuja grupowo w psychszkach z powodu załamań nerwowych? Ciekawa perspektywa:)

Fantasy by davien.
sobota, 21 grudnia 2019, 02:13

Boli ich i to strasznie, a liczba ta wzrosla juz do 493. Dzisiaj mielismy aktywna cala farme, byl tez @prawieanonim, @Jaca aktywny podwojnie (nadawal tez jako @JW). Ale chlopcy dzisiaj byli slabo przygotowani i zaliczali wpadki, pisali miedzy innymi o tym, ze B-2 i F-117 to samoloty piatej generacji i generalnie malo konkretow bylo, zreszta jak zwykle, ale za to duzo plucia jadem.

prawieanonim
sobota, 21 grudnia 2019, 13:14

Nie było żadnej wpadki bo LM podał definicję dla myśliwca a nie dla bombowca. Cytujecie źródła z LM i nawet nie wiecie co cytujecie i czego dany opis dotyczy.

Fantasy by davien.
niedziela, 22 grudnia 2019, 02:51

To wpisz sobie w internecie termin; Samoloty Piatej Generacji. Lista jest taka: 1. F-22, 2. F-35A, 3. F-35B, 4. F-35C, 5. J-20, 6. J-31, 7. SU-57. Nigdzie nie znajdziesz informacji, ze B-2 i F-117 to samoloty piatej generacji. Jezeli masz takie informacje, to zacytuj. Nawet Davienek gdzies tam napisal (a jednak cos tam czasami wie), ze F-117 i B-2 nie sa samolotami piatej generacji. Cytuje komentarz @Davien (sobota, 21 grudnia 2019, 03:20): " Nie, panei Gnom, F-117 czy B-2 nie są maszynami V gen. W tej chwili sa edynei 2 takie samoloty o których można powiedziec że spełniaja wymogi czyli F-22 i F-35". Podwazasz wiedze swojego "guru"?

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:40

Oj panie fantasy.... Su-57 nei ejst maszyna V gen wiec jak wykle zmyslasz na potegę Ale patrząc jakie bajki wypisywałes o F-15 to czemu sie dziwic:)

Fantasy by davien.
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:04

To wpisz sobie w internecie termin; Samoloty Piatej Generacji. Lista jest taka: 1. F-22, 2. F-35A, 3. F-35B, 4. F-35C, 5. J-20, 6. J-31, 7. SU-57. Co ja na to poradze ze nie potrafisz sie z tym pogodzic. A co do F-15, to w koncu napiszesz ktore sily powietrzne uzywaja F-15AE? Bo doczekac sie nie mozna.

Fantasy by davien.
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:00

Ja nie zmyslam tylko takie informacje sa miedzy innymi w internecie. Wklep sobie w wyszukiwarce "samoloty piatej generacji" to dostaniesz cala liste i na tej liscie jest SU-57. A ze nie potrafisz sie z tym pogodzic, to kogo to obchodzi?

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:14

Zmyslasz panei fantasy bo Su-57 nie spełnia wymogów na V gen ale i tak to dla cienie nie do pojecia:)

Fantasy by davien.
czwartek, 26 grudnia 2019, 01:09

Nie spelnia bo ty tak twierdzisz? A wklepales sobie w wyszukiwarce "samoloty piatej generacji"? No ale w sumie co wy mozecie wiedziec o generacjach samolotow, skoro pisaliscie ze B-2 i F-117 to piata generacja...

Fantasy by davien.
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:58

F-117 i B-2 nie sa samolotami piatej generacji. Doucz sie i doczytaj.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 11:25

Oj fantasy, fantasy,:)) Mniej sie kompromituj bo zaraz jak Rafałęk też pojedziesz na białe niedżwiedzie do tajgi machac siekierka;)

sobota, 21 grudnia 2019, 09:49

Ty przyjacielu pod iloma nickami tu się produkujesz? Chodzi Ci o efekt tlumu?

sobota, 21 grudnia 2019, 15:24

czytelnik
sobota, 21 grudnia 2019, 15:24

Dokładnie o taki efekt mu chodzi. W rzeczywistości piszą 2-3 osoby a każda pod 10-cioma nickami. Jak masz siłę i chęci to policz ile jest komentarzy od kreml-botów. Jak zauważyli jest ok 500 komentarzy. Idę o zakład że sami naprodukowali przynajmniej połowę.

sobota, 21 grudnia 2019, 16:35

Ten troll ma obsesję na punkcie Daviena, dlatego łatwo go poznać bo w każdym nicku używa tego słowa w różnej konfiguracji słów, a treść jest podobnie bezczelna.

Fantasy by davien.
niedziela, 22 grudnia 2019, 02:49

Nawet nie wiesz jak bardzo sie mylisz. Ja sie zwyczajnie brzydze jego prymitywnymi, pogardliwymi komentarzami, nie popartymi zadnymi dowodami. I jie mam nic wspolnego z tymi od fanklubow daviena. A skoro tobie odpowiada jego narracja, to pozostaje tylko wspolczuc.

Fantasy by davien.
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:00

Nawet nie wiesz jak bardzo sie mylisz.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:46

Lepiej, potrafia wysłać dokładnei ten sam tekst, nawet co to przecinka po trzema różnymi nick'ami.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:06

Ale kazdy tekst udowadnia twoja niewiedze :)

niedziela, 22 grudnia 2019, 11:48

Nawet samemu sobie odpowiadać aby być bardziej wiarygodnym. Cyrk na kólkach:)

czwartek, 26 grudnia 2019, 01:11

Tam w Montanie juz tak maja.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:40

Wow wiec jednak wysyłaja cię do tej tajgi na białe niedzwiedzie:)) A było sie nie kompromitować to bys siekierka machac nie musiał:)

Fantasy by davien.
niedziela, 22 grudnia 2019, 11:20

Slabe to davidku z ta tajga i siekierka i nie przemyslane. A ty wiesz, ze tajga to nie tylko w Rosji, ale takze w Azji, Europie i Ameryce Polnocnej. Co, tego tez nie wiedziales? Znowu cie musze uczyc i tlumaczyc, tak jak tlumaczylem ci budowe silnika odrzutowego dwuprzeplywowego. Prosze davidku, o to definicja tajgi: "Tajga, borealny las iglasty – lasy iglaste, które występują w północnej części Azji (Syberia, Sachalin, Kamczatka) i Ameryki Północnej (Alaska i Kanada), Europy (Półwysep Fennoskandzki, północno-wschodnia część Niziny Wschodnioeuropejskiej), w obrębie klimatu umiarkowanego chłodnego na półkuli północnej".

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:43

A co, własnei wróciłes i maja to zaostrzyć:) Ale jak widać nie pomogło ci to panei fantasy:) A silnika dwuprzepływowego to ty na oczy nie widziałes jak wypisujesz takie bajki jak do tej pory:)

Fantasy by davien.
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:04

No dobrze davidku,wytlumacze ci jak zbudowany jest silnik odrzutowy dwuprzeplywowy na przykladzie silnika F100-PW-220 / F-100-PW-220E. Zaczynamy od strony wlotu powietrza. 1. Wlot powietrza, 2. Dyfuzor wlotowy, 3. Sprezarka niskiego cisnienia, 4. Sprezarka wysokiego cisnienia, 5. Wal turbinowy, 6. Komora spalania, 7. Turbina wysokiego cisnienia, 8. Turbina niskiego cisninia, 9. Dysza wylotowa. Elementy od 1 – 4 skladaja sie na tak zwana czesc zimna, elementy od 5 – 9 skladaja sie na czesc goraca. Mam nadzieje, ze w koncu dotrze. Wiec nie ma takiej mozliwosci, ze jak to ywierdziles, „lopatki turbiny sa widoczne od strony wlotu powietrza”. Dotarlo? No dobrze davidku,wytlumacze ci jak zbudowany jest silnik odrzutowy dwuprzeplywowy na przykladzie silnika F100-PW-220 / F-100-PW-220E. Zaczynamy od strony wlotu powietrza. 1. Wlot powietrza, 2. Dyfuzor wlotowy, 3. Sprezarka niskiego cisnienia, 4. Sprezarka wysokiego cisnienia, 5. Wal turbinowy, 6. Komora spalania, 7. Turbina wysokiego cisnienia, 8. Turbina niskiego cisninia, 9. Dysza wylotowa. Elementy od 1 – 4 skladaja sie na tak zwana czesc zimna, elementy od 5 – 9 skladaja sie na czesc goraca. Mam nadzieje, ze w koncu dotrze. Wiec nie ma takiej mozliwosci, ze jak to ywierdziles, „lopatki turbiny sa widoczne od strony wlotu powietrza”. Dotarlo?

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:16

N popatrz, jednak nie widziałeś:)) Bo jakbys płaczku widział to wiedziałbys że zespół turbiny niskiego cisnienia ma jeszcze wentylator przed spręzarka ale jak widać...

Fantasy by davien.
środa, 25 grudnia 2019, 00:20

Nie zmyslam. Taka budowe silnika F100-PW-220 / F-100-PW-220E podaje jego producent, firma Pratt & Whitney, jak i wszystkie publikacje na temat silnikow odrzutowych dwuprzeplywowych. Widze, ze nie rozumiesz roznicy miedzy silnikiem jednoprzeplywowym a dwuprzeplywowym. Co do zmyslania, to moje informacje potwierdza takze Biuletyn WAT (wojskowej Akademi Technicznej) pod tytulem „Turbinowe silniki odrzutowe jedno- i dwuprzepływowe w samolotach bojowych”, autor, Pan ADAM KOZAKIEWICZ, Wojskowa Akademia Techniczna, Wydział Mechatroniki, Instytut Techniki Lotnicze. Takze wedlog tego opracowania budowa silnikow odrzutowych dwuprzeplywowych stosowanych w samolotach bojowych jest nastepujaca: wentylator, sprezarka, komora spalania, turbina wysokiego cisnienia, turbina niskiego cisnienia, dopalacz. A wiesz czym sie rozni silnik jednoprzeplywowy od dwuprzeplywowego? Ano tym, ze w silniku dwuprzeplywowym sa dwa strumienia powietrza, jeden skierowany jest do komory spalania, a drugi do kanalu zewnetrznego, gdzie potem te strumienie mieszaja sie w mieszalniku. Tak ze nie ma takiej mozliwosci, nigdy, jest to nie mozliwe, w zadnym przypadku, czy to w silniku jednoprzeplywowym czy dwuprzeplywowy, aby lopatki turbin czy turbina byly od strony wlotu powietrza (czesci zimnej). Pogodz sie z tym ze nie miales i nie masz racji. Koniec i kropka.

ale czad
piątek, 20 grudnia 2019, 20:40

Chłopcy muszą się starać bo idą święta z a z nimi "wydatki". Każdy cent się liczy.

Madar
piątek, 20 grudnia 2019, 16:11

"zakup może naruszyć kruchą równowagę sił, jaka panuje na Bliskim Wschodzie." Rozumiem, że dostarczenie F35 Izraelowi tej równowagi nie naruszyło?

Lok
sobota, 21 grudnia 2019, 10:38

Dokładnie

Xd
piątek, 20 grudnia 2019, 10:46

Nic dziwnego że takie mamy msz jak z takiego genialnego elektoratu się wywodzi

Dalej patrzący
czwartek, 19 grudnia 2019, 21:24

Zabawne - jakiś entuzjasta wykorzystuje mój nick. Wartość Su-57 na chwilę obecną, to lepsze stealth od Su-35S - i gorsza manewrowość - też od Su-35S. Czyli "zalety" do dyskusji, a raczej rzecz zależy od schematu i warunków działania na danym teatrze wojny. Silniki do Su-57 mają być dopiero po 2028. Elektronika do tego profilu misji stealth - nie wiadomo kiedy, bo tu Rosja najbardziej odpada w wyścigu. Mam wrażenie, że Iranowi chodzi o zyskanie Su-57 jako środka odstraszania - a dokładniej o zasianie dużej niepewności po przeciwnej stronie co do kalkulacji Izraela i USA w ewentualnej wojnie z Iranem Generalnie jest to podniesienie poprzeczki, swoiste wyzwanie rzucone Izraelowi i USA. Moim zdaniem teraz USA gra na zniszczenie Iranu, ale gdy będzie dostatecznie silny w Zatoce, albo przynajmniej wokół Zatoki. Czyli, gdy wprowadzi nowego Forda, nasyci lotniskowce F-35B/C, zwiększy obronę przeciwrakietowa grup lotniskowcowych. Czyli po 2023. A raczej nie później, niż w 2025. Z prostego powodu - Iran obrócił się na Chiny, dostał 400 mld dolarów kredytów na rozbudowę infrastruktury. Właśnie na inwestycje do roku 2025. A pas południowy Jedwabnego Szlaku - przez Pakistan-Iran-Turcję - stanie się wtedy zwycięstwem strategii Chin. Dlatego właśnie USA MUSZĄ zniszczyć Iran - inaczej skomunikowanie Wyspy Świata i ominięcie szlaków morskich - stanie się magnesem obracającym na Chiny kolejne państwa Eurazji i Afryki. Pozornie paradoksalnie Izrael nie jest tu głównym motorem presji do zniszczenia Iranu - tylko geostrategiczny interes USA. Owszem - Izrael chce bardzo zniszczenia Iranu - ale tylko rękami USA. Sam Izrael nie chce psuć sobie relacji z Chinami - dlatego co sił zachęca USA do ataku - ale pod stołem w Waszyngtonie. Przypomnę tylko - nawet mimo lobby izraelskiego w Waszyngtonie - Pentagon i inne instytucje zaczynają ostro protestować np. przeciw sprzedaniu Chinom Hajfy jako terminalu Nowego Jedwabnego szlaku - i wyrugowaniu stamtąd VI Floty US Navy. Interes USA jest teraz w tym, by zmusić Izrael do otwartego opowiedzenia się po stronie USA [a przeciw Chinom] - i do pełnego zaangażowania w wojnie przeciw Iranowi. Która wybuchnie najprawdopodobniej w 2024-25 - może rok opóźnienia, ale nie dłużej. Czas dokładnie rzecz zweryfikuje - wystarczy poczekać.

BUBA
piątek, 20 grudnia 2019, 08:34

Po pokazie nieskuteczności systemu OPL opartego na najnowszej odmianie Patriota PAC-3 wojna z Iranem nie wybuchnie. Arabia Saudyjska i jej obiekty strategiczne są bezbronne na dziś........................ ................................................................................................................................................................................ Atak rakietowy na kilka rafinerii w A.S. zakończy się poważnym kryzysem na świecie i ceny ropy poleca do sufitu. Po to był ten pokaz ze strony Iranu. I nagle u wszystkich rozsądnych łącznie z Trumpem ostudzono to zapał do wojny........................................................................................................................ ........................................................................................................................................................................... Iran pokazał ze nie trzeba panować nad Cieśnina Ormuz by narobić problemów na cały świat.........

vvv
piątek, 20 grudnia 2019, 13:52

1. od kiedy to rafinerie bronily patrioty i od kiedy maja bronic przed rakietami lecacymi 100m nad ziemia? 2. AS zestrzelila juz ponad 150 celow w tym rakiety balistyczne i manewrujace i to wykorzystujac pac-2 a nie pac-3/3mse 3. prawdziwy pokaz nieskutecznosci jest w Syrii gdzie Izrael lata jak na festynie a Syria próbuje setkami rakiet cokolwiek zestrzelic

BUBA
piątek, 20 grudnia 2019, 22:30

1. Mapa rozmieszczenia systemów Patriot w Arabii Saudyjskiej jest dostępna w internecie. ............................................................................................................................................................ Amir: "This graphic shows Saudi Air Defences around the Abqaiq oil facilities that were struck early Saturday. The drones were well within PAC-2 range, but outside Hawk range." - zajęło mi to pięć minut.................................................................................................................... ............................................................................................................................................................ Cały czas tłumacze i opieram się na raportach komisji senackich USA. Największy problem systemu Patiot PDB 6 przed wprowadzeniem PAC-3 MSE to to, że zarówno PAC-2 GEM-T, PAC-3, PAC-3 CRI nie niszczyły ładunku bojowego a spowodowane to było analogowym komputerem sterowania ogniem stacji systemu Patriot. Nie niszczono w A.S głowic bojowych ani Burkhan 2 ani wcześniej SCUDów. Podobnie zasięg przechwycenia pocisku balistycznego jest zbyt mały dla pocisków PAC-3 i PAC-3 CRI................................ ........................................................................................................................................ Co z tego ze trafisz w rakietę jak np. głowice chemiczne spadną na miasto z wrakiem rakiety lub po oddzieleniu się od zniszczonego pojazdu transportowego. ........................................................................................................................................ 2014: Rijad złożył w ub.r. zamówienie m.in. na 202 pociski PAC-3 wraz z kontenerami, jeden pocisk-cel pozorny Guidance Enhanced Missile (GEM) wraz z zestawami szkoleniowymi, 6 stacji kierowania ogniem, 36 pakietów modernizacyjnych dla wyrzutni systemu Patriot............................................................................................................ ........................................................................................................................................ 2015 : Władze USA wydały zgodę na sprzedaż Arabii Saudyjskiej 600 pocisków PAC-3 i wyposażenia dodatkowego. Wartość kontraktu może wynieść 5,4 mld USD (koszt Wisły Phase 1).......................................................................................................................... ......................................................................................................................................... Zarówno nowy komputer kierowania ogniem jak i PAC-3 MSE dotrą do Arabii po 2020 roku. I wtedy zobaczymy. Na razie w Arabii Saudyjskiej samych PAC-2 GEM-T, PAC-3, PAC-3 CRI zeszło ponad 600 sztuk...niezły rozchód jak dla S-75M Wołchow w Wietnamie choć rezultaty lepsze ale nie powalająco.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 11:29

BUBA, podstawowy problem z twoimi fantazjami to ten że nie stzrelali Huti ale Iranczycy z bazy przy granicy z Irakiem albo z samego Iraku wiec kosmiczna wtopa:) A Saudowie bez problemu pociskami PAC-2 zestzreliwali i SCUD-y i Burkany H-2 wiec jak zwykle panei BUBA twoje kiepskei manipulacje zwyczajnie nie wypaliły:)

BUBA
sobota, 21 grudnia 2019, 21:31

Dodatkowo po ataku na rafinerię: "Naprawy w Abqaiq prawdopodobnie potrwają tygodnie, a nie dni. Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 19,5 procent do 71,95 USD za baryłkę, największy skok od 14 stycznia 1991 r .:".......................................................................................................................... ..............................................................................................................................

BUBA
sobota, 21 grudnia 2019, 21:25

A gdzie napisałem ze strzelali Hutu? BUBA:"Atak rakietowy na kilka rafinerii w A.S. zakończy się poważnym kryzysem na świecie i ceny ropy poleca do sufitu. Po to był ten pokaz ze strony Iranu. I nagle u wszystkich rozsądnych łącznie z Trumpem ostudzono to zapał do wojny".......................................................................... ............................................................................................................................. Ależ ja nie przeczę że trafiają w rakiety, nie trafiają w ich ładunek bojowy co jest równoznaczne z dostarczeniem go do celu.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:51

BUBA, Mapka z tego zródła co podajesz pokazuje rozmieszcenie Patriotów do obrony przed Huti, a nei przed atakeim z Iraku:0 Do tegoten wyskok Iranu nikogo nie ostudził tylko nei mają jeszcze neizbitych dowodów ale jedynie poszlakowe: rakiety i kierunek skad nadleciały. Zapomniał pan e Saudowie dysponuja pociskami przy których irańskei Burkany to zabawki.A patrioty panei BUBA zestzreliwujac rakeitę unieszkodliwiaja tez jej ładunek bojowy gbo go zwycajnie albo detonuą albo rozbijaja na kawałki. Jedyne przypadki kiedy głowica dotarła cało na ziemie to z Izraela z Pustynnej Burzy ale winne były nei patrioty ale fatalnej konstrukcji pociski Irackie( Raport Zimmermanna)

BUBA
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 15:53

Skąd wiesz w którą stronę skierowano radary Patriotów?

czwartek, 26 grudnia 2019, 15:52

R
piątek, 20 grudnia 2019, 16:53

150 celow strzelajac 4-7 rakiet na jeden, faktycznie skutecznosc, ze oh i ciekawe, ze nie podaja ilu nie zestrzelili. Rafineri nie bronily Patrioty, ale byly na trasie rakiet ktore spadly na rafineria, tle, ze Patriot nie widzi tego co ma za plecami, dziala sektorowo.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:43

panei R kłameisz po raz kolejny. Od strony Iraku nei było Patriotó a stamtad nadleciały Kuds-1, choć jak widze i tak tego nei zrozumiesz. A w systemie Patriot standardowo odpala sie 2 pociski na jeden cel , wiecej odpalili jedynie w atakach na Rijad i to stzrelali PAC-2 nieprzystosowanymi do zwalczania balistycznych( 90% odpalonych rakiet).

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 18:49

To Patriot już u ciebie nie ma dziś zdolności zwalczania celów w całym zakresie 360 stopni. Twoje dane są zatem dość płynne, jak opinie naszych polityków - dopasowane do ich teorii.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:52

Gnomku zapytam po raz kolejny: widziałes w okolicy 20-30km od rafinerii baterie Patriotów?

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:44

Ja tam nie bywam, nie lubię takiego gorąca. Ale pytałem cie już parę razy: wierzysz, że najważniejsza w regionie rafineria nie była chroniona? W aż taka arogancję i pychę chroniących saudów jankesów nie wierzę. A obrazki "po fakcie", dotyczące różnych wydarzeń widywałem wielekroć, ale po 20-30 latach, jak pojawiają się dokumenty nie chcą się z nimi zgodzić. Zatem wybacz sceptyzm.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:19

Panei Gnom, była chroniona systemami krótkiego zasięgu Crotale i systemami artyleryjskimi Skyguard i istotnie Saudowie dali poteznie "dupy" w tym incydencie Rafinerii nie chronili Amerykanie wiec panie Gnom...

Gnom
środa, 25 grudnia 2019, 12:31

To chyba systemy uzupełniające dla każdego Patriot, który przecież sam się nie obroni. Co nie zmienia faktu, coś krótkiego (wg twoich danych wcześniej) zasięgu Patriota.

środa, 25 grudnia 2019, 00:19

No i co z tego ze nie chronili amerykanie?

prawieanonim
sobota, 21 grudnia 2019, 00:01

Jakie 4-7 rakiet skoro sami otwarcie mówią że strzelają po dwa pociski do każdego celu?

gosc
piątek, 20 grudnia 2019, 16:15

to czego maja bronic,ksiezyca.te baterie stoja wzdluz ciesniny od strony iranu.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:43

A pociski leciały od strony Iraku/Kuwejtu.

prawieanonim
piątek, 20 grudnia 2019, 11:54

Od kiedy to PAC-2 GEM-T jest najnowszy?

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 10:58

BUBA, jak na razie to jedynie Pancyry wykazały całkowitą nieskuteczność w Syrii w preciwieństwie doniezwykle skutecznych zestawów Patriot w AS i Jemenie. Przy rafineri nie było nawet sladu po Patriotach więc panei BUBA skończ żałosnie kłamać A Iran jedynie narobił problemów sobie.

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 12:45

"Przy rafineri nie było nawet sladu po Patriotach więc panei BUBA skończ żałosnie kłamać" w sumie tak przy rafineri nie bylo ale, byly na trasie przelotu rakiet, takze jak zawsze nie mowisz calej pradwy wredny klamco.

piątek, 20 grudnia 2019, 18:59

vvv
piątek, 20 grudnia 2019, 17:14

a znasz trase przelotu? :D a czy wiesz ze radar ma minimalny zasieg ktory wynika z praw fizyki i jak leci ci dron/rakieta manewrujaca na wysokosci 50m to radar sredniego zasiego nie widzi jej i do obrony sluza jedynie systemy z dolnego pietra CRAM? prawda jest taka ze to rosyjska opl dostaje lanie raz po raz

www
piątek, 20 grudnia 2019, 22:26

a niby gdzie ta rosyjska OPL dostaje lanie, na Hmemim nic do tej pory nie spadło, czyli co są jakieś ataki o których nie wiemy na terytorium FR ?

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 11:31

Taak, nic nie spadło bo Pancyry nie mogły w nic trafić jak im drony demolowały bazę i Rosjanie w panice sciągali TOR-y do obrony Hmiejmin:)

doktor G nie miał racji
sobota, 21 grudnia 2019, 19:01

Ale notoryczne kłamstwa nic nie zmienią.A kiedyż to drony zdemolowały bazę w Hmejmen. Zrozum w końcu, powiedzenie doktora Goebbelsa o "kłamstwie powtórzonym 100 razy które staje się prawdą" prawdą nie jest i nie będzie.

sobota, 21 grudnia 2019, 18:51

A nie pozyskali może jeszcze Hawków a

www
sobota, 21 grudnia 2019, 18:31

Jaką baze demolowały ? Davien my nic nie wiemy, nić nie było w prasie, abys nie był gołosłowny to podaj te informacje, prawdopodobnie będzie nimi zainteresowany sam def24 by napisać o tym, że OPL bazy Hmemim jest słaba, a takiego artykułu tu od 2015 roku nie było. Więc czekamy na te jakże ważne informacje kiedy, jakimi siłami i co w Hmemim zniszczono.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:54

BYły i to min dwa, jeden o atakach dronów na Hmiejmin z pokazanyi uszkodzeniami maszyn i drugi opisujący kompromitacje Pancyrów w zwalczaniu dronów wiec zwyczajnie pan kłamei.

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 16:05

Widzę znowu troll podszywa się pod mojego nicka. Ale troll nie jest wstanie udowodnić gdzie stały baterie Patriotów...

Jańcio Wodnik
piątek, 20 grudnia 2019, 14:37

@GB Ależ rafinerie były chronione także przez baterię "patriot", które okazały się kompletnie nieskuteczne wobec tego typu zagrożenia. Atak ten otrzeźwił zwolenników wojny, ataku na Iran i odsunął jej groźbę (Przynajmniej na jakiś czas) Chodzi nie tylko o nieskuteczność "patriot". Nieskuteczna okazał się cały system wykrywania zagrożeń opl. Bo gdyby chociaż wykrył zagrożenia, to już jakiś sukces, wprawdzie połowiczny ale jednak. A tak "klops"

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:44

Jańcio, już nawet Rafałek w końcu pzyznał że tam Patriotów nei było ale jak widac dalej lubisz sie osmeiszać:)

BG
piątek, 20 grudnia 2019, 14:35

Rafineria była w zasięgu systemów Patriot przy samej rafinerii wcale ich nie musiało być.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:45

Wow, to gdzie 20-30km od rafinerii były baterie Patriot?? Ech towarzyszu...

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:47

To jaki jest skuteczny zasięg Patriot używanych w AS, mniej niż 20-30 km. Coś słabo teraz je oceniasz, zazwyczaj było dalej.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:22

Panie Gnom, zasięg do celów na niskim pułapie to 40-50km ale musiałyby być bliżej aby wykryc pociski i zareagować. Patrioty jak każdy system OPL obowiazuje horyzon radiolokacyjny.

gnom
środa, 25 grudnia 2019, 12:33

Zatem nie przeskoczy nawet S-300 w zwalczaniu dronów, czy coś w twoich wywodach przeoczyłem?

GB
środa, 25 grudnia 2019, 00:18

Czyli to szrot.

niedziela, 22 grudnia 2019, 06:44

Przebisniegu, Patrioty wykazaly sie stuprocentowa skutecznoscia w AS, tak samo jak AIM-120C5 nietrafiajace w SU-30MKI nad Kaszmirem. Hahahahahah....

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:23

Powiedz to dowódcy tej formacji ktry ze leca w niego AIM-120C-5 to dowiedział sie w powietrzu jak mu się MiG rozpadł pod nogami.

czwartek, 26 grudnia 2019, 01:05

Tia, ale w drugiego miga z pary juz nie trafili...:).

Marek
piątek, 20 grudnia 2019, 10:57

A wziąłeś pod uwagę co będzie jak problemy stwarzane przez Iran zdenerwują cały świat?

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 10:50

Jasne. Infrastruktura saudyjska jest dziś tak rozbudowana że może przetrwać takie ataki. Przy czym na rynku było tylko chwilowe podwyższenia cen ropy, po czym ona wróciła do poprzednich poziomów.

BG
piątek, 20 grudnia 2019, 22:34

taaaa teraz to jest dopiero rozbudowana tak, że przepuścili następny duży atak na koszary ale już nie piszą bo wstyd tylko pozostał ...

R
piątek, 20 grudnia 2019, 16:47

GB znawca kolejnego tematu, po okretach podwodnych, Kalibrach, Iskanderach, Su57, Armacie i wielu innych :) Smiechu warte.

46
piątek, 20 grudnia 2019, 07:49

Pan Bartosiak w życiu codziennym. Wykłady z geostrategii bez wpwpływu na polski przemysł i strategię politycznej obrony bytu naszego kraju.

Grzesiek
piątek, 20 grudnia 2019, 00:28

Proszę o wyjaśnienie "Elektronika do tego profilu misji stealth - nie wiadomo kiedy, bo tu Rosja najbardziej odpada w wyścigu" na czym polega problem, ale konkretnie, bez lania wody!

vvv
piątek, 20 grudnia 2019, 13:54

rosja nigdy nie miala powierzchni stealth, farb stealth ani nawet jednego prototypu stelath. ich silniki su-57 nie sa izlowane termicznie a spaliny nie sa schladzane powietrzem wiec piuropusze ognia i ogony su-57 sa widoczne na radarze i w IR jak latarnia na morzu. su-57 w 90% bazuje na wyposazeniu i awionice su-35 czyli kiepsko.

dyndas
piątek, 20 grudnia 2019, 22:45

to ciekawe w sumie, bo podstawy teoretyczne technologii stealth opracował rosyjski profesor ;)

Grzesiek
piątek, 20 grudnia 2019, 17:20

Napisałem wcześniej "bez lania wody"! Zorientuj się jaki czynnik wpływa na efektywność silnika odrzutowego. Znajdź sobie jakąś solidną monografie dotyczącą Su-35, nie wikipedie, a dowiesz się ciekawych faktów. Jakbyś się interesował lotnictwem od lat 80-tych, to byś wiedział, że Rosjanie testowali farby obniżające sygnaturę radarową właśnie w tych latach.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:49

Panie Grzesiek, testowali iwłasnei dlatego Su-35S mający kadłub Su-27 ma 2x mniejsze RCS, podobnie z MiG-29M2 w końcu zjechali do 2-3m2. Ale to koniec. dla Su-57 ledwo uzyskali RCS0,5m2. Dla porównania F-35 to 0,001m2 , F-16 to 1-1,2m2, F-18ASH to ok 0,1m2 a B-1B to 1,45m2.

???
niedziela, 22 grudnia 2019, 06:52

Ale klamczuszku RCS SU-35S wynosi od 1 do 3 metrow kwadratowych, to jak ci wyszlo ze to polowa RCS SU-27? Aha, nie zapomnij dodac, ze te podane przez ciebie RCS dla F-16 i F-18 to dla golych maszyn, bez uzbrojenia i zbiornikow paliwa. A wiesz ze F-16 i F-18 bez zbiornikow pod skrzydlami to bardzo rzadki widok. A RCS F-15 jest wieksze nawet od RCS starego SU-27.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:49

Dziecko, RCS dla Su-35S podawał Suchoj twierdząc że wynosi połowę RCS Su-27 i tez jest podawane dla konfiguracji gładkiej. A dla F-18ASH to tyle wg Boeinga wynosi RCS z uzbrojeniem, w werdsji z zasobnikiem stealth na uzbrojenie ma byc porównywalne z F-117. Jakbys tez biedaku nie zauwazył nie pisałem o F-15 bo istotnie ma duze RCS poniewaz az do wersji F-15AE dla F-15E czy F-15 SE nikt sie nei bawił w jego obnizanei i tak do tej pory nie udało sie zestzreliw w walkach powietrznych ani jednego F-15 I to tyle z twoich bajek:)

???
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:10

Znowu bajki nie poparte zadnymi dowodami. To gdzie podawal to Suchoj? Bo takich informacji na stronie KNAAPO nie ma, za to wszystkie publikacje podaja RCS SU-35S na 1 - 3 m2. Co do F-18ASH, to gdzie Boeing podaje taki RCS, bo na pewno nie na swojej stronie. Za to napisane jest miedzy innymi w Defencenews, National Interest na podstawie informacji Boeinga, ze RCS ASH jest zmnijszone okolo 50% w stosunku do RCS Super Horneta. Jezeli RCS F-E/F wynosi 1 m2, to jakim cudem tobie wyszlo 0,1m2, bedzie to w najlepszym przypadku 0,5m2 w konfiguracji gladkiej. Tewraz podaj zrodlo swoich danych, bo Boeing nic takiego na napisal. Poza tym, co to jest F-15EA? Bo o takim samolocie to nawet producent nie slyszal.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:26

Dziecko może już skończ kłamać jak masz zerowa wiedzę:) A KNAAPO to zakład produkcyjny a nie konstruktor jak OKB Suchoj. A Dane co do RCS F-18ASH podał Boeing starając sie namówic USN na najnowsza wersje bl III. Więc znowu wykazałes sie totalna niewiedzą:) A o F-15AE nie słyszałes jedynie ty płaczku wiec daruj sobie robienie z siebie błazna po raz kolejny:)

Fan eksperta od badan F-35 przez TsAGI.
piątek, 27 grudnia 2019, 02:55

Wypisywałeś, że F-18 ASH Block III ma RCS na poziomie 0,01 m2 czy na poziomie F-117 i przekonstruowane wloty powietrza w taki sposób, że nie widać łopatek wentylatora / sprężarki (łopatki turbin to z drugiego końca miszczu). To podaj źródło swoich rewelacji, bo na oficjalnej stronie Boeinga takich informacji na temat RCS nie ma, za to doskonale widać na zdjęciach te łopatki od strony wlotu powietrza. Za to według Boeinga ASH " features a 50% reduction in frontal radar cross-section (RCS)" względem Super Horneta. Z prostych obliczeń matematycznych wynika, że 0,01 x 2 0,02. To Super Hornet miał wcześniej RCS od czoła wynoszące 0,02m2? No i twój kolejny mit został boleśnie dla ciebie obalony :).

Nie ma F-15AE.
czwartek, 26 grudnia 2019, 01:10

Krotko. Ktore sily powietrzne uzywaja F-15AE? Co do F-15EX. To znowu opowiadasz brednie. F-15EX w stosunku do F-15QA ma nowe silniki, nowa konstrukcje platowca zwiekszajaca jego zywotnosc, nowe ssysyemy elektroniczne i WRE. Jest to zupelnie nowa i najbardziej zaawansowana maszyna F-15, przy ktorym F-15QA to bieda. Wystarczy sobie poczytac na stronie producenta, tam wszystko jest. Nawet na stronie Boeinga F-15EX traktowany jest jako oddzielny samolot niz inne F-15. I jeszcze raz, nie ma nigdzie eksploatowanej maszyny oznaczonej F-15AE i jakos nie potrafisz tego udowodnic. F-15QA, F-15SA to sa modywikacje F-15E. Boeing na swojej stronie ani slowem nie wspomina o F-15AE, na stronie Boeing pada tylko jedno okreslenie, cytuje: "Advanced F-15: Innovation in air superiority", co mozna przetlumaczyc: "Zaawansowany F-15: innowacje w przewadze w powietrzu". Jezeli gdzies napisza "Zaawansowany F-16..." to tez bedziesz bredzil o F-16AF (F od Falcon)? W zadnej publikacji nie znajdziesz oznaczenia F-15AE bo taka maszyna zwyczajnie nie istnieje. Przestan wprowadzac innych czytelnikow w blad!!!

środa, 25 grudnia 2019, 00:16

To gdzie Boeing podal te dane? Konkretnie. Czas start!!! Przeciez wiadomo ze to sa twoje wymyslone brednie.

???
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:24

Znowu bajki nie poparte zadnymi dowodami. To gdzie podawal to Suchoj? Bo takich informacji na stronie KNAAPO nie ma, za to wszystkie publikacje podaja RCS SU-35S na 1 - 3 m2. Co do F-18ASH, to gdzie Boeing podaje taki RCS, bo na pewno nie na swojej stronie. Za to napisane jest miedzy innymi w Defencenews, National Interest, ze RCS ASH jest zmnijszone okolo 50% w stosunku do RCS Super Horneta. Jezeli RCS F-E/F wynosi 1 m2, to jakim cudem tobie wyszlo 0,1m2, bedzie to w najlepszym przypadku 0,5m2 w konfiguracji gladkiej. Tewraz podaj zrodlo swoich danych, bo Boeing nic takiego na napisal. Poza tym, co to jest F-15EA? Bo o takim samolocie to nawet producent nie slyszal.

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 16:06

Rosja to nawet kompozytów do samolotów pasażerskich nie produkuje, a co mówić o materiałach stealth.

sobota, 21 grudnia 2019, 02:05

A wlasnie ze produkuje.

dyndas
piątek, 20 grudnia 2019, 22:47

nie produkują komponentów , ale dobrze sobie radzą z komorami i wytwarzaniem dużych detali. nie produkują wysokiej jakości żywic i włókien, import z Japonii głównie

Wojmił
czwartek, 19 grudnia 2019, 19:44

Metody rosyjskie i po cichu także chińskie to przy pomocy mniejszych bandyckich państw tworzenie dla USA i ich sojuszników trudnych sytuacji... a to Kim strzeli rakietę, a to Iran zacznie wzbogacać, a to gdzieś tam będzie akt terrorystyczny... wszystko po to aby wygenerować białym ludziom szereg kłopotów, dodatkowe koszty, rozproszyć uwagę i wplątać w gadanie, negocjacje i kłótnie z małymi pieskami które są na smyczy dużych... zachód ciągle się na to nabiera...

fifi
piątek, 20 grudnia 2019, 08:41

Wypisz,wymaluj akcja białych ludzi w Libii.Ręce opadają.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:50

Fifi, no własnei Rosja wysłała tam Wagnerowców wiec czego sie spodziewałes.

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 18:56

Podczas obalania zbuntowanego agenta CIA (po ponad 40 latach prób), niejakiego Kadafiego, żabojady, makaroniarze, jankesi i brytole wytworzyli kolejne państwo anarchii i leże dla terrorystów, ale wtedy tam wagnerowców jeszcze nie było. Zatem co oni a nie blackwatersi (czy jak tam dziś kolejna nazwa) mają do tego.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:56

Gnomku, jak co to kadafi był raczej agentem waszej KGB ale jak zwykle kłameisz jak najęty:) I o ile pmiętam to zabili go jego własni rodacy wiec dawno tak sie z ciebei nei uśmiałem:)

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:53

Zapoznaj się jednak z historią z końca lat 50. o obaleniu libijskiego władcy przez zbuntowanych oficerów. Potem dowiedz się dlaczego w latach 60. "wielki pułkownik" zwrócił się na wschód. Jak już to przerobisz wrócimy do wymiany opinii. Ja nie zmieniam pogardliwie twojego nicku, ty robisz to nagminnie wszystkim - trochę kultury proszę.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:31

Panei Gnom, Kaddafi nigdy nei był agentem CIA jak go oskarżasz, w latach 50 był nastolatkiem a w ogóle do szkoły wojskowej panie Gnom poszedł dopiero w 1963r wiec o jakim alternatywnym Kaddafim ty w ogóle piszesz. Do obalenia Idrisa doszło w 1969r wiec panei Gnom, nie widze sensu dyskusji z kims kto ma zerową wiedzę

Gnom
wtorek, 7 stycznia 2020, 10:59

Chwalę cie za doczytanie a nie przechodzi - dziw. Doczytaj resztę.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:11

Za duzo od niego wymagasz.

piątek, 20 grudnia 2019, 05:51

To działa w obie strony i to id zawsze

Mateusz Miroś
czwartek, 19 grudnia 2019, 17:20

Cudo najlepszy samolot świata. Oj żydowskie i amerykańskie F 35 nie będą miały z nim szans, jest o wiele szybszy

GB
czwartek, 19 grudnia 2019, 13:48

Ciekawe za co Iran kupi ten przestarzały rosyjski złom, skoro sprzedaż ropy leci w Iranie. W stosunku do 2018 roku sprzedaż spadła z prawie 4 mln baryłek dziennie do 2,3 mln baryłek dziennie. A potrzeby finansowe ma duże...

piątek, 20 grudnia 2019, 00:08

SU-57 to przynajmniej na zlom sie nadaje, bo ten plastikowy F-35 to nawet na to sie nie nadaje.

Gts
piątek, 20 grudnia 2019, 13:17

Powiedz to Izrealeczykom roznoszącym w pył regularnie obronę Irańską i rosyjską w Iranie.

ale odlot
piątek, 20 grudnia 2019, 17:33

A w jakiej bajcez serii "Z mchu i paproci" czy "Poczytaj mi mamo"? Sam bym "przeczytał".

piątek, 20 grudnia 2019, 16:57

Podaj jeden przykład ataku Izraelskiego na Rosjan w Syrii.

gosc
piątek, 20 grudnia 2019, 16:20

otoz nic nie roznosi,bo strzelaja rakietami z przestrzeni powietrznej libanu ,a to teren pagorkowato-gorzysty.nad irak nie wlatuja.

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 10:56

Cóż jak USA zablokowało dostawy kompozytów dla rosyjskiego przemysłu lotniczego to co ci biedacy mogą zrobić?

ale jazda
piątek, 20 grudnia 2019, 17:38

"to co ci biedacy mogą zrobić?". Co? Sami wyprodukować co własnie robią. I PS: Ta "blokada" (łącznie z japońskimi przydupasami USA) dotyczyła wyłącznie komponentów do cywilnego MC-21 gdyż w maszynach wojskowych żadne "amerykańskie" komponenty nie są przez Rosjan wykorzystywane.

Okresowe wprowadzanie kozy
czwartek, 19 grudnia 2019, 21:54

Nie kupi, tylko ma kupić a Rosja ma zniwelować to zagrożenie dla Izraela nie sprzedając za co dostanie możliwość zagłusznia Gruzińskich spaiderów…. aaaa nie... to już Rosja dostała....teraz dostanie zagłuszanie Polskich spaiki

Hanys
czwartek, 19 grudnia 2019, 18:25

Turkom ten "złom" jakoś sie spodobał, właśnie negocjują kolejne dostawy "złomu" z Rosji (S-400). Nie dziwi tu nikogo że Turcy wolą S-400 w pakiecie z amerykańskimi sankcjami, niż niezniszczalną gwiazdę śmierci F-35 i to bez sankcji ?

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 03:18

Wow. Rozumiesz o czym jest temat??? Kiedy i ile Turcy kupili Su-57??? A co do S-400 to jak wiadomo rosyjskie/sowieckie systemy plot świetnie stracają przede wszystkim rosyjskie/sowieckie latające cele (bo tym faktycznie są rosyjskie samoloty), mają problemy z samolotami zachodnimi, dlatego można zrozumieć Turków.

Marek
piątek, 20 grudnia 2019, 11:02

Zapomniałeś o ptakach. Do polowania na nie są nawet lepsze od Iża MP 27 EM 1C MC.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:37

Bo nikt Turcji poza Rosja nic juz nie spzreda, zadarli chyba z kazdym na ziemi poza Vanuatu, a i to nie pewne.

antyDavien
piątek, 20 grudnia 2019, 09:36

ha ha ha ha Korea sprzeda, Chiny sprzedadzą, nie kompromituj się poza tym Turcja na swój przemysł wojskowy na dobrym poziomie ... Utrata Turcji dla USA to bardzo poważna sprawa ...

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 17:05

A co im sprzeda, jak nawet by wydłuzyć zasieg HM3c musieli sie pytac USA o pozwolenie:)) No chyba ze masz na myśli ta Koreę KIma, to co innego:))

vvv
piątek, 20 grudnia 2019, 13:55

a korea to niby co ma...patrioty i myślą nad thaad

aktualizator
piątek, 20 grudnia 2019, 14:36

Ale na dobre systemy średniego i krótkiego zasięgu.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:53

I Turcy nawet ich nie zobaczą b dla ROK to USA sa znacznie wazniejsze od Turcji. A co do tych systemów to KM-SAM bazuje na rosyjskich 9M96 wiec juz mają (chyba im rosjanie sprzedali z S-400) te rakiety.

prawieanonim
czwartek, 19 grudnia 2019, 15:45

Pewnie za niespłacalny kredyt albo w zamian za redukcję produkcji ropy. Wiesz. Rosyjscy oligarchowie nie lubią konkurencji. Handel ropy w Wenezueli już załatwili przy pomocy Maduro a teraz pora na Iran.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:38

A własnei kongres USA nałozył sankcje na Turkish Stream.

gosc
piątek, 20 grudnia 2019, 16:22

i co z tego juz zbudowany i lada dzien ruszy.mozesz im dalej zadki lizac.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:54

Oj jak widze zabolała prrawda:)) A tak sie tym podniecałes a tu zonk:)

Fanklub Daviena
piątek, 20 grudnia 2019, 11:52

Potrafisz kogoś poza Izraelem wymienić, na kogo USA nie nałożyły sankcji? USA samo się zamienia w Koreę Północną i marginalizuje... :)

najszybszy rosyjski zegarek
piątek, 20 grudnia 2019, 17:52

USA zamienia się w Koreę Północną? Co na to twój lekarz?

najszybszy rosyjski zegarek
piątek, 20 grudnia 2019, 17:48

Weź leki.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 17:06

Jak widac prawda funku boli że sie tak miotasz:)

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 16:07

RP może być?

fifi
czwartek, 19 grudnia 2019, 15:41

Sadystda z ciebie.Co tu zajrzę to srwierdzam twoja obecność. Torturujesz w wyrafinowany sposób swoimi przemyśleniami. Że ta to pozwolę sobie określić.

Maras
czwartek, 19 grudnia 2019, 11:26

No własnie "krucha równowaga sił" czyli ekspansywny, agresywny Izrael i AS może miec supernowoczesny sprzęt a Iran ma byc dwie dekady z tyłu. I wtedy jest fajnie. Ciekawe stwierdzenie. Śmiem twierdzic że predzej Izrael by uzył atomu niz Iran. Równowaga sił jest wtedy gdy państwa dysponuja podobnym potencjałem, wtedy wiedza że zaatakowanie innego kraju grozi równie niszczącym odwetem. Smiem twierdzić że nasz nowy system obrony rakietowej i wojska USA na naszym terenie juz kruszą równowagę sił w naszym regionie

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:40

Maras, ale wiesz że systemy obronne równowagi nei naruszaja a jedynei Rosja twierdzi co innego wiec ładnie sie okresliłes:)

zeneq
czwartek, 19 grudnia 2019, 15:54

USA w Polsce ci przeszkadza? Ciekawe.

Fanklub Daviena
czwartek, 19 grudnia 2019, 21:25

A tobie nie? Nie przeszkadza ci 447, dyktowanie ustaw, spisu leków refundowanych i kontrybucje nałożone na Polskę na pokrycie kosztów okupacji? Ciekawe.

Wcale nie ciekawe
piątek, 20 grudnia 2019, 08:34

Jak wszyscy wiedzą 447 niczego w Polsce nie zmienia gdyż już 50 lat temu USA wzięła na siebie oficjalną umową międzypaństwową wszystkie roszczenia wobec Polski. Ustawy to dyktuje się wyłącznie w "demokratycznej" Rosji . Reszty nawet nie warto komentować a koszty okupacji sowieckiej ponosimy do dziś!!

Realista
piątek, 20 grudnia 2019, 15:07

Oj naiwny...tak,nieświadomi niczego Amerykanie, przyjmują ustawę, która twoim zdaniem nic nie znaczy?! Jest to oczywisty oręż prawny i nacisku, który zobowiązuje rząd (sekretarza stanu) do dbania o zrealizowanie tych roszczeń. Zejdź na ziemię!

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:54

Realista, moze zapoznaj sie z ta mityczna ustawa zanim znowu jakies kiwiatki popełnisz.

Realista
sobota, 21 grudnia 2019, 10:54

W odróżnieniu od ciebie i innych naiwniaków, znam treść tej ustawy i zagrożenie jakie ona może przynieść przy bierności z drugiej strony... największy "hodowco" kwiatków.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 11:00

A poniewaz ta słynna 447 dotyczy tez Rosji to takie funki płacza z całych sił:)

gosc
piątek, 20 grudnia 2019, 16:25

rosji polglowku ,a niby na jakiej podstawie,to dotyczy upadliny,bialorusi i litwy.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:55

Ano takiej że Rosa jest też sygnatariuszem traktatu którgo dotyczy ta ustawa wiec znowu zrobiłes z siebie...

Realista
sobota, 21 grudnia 2019, 11:36

Panie Davien, nie idzie o żaden traktat,a o deklarację terezińską, której sygnowanie do dziś nie jest zweryfikowane. Mimo tego, na tym opiera się 447. Prawda jest taka,że dla Rosji, 447 nie oznacza nic, bo w nosie ma ona prawo USA, a goście od zainteresowanego tymi roszczeniami lobby, chodzą tam cicho i na paluszkach. Dla Polski i krajów Europy Śr. sytuacja jest biegunowo inna...Wciąż nie rozumiesz?

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:58

Panei Realista Rosja była sygnatariuszem deklaracji terezińskeij . Tyle że ja w przeciwieństwie do ciebie znam ta ustawę i niestety zwyczajnie zmyslasz.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:39

Funku sami ich tu chcielismy w przeciwieństwie do twojej Rosji która dopiero po 50 latach wykopalismy na dobre.

Fanklub Daviena
piątek, 20 grudnia 2019, 11:57

Wy izraelczycy może chcieliście nowego okupanta Polski, ale Polaków nikt nie pytał a 2/3 w sondażach jest przeciw stacjonowaniu obcych wojsk w Polsce. Czesi odmówili słowami prezydenta: "Nie po to pozbyliśmy się sowieckiego okupanta by zastępować go następnym". :)

piątek, 20 grudnia 2019, 17:53

najszybszy rosyjski zegarek
piątek, 20 grudnia 2019, 17:53

Gdzie robiłeś te sondaże? W swojej trollowni w Olgino?

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:56

Funek nadaje z Syberii ak mu ktos dynamem pokreci by miał biedak prad:)

szkolenie potrzebne niezwłocznie
sobota, 21 grudnia 2019, 19:13

Dobrze, że macie podobno mieć jakieś szkolenie w najbliższym czasie bo te wasze "pseudo riposty" są nie tylko żałosne ale i strasznie monotematycznie: tylko Olgino, Syberia, ziemianka. Zero finezji. Ja wiem, że z gołębia orła nie zrobi ale może chociaż wpoją jakieś nowe "odzywki" bo te nie dość, że już dawno się znudziły to jeszcze stawiają mocodawców w słabym świetle (zadowolenie z takiej obsady kadrowej).

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:59

No i widze ze naprawili funkowi dynamo bo nadaje juz z innego konta:)

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:13

Jak bedziesz dalej tak slabo pracowal to tez ci prad wylacza i bedziesz musial pozyczyc dynamo od funka.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:32

Oha,widze ze teraz funek pedałuje a ichtamnietek sioe produkuje:)) Ale uwazaj jeden juz na białe niedżwiedzie od was pojechał za wpadki:)

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 17:07

Funku jak nawet nei wiesz gdzie lezy izrael a gdzie Polska... No ale z twojej ziemianki na syberii ięzko cos poza reniferem zobaczyc:)

rene
piątek, 20 grudnia 2019, 16:19

Zauważyłem, że jak ruska przyciśnie się mocno do muru to zaczyna bredzić coś o Izraelitach nie inaczej jest z tym kolesiem fanem z Moskwy

sobota, 21 grudnia 2019, 17:43

prawieanonim
sobota, 21 grudnia 2019, 17:43

Oni bredzą zawsze bo biorą za to kasę a jak nam się raz podwinie noga że nie mamy racji to będą się tym onanizować 3 miesiące pisząc nawet nie na temat. Zresztą to już się dzieje w kilku innych tematach.

Fantasy by davien.
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:16

Tak jak tobie powinela sie noga z tym, ze F-117 i B-2 to piata generacja? A taki pewny siebie i arogancki byles jak to pisales. Wiec kto bredzi?

czwartek, 26 grudnia 2019, 15:58

Paweł
piątek, 20 grudnia 2019, 10:08

Owszem chcieliśmy ,pełna zgoda...ale chyba nie tego , by te relacje przeistoczyły się w to czym są dziś . To,że Rosja była, jest i będzie zagrożeniem dla bytu naszego państwa, nie zmienia faktu,że nasz Wielki Brat znad Potomaku ma zapominać,że sojusz to nie dyktat i podporządkowanie interesom wyłącznie jednej ze stron,a ambasador tego sojusznika ma zachowywać się u nas jak namiestnik Centrum w drugorzędnej kolonii. Najsmutniejsze jest jednak to,że stricte antypolska, haniebna i bezprawna , niemająca precedensu w skali świata ustawa 447 , przyklepywana jest przez Kongres, prezydenta, bez choćby minimum refleksji nad jej skutkami dla państwa polskiego...gdyż liczy się interes innego lobby, nie Polski...Polski, którą formalnie nadal nazywa się tak bardzo istotnym "sojusznikiem".

piątek, 20 grudnia 2019, 17:54

prawieanonim
piątek, 20 grudnia 2019, 17:54

A czym są dziś te relacje i przede wszystkim z czyjej winy?

Jacek
piątek, 20 grudnia 2019, 17:13

Mógłbyś Panie Paweł przypomnieć kiedy ustawa 447 została przyklepana przez Kongres i prezydenta i jakie skutki dla Polski przyniosła? Wymien chodź jeden.

zyzio
piątek, 20 grudnia 2019, 10:04

Kto chciał?

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:57

Polacy, ale i tak tego nie zrozumiesz.

zyzio
niedziela, 22 grudnia 2019, 13:48

Znalazł sie znawca słowiańskiej duszy i polskiej specyfiki znad potomaku, co nie rozumie prostej dygresji, przenośni czy innych zawiłości naszego języka. Licz się ze słowami .

ale odlot
niedziela, 22 grudnia 2019, 19:48

Gdzie on tam widział Potomak. Przez Montanę nie płynie.

wieslaw wmordewali
piątek, 20 grudnia 2019, 09:28

tak, wy się tu wpraszacie i rządzicie jak u siebie. Nie martw się. Was też wykopiemy

argon
piątek, 20 grudnia 2019, 16:21

Sasza sam się wykop z tego forum 70 procent Polaków jest za stacjonowaniem wojsk USA by chronić Polskę przed agresją Putina. Paniał Saszka czy dalej swoje będziesz bredzić

ale odlot
piątek, 20 grudnia 2019, 20:46

To ty jesteś 70% Polaków. Szok. To prawie jak Ludwik XIV. Ale jazda.

sobota, 21 grudnia 2019, 15:29

prawieanonim
sobota, 21 grudnia 2019, 15:29

Nie dyskutuj z faktami bo zawsze z nimi przegrasz fantasto.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 11:34

I znowu z tej twojej Syberii kiepko widzisz :) Kup sobie lepsze okulary:)

Strażnik Teksasu
czwartek, 19 grudnia 2019, 20:06

A tobie nie?!

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:39

Polakom nie pzreszkadza, Rosji jak najbarziej:)

Sarmata
piątek, 20 grudnia 2019, 16:48

Naucz się w końcu Mykoła pisać po Polsku.

taki to odlot
sobota, 21 grudnia 2019, 19:16

To, że nie umie pisać po polsku to fakt ale on nie Mykoła. On Jack vel inny Stanley. Wprawdzie mieszkał kiedyś w Polsce ale już niewiele pamięta a z wdzięczności za zieloną kartę dla Wuja Sama zrobi wszystko.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:00

Taak, jakby taki najmita tak odlot wiedział chociaz co znacza te słowa co zmudnie z kartki przepisuje:)

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 01:58

Jak wize kolejny najmita za kpiejki czyli Sarmata sie pojawił:) Dynamo ci juz widze w ziemiance naprawili:)

prawieanonim
sobota, 21 grudnia 2019, 17:47

Awansowałeś na Mykołę. Niedługo awansujesz na agenta CIA, Sorosa albo rzeźnika z Wołynia. Cała Rosja. Jedyne co eksportuje to mafię a odkąd Zachód dał im internet to eksportują jeszcze trolle.

niedziela, 22 grudnia 2019, 01:07

A ty kim jestes?

prawieanonim
czwartek, 26 grudnia 2019, 15:59

Co by to dało jak bym ci powiedział skoro ty nie akceptujesz faktów?

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:02

Agentem wg nich jestem juz dawno:) Ciekawe tylko co biedaczki zrobia i jak na zycie zarobia jak im Putin Rosję od internetu odetnie:)

czwartek, 26 grudnia 2019, 16:01

Paweł
piątek, 20 grudnia 2019, 10:50

Nie wypowiadaj się w imieniu ogółu proszę. Chyba,że w imieniu tego nieświadomego, łykającego polit-poprawną propagandę.Niedawno był taki jeden, zwany "niedoszłym królem Europy" czy raczej szatniarzem...To,że Rosja była, jest i będzie zagrożeniem dla bytu państwa polskiego, nie zmienia faktu,że mamy udawać,że nie widzimy jak dalekie od partnerskich i sojuszniczych są nasze relacje z Wielkim Bratem. Najwyższy czas , byśmy choćby nauczyli się targować i sprzedawać własną skórę za "zielone", a nie za przysłowiowe "free".

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 17:09

Panie Paweł, ogół Polaków sie wypowiedział w referendum na temat NATo, poparcie dalej jest wysokie i dla obecności w NATO i dla pobytu wojsk sojuszniczych a jak PiS nie wie jak prowadzic polityke zagraniczna to do nich pretensje.

zyzio
niedziela, 22 grudnia 2019, 13:54

To niby na temat wejścia do NATO było w Polsce referendum? Taki z ciebie Polak że nie znasz najnowszej historii naszego kraju. Może przestań sie wypowiadać .

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:35

Zyzio naprawde historia twojego ktraju czyli Rosji mało mnie obchodzi po tym co odstawiacie.

Fantasy by davien.
czwartek, 26 grudnia 2019, 01:00

No i widzisz puchatku, zostales zlapany na pisaie bredni i od razu w niempocy atakujesz "historia twojego ktraju czyli Rosji" zeby odwrocic uwage. To teraz krotko. Napisz kiedy odbylo sie to referendum. Data.

Fantasy by davien.
czwartek, 26 grudnia 2019, 00:59

No i widzisz puchatku, zostales zlapany na pisaie bredni i od razu w niempocy atakujesz "historia twojego ktraju czyli Rosji" zeby odwrocic uwage. To teraz krotko. Napisz kiedy odbylo sie to referendum. Data.

Paweł
sobota, 21 grudnia 2019, 11:34

Nie jestem a priori przeciwko stacjonowaniu wojsk USA w Polsce, a tym bardziej przeciwko członkostwu Polski w NATO, gdyż dziś nie jesteśmy w stanie samodzielnie dać odpór ewentualnemu zagrożeniu ze wschodu, które będzie istnieć dopóty, dopóki Rosja będzie myśleć (a na zmianę się nie zanosi) imperialnie. Znam historię mego Kraju, ona mówi wszystko na ten temat. Nie lubię jednak ogólników i zaszeregowań, tym bardziej gdy opierają się one na słabym doinformowaniu.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:03

Panie Paweł 70% Polaków jest za pobytem wojsk sojuszniczych w Polsce i pobytem Polski w NATO wiec jak widać ogół mysli tak jak ja.

bryxx
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:38

Te 70% to wypowiedziało sie o tym pobycie obcych wojsk w referendum na temat wstapienia do NATO, bo to było drugie pytanie referendalne co? Bajkopisarzu? Czy tak wskazuja wyniki ankiety przeprowadzonej przez Ciebie?

argon
piątek, 20 grudnia 2019, 16:22

70 procent Polaków jest za stacjonowaniem wojsk USA w Polsce. Z faktami się nie dyskutuje

Fanklub Daviena
sobota, 21 grudnia 2019, 23:43

Za stacjonowaniem sowieckich wojsk w PRL "było" 99% Polaków w sondażach tych samych osób co teraz robią sondaże. I ci sami "Polacy" wprowadzali nas do NATO, co wcześniej głosili wieczysty sojusz ze Związkiem Radzieckim a teraz robią sondaże z 70% poparciem dla stacjonowania wojsk USA w Polsce. P.S. Wolno pisać o przestępstwach amerykańskich żołnierzy w Polsce czy ambasador USA dalej nie pozwala?

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:53

Funku, tylko w waszej "Prawdzie" a nie w realnym swiecie:) No ale jak dla ciebie to jedyne żródło informacji poza Sputnikiem i zwidami Konaszenkowa...

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:32

Ty nie zrozumieales o co mu chodzilo z tymi 99%? Jak ja ci wspolczuje.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 20:19

On niestety dużo nie jest w stanie zrozumieć. Trudno aby zrozumiał ironie w języku jakim ledwo się posługuje.

piątek, 20 grudnia 2019, 09:16

A czemu wypowiadasz sie w imieniu Polakow ichtamniecie z Montany?

najemnik musi orać
piątek, 20 grudnia 2019, 17:41

Pozory musi stwarzać. Dla nas głupie ale on myśli, że "błyszczy". Ale nie wymagajmy za dużo od "najemnika".

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 11:01

A ten dalej myli Polske z USa:)) Oj trolliku nie zarobisz kopiejej:)

sobota, 21 grudnia 2019, 09:58

To dlaczego nadajesz z Montany?

co zrobić
sobota, 21 grudnia 2019, 19:19

To jego "nowy" dom. Polaków wszędzie pełno: a jak są w USA są i w Montanie.

sobota, 21 grudnia 2019, 17:53

prawieanonim
sobota, 21 grudnia 2019, 17:53

Marzy ci się Montana? No cóż. Będzie musiała ci wystarczyć przemarznięta Syberia. Chociaż Chińczycy mogą mieć obiekcje.

niedziela, 22 grudnia 2019, 01:09

Mi nie. Ale chyba tobie tak. Myslisz, ze jak tak bedziesz wspieral Daviena do ci odstapi troche miejsca w przyczepie w Montanie?

adams
czwartek, 19 grudnia 2019, 15:13

Dwie baterie Patriot kruszą równowagę sił w naszym regionie??? hehe to żarty jakieś

Gnom
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:19

Rosja właśnie na to odpowiada, a może sama zaczęła - to nie ważne, ważne, że po obu stronach idą zamówienia i rynek się kręci. Iranu to tez dotyczy.

Maciek
czwartek, 19 grudnia 2019, 10:35

W Iranie znaczna część społeczeństwa żyje w autentycznej nędzy a wodzowie chcą wydawać miliardy na zbrojenia. Naprawdę trudno to zrozumieć. Iran nie ma żadnych wrogów, którzy chcieliby go zdominować, zająć jego terytorium, niszczyć kulturę, okradać, mordować jego obywateli (mówię oczywiście o relacjach Polska - ZSRR/Rosja). Mogliby spokojnie żyć, sprzedawać ropę i dbać o poziom życia. Oto do czego prowadzi religijny fanatyzm i chore ambicje rządzących, oderwanych od realiów. Co do samego pomysłu - jest po prostu głupi. Su57 jako gotowy produkt nie istnieje i niegdy zapewne nie osiągnie realnej wartości bojowej wyższej niż Su27 i jego modyfikacje (czyli te wszystkie Su30/31/33/35). Sensowniej byłoby kupić ten samolot, jeżeli już koniecznie chcą od ruskich. Myślę jednak, że powinni się przyjrzeć chińskiej ofercie. Chiny z kraju, który kupował lub kradł technologię od ruskich, stają się technologicznym liderem tej niedemokratycznej części świata. Rusek niedługo będzie tylko ich wycieraczką.

Szrek
czwartek, 19 grudnia 2019, 20:23

Chiny technologicznym liderem? To miał być żart chyba, ale niezbyt udany. Moze w produkcji smartfonów albo lokówek do włosów to tak. W zasadzie każda broń Chin która budzi jako taki respekt w Usa to legalna lub nie kopia rozwiązań rosyjskich, jak np. lotniskowce, j 11 - kopia su27, kj2000- kopia A50, że o H6 nie wspomnę - kopia Tu16 z lat 50 czy 60 który wciąż jest podstawowym bombowcem Chin. W Rosji Tu16 są już tylko w muzeach i to od 20 czy 30 lat. Chiny niby kradną technologie i w Rosji i na Zachodzie ale póki co to efekty poza propagandowymi są mizerne. Gdy Ruscy się kiedys wypną na Chinczyków i przestaną robić wyprzedaż technologii to Chiny militarnie znajdą się w czarnej d.... i tyle.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:47

Panie Szrek to po kolei: J-11 to bezlicencyjna kopia Su-27 ale znacznie rozwinieta pzrez Chińczyków i lepsza od dowolnej rosyjskie wersji tej maszyny(J-11B) K-2000 to jedynie ten sam płatowiec bo radar jest znacznei nowoczesniejszy niz w jakimkolwiek rosyjskim A-50( ten ma jeszcze radar szczelinowy).H6 to licencyjny Tu-16 tez rozwiniety . Ale np silniki robią juz swoje albo oparte na zachodniej technologi anie na rosyjskiej, maja maszyny V gen( ile w nich V gen to nie wiadomo) czyli J-20( ten tez to rozwiniecie rosyjskiego MiG-1.44 i J31 czyli podróbka F-35. Ale np w elektronice radarach stoja lepiej od Rosji, w okretach nawodnych też. I naprawde Chiny niewiele rusza czy im cos Rosjanie spzredadzą czy nie bo juz dorównali im w wielu dizedzinach, w wielu wyprzedzili,ale winnych są ciągle do tyłu.

Fanklub Daviena
piątek, 20 grudnia 2019, 12:02

Ta chińska 5 generacja jest tak dobra, że chińscy piloci za najlepszy chiński myśliwiec uważają Su-35, są nim zachwyceni i Chiny negocjują kupno następnej partii, a więc nie chodzi o podpatrzenie technologii, bo do tego wystarczyłaby im piersza partia...

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 17:12

Chiny wysmiały Su-35S jak im Rosjanie zaproponowali zrobienie z niego maszyny V gen. Kupili całe 24 sztuki by skopiowac pewne rozwiązania i to wszystko. Nawet juz za silnikami nie optuja , produkujac własne oparte na zachodniej technologii:)

rene
piątek, 20 grudnia 2019, 16:29

A ten znowu jak rzep się czepia Daviena. Ruski trol ma za zadanie dyskredytować tych Polaków co mają szerszą wiedzę od przeciętego czytelnika o zagadnieniach wojskowych. Tylko negacja a od siebie nic wiarygodnego niesprawdzonego

Fantasy by davien.
sobota, 21 grudnia 2019, 02:00

Na wstepnie, zanim padna oskarzenia z twojej strony, to oswiadczam, ze nie jestem ruskim trollem, tylko Polakiem z dziada pradziada. Twierdzisz ze Davien ma wiedze? A to ciekawe. A ty wiesz, ze on pisal o kotlach opalanych oparami benzyny czy o tym, ze F-4 Luftwaffe byly w 1970 roku wyposazone w pociski AIM-120, czy pisal o tym, ze turbina jest od strony wlotu powietrza w silniku odzrutowym. Jezeli uwazasz, ze to jest "wiedza", to wspolczuje.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:56

Panie fantasy pisałem o wentylatore zespołu turbiny niskiego cisnienia wiec kłamiesz po raz pierwszy. Pisałem że F-4 mga pzrenosic AIM-120 ale nie w 1970r wiec znowu kłamiesz. A kotły opalane oparami to chyba na kuzniecowie testowaliście.

bryxx
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 11:42

Złapany za rączke na kłamstwie i wypieraniu sie własnych słów. Owszem jako uzbrojenie niemieckich F-4 wskazłeś właśnie te pociski i to jako ich uzbrojenie z jakim zostały zakupione.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:38

Nie panei bryxx, nic takiego nei miało miejsca, stwierdziłę że F-4 moze przenosić AIM-120 i to tyle.

Fantasy by davien.
piątek, 27 grudnia 2019, 02:29

Twierdziles i tutaj masz niezbity dowod.Dyskusja pod artykulem „Jednak Super Hornet dla Luftwaffe, 11 pazdziernika 2019. Anonimy internauta, dnia 14 pazdziernika 2019 roku, o godzinie 18:42 napisal, cytuje: „Luftwaffe zakupiła w 1973 roku w ramach programu Peace Rhine uproszczoną wersję Phantoma F-4F o mniejszej masie i słabszej stacji radiolokacyjnej APG-120 oraz pozbawioną możliwości tankowania w locie i wykorzystania pocisków AIM-7 Sparrow”. @Davien, 15 pazdziernika 2019 o godzinie 01:42 odpowiada, cytuje:” No cóż, tu masz racje, nie mieli AIM-7 za to nowowczesne AIM-9L i AIM-120, co przy AIM-9B na F-104... A co do radarów to porównywanie AN/ASG-114 na Starfighterze do AN/APQ-120 świadczy wyłacznie że zenobii ma zerowa wiedze:)”. Wiec ciekawe jaka ma wiedzę gość uzbrajajacy w 1972 roku niemieckie Phantomy w AIM-120 lub oraz twierdzący że radiolokator tychże maszyn to pełnoprawny AN/APQ-120. Zlapany na klamstwie i zlapany ze sie jeszcze wypera. Szach mat!!!

Fantasy by davien.
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:34

Napisz tylko slowo, a ci udowodnie, wklejajac twoje cytaty, ze pisales te brednie.

Fantasy by davien.
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:29

Jak chcesz to ci moge raz dwa zacytowac twoje brednie.

prawieanonim
czwartek, 26 grudnia 2019, 16:06

Ja chcę. Cytuj.

Fantasy by davien.
piątek, 27 grudnia 2019, 02:31

Tak bardzo chcesz to prosze. Dyskusja pod artykulem „Jednak Super Hornet dla Luftwaffe, 11 pazdziernika 2019. Anonimy internauta, dnia 14 pazdziernika 2019 roku, o godzinie 18:42 napisal, cytuje: „Luftwaffe zakupiła w 1973 roku w ramach programu Peace Rhine uproszczoną wersję Phantoma F-4F o mniejszej masie i słabszej stacji radiolokacyjnej APG-120 oraz pozbawioną możliwości tankowania w locie i wykorzystania pocisków AIM-7 Sparrow”. @Davien, 15 pazdziernika 2019 o godzinie 01:42 odpowiada, cytuje:” No cóż, tu masz racje, nie mieli AIM-7 za to nowowczesne AIM-9L i AIM-120, co przy AIM-9B na F-104... A co do radarów to porównywanie AN/ASG-114 na Starfighterze do AN/APQ-120 świadczy wyłacznie że zenobii ma zerowa wiedze:)”. Wiec ciekawe jaka ma wiedzę gość uzbrajajacy w 1972 roku niemieckie Phantomy w AIM-120 lub oraz twierdzący że radiolokator tychże maszyn to pełnoprawny AN/APQ-120. Kolejna wtopa, po bredniach o piatej generacji B-2 i F-117 :-D.

Fantasy by davien.
piątek, 27 grudnia 2019, 00:40

Nie bede tobie poswiecal czasu, bo ty nie rozruzniach generacji samolotow (pisales ze B-2 i F-117 to piata generacja) to podejrzewam ze AIM-7 od AIM-120 tez nie odrozniasz.

sobota, 21 grudnia 2019, 17:56

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 02:00

Rene, funklub to chyba jakis masochista bo za kazdym razem przegrywa a jednak pcha ie po wiecej:)

Fantasy by davien.
piątek, 27 grudnia 2019, 02:42

To ty jestes masochista, udowodniono ci, ze F-15AE nie istnieje, ze o budowie silnika odrzutowego pojecia nie masz, ze bredziles o AIM-120 F-4 Luftwaffe w 1972 roku, ze twoje bredenie o RCS F-18ASH sa wyssane z palca, a ty dalej chcesz wiecej :-D

JW
piątek, 20 grudnia 2019, 15:16

Chiny określiły Su-35 jako całkiem przeciętny samolot czwartej generacji, nie mogący się równać z piątą generacją amerykańskich F-22 i F-35 czego wyrazem był obszerny raport opublikowany przez Defense News i rządowy chiński dziennik Global Times w 2016r. Cyt: "Russia and India have signed an agreement to jointly develop a fifth-generation upgrade of the Su-35 Super Flanker multirole fighter, according to a report published March 8 on Virginia-based military affairs website Defense News. The fighter will be a fifth-generation fighter like the US Lockheed Martin F-22 Raptor and F-35 Lightning II, as opposed to the fourth-generation version of the Su-35 over which Russia and China are currently negotiating a deal. The Su-35 Super Flanker will be unable to compete with other "genuine" fifth-generation fighters and China does not need to get caught up in a game of one-upmanship with India and Russia, said an expert cited by China's nationalistic tabloid Global Times (...)" Zamieszczam tylko fragment raportu z Defense News, który ukazał się najpierw w chińskim rządowym Global Times na temat Su-35. Cały tekst jest bardzo obszerny więc darowałem sobie zamieszczać go w całości. Analiza dotyczy realnych szans rosyjskich samolotów Su-35 w konfrontacji z samolotami 5 generacji F-22 i F-35.

Fanklub Daviena
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:05

Znaczy się chiński dziennik cytuje w szerszej amerykański propagandowy Defence News, głoszący, że amerykańskie jest lepsze niż ruskie, a ty wyrwanym z kontekstu cytatem twierdzisz, że "sami Chińczycy" tak określili? Czyli idąc twoim tokiem rozumowania, jak na Defence24 zacytują fragment wypowiedzi Putina, to jakiś np. serbski "JW" będzie mógł podać, że "sami Polacy" mają takie zdanie jak Putin bo Defence24 napisał i tu wstawią cytat z Putina? A co powiesz na cytat z wyników analiz RAND gdzie analizowali starcia Flankerów (starszych niż Su-35) z F-35 i wyszło im, że Flankery wygrają 2.4:1? Mam wierzyć "Chińczykom" czy RAND? Wolę RAND bo nie widzę dużych szans krowiastego F-35 uzbrojonego w 2 szt. AIM-120 o 10% skuteczności przeciw Flankerom... Cytaty w ogóle są zabawne. W sieci można znaleźć wspomnienia (Davien już je wiele razy cytował - te wygodne dla siebie fragmenty...) amerykańskiego pilota, którego USA odesłały do Niemiec w celu zbadania MiG-29 i wykonania na nim pozorowanych walk z maszynami USA. I ten pilot, co go można zacytować, bluzga jak może po MiG-29, że to, siamto, owanto gorsze niż w F-16 i F-15 i ogólnie to bubel i na podstawie tych cytatów można by w to uwierzyć. Jednak na końcu artykułu są liczby i tam można wyczytać, że przy pojedynkach rozpoczynających się z równorzędnych pozycji w starciu z F-16 i F-15... wygrywał prawie zawsze a przy pojedynkach z przewagą pozycji F-16 i F-16, wygrywał połowę i w sumie na MiG-29 wygrał 75% pozorowanych walk. Taka to kiepska maszyna... :)

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 16:59

Defence News panei funklub to portal hinduski a nie amerykański:) Natomiast co do tych analiz Rand to juz ci udowodniono że nigdy nei miały miejsca. Podobnie jak te bajki co opowiadasz o F-35 i AIM-120 któryc system WRE Flankerów nei potrafi w ogóle zagłuszac bo kiegy ten antyk powstał to AIM-120 jeszcze nie było:) Podobnie o tym "cudownym" MiG-29:)

sobota, 21 grudnia 2019, 01:56

Jaca, dlaczego zmieniles nicka? I znowu cytujesz jakies bajki?

JW
sobota, 21 grudnia 2019, 09:29

Panie o 100 nickach i bez nicków. Dlaczego mnie ciągle mylisz z jacą choć moje posty w ogóle nie przypominają postów Jacy? To tylko twoja tajemnica. Za to Twoje do zludzenia przypominają ze 100 innych wpisow pod różnymi nickami. Owszem muszę przyznać że czasami korzystam z jego wpisów na forum i wiedzy i to wszystko. Chyba to nie jest zabronione. Mysle że mi to wybaczy.:) Wracając zas do sprawy. Rosyjskie Su-35S żeby mogły sprostać w powietrzu F-22 i F-35 wymagają modernizacji do wersji samolotu 5 generacji. Takie są opinie Rosjan i Hindusów ujawnione przez Chińczyków w raporcie którego fragment wkleiłem. Rosja proponując Indiom wspólną modernizację Su-35 do wersji samolotu 5 generacji bez propagandowej ściemy przyznała się wreszcie co naprawdę myśli o szansach konfrontacji Su-35S z najnowszymi konstrukcjami 5 generacji. Problem w tym, że chińscy eksperci wyśmiewali ten pomysł jako niemożliwy do osiągnięcia przy modernizacji istniejącej konstrukcji płatowca. Płatowiec i pozostałe główne systemy samolotu 5 generacji muszą być zaprojektowane od podstaw z zastosowaniem nowych technologii. Indie widocznie uznały propozycję Rosjan również za komiczną bo zamiast przyjąć propozycję Rosjan, zwróciły się do LM w sprawie zakupu 120 samolotów F-35. Te rosyjskie "nowe" samoloty bojowe które według rosyjskiej oficjalnej propagandy są w stanie pokonać najnowsze zachodnie konstrukcje to w rzeczywistości leciwe koncepcyjnie skorupy nie mające szans z nową zachodnią technologią. Dlatego trzeba dużo rosyjskiego optymizmu aby twierdzić, że te starocie sięgające lat 80-tych, z wyposażeniem lat 90-tych dały by radę F-35 z najnowszej generacji awioniką i uzbrojeniem. Dlagego powstal w Chinach raport ktorego maly fragment umieściłem.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:36

To prosze zacytowac te opinie Rosjan i Hindusow.

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 12:50

Napisz jeszcze kiedy umowę podpiszą na te kolejne Su-35. Bo jak na razie to Chiny wolą produkować własne J-20, a klony produkowanych różnych wersji Su-27 wyposażają w swoje radary AESA, a rosyjskie Su-35 nie mają takich.

Fanklub Daviena
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:19

A po co Su-35 mają mieć radar z chińskich J-11, jak Su-35 mają najlepszy radar z seryjnie produkowanych myśliwców, lepszy od F-22, nie mówiąc o F-35. Wbrew waszym bajaniom nie liczy się w jakiej technologii został radar wykonany, tylko jakie ma parametry jak zasięg, pole widzenia, ilość zwalczanych celów itp. I czy to jest osiągnięte za pomocą GaN czy gumki, śliny i czarów Voodoo, to jest drugorzędne, bo cel się wykrywa mocą nadajnika, wielkością anteny, czułością detektora oraz obróbką sygnału a nie GaN i AESA. Ważne, że w żadnym amerykańskim myśliwcu radar nie może się równać parametrami z radarem Irbis-E a tym bardziej nie może się równać chiński radar. Co z tego, że F-35 ma radar AESA na GaN jak ten radar ma 3x mniejszy zasięg i 3x mniejsze pole widzenia, czyli przeszukuje 27x mniejszy obszar? :)

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 17:03

Panie Funklub,no to małe porównanie z radarem niech będzie z Raptora: Su-35 radar N035 Irbis: zasięg 200km( w trybie dalekiego wyszukiwania 400km dla 100 stopni2) dla RCS 3m2. F-22 radar AN/APG 77: zasięg 240km dla RCS 1m2 , w wersji AN/APG 77v1 zasieg 460km dla RCS 1m2 Wiec jak widac Irbis nawet sie nei zbliza osiągani do APG-77/77v1. A radar dla F-35 ma zasieg pow 150km dla RCS1m2 czyli jak widac tez lepsze osiagi od prymitywnego Irbisa:) I to tyle z twoich bajek.

Nie badz taki arogancki
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:45

Znowu arogancja i dane z wiki, ktore sa nic nie warte. Wiesz na przyklad, ze na wspolnych cwiczeniach miedzy IAF i USAF (Red Flag), radary SU-30MKI pracowaly w trybie cwiczebnym / szkoleniowym. A wiesz dlaczego? Ano dlatego, zeby nie zdradzac charakterystyk pracy radaru, bo wiadomo ze sa samoloty zwiadu elektronicznego ktore zbieraja takie sygnaly? Ty myslisz, ze lata sie caly czas z wlaczonymi radarami a charakterystyki ich pracy publikuje w internecie? Zrozum, te twoje "dane", to sobie mozna miedzy bajki wlozyc, tak samo jak te twoje "dane" o RCS.

Davien
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:40

A wiesz biedaku ze zwyczajnie kłamiesz:) Bo dane radaru Bars sa doskonale znane na zachodzie więc znowu zrobiłęs z siebie błazna jak zwykle.

czwartek, 26 grudnia 2019, 00:51

Tak, a skad sa znane?

Hanys
czwartek, 19 grudnia 2019, 18:29

"W Iranie znaczna część społeczeństwa żyje w autentycznej nędzy" - tzn. jaka część ? Bo wiemy np. że w USA 41 milionów ludzi żyje w biedzie, z czego 9 mln ma zerowy dochód. A mimo to USA więcej wydaje na wojny i zbrojenia niż reszta świata.

Maciek
piątek, 20 grudnia 2019, 15:15

ok 40% ludności żyje poniżej progu ubóstwa, który w Iranie jest bardzo niski. Gdyby przyjąć standardy europejskie czyli możliwość np. kupowania mięsa i mleka 2-3 razy w tygodniu lub częściej, byłoby to ok. 80% Irańczyków. A od USA się od.... mówimy o Iranie.

spoko
piątek, 20 grudnia 2019, 02:23

Hanys przestan z ta amerykanska bieda Widze ze nie masz pojecia czym rozni sie biedny w USA czy Kanadzie od biednego w innych krajach

Stari i mądry
czwartek, 19 grudnia 2019, 22:33

Nie ma to zadnego znaczenia Hanys....Skoro jedna firma ( nie bede mowił jaka ) jest warta wiecej niz cała Rosja.Czujesz róznice?

mat bez ruchu
piątek, 20 grudnia 2019, 17:43

"...jedna firma ( nie bede mowił jaka ) jest warta wiecej niz cała Rosja..." Jak widać starość powoduje wielkie "mózgowe" spustoszenia.Skad oni was biorą.

sobota, 21 grudnia 2019, 18:02

prawieanonim
sobota, 21 grudnia 2019, 18:02

Jaka starość? Jeden koncern z USA generuje 2% światowego PKB i nie zakrzyczysz tego faktu a twoją Rosję przy jej obecnej wartości kupiliby kilka razy.

Fanklub Daviena
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:29

Niech spróbuje!!! Dlaczego dotąd USA Rosji nie kupiły? Odcięłyby Chiny od surowców i zapanowały nad światem! Bredzisz w stylu mam samochód więcej warty od mieszkania Kowalskiego. Ale jak Kowalski się nie chce wymienić, to jest to tylko brednia, bo dokąd nie jest zawarta transakcja to handlujący mogą jakie chcą bajki opowiadać. Np. takie, że wartość znaku Coca-Cola jest większa od wszystkich polskich firm - tylko jakbyś te firmy i znak Coca-Cola wystawił do sprzedaży, to wszyscy woleliby firmy a nie znaczek... Albo ujmę to inaczej, byś łatwiej zrozumiał: ogłaszam, że moje buty są więcej warte niż cały twój majątek i teraz w miejsce moich butów podstaw sobie "Jeden koncern z USA" a za twój majątek "twoją Rosję". Podajesz tylko wycenę USA, która jest nic nie warta jak Rosja jej nie akceptuje, a Rosja inaczej się wycenia. Z ekonomii też jesteś kiepski... :)

czwartek, 26 grudnia 2019, 16:15

prawieanonim
czwartek, 26 grudnia 2019, 16:15

Misiu jakie ty głupotki opowiadasz :) To Rosja jest na sprzedaż? O Wartości firmy decyduje rynek czyli ludzie i jakoś oni twierdzą że firma jest tyle właśnie warta i udowadniają to kupując jej produkty. Za tym idzie wzrost wartości logo firmy. O wzroście wartości logo wraz z z wartością firmy jest sporo artykułów w sieci. Twoje brednie o Kowalskim i samochodzie ma ją sens tylko w sytuacji kiedy na mój samochód nie ma popytu. Biedny ekonomiczny analfabeto. Nawet najbardziej podstawowe zagadnienia to dla ciebie czarna magia :-)

gosc
piątek, 20 grudnia 2019, 16:28

powaznie ,no jaka,to sa tylko dolary ,a one juz wypadaja z obiegu.

sobota, 21 grudnia 2019, 18:02

bropata
czwartek, 19 grudnia 2019, 15:40

W Iranie "część społeczeństwa żyje w autentycznej nędzy", ponieważ bezprawnie nakładane amerykańskie sankcje uderzają w irańskie społeczeństwo, a nie we władze. Faktycznie Iran ma samych przyjaciół w regionie z Izraelem, Arabią Saudyjska i USA na czele. Spokojnie też chciały żyć społeczeństwa w Iraku, Libii i Syrii. Krachu tych państw na pewno nie spowodowały "religijny fanatyzm i chore ambicje rządzących, oderwanych od realiów." Iran bez odpowiednich zdolności do samoobrony podzieli ich los, a uzbrojeni nigdzie poza Rosją nie kupi.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:51

Panie bropata, yria to robota Asada i popierancy pzrez Rosje pogrobowcó z BAAS, Libia to Francja jak co a teraz Rosja ,Arabowie, Turcy i kto tylko chce, ale np USA sie militarnie nei angazuja, a Rosja tak. Iran ma wszędzie wokół wrogów bo jest państwem szyickim czyli dla sunnitów heretykami. Do tego sponsorował i sponsoruje terroryzm wiec panei bropata... Aha jakby USA chciało na serio sie pozbyc Iranu to dawno mogło to zrobic ale metod rosyjskich nie uzywaja.

bropata
piątek, 20 grudnia 2019, 17:43

Propagandy na takim poziomie nawet Sputnik nie uprawia. :-)

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 02:02

Panie Bropata to nie propaganda ale fakty, a Sputnik istotnie faktów nie podaje ale waszą rosyjską propagandę:)

bropata
sobota, 21 grudnia 2019, 18:33

Wasza, amerykańska wcale nie jest lepsza. Nie ośmieszaj się tego rodzaju zgranymi chwytami. Hegemon w świecie jest jeden. I dla nikogo rozsądnego nie powinno ulegać wątpliwości, że to jego polityka rozwaliła pół tego świata.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:06

Panie Bropata, naprawdę mógłby pan zmienic gotowiec bo ten juz kilka razy widziałem. A jak nei odróznia pan Polski od USA to współczuję, ale widac wiedza jeszcze do pana ziemianki na Syberii nie dotarła.

bropata
czwartek, 19 grudnia 2019, 08:43

"Iran rozważa możliwość zakupu dwudziestu czterech rosyjskich samolotów piątej generacji Su-57 uzbrojonych m.in. w rakiety hiperdźwiękowe „powietrze-powietrze”. Tego rodzaju zakup może naruszyć kruchą równowagę sił, jaka panuje na Bliskim Wschodzie." Mainstreamowa prawda w najczystszym wydaniu. M. Dura odmawia Iranowi prawa do posiadania nowoczesnych systemów obronnych.

piątek, 20 grudnia 2019, 02:51

Nie odmawia ale zwyczajnie stwierdza że naruszy to obecna równowage w rejonie.

bropata
piątek, 20 grudnia 2019, 17:42

W jaki sposób naruszy, że Iran będzie miał wreszcie uzbrojenie do zwalczania izraelskich środków napadu powietrznego?

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 02:03

Nie będzie miał bo Su-57 w ilosci całych 24 sztuk nie ma najmniejszych szans w starciu z F-35 czy F-15AE

bropata
sobota, 21 grudnia 2019, 18:27

Czyli udowadniasz, że teraz istnieje nierównowaga na niekorzyść Iranu. Wzmocnienie irańskiego lotnictwa i obrony powietrznej nowoczesnym sprzętem jest krokiem w stronę przywracania równowagi.

Nie ma F-15AE
sobota, 21 grudnia 2019, 09:55

Znowu piszesz o nieistniejacych F-15AE. Przeciez bylo ci tlumaczone, ze F-15 Advanced Eagle to inna nazwa niezrealizowanej modyfikacji F-15 oznaczonej jako F-15 2040c. Teraz, napisz konkretnie, ktore sily poiwtrzne eksploatuja samolot oznaczony F-15AE. Czas start!!!

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:08

Dziecko, udwodniłem ci wiele razy że F-15AE jak najbardziej istnieje ale jak widac dalej nei możesz tego zrozumiec:) I dalej nei rozumiesz ze F-15AE to modernizacja F-15E a F-15 2040C to modernizacja F-15C ale jak nawet maszyn nei rozrózniasz to czemu sie dziwić:)

Nie ma F-15AE
niedziela, 22 grudnia 2019, 11:01

Jezeli juz udowodniles wiele razy to udowodnij ten jeszcze jeden raz. Czekam. Jakie sily uzytkuja F-15AE. Czas start. Co do modyfikacji F-15E, to sa nimi F-15K, F-15SA, F-15I, F-15S, F-15QA. Ale o F-15AE to jeszce nikt nie slyszal. A najbardziej zaawansowany jest F-15EX, o czym donosil wczoraj lub przedwczoraj artykul na Defence24. Ale z ciebie taki znafca, ze twierdzisz, ze F-15EX jest okrojony.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 17:07

Dziecko własnei F-15SA i F-15QA sa odnmianami F-15AE pzreznaczonymi dla konkretnych klientów . F-16EX to tez F-15AE a dokładniej wersa F-15QA dla USAF w dwóch wersjach : jednomiejscowej F-15X całkowicie pozbawionej możliwosci uderzeniowych i dwumiejscowej F-15EX z jedynie częściowo zachowanymi mozliwosciami uderzeniowymi ale jak widac dale dla ciebie jest to zupełnie neipojeete. Pozostaje tylko współczuc:)

Nie ma F-15AE
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:49

Krotko. Ktore sily powietrzne uzywaja F-15AE? Co do F-15EX. To znowu opowiadasz brednie. F-15EX w stosunku do F-15QA ma nowe silniki, nowa konstrukcje platowca zwiekszajaca jego zywotnosc, nowe ssysyemy elektroniczne i WRE. Jest to zupelnie nowa i najbardziej zaawansowana maszyna F-15, przy ktorym F-15QA to bieda. Wystarczy sobie poczytac na stronie producenta, tam wszystko jest. Nawet na stronie Boeinga F-15EX traktowany jest jako oddzielny samolot niz inne F-15. I jeszcze raz, nie ma nigdzie eksploatowanej maszyny oznaczonej F-15AE i jakos nie potrafisz tego udowodnic. F-15QA, F-15SA to sa modywikacje F-15E. Boeing na swojej stronie ani slowem nie wspomina o F-15AE, na stronie Boeing pada tylko jedno okreslenie, cytuje: "Advanced F-15: Innovation in air superiority", co mozna przetlumaczyc: "Zaawansowany F-15: innowacje w przewadze w powietrzu". Jezeli gdzies napisza "Zaawansowany F-16..." to tez bedziesz bredzil o F-16AF (F od Falcon)? W zadnej publikacji nie znajdziesz oznaczenia F-15AE bo taka maszyna zwyczajnie nie istnieje. Przestan wprowadzac innych czytelnikow w blad!!!

odlot to odlot
sobota, 21 grudnia 2019, 19:23

Ale on już zapomniał to co pisał miesiąc czy dwa temu. Jak jeszcze znajdzie tę kartkę z wytycznymi to "odpisze" a w zasadzie "przepisze" bezrefleksyjnie kolejny raz. On nie jest "od myślenia", jest od "pisania".

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:09

Odlot przeciez i ty i płaczek nawet nei odrózniacie F-15C od F-15E więc jaki sens ma tłumaczenie czegos takim jak wy:)

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:48

To ty nie rozruzniasz skoro piszesz brednie o nieistniejacym F-15AE.

Ot tak
czwartek, 19 grudnia 2019, 08:29

Ja bym rosyjskich nie brał. Tylko chińszczyzna!

Naiwny
czwartek, 19 grudnia 2019, 05:49

Bułgarski portal jest jeszcze mniej wiarygodnym źródłem informacji od niemieckiego Bilda czy naszego Super expresu. Ale jakieś samoloty pewnie po ustaniu sankcji ONZ Iran kupi. Lub wymieni np za ropę którą trudno mu sprzedawać z powodu "toksycznych" sankcji USA. Wcześniej mówiło się o zakupie Miga 35 w dużej ilości (ok 200 szt) ale jakie są obecne plany? Rosjanie na konferencji zastępcy szefa sztabu FR dla atasze wojskowych w Moskwie poinformował o ponownyc próbach Su 57 w Syrii. Z tymi międzynarodowymi sankcjami za aneksję Rosji to lekka przesada. Sankcje nałożyła Unia Europejska, USA, Kanada i Japonia. Reszta świata nie. I sankcje te nie są sankcjami ONZ.

Hanys
czwartek, 19 grudnia 2019, 18:32

Oj tam oj tam, jak Bild twierdzi że sankcje USA opóźnią budowę Nord Stream 2 o aż 5 lat, to klub amerykańskich fanbojów wierzy Bildowi bezgranicznie, więc powiedzmy że Bild to takie pół-wiarygodne źródło :)

GB
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:50

Nic nie szkodzi że sankcje nie są sankcjami ONZ skoro Iran sprzedaje coraz mniej ropy (w stosunku do okresu sprzed sankcji).

12333
czwartek, 19 grudnia 2019, 02:19

podoba mi się ten pomysł. będzie kosztował zylion kruzeiros. bazar się już 'cieszy' jak po podwyżkach cen benzyny.

Pilot
czwartek, 19 grudnia 2019, 02:18

Lepiej Rosja nie sprzedaje. Bo z biedy Iran sprzeda jeden samolot do Izraela w zamian za pożyczkę.

dalej patrzący (od tych co nie ogarniają realiów geopolitycznych)
środa, 18 grudnia 2019, 22:39

Spokojnie, żadnej równowagi ten zakup nie naruszy. Po pierwsze dlatego, że Su57 NIE JEST samolotem 5-ej generacji. Chciałby być, to prawda. Ale nie jest. W dalszym ciągu nie posiada odpowiednich silników, które uczyniłyby z niego maszynę 5-ej generacji. Nie mówiąc o radarze czy wyposażeniu elektronicznym. Druga kwestia to te super-hiper rakiety. Przerabialiśmy już czołg T14 Armata, który miał być rewolucją w broni pancernej. Skutek jest taki, że Rosjanie masowo modernizują swoje czołgi T72 oraz T90. Przerabialiśmy już super-hiper pocisk o napędzie atomowym oraz atomowej głowicy. Skutek jest taki, że zginęło trochę ludzi podczas testu tego super-hiper pocisku, trochę rosyjskiej ziemi uległo skażeniu. A pocisku jak nie było, tak nie ma. Podobnie będzie i z tą super-hiper rakietą powietrze-powietrze. Jedyna realna rzecz w tej informacji to chęć Persów poznania tajemnic konstrukcji Su57 aby wykorzystać je przy opracowywaniu własnego projektu maszyny 5-ej generacji. A Rosjanie się cieszą jak dzieci, że ktoś się na ich propagandowy potworek połakomił.

Szrek
czwartek, 19 grudnia 2019, 20:32

Nie wprowadzają nowych typów uzbrojenia z powodów finansowych, po prostu za cenę 1 T14 mogą zmodernizować kilka czy kilkanaście t72 do najnowszego standardu. Ale cały czas idą do przodu z rozwojem technologii. Jak im się poprawi sytuacja materialna to zaczną używać wyśmiewane orzez Ciebie T14, Su57 itd. A testy zawsze robi się po to by wykryć błędy i je usunąć, więc zawsze jest ryzyko wypadku itp. Nie wolno nie doceniać przeciwnika bo zazwyczaj źle się to kończy.

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 08:30

A jak im się pogorszy? Od 10 lat stoją w miejscu, a świat idzie naprzód.

Realista
środa, 18 grudnia 2019, 22:04

Czyli silniki i elektronika z Su-35S. Ciekawe, jak po 2028 będą docelowe silniki - czy da radę je wmontować? I czy Rosjanie się na to zgodzą? A także co do upgrade elektroniki. Jeżeli nie, to za duże pieniądze dostaną produkt dobry teraz i taki sobie za dekadę. Jak już Iran kupi teraz, to będzie skazany na ponowny zakup po 2028, oby nie droższy.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:53

silniki mają byc wymienne i sa co juz pokazali w trakcie testów. Ciekawszy jednak będzie ten nowy kadłub.

Tak
środa, 18 grudnia 2019, 21:58

Brawo persowie,nie padacie na cztery łapy

prawieanonim
czwartek, 19 grudnia 2019, 15:46

Duma zawsze kroczy przed upadkiem.

Urko
czwartek, 19 grudnia 2019, 13:03

Taka duma często kończy się padaniem na plecy...

Nie
czwartek, 19 grudnia 2019, 02:09

Powiedz to normalnym obywatelom Iranu,kasta ma się coraz lepiej a zwykli maja się coraz gorzej,Wśród młodych masowe bezrobocie.Oni teraz marzą o ..Szahu.

Haha
czwartek, 19 grudnia 2019, 17:58

A skąd masz takie info?

prawieanonim
czwartek, 19 grudnia 2019, 19:35

Iran to nie zamknięte więzienie.

ale czad
środa, 18 grudnia 2019, 21:51

No ja nie wiem czy tego typu wiadomości powinny Tu prezentowane: przecież szaleństwo jakie ogarnęło fanbojków wskutek tych informacji za chwilę osiągnie etap paniki. Ale głowa do góry "Davien i spółka"-to jeszcze nic pewnego. Może Rosja jednak tej broni Iranowi nie sprzeda i do masakry F-35 podczas ew. ataku na Iran nie dojdzie.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:10

No padłem czadziku ze smiechu:) Nieistniejąca wersja Su-57 oparta na Su-35 m,iałaby zagrozić F-35? A w jakim alternatywnym swiecie:) Aha po 2030 a wczesneij to Rosja musi skończyc swoje Su-57 to po drugiej stronie zacznei wchodzic 6 gen:)

Czad na maksa!!!
sobota, 21 grudnia 2019, 09:51

Zacznie wchodzic szosta generacja? Buahahahahaha!!! Do tego czasu to zapewne F-35 nie osisagnie pelnej gotowosci bojowej.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:10

Dziecko, F-35 juz osiągnał pełna gotowość bojową wieć zrobiłęs z siebie totalnego błazna:)

Czad na maksa!!!
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:49

Tak? A Lokheed Martin o tym wie?

ale czad
piątek, 20 grudnia 2019, 17:46

Ja wiem, że trzeba się "odwdzięczyć" i jak niejaki Pstrowski wykonywać 300% normy ale może warto by się skusić na chwilę refleksji zamiast beznamiętnie i bezrozumnie realizować "wytyczne"? A jak się styki przegrzeją?

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 02:04

A ten znowu pisze samokrytyke:) Juz naprawde nie trzeba i tak wszyscy wiedza kim jesteś:))

komandor
środa, 18 grudnia 2019, 21:19

su-57 nie jest samolotem 5 generacji tylko 4+ wg standartów światowych a nie sowieckich sowieckich to pewnie jest 10 generacji

Szrek
czwartek, 19 grudnia 2019, 20:35

Trzeba odświeżyć wiadomości z historii - od 30 lat nie ma już ZSRR. Więc raczej nie sowieckich a rosyjskich srandartów.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:55

Program wystartował w 1979r wiec jeszzce za ZSRS a Suchoj zaczął prace w 1983. ale istotnie Su-57 to maszyna rosyjska,takze ta cała zabawa z 4++ to zdaje się już po 1991r.

Mcgregor
środa, 18 grudnia 2019, 21:01

Ten plan może z torpedować Izrael, jeżeli uzna że te samoloty stanowią zagrożenie. Ich wpływy w Rosji też sa duże

Ubaw
środa, 18 grudnia 2019, 22:09

No tak, jak wiadomo Sataniahu przekonał Putina by wycofał się z Syrii i pozwolił upaść Asadowi i powołać nowy, proamerykański rząd.

Derwisz
środa, 18 grudnia 2019, 19:35

Ruski nabiera iran na te zabawki Ale 50mld usd odblokowane i wolne

MWK
środa, 18 grudnia 2019, 17:36

No przecież wg władz i mediów irańskich już 2,5 roku temu z sukcesem oblatano AIO F-313 Qaher, najlepszy na świecie myśliwiec 5-gen.

Mekenyk
środa, 18 grudnia 2019, 17:55

I to samo jeżeli chodzi o Su-57 nie miał być produkowany ze względu na problemy z elektroniką a wszystko co osiągnęli w nim miało być "przerzucone" do Mig-41 to już sam nie wiem więc te Su-57 jest czy najzwyczajniej w świecie "robi się "

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:12

Mekenyk powstaje pierwszy 'seryjny" Su-57 czyli po prostu pierwszy w końcu kompletny prototyp z radarem, awionika i silnikami z Su-35 bo docelowe jeszcze nie sa gotowe. Do 2028r Rosjqa ma zbudować 78 sztuk wg Putina o 20% taniej niz miało kosztowac 16.

Szrek
czwartek, 19 grudnia 2019, 20:41

Albo masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, albo zmień źródło informacji bo Cię wprowadzają w błąd. 20% taniej miała kosztować JEDNA sztuka przy zwiększeniu zamówienia z 16 do 78 sztuk. Zawsze w hurcie jest taniej.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:56

No to chyba czytaliśmy rózne wypowiedzi Putina.

Fiona
sobota, 21 grudnia 2019, 09:49

Czytaliscie pewnie te same, a ty pewnie nie zrozumiales tekstu.

asd
czwartek, 19 grudnia 2019, 10:56

Nowe silniki są już gotowe do montażu. Takie info krąży gdzieś w sieci na jakimś zagranicznym portalu. Bo

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:57

Panie Asd, izdlilelje 30 ma rozpoczac próby państwowe w 2020 r wiec jeszcze sporo wody w Newie upłynie.

GB
czwartek, 19 grudnia 2019, 13:24

Nowy silnik to miał wylatane gdzieś do końca listopada 16 godzin (wedle zapewnień Borisowa). Trochę mało aby go montować na seryjnym samolocie.

piątek, 20 grudnia 2019, 00:14

To zacytuj te zapewnienia albo podaj ich zrodlo.

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 10:59

Źródło nie przejdzie przez tutejsze forum. Wpisz sobie w przeglądarkę Двигатель Су-57 to powinieneś znaleźć.

sobota, 21 grudnia 2019, 01:54

Ale tam wszystko jest w twoim ojczystym jezyku, ktorego niestety nie znam. A tak z ciekawosci, dlaczego zrodlo nie przejdzie? Bo nie ma zadnego zrodla?

sobota, 21 grudnia 2019, 15:31

Przejdzie tylko trzeba umiejętnie

Arek
środa, 18 grudnia 2019, 15:47

Żadne F35 czy F22 & Su57 nie będzie trafione rakieta hipersoniczna prawa fizyki są jedne

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 18 grudnia 2019, 19:07

Rakieta hipersoniczna to taka co leci z prędkością większą od Mach 5 więc nic nadzwyczajnego skoro standardem jest Mach 3 - 4, stare francuskie rakiety Super 530D podobno osiągały Mach 5

Arrk
środa, 18 grudnia 2019, 15:43

Hipersoniczne rakiety nawet nie trafią żadnego F35 czy Su57 czas reakcji i fizyki jest nieubłagalny :-)

em
środa, 18 grudnia 2019, 15:26

Znowu onucą wieje w komentarzach...

R
środa, 18 grudnia 2019, 16:45

Chyba Davienem, za kazdym razem jak jest temat S400, Su-57 czy cokolwiek Rosyjskiego Dawidek robi 1/3 komentarzy. Az tak tam w Montanie nie lubia tego co jest Made in Russia czy moze poprostu tego sie tak obawiaja?

Fantasy by davien.
czwartek, 19 grudnia 2019, 03:41

Swieta ida wiec dawidem musi duzo tyrac. Swieta to wiadomo, wydatki, a i na sylwestra jakies tanie winko by sie wypilo.

ale jaja
środa, 18 grudnia 2019, 19:11

Raczej odwracają uwagę i kreują alternatywną rzeczywistość po ich myśli, tylko czy ta Montana jest na pewno w Montanie?

Ali
czwartek, 19 grudnia 2019, 10:33

Oczywiście towarzyszu wzajemnej adoracji, a PKB macie jak Meksyk :P

ale jajca
sobota, 21 grudnia 2019, 19:35

Nie żartuj. Montana - choć po prawdzie większa od Polski - do "bidastan" gdzie jej tam do PKB Meksyku. Krowy i bobry których ta dużo więcej od ludzi wielkiego PKB nie generują. Nawet jakiś jajcarz chciał ja ostatnio opchnąć Kanadzie aby zredukować monstrualne 23 trylionowe zadłużenie USA.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:13

No, bezcenne jak dwóch najmitów z syberii czyli rafałek i jaja popieraja sie nawzajem:)

yaro
czwartek, 19 grudnia 2019, 10:18

najważniejsze, że obnażają brednie Daviena :)

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 02:05

Yaro, obnazaja wyłącznie swoją zerową wiedzę zreszta dzielnie im sekundujesz:)

Fantasy by davien.
czwartek, 19 grudnia 2019, 10:06

Tak? A gdzie twoje "wsparcie" moralne pod postacia @GB?

GB
czwartek, 19 grudnia 2019, 13:26

I do tego jakiś typ pod mojego nicka się podszywa...

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 00:16

Naprawde?

gru
środa, 18 grudnia 2019, 17:19

Nawet do 3 nie potrafisz liczyć.

Fred
środa, 18 grudnia 2019, 14:28

Skąd Iran weźmie tyle pieniędzy? Teraz panuje tam już taka bieda, takie niezadowolenie społeczne, że w zamieszkach zginęło ponad 300 osób.

Dropik
środa, 18 grudnia 2019, 15:58

zapłacą czym innym. koncesjach w złożach. Zresztą te panstwa posiadają przeważnie dużo pieniedzy , a bieda obywateli nie nic do tego

Rcz
środa, 18 grudnia 2019, 15:52

Pożyczy od izraela

asd
środa, 18 grudnia 2019, 15:45

Byłeś, widziałeś? Ja w Iranie bywam od 10 lat regularnie. Postęp jakiego dokonali siłami własnej myśli inżynierskiej - fakt, głównie opierali się na inżynierii wstecznej - jest imponujący. Bynajmniej nie panuje tam taka bieda jak to się w zachodnich TV przedstawia. Zresztą sam fakt, że USA nie odważyły się ich jeszcze zaatakować mimo polityki prowadzonej przez persów, którzy nie zwykli klękać, oraz mimo ciągłego szczucia przez pejsatych, pozwala wyciągnąć pewne wnioski. Nie oszukujmy się, gdyby USA mogło to dawno położyliby łapska na ropie Persów. Jeśli o protesty idzie to fakt, są one widoczne nawet dla ludzi okazjonalnie odwiedzających Iran. Jednak jak mówią moi irańscy przyjaciele protestują głównie ludzie którzy dali się uwieść zachodniej propagandzie. Czyli dokładnie tak jak u nas, jest grupa niezbyt lotnych umysłowo ludzi których łatwo zmanipulować i wykorzystać do swoich celów.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:16

Ad, jakby USA chciało irańskeij ropy to nie bawiliby sie w 1979r w jakieś operacje sił specjalnych ale zwyczajnie uderzyli na Iran i go zajeli. Ale po co im irańska ropa jak maja dosyc swojej. A cod o protestów to ostatnio objeły one cały kraj a pretekstem byo nei jakeis zewnętrzne podjudzanie jak bredzili ajatollahowie ale podniesienie cen benzyny.

czwartek, 19 grudnia 2019, 12:11

A operacje sił specjalnych to chyba miały miejsce na początku lat 50 kiedy USA instalowało rękami CIA i MI6 marionetkowy rząd.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:02

Nie,pózniej podczas kiedy premierem był Mossadek , tyle że Reza Pahlawi miał taką pozycje jak ajatollahowie dzisiaj czyli to on decydował co sie dzieje w Persji/Iranie i nei było marionetkoweg rzadu ale przypadkiem wywołane pzrez CIA rozruchy( miała byc demonstracja) i Pahlawi zdjał premiera całkiem legalnie z urzędu. Ten sie postawił . Pahalwi rządził Iranem od początku do końca w 1979r i nigdy nie był osadzany ani przywracany do władzy b ta miał jako szach zawsze i aprawie absolutna.

asd
czwartek, 19 grudnia 2019, 11:10

Sytuacja w roku 1979 była różna od dzisiejszej. Nie napisałem, że ludzie są zadowoleni, proszę czytać ze zrozumieniem. Odniosłem się jedynie do ludzi biorących udział w protestach. Analogia do nas jest tutaj uderzająca. Irańczycy bynajmniej nie kochają Rosjan, o ile wiem to w Iranie nie panował nigdy komunizm mimo, że sowieci taki próbowali tam zorganizować, ale chyba w 46 roku dali nogę. Natomiast z pewnością Irańczycy nienawidzą anglosasów gdyż Ci ich mocno pognębili i wiele zła im wyrządzili. I tutaj kolejna analogia do nas, nas również anglosasi wykorzystali, wystawili Hitlerowi na strzał poprzez skręcenie alkoholika i hazardzisty Becka do podpisania gwarancji niepodległości. Pewien Lord 2 dni na jachcie w zatoce Gdańskiej urabiał tego alkoholika do podpisania tegoż dokumentu. W ten sposób brytole ugrały sobie czas potrzebny na przestawienie przemysłu (wszystko pięknie opisuje Churchill w swoim dziele traktującym o IIWW). A potem nas sprzedali za paczkę fajek.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:07

Panie asd, jezeli chodzi o protesty to pisałem o obecnych, z tego roku a nei o 1979 gdzie istotnie była zupełnie inna sytuacja. Aha co do tej"spzredazy " pzrez brytyjczyków to zapomiał pan e w Teheranie/Jałcie czy Poczdamie WB miała niewiele więcej do powiedzenia od Francji, decydował Stalin bo Roosevelt był naiwny i miał agenta rosyjskiego w najblizszym otoczeniu, a Truman w Poczdamie został postawiony praktycznie pzred faktami dokonanymi i mial do wyboru. albo układy, albo nowa wojna a tej nikt na Zachodzie nie chciał, Stalin zreszta też.

Fanklub Daviena
czwartek, 19 grudnia 2019, 10:03

Ale Davienku bredzisz. Każdy wie, Iran też, że go można zająć. Tak jak łatwo jest zająć Afganistan. Ale każdy wie, z USA na czele, że Iranu, tak jak Afganistanu, nie da się utrzymać (i Iran ma podobnie, choć w inny sposób, wredny dla okupanta teren). Armia Iranu nastawiona jest na odwet (rakiety) w pierwszej fazie konfliktu oraz na wojnę partyzancką, Kraj pokryty jest zamaskowanymi bunkrami, schowkami, magazynami z ukrytą bronią i materiałami dywersyjnymi a wojsko zorganizowane w małe, samodzielne komanda, składające się z dowódcy, sapera, snajpera, operatora ppk itp. które działałyby na znanym sobie terenie ze znanymi sobie ukrytymi magazynami, bunkrami itd. i z zadaniem nie powstrzymywania nacierających wojsko okupanta, tylko zaczajenia się i nękania go partyzantką. Okupacja Afganistanu to przy okupacji Iranu byłby mały pikuś. Iran nigdy nie miał złudzeń, że potrafiłby się obronić przed Sowietami lub przed USA, dlatego jego armia nigdy się na to nie nastawiała. Nastawiała się na zrobienie okupantowi piekła okupacji i to tak skutecznie, że ani Sowieci ani USA na okupację się nie odważyli... :)

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:10

A po co zajmowac Iran. Robia to samo co z Serbia czyli rozwalenie wszystkich baz wojskowych floty i lotnictwa po czym zaczyna sie polowanie z powietrza na niedobitki. A co do okupacji to popatrz ilu sasiadów Iranu go nienawidzi i ilu chetnie skorzysta na rozbiciu jego sił zbrojnych

GB
czwartek, 19 grudnia 2019, 13:27

A ja tam bym nie zajmował Iranu (jakby przyszło co do czego), tylko załatwił jak Serbię.

Yugol
czwartek, 19 grudnia 2019, 20:29

No naprawde się popisali taka maszyneria na malutki kraj wymęczony wojną którą rozpoczeli dwa pionki CIA

Bonus
piątek, 20 grudnia 2019, 10:26

Właśnie się nie popisali. Jedyne co się udało US/NATO to mordowanie ludności cywilnej, bo rozbić armii serbskiej nie zdołali. A przy okazji... Książka analizuje przyczyny, przebieg i następstwa rozbicia drugiej Jugosławii. Stanowi polemikę z panującymi w literaturze amerykańskiej i europejskiej (także polskiej) opiniami obciążającymi Serbów i Miloszevicia główną odpowiedzialnością za tragedie jugosłowiańskie. Autor wskazuje na wiele przyczyn dekompozycji Jugosławii i dramatycznego jej przebiegu. Uwypukla odpowiedzialność separatyzmu słoweńskiego i chorwackiego, a także rządów RFN i administracji Clintona. Praca ma charakter interdyscyplinarny. Wiele miejsca zajmuje w niej historia, zwłaszcza stosunków albańsko-serbskich i chorwacko-serbskich, a także problematyka stosunków międzynarodowych i prawa międzynarodowego. Znacząca część książki traktuje o wojnie kosowskiej. Autor bardzo krytycznie ocenia interwencję zbrojną NATO, uważa ją za nieuzasadnioną, sprzeczną z prawem międzynarodowym i powodującą fatalne następstwa. Rozbicie Jugosławii Waldenberg

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 17:17

Bonus, rozniesli w pył armie Serbii, zniszczyli wszystkie bazy wojskowe unicestwili OPL a na koniec wysłali milosevicia do Hagi wiec załosne kłamstwa sobie daruj A ludnośc cywilna to masowo morduje twoja Rosja w "sojuszniczej" Syrii.

Fantasy by davien.
sobota, 21 grudnia 2019, 01:49

I znowu zostales przytloczony argumentami. A w desperackim akcie spowodowanym niewiedza, pozosytaje ci tylko personalny atak i zalosna spiewka w stylu "twoja Rosja". Jestescie dziaj bardzo aktywni fanbojki, ale zaliczacie koszmarne wpadki, jak na przyklad ta o tym, ze B-2 i F-117 to samoloty piatej generacji :)

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 11:39

Fantasy, ja rozumiem ze jako najmita musisz zasuwac by parę kopiejek zarobić ale wymysl coś normalnego a nei ten sam gotowiec dukasz po raz kolejny:)

Fantasy by davien.
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:16

To nie zaden gotowiec. To najprawdziwsza prawda. A prawda w oczy cie kole :).

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 12:57

Ty żyjesz w jakiejś alternatywnej rzeczywistości? Lotnictwo zwyciężyło i Serbia się poddała. Proste?

Fanklub Daviena
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:37

Ale łżesz! Serbia się nie poddała! Zawarła Traktat Rambouillet, który przewidywał to, co Milosevic oferował i bez wojny, przed jej rozpoczęciem: Kosowo jako część federacji Jugosławii z konstytucyjną autonomią. Ale po kilku miesiącach, jak się zgodził na stacjonowanie wojsk ONZ i wyprowadził swoje, ZACHÓD ZŁAMAŁ TĄ UMOWĘ I OSZUKAŁ SERBÓW. Gdyby Milosevic wiedział, że zostanie oszukany, nie podpisywał by tego traktatu i wojna trwałaby albo nie (NATO skończyła się amunicja, armia serbska była nietknięta i NATO bało się walk lądowych, dlatego zaproponowało rozejm na podanych warunkach). Nie ma mowy o żadnym "lotniczym zwycięstwie" tylko oszustwie politycznym!

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 17:13

Panei Funklub nie było zadnego traktatu z Ramboulliet poniewaz ta konferencja zakończyła sie fiaskiem z powodu odrzucenia pzrez Serbów warunków mimo że je na poczatku akceptowali.i tyle z twoich kłamstw. Armia serbska była w rozsypce OPL i lotnictwo praktycznie nei istniały wiec kłamiesz jak najety.

sobota, 21 grudnia 2019, 01:51

Pelny sukces, rozbicie przez caly pakt biednej Serbii. Ale w przypadku Iranu czy korei Polnocnej to juz nie sa tacy mocni.

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 03:20

Ważne żeby być skutecznym.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:10

A ten znowu swoje bajki ze Sputnika:))

R
piątek, 20 grudnia 2019, 09:12

Lepsze bajki ze Sputnika niz "prawda" z przyczepy w Montanie.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 02:06

Rafałku,przeciez ty nawet nie wiesz co znaczy słowo prawda:))

..!..
sobota, 21 grudnia 2019, 19:36

Ty na pewno.

asd
czwartek, 19 grudnia 2019, 12:02

Afganistanu nie udało się utrzymać USA przecież. Dogadują się przecież teraz z Talibami...

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:11

Pomijając juz fakt ze nie ma od dawna okupacji ani Afganistanu ani Iraku:)

R
piątek, 20 grudnia 2019, 09:12

Pomijajac fakt, ze tu u tam amerykanska demokracja poniolsla kleske, to faktycznie okupacja sie skonczyla.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 11:06

Pomijajac Rafałku fakt ze nigdy nie wprowadzano tam demokracji to znowu robisz z siebie....

Bene
środa, 18 grudnia 2019, 19:17

To nie wiem jakich tam masz znajomych. Kogo się tam nie zapytać to jest niezadowolony z tej skostnialej władzy. Społeczeństwo jest dosyć dobrze wykształcone idumne. Największy problem to brak pracy, susza.

sten
środa, 18 grudnia 2019, 17:48

Jasne, Ci bardziej lotni ogladaja rtv i tesknia za socjalizmem made in rasija. Jakim trzeba byc mlodym i naiwnym, zeby takie bzdury pisac...

Marek
środa, 18 grudnia 2019, 15:36

Chyba 300 izraelskich dywersantów....

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:17

Raczej rosyjskich ze specnazu:)

Paweł
piątek, 20 grudnia 2019, 10:35

Twoja naiwna wiara w nieskazitelność i czyste rączki Wielkiego Brata znad Potomaku i jego najistotniejszego sojusznika, pod którego napisano stricte bezprawną i antypolską ustawę 447 to już Himalaje...i to nie tylko naiwności.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 17:19

Paweł naprawde twoja wiara w fake;i i bajki opowiadane pzrez skrajna prawice i "narodowców" moze jedynie rozsmieszac.

Fanklub Daviena
środa, 18 grudnia 2019, 15:34

W samym Chicago ginie kilka razy więcej w strzelaninach i USA jakoś nie upadają... Ponadto Iran ma problemy finansowe przez embargo na ropę. Jak Rosja przyjmie zapłatę w barterze (a przez Morze Kaspijskie eksport jest nie do zastopowania przez USA) to w zamian za Su-57 zwiększy się eksport "rosyjskiej" ropy. USA samo, przez głupią ślepą proizraelską politykę, pcha Iran w ręce Rosji i Chin. A Polska bierze przykład ze swego pana i robi to samo...

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 18:58

Funku, jakiej ropy? Nikt od was irańskiej ropy nei kupi wiec daruj sobie bajeczki:) Do tego czy ropa czy Su-57 Irańczycy sie nei najedza.

Gnom
środa, 18 grudnia 2019, 20:18

Czytaj co napisał. Ropę przewiozą przez Morze Kaspijskie i wpuszczą do ruskich rurociągów i wyślą do Chin i do Europy. Wszystkie strony będą zadowolone. Nie wiesz czy takie działania już nie mają miejsca. A Su-57 na pewno będzie lepszy od F-4, F-5 czy F-14 latających od 40 lat bez dostępu do części zamiennych. Na pewno USA to nie ucieszy.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:20

Panei Gnom i nikt tej ropy nie kupi bo zostanei bez problemu rozpoznana( inny skład) Chiny same nałozyły sankcje na iranska ropę, a jak sądzisz ze ktos w Europie zaryzykuje sankcje z USA po tym jak Iran ich szantazował... To jestes bardziej naiwny niz myslałem. A te 24 Su-57 niczego nie zmienią w razie czego bo jest ich zwyczajnie za mało

Gnom
czwartek, 19 grudnia 2019, 12:42

Wyślą swoją, sprzedadzą produkty - poradzą sobie. Szczerze podziwiam twoja wiarę we wszechmoc USA - żywcem z obecnej władzy. To silny kraj ale schodzący, głownie dzięki trampkowi i swojej arogancji.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:13

A co ma do tego USA?? Iran sam robi wszystko by UE nałozyła z powrotem sankcje, Chin tez USA nei zmuszały, same sie przyłaczyły do zabawy. Trump jest na wylocie, własnie przegłosowano impeachment . Aha USA nie ejst zadnym schodzacym krajem, moze juz przestań.

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 14:59

Drażni, trudno, Na razie nadal każdy ma w Polsce prawo do swojej opinii. A moja jest właśnie taka i różni się od twojej. Iran gra uranem po krawędzi, jego prawo i jego decyzje. Dziwne, że Izrael nie jest piętnowany przez USA, czy UE, za posiadanie broni jądrowej?

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:14

Panie Gnom, jak Iran chce sie wpakowac w jeszcze większe kłopoty, jego sprawa ale wtedy nawet grama ropy nigdize nie spzreda, chyba ze do Rosji:) A co do broni jądrowej to jakos Rosja tez nie jest pietnowana wiec daeuj sobie kolejne manipulacje.

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 23:13

Mało wiesz jednak o porozumieniach międzynarodowych dotyczących nierozprzestrzeniania broni jądrowej i jej nosicieli. Gdybyś coś wiedział to byś takich głupot jak powyżej nie pisał. Pogrzeb w necie to się dowiesz dlaczego na Iran można naciskać, a na Izrael nie bardzo - dla ułatwienia dodam, że wcale nie z powodu wrzasku o antysemityzm.

asd
czwartek, 19 grudnia 2019, 11:13

Pobożne życzenia z tymi sankcjami chińskimi. Chiny mają z Iranem ważne kontrakty na dostawy ropy. A kowboje mają zbyt małe jajka by zatrzymywać te transporty.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:15

Panie asd to nie pobozne życzenia ale decyzja Xi Jinpinga czyli władcy Chin:) Nie tak dawno wybuchła tam potezna afera z przemytem irańskiej ropy. Do niedawna jeszcze UE robiła co mogła by zachować układ z Iranem ale po ostatnich wyczynach Iranu...

GB
czwartek, 19 grudnia 2019, 13:30

Musisz doczytać ale po wprowadzeniu sankcji sprzedaż irańskiej ropy spadła z prawie 4 mln baryłek do 2,3 mln baryłek dziennie... (dane z lipca 2019)

Gnom
piątek, 20 grudnia 2019, 08:20

Kto liczy i jakimi kanałami. Sądzisz, że Rosja albo Chiny chwalą sie pozyskiwaniem irańskiej ropy?, zabawne!

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 11:01

Poszukaj. To są dane irańskie.

Fanklub Daviena
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:39

Tym danym irańskim wierzysz, a jak mówią, że nie produkują broni atomowej to już nie? Zakłamany obłudnik! :)

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 17:15

Funku Iran nei produkuje w tej chwili broni atomowej bo jeszcze nei może jedynie wzbogaca uran i jak sadzisz tez tu by wg ciebei podawali nieprawdę ryzykujac jeszcze gorsze sankcje?:))

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 14:59

Poprzedni komentarz pozostaje w mocy, pomimo twojej uwagi.

antyDavien
czwartek, 19 grudnia 2019, 10:20

Bzdura, Rosjanie wymieszają ja ze swoja ropą zmniejszając tym samym zasiarczenie tej co wydobywają, nie pisz idiotyzmów ...

Yaro
czwartek, 19 grudnia 2019, 16:39

Bzdury to Ty piszesz. Rafinerie są przystosowane do przerabiania ropy o konkretnych parametrach (te które odbierają rosyjską ropę właśnie do przerobu ropy zasiarczonej). Dostarczenie surowca o innych parametrach spowoduje, że procesy technologiczne nie będą przebiegać prawidłowo! Ergo - nikt takiej ropy nie przyjmie do przerobu.

GB
czwartek, 19 grudnia 2019, 13:51

O to nawet stworzą nowy rodzaj ropy... A czemu do dziś tego nie zrobili? Bo Iran po wprowadzeniu sankcji sprzedaje coraz mniej ropy...

nfivde
środa, 18 grudnia 2019, 22:14

chyba jednak trzeba konkretnie przejść na elektryki bo państwa ropowe cały czas myślą, że wielki popyt na ich surowce będzie trwał wiecznie (a nie będzie)

Fanklub Daviena
czwartek, 19 grudnia 2019, 10:16

Niektórych tych państw to nie zmartwi: zgadnij gdzie są olbrzymie złoża surowców potrzebnych do akumulatorów, np. niklu? :)

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:16

A kto jeszcze bawi sie w akumulatory Ni-Mg??

GB
czwartek, 19 grudnia 2019, 13:56

Przyszłością są akumulatory litowo-jonowe, o czym powinieneś wiedzieć. Nawet Rosjanie zaczęli stosować takie akumulatory, ale ponieważ zrobili je w typowej dla siebie technologii to i przy okazji spalili wnętrze okrętu podwodnego Łoszarik.

Yugol
czwartek, 19 grudnia 2019, 20:35

Należało by wspomnić i 787 Dreamliner jarające się ot tak dla fair play

Fanklub Daviena
czwartek, 19 grudnia 2019, 20:32

Mark Twain: "Lepiej milczeć i tylko wydawać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości". Ty się odezwałeś... Popatrzmy bowiem: "Akumulator litowo-jonowy to akumulator elektryczny, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali". A teraz POSZUKAJ SAMODZIELNIE Z JAKICH METALI SĄ TO TLENKI... :)

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 03:22

Litu.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:19

Lit i Kobalt jak co, bo pozostałę kombinacje sa zwyczajnie nieopłacalne

Fanklub Dawidka
piątek, 20 grudnia 2019, 13:37

Powiedz to Tesli, że ich baterie z niklem są nieopłacalne... Wszystkie baterie jonowo-litowe z napięciem 3,7V zawierają nikiel. A na drugim miejscu po niklu w rozwiązaniach jest mangan, a nie kobalt. I sprawdź rosyjskie ujawnione złoża kobaltu... Stosowany jest też wanad (też sprawdź gdzie występuje) i Znowu się błaźnisz... Jak ktoś będzie płakał przez elektryki to szejkowie i Norwegia... :)

próżny trud
piątek, 20 grudnia 2019, 17:51

Czasami naprawdę podziwiam Twój trud dyskusji z gołębiem jednocześnie zastanawiając się kiedy zrozumiesz, że nie ma ona sensu. Ten dzieciak nie przyjmuje żadnych argumentów: został "zaprogramowany" tak aby wielbić swoja "nową ojczyznę" i to robi bez zwracanie uwagi na fakty.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 02:08

Skąd oni was tylu w tym Olgino biora?? Przedszkole otworzyli czy co:)

sobota, 21 grudnia 2019, 09:46

Zatrudniaja tych mniej zdolnych, ktorzy sie nie sprawdzili w Montanie. A ze ostatnipo kiepsko ci idzie, to uwazaj, bo tez w Olgino mozesz skonczyc.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:16

No i własnie mamy przykąłd kolejnego trollika co zaraz na białe niedżwiedzie pewnie pojedzie:)

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:52

Podobno zamowili ci juz czapke uszatke i bilety na Syberie.

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:55

Ty pojedziesz, z amarne efekty w pracy, bo gaszony jestes prawie pod kazdym poste, jak na przyklad powyze o rozprzestrzenianiu broni jadrowej ;)

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 17:21

Funku, to ciekawe czy producenci baterii wiedza o twoich"rewelacjach":)) Stosowane było wiele składników dodatkowych do Litu ale inne kombinacje niz z Kobaltem sa zwyczajnie nieopłacalne:) Tesla tez ciagle jest na minusie jakbys nie wiedział:)

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 16:10

Powiedziałem. Odpowiedzieli że chcą litu, a ten jest w Ameryce Południowej.

Fanklub Daviena
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:44

Lit jest na elektrolit, a z czego "znafco" chcesz zrobić elektrody? Twoja błazenada kompromituje twoich pracodawców. :)

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 17:17

No padłem ze smiechu:) Ty wiesz w ogóle co t jest elektrolit??? A dla twojej wiedzy to elektrody sa zbudowane z porowatego wegla i druga z Litu i najczesciej kadmu wiec takiej kompromitacji ci nie wybaczą w FSB :)

Fanklub Daviena
czwartek, 19 grudnia 2019, 18:10

Rosjanie spalili okręt podwodny a USA skonstruowały pierwsze w świecie samozapalające się pralki i nawet nie.muszą być uruchomione, wystarczy jak są podłączone do prądu. :)

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 03:23

Widzisz. Rosjanie są znani z topienia własnych okrętów podwodnych....

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:17

No funku ale waszego samozapalnego sera to nic nie przebije:)

dywersant
środa, 18 grudnia 2019, 14:13

Irańczycy nie mają wyboru, Trump z kolegami z półwyspu Arabskiego i tak rozpęta wojnę i tak... kwestia czasu.

dim
środa, 18 grudnia 2019, 20:35

A nie przeszło Ci czasem przez myśl, że USA jeszcze chciałyby, ale już nie maja dość sił, by narzucać światu swą wolę ? Że stają się już tylko jednym z kilku głównych mocarstw ? Że nie stać ich na wojny, a nawet gdy pomimo tego je wywołują, następnie nie są ich już w stanie wygrywać ? Ale "rozpętać" owszem, jeszcze mogą. Jak w Libii, jak w Syrii, Iraku, waham się czy można pisać "w Afganistanie" gdyż faktycznie to Afganistan zaczynał z USA.

dywersant
czwartek, 19 grudnia 2019, 16:36

Wiesz jak zachowuje się zwierze w potrzasku.... jest dzikie, wściekłe i atakuje w furii na oślep. USA jeśli zacznie się załamywać gospodarka(choćby pęknięcie baniek spekulacyjnych na giełdach i nadejście bessy po dekadzie wzrostów), żeby nie stracić hegemoni (już tylko iluzorycznej) zaczną działać na oślep jak zwykle rozpętując wojnę... Iran jest celem wymarzonym: mają ropę, są wrogiem Izraela, są wrogiem Saudów, nie spełniają woli politycznej USA.... coś więcej? Moje przypuszczenia tylko...

Sarmata
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:05

W jaki sposób Afganistan zaczynał z USA?! Zaatakowali USA czy jakoś podobnie? Coś przeoczyłem?

dim
czwartek, 19 grudnia 2019, 20:51

Nawet dość dużo przeoczyłeś. - Kto chwalił się, że to jego ludzie rozwalili WTC ? - A jaki kraj udzielał tej organizacji wszelkiego schronienia i pomocy?

Sarmata
piątek, 20 grudnia 2019, 16:52

Nikt w Afganistanie nie chwalił sie, przecież to obywatele sojusznika USA , obywatele Arabi Saudyjskiej rozwalili WTC. A wina Afganczyków była w tym że nie wydali obywatela AS Bin Ladena i nie chcieli wpuscić do swojego kraju obcych wojsk. Nie udawaj Greka Dim

dim
sobota, 21 grudnia 2019, 07:11

Bin Laden już znacznie wcześniej zapowiadał ciężkie zamachy terrorystyczne. Nie tylko nie wydali go, ale i nie wydalili, chronili go u siebie, najlepszego druha. Czy to nie tak było ? Więc tu akurat nic do USA nie mam.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 02:10

Doprawdy?? To moze popatrz na ich ówczesne transmisje telewizyjne i wypowiedzi Omara zanim znowu zrobisz z siebei...

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 15:03

A może to nie suadowie są głównym sponsorem terroryzmu i nie mieli nic wspólnego z atakiem na WTC w 2001, ciekawostka.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:18

Nie panie Gnom nie mieli nic wspólnego z atakiem na WTC wiec nie kłam kolejny raz. W ataku brali udział obywatele AS i innych państw arabskich z organizacji terrorystycznej Al-Kaida. Głównym sponsorem terroryzmu panei Gnom to jest Iran. Saudowie nie sponsorują terrorystów ale radykalny wahabizm a to jest róznica.

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 23:15

Mam nadzieję, że nie będziesz musiał sprawdzać kto ma racje empirycznie.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:20

Do tego USA kilkakrotnie wnosiły do Talibów o wydanie BiN Ladena i wydalenie terrorystów z Al-Kaidy ale nic to nie dało.

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 15:04

Nie zmienia to faktu, że to nie Afganistan wypowiedział im wojnę, tylko oni jemu.

Jacenty
środa, 18 grudnia 2019, 14:06

Niech się Iran zbroi, USA zacznie w nim w końcu widzieć partnera do rozmów a nie jak do tej pory traktować go jak niesforne dziecko.

martin
środa, 18 grudnia 2019, 14:43

tak traktuje Iran bo Izrael na to naciska a lobby zydowskie w USA jest silne.

Hanys
środa, 18 grudnia 2019, 14:03

Oczywiście że na bliskim wschodzie nie ma równowagi, taki Izrael posiada broń jądrową, a Iran jeszcze nie. Powinno sie to wyrównać.

Wojciech
środa, 18 grudnia 2019, 13:35

"Równowaga sił" na Bliskim Wchodzie polega na totalnej dominacji Izraela wspieranego przez USA. Teraz to się nazywa "równowaga"?

Zbigniew
środa, 18 grudnia 2019, 13:06

a jaka równowaga? uzbrojenie saudyjskie czy emirackie a sprzęt z lat 70 w Iranie ?

R
środa, 18 grudnia 2019, 13:41

Jeszcze trzeba umiec uzywac tego sprzetu, patrz AS i konflikt w Jemenie.

dsa
środa, 18 grudnia 2019, 15:47

Celna uwaga. Kumpluję się z pilotem cywilnym, który robi dla pewnego Szejka z AS. Gość mówi, że żaden z szuszłaków z AS nie wsiądzie do samolotu pilotowanego przez innego szuszłaka...:) Gdzieś spotkałem się z opinią, czego niestety nie jestem w stanie w żaden sposób potwierdzić, że spora część pilotów w siłach powietrznych kilku państw szuszłaków to biali najemnicy.

środa, 18 grudnia 2019, 23:13

W AS piloci wojskowi o chyba głównie pakistanczycy.

ay way
środa, 18 grudnia 2019, 13:40

Równowaga jest jak zachód ma 10-krotną przewagę.

raKO
środa, 18 grudnia 2019, 18:46

Zachód nie zamierza wymordować większości ludności sąsiedniego kraju.

asd
czwartek, 19 grudnia 2019, 11:15

Nie zamierza... zachód po prostu to robi - oj przepraszam, oni przecież "zrzucają demokrację w luków bombowych B52":D

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:21

A kiedy? Bo ostatnio to robią rosyjskie Tu-22B3 w Syrii.

Rusek
środa, 18 grudnia 2019, 12:28

Nie ma pocisków p-p hipersonicznych. I defens 24 powinieneś to wiedzieć że kalibry to nie p-p

Fanklub Daviena
środa, 18 grudnia 2019, 15:37

Formalnie są: R-37M osiąga 6 Machów, więc można zaliczyć do hipersonicznych...

GB
czwartek, 19 grudnia 2019, 13:57

A widziałeś choć zdjęcie MiG-31 z R-37M z jednostki liniowej?

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 19:00

Nie, nie można bo nie spełnia definicji pocisku hipersonicznego:) To pocisk raietowy.

Fantasy by davien.
czwartek, 19 grudnia 2019, 03:42

Bo pocisk hipersoniczny to musi byc napedzany kotlem na opary benzyny :)?

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 08:32

Wow... I to wyczytałeś o Kindżale na Sputniku?

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 11:09

Nie, testowali na Kuzniecowie nowy rodzaj napedu:)

Fantasy by davien.
piątek, 20 grudnia 2019, 09:52

Nie, o kotlach opalanych oparami benzyny to rozpisywal sie davienek na portalu Defence24.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 17:22

Jak widze to raczej wy testowaliscie to na Kuzniecowie:) I widzielismy rezultat:)

Fantasy by davien.
sobota, 21 grudnia 2019, 01:41

Ale myslalem davidku, ze technologia kotla opalanego oparami benzyny znana jest tylko tobie, ukryta jest gleboko w zakamarkach twojego rozumku gdzie jest bezpieczna na wieki. To skad to sie wzielo na Kuzniecowie...?

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 11:40

Jak widac to wasz rosyjski wynalazek skoro załatwił Kuzniecowa:)

trochę konsekwencji
sobota, 21 grudnia 2019, 19:42

Przecież cały czas twierdziłeś, że to wasz, amerykański.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:20

Dziwne bo to wy tak twierdzicie a wyleciał Kuzniecw:)

Fantasy by davien.
sobota, 21 grudnia 2019, 01:40

Ale myslalem davidku, ze technologia kotla opalanego oparami benzyny znana jest tylko tobie, ukryta jest gleboko w zakamarkach twojego rozumku gdzie jest bezpieczna na wieki. To skad to sie wzielo na Kuzniecowie...?

GB
piątek, 20 grudnia 2019, 13:00

Czekaj. Coś się znów Kuzniecow palił. O to chodzi?

Fantasy by davien.
sobota, 21 grudnia 2019, 01:42

To ty nie wiesz, ze kotly Kuzniecowa opalane sa mazutem a nie oparami benzyny? Ale w sumie to czego sie mozna po tobie spodziewac...

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 11:42

Jak widac testowali cos nowego i skończyło sie jak zwykle czyli BUM.

niedziela, 22 grudnia 2019, 01:24

To udostepniles im technologie kotla opalanego oparami benzyny? Uwazaj, bo za kare moga cie z Montany wyrzucic.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:24

No to coś nowego:))

środa, 18 grudnia 2019, 21:19

Tak, a jaka jest definicja pocisku hipersonicznego?

prawieanonim
środa, 18 grudnia 2019, 23:52

Osiągnięcie liczby Mach 5 przy zastosowaniu silnika zasilanego powietrzem atmosferycznym.

Katon
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:12

Niech ci będzie. Skoro uważasz że Rosja dysponując pociskami o prędkości większej niż Mach 5 nie będzie dysponowała bronią hipersoniczną, bo nie spełnia ona definicji Daviena i spółki, to nikt kłócił się nie będzie. Ciekawe tylko czy potencjalnym przeciwnikom którzy będą musieli się z nią zmierzyć będzie łatwiej, gdy przeczytają post prawieanonima czy Daviena, że prezent który do nich właśnie leci z prędkością hipersoniczną, nie jest hipersoniczny, bo tak orzekło towarzystwo wzajemnej adoracji na D24.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:23

Katon to definicja miedzynarodowa ale jak widze dalej nie moesz pojąc najprostszych rzeczy. i naprawde twój płacz czy funka nic tu nie zmieni ze znowu wpadłes jak zwykle.

piątek, 20 grudnia 2019, 09:53

No to zacytuj ta miedzynarodowa definicje. Czekam.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 17:22

Poszukaj sobie placzku jak przemówień Stalina to sam znajdziesz:)

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 15:06

Nie o to cie pytał. Zechciej choć raz powołać się w tym względzie na jakiekolwiek opracowanie o charakterze normatywnym, skoro uważasz się za takiego znawcę, że pouczasz każdego. Czekamy

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:22

Panie Gnom, jakhcesz bo juz zal mi ciebei: "Hypersonic missiles are delivered in two ways: (1) they can be fired from the last stages of Intercontinental Ballistic Missiles (ICBM) or Submarine-Launched Ballistic Missiles (SLBM) and skip along the top of the atmosphere using specialized jet engines to accelerate to hypersonic speeds; or (2) they can be launched independently or released from a bomber—similar to cruise missiles—before accelerating to ultra-high speeds." Wystarczy ?

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 23:17

Cytat z czegokolwiek, bez powołania się na źródło, Dalej nie rozumiesz o czym mowa.

Fanatsy by davien.
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:58

On chyba nie rozumie tego co wkleil. A nie wkleil definicji pocisku hipersonicznego tylko wkleil o sposobach jego wynoszenia. A tak poza konkursem, to jak on sobie radzi w Montanie skoro jezyka nie zna?

Gnom
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 14:40

Może to montana zauralska, albo na południe od Gobi

sobota, 21 grudnia 2019, 01:38

Czyli nie potrafisz zacytowac.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 11:43

A po co , skoro i tak nie jestes w stanie nie tylko tego zrozumieć ale nawet pzreczytac;)

niedziela, 22 grudnia 2019, 01:26

Czyli jednak nie potrafisz. Wiedzialem.

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 19:04

Wiesz co powiedział doktor Strosmayer do pewnej pielęgniarki w "Szpitalu na peryferiach" - jak wyszukasz to dostosuj to do siebie, pomijając twoją arogancję i pychę, bo ta przeskakuj hierrarchów.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:23

Wiesz Gnomku , ktos kiedys powiedział ze sa trzy rodzaje prawdy, twoja to ta trzecia wyszukaj sobie to moze sie czegos dowiesz.

niedziela, 22 grudnia 2019, 11:06

Ale przeciez ty nieznasz znaczenia terminu "prawda".

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 17:20

I jak widac kolejny pechowiec zaraz na białe niedzwiedzie pojedzie za kompromitację swoich mocodawców:) Biedny ichtamnietek:)

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 03:01

Ty sie lepiej martw o siebie, bo sam juz jestes prawie na wylocie z Montany. Lepiej zamilcz, bo z kazdym komentarzem pogarszasz swoja i tak nie najlepsza sytuacje. Ty naprawde tego nie widzisz? Napisz szczerze. Tylko najpierw doczytaj, co termin „szczerze” oznacza.

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 23:19

Nie wiem kto ci poprzednio odpowiedział , ale w twojej brak jakiejkowliek merytoryki - szkoda.

Fanklub Daviena
czwartek, 19 grudnia 2019, 10:19

Davienowe bzdury. Nie ma żadnego znaczenia jak pocisk hipersoniczny jest napędzany. Może nawet nie być wcale napędzany (vide hipersoniczne głowice szybujące Chin). Definicją odróżniającą pocisk hipersoniczny od balistycznego czy armatniego jest NIEBALISTYCZNA MANEWRUJĄCA TRAJEKTORIA LOTU ORAZ PRĘDKOŚĆ PONAD 5 MACH, "znafco" i R-37M jak najbardziej tą definicję spełnia.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:22

Hipersoniczna głowica szybujaca nie jest pociskiem hipersonicznym bo nie ma napedu wiec jak zwykle nic nie wiesz:)

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:22

Pocisk wynoszony w przestrzen za pomoca nosiciela lub startujacy z ziemi i poruszajacy sie w atmosferze za pomoca silnika scramjet. Predkość musi byc powyżej Ma5 wiec ak widac R-37M nie spełnaia warunków.

Komentator
czwartek, 19 grudnia 2019, 11:45

A jak osiągnie te Mach5 przy pomocy śmigiełka napędzanego skręconą gumką od majtek, to będzie hipersoniczny czy nie? Czy Charles Yeager odbył lot supersoniczny czy nie? Czy X1 był maszyną sypersoniczną czy nie? Co ma rodzaj napędu do definicji? Kto i kiedy ogłosił ten aksjomat? Lot hipersoniczny to lot z prędkością większą od Mach 5, a czy ta prędkość została osiagnieta przy pomocy napędu rakietowego, strumieniowego, parowego, czy za pomocą kierata poruszanego przez woły nie ma najmniejszego znaczenia. Ważna jest prędkość.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 11:13

Miedzynarodowa definicja pocisku hipersonicznego definiuje co to jest panei komentator, a nie bredzenie funkluba czy twoje. Lot hipersoniczny to lot z predkościa ponad 5Ma w atmosferze, ale jak nie odrózniasz lotu od pocisku... Aha X-1 był rakietowym samolotem naddzwiękowym wiec dawno tak się nei usmiałem:)

Gnom
czwartek, 19 grudnia 2019, 12:45

Wyczytał w prasie, a on to już pokolenie prawdy objawionej (prasowo lub reklamowo) przez USA, przy wyłączeniu myślenia i własnej opinii, niestety. Pojecie celu działania u niego nie istnieje, tym bardziej różne drogi jego realizacji.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:25

Panie Gnom jak nie masz pojecia o co chodzi to po co głos zabierasz ,

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 19:08

Drażni, że nie rozumiesz i nie potrafią przygotować odpowiedzi? O nadymany, zechciej choć raz odpowiedzieć na pytania innych, skoro powołujesz się na mityczne definicje i normy. Bo jak na razie używasz określeń prasowych, które zmieniają się w zależności od twórcy, którego cytujesz. Zatem czekamy na źródła twoich obowiązujących wszystkich definicji.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:26

Panei Gnom udzieliłem odpowiedzi, a jak komentator nei potrafi nawet jej zrozumiec i celowo trolluje a pan go popiera nie wiedząc nawet o co chodzi to prosze nei płakac:) A tu ma pan definicje, moze cos pan w końcu sie nauczy: "Hypersonic missiles are delivered in two ways: (1) they can be fired from the last stages of Intercontinental Ballistic Missiles (ICBM) or Submarine-Launched Ballistic Missiles (SLBM) and skip along the top of the atmosphere using specialized jet engines to accelerate to hypersonic speeds; or (2) they can be launched independently or released from a bomber—similar to cruise missiles—before accelerating to ultra-high speeds.[ii]" Wystarczy ?

Fantasy by davien
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 03:03

Ale to nie jest definicja pocisku hipersonicznego tylko opis tego jak jest wynoszony. Ty rozumiesz co wklejasz?

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 23:22

Ty naprawdę nie rozumiesz o co chodzi w powołaniu się na dokument normatywny. Wypis z dowolnej gazety nie jest dokumentem normatywnym. Obwieszczasz światu swoje definicje i żądasz aby je stosowano. Wskaż normy, które uzasadnią twoje oczekiwania.

R
czwartek, 19 grudnia 2019, 09:51

To twoja definicja, hiper odnosi sie tylko dla predkosci, nie wazne jak osiagnietej.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:25

Wow to wg ciebie Minuteman czy Jars to pociski hipersoniczne??

Fanklub Daviena
czwartek, 19 grudnia 2019, 12:42

Trochę to nie tak: by pocisk był hipersoniczny, to musi jeszcze manewrować, inaczej, choć ma prędkość hipersoniczna, to będzie zaliczany do balistycznych. Podkalibrowe pociski z armat czołgowych też mają prędkość ponad 5 Mach a nikt je hipersonicznymi nie nazywa.

prawieanonim
czwartek, 19 grudnia 2019, 19:40

Antyrakiety też manewrują, osiągają znacznie większe prędkości niż 5 liczby Macha i jakoś nikt ich nie nazywa hipersonicznymi. Chociażby PAC-3 MSE albo izraelski Stunner

Fanklub Daviena
piątek, 20 grudnia 2019, 14:35

PAC-3 ma podawaną prędkość "top speed 5 Mach" czyli do 5 Mach a nie więcej. Co do izraelskiego Stunnera to jego prędkość masz pewnie z tych samych źródeł co Davien RCS F-22 i Su-57. Na stronach producenta jest "Speed‎: ‎Classified", czyli prędkość jest tajna. Jeśli ma ponad 5 Mach to może być nazywany pociskiem hipersonicznym, choć z powodu podawanego zasięgu i wymiarów mocno wątpię by taką prędkość osiągał. The Drive o tym pocisku pisze "The missile is very fast, operating at hypersonic speeds as high as mach 7.5" - "Pocisk jest bardzo szybki, operuje Z HIPERSONICZNYMI PRĘDKOŚCIAMI sięgającymi aż 7,5 Macha". Space News natomiast "the hypersonic, highly maneuverable Stunner features..." czyli "HIPERSONICZNY, wysokomanewrowy Stunner posiada...". Jak widać ktoś nazywa go hipersonicznym, a jak o tym nie wiesz, to twój problem. Bystra osoba wpisałaby w wyszukiwarkę "hypersonic stunner" by sprawdzić, zamiast ośmieszać się niewiedzą...

piątek, 20 grudnia 2019, 23:14

prawieanonim
piątek, 20 grudnia 2019, 23:14

PAC-3 MSE to prędkość 7-8 liczby macha a Stunner jeszcze więcej. Zresztą przeczytaj sobie na globalsecurity o David's Sling i prędkości Stunnera tylko żeby ci kopara nie opadła.

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 21:38

Przekomarzacie się, a wiecie chociaż o jakiej prędkości mówicie. Początkowej, średniej na torze, maksymalnej. Nie wiecie. Powielacie prasowe lub reklamowe dane. Jak będziecie wiedzieli co i której fazy lotu dotyczy to będzie można oceniać. Na razie to dywagacje malców w piaskownicy. Odpuśćcie, no chyba, że wam za to płaca - zatem oznaczcie jako "reklama" lub "antyreklama".

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:27

Panie Gnom, a pan wie ze tak zabiera głos czy jedynie znowu trolluje. Bo jak tak to prosze podac ta definicje:))

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 23:24

Definicje wymienionych prędkości znajdziesz w elementarnych rozdziałach każdego podręcznika dotyczącego technik rakietowych i uzbrojenia kierowanego. Jest to jeden z najprostszym parametrów określania dynamiki pocisku. Ale co ja tam wiem, za to ty ... wszystko.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 13:46

A od kiedy Kalibr jest hipersoniczny????

R
środa, 18 grudnia 2019, 15:02

A gdzie tu mowa o Kalibrach czlowieku?

Robert Ex.
czwartek, 19 grudnia 2019, 05:36

U Cb w komencie.

R
środa, 18 grudnia 2019, 13:35

Jest nowy pocisk dla Su-57.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 19:01

A niby jaki, bo R-77M osiąga 4Ma, R-37 nie ejst hipersoniczny bo nie spełnia definicji, podobnie mityczny izdielje 810. Aha mówimy o pociskach p-p.

Fanklub Daviena
środa, 18 grudnia 2019, 20:47

Nie spełnia definicji Daviena. Zasadniczo przez to, że to pocisk rosyjski. Dla USA Davien ma inne definicje, np. F-35 spełnia definicje supercruise choć bez dopalacza nie może lecieć z prędkością nadźwiękową a F-22 ma IRST chociaż nie ma... :)

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:23

Nie funku, bo nie ejst napedzany silnikiem strumieniowym z naddżwiekowym przepływem powietrza:) F-35 dysponuje wbrew twoim bredniom supercruise, F-22 ma IRST a tu masz zerowa wiedze:)

R
czwartek, 19 grudnia 2019, 09:52

F-22 ma miec IRST, daleka przyszlosc.

czwartek, 19 grudnia 2019, 16:36

Kiedyś nie był ale teraz IRST jest koniecznością w samolocie 5 generacji. F-22 takiej generacji jest i posiada IRST typu EOTS znany z F-35.

Fanklub Daviena
czwartek, 19 grudnia 2019, 21:41

Niesamowitych rzeczy o F-22 dowiaduję się od davienowatych. Dawno, dawno temu nasz Davidek twierdził, że F-22 IRST nie potrzebuje, "bo ma tak zaawansowany radar, że widzi w podczerwieni (sic!)". Później nasz Dawidek twierdził, że F-22 IRST nie potrzebuje, bo ma HOBS (co to ma wspólnego z IRST? To jakby twierdzić, że samochód nie potrzebuje koła zapasowego bo ma poduszki powietrzne...). Później nasz boardowy trefniś utrzymywał, że F-22 IRST nie potrzebuje, bo ma MLD. Później zabawił się w Wielkiego Językoznawcę i z tekstu, że LM pracuje nad tym, by w przyszłości MLD rozbudować o możliwości IRST przetłumaczył, że F-22 już coś takiego ma. A teraz jakiś anonimowy davienowaty zabawia nas żartami o EOTS na F-22. Możesz nam boardowy klaunie wskazać jakąś publikację o EOTS na F-22 albo choćby jakąś fotkę z fasetową (kulistych jak Rosjanie USA nie potrafi wyprodukować) szafirową obudową EOTS na kadłubie F-22? :)

Stary zgred
piątek, 20 grudnia 2019, 08:46

W systemy IRST wyposażane są obecnie wszystkie samoloty F-16 i F-15 USAF oraz F-18 US Navy. Z tym, że jedynymi maszynami z zamontowanym na stałe w kadłubie systemem wykrywającym i śledzącym cele w podczerwieni są F-22 i F-35. Pozostałe będą przenosić zasobniki IRST Legion Lockheeda Martina i Boeinga... O integracji IRST z F-22 wiadomo już od dawna i nie jest to tajemnica, dlatego po prostu nie błaznuj na forum D24.pl.. W systemy IRST wcześniej wyposażane były eksportowe wersje samolotów F-15 dla Korei Płd i Singapuru. "The F-18E IRST will be mounted in a modified centerline drop tank, which will contain the IRST as well as 68 percent of the usual fuel. One problem with this approach is that the F-18E can't jettison this drop tank, to make itself more maneuverable for air-to-air combat. Other aircraft, like the F-22 and F-35, have the IRST built into the fuselage. American manufacturers have added IRST to F-15Es exported to South Korea and Singapore." F-22 wyposażony jest w system EOTS, zintegrowany z MLD o czym już dawno donosił Air Force Magazin.

Fanklub Daviena
piątek, 20 grudnia 2019, 14:52

Nie są wszystkie! IRST mają tylko F-18. Nie wszystkie są do tego przystosowane. Na razie IRST21 zamówiła tylko US Navy dla F-18 w ilości 170 szt (FY15 Budget). Jak twierdzisz inaczej, to podaj w którym budżecie zamówiono takie dla F-16 i F-15? Te IRST można zamontować na... podwieszanym zbiorniku paliwa, czyli walczymy z podwieszonym zbiornikiem paliwa albo mówimy sajonara do kosztownego IRST. Co do Legion Pod to kluczowe jest "będą przenosić" - to samo Davienek mówił o rakietach CUDA kilka lat temu. Nie rozróżniasz jak on planów od istniejącej rzeczywistości. Czytuję Air Force Magazin i nigdy nie donosił o EOTS zintegrowanym z MLD w jakimkolwiek operacyjnym F-22. "Other aircraft, like the F-22 and F-35, have the IRST built into the fuselage" - skąd ten cytat, bo wyszukiwarki go nie znajdują? Z rękopisu niewydanych jeszcze bajek Daviena? :)

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 02:17

To nie szukaj funku w rosyjskiej wiki ale w normalnym internecie bo zajęłomi to 5 sek:) W IRST sa wyposazone F-15C i F-15E, F-16 bl 70/72 F-22 F-35 i F-18ASH wiec jak widać dalej zmyslasz. Aha o pociskach CUDA to piszesz jedynie ty wiec sam sie biedaku zaorałeś:)

Stary zgred
piątek, 20 grudnia 2019, 20:27

https://www.defence24.pl/f-16-wykryje-cele-w-podczerwieni Cytat pochodzi z Air Force Magazin sprzed dwóch albo trzech lat.

Fanklub Daviena
niedziela, 22 grudnia 2019, 00:54

"Wykryje" i co, wykrywa? Wg Defence24 i Air Force Magazin z przed paru lat F-35 miał mieć do 2019 6 szt. rakiet CUDA "hit to kill" o zasięgu AMRAAMa. I ma takie? Nie podawaj mi co ktoś/coś ma mieć, tylko co ma. Podaj źródło, że jakiś F-16 inny niż Block 70 (a tych USA nie ma) ma IRST? Ja nie twierdzę, że F-22 nie może mieć IRST, co więcej, zostało to w nim przewidziane (w przeciwieństwie do F-16. Podobnie ma zaprojektowane miejsce na boczne anteny radarów ALE ICH NIE MA!) i jest w nim na to miejsce ALE Z BRAKU KASY NIGDY TEGO NIE ZREALIZOWANO i F-22 IRST nie ma. Amerykańskie F-15 i F-16 również!

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 17:23

Panie funklub i znowu pan kłamie. IRST ma zarówno i F-16 bl 60( system NG AN/AAQ-32) jak i F-16 bl 70 ( IRST 21) Także F-15 ma IRST21 w zasobniku Legion Pod. Tak samo MLD w F-22 zostao zmdernizowane do pełnego IRST. Czyli jak zwykle panei funklub....

piątek, 20 grudnia 2019, 09:54

Ale malo wiesz. Wbudowany IRST to ma miedzy innym F-16 block 60 dla ZEA.

Stary zgred
piątek, 20 grudnia 2019, 12:53

Notatka jeszcze nie uwzglednia nowego F-16 Block 70. Block 60 dla zea nie ma IRST tylko wbudowany sniper-xr.

Davien
sobota, 21 grudnia 2019, 02:18

F-16E/F ma IRST zabudowane pzred kabina pilota. W zasobnik SnierXR sa wyposazone np nasze jastzrębie.

sobota, 21 grudnia 2019, 09:41

Doucz sie, jak ja to zrobilem. Ma zainstalowany Texas Instruments Falcon Eye FLIR a nie IRST.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:32

A to ciekawe Bo F-16E ma zainsytalowany AN/AAQ-32 z firmy NG:)

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 01:01

Ale mowa o prawdziwych samolotach a nie tych z gry...

sobota, 21 grudnia 2019, 01:36

Moj blad. Ma zainstalowany Texas Instruments Falcon Eye FLIR a nie IRST.

sobota, 21 grudnia 2019, 01:36

Moj blad. Ma zainstalowany Texas Instruments Falcon Eye FLIR a nie IRST.

Stary zgred
sobota, 21 grudnia 2019, 14:08

Zabudowany IRST ma tylko F-16V/Block 70

Ech ech
środa, 18 grudnia 2019, 15:09

Ale dopiero to "ma być" Su57!!

klawiatura
środa, 18 grudnia 2019, 12:24

Czyli będzie wojna przed październikiem 2020

nfifd
środa, 18 grudnia 2019, 14:15

dlaczego akurat wtedy? Baba Wanga ci powiedziała?

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 13:47

Biorac pod uwage ze do 2028r Suchoj est zajęty składaniem Su-57 z cześci do su-35 dla Rosji to troche dłużej:)

dim
środa, 18 grudnia 2019, 20:39

W 1939 Hitler i Stalin też nie byli jeszcze gotowi.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:25

A jaki to ma związek z Su-57 to pewnie sam nie wiesz:)

dim
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:53

A Ty ? Ktoś pisze "Czyli będzie wojna przed październikiem 2020", Ty odpowiadasz mu, że niejest jeszcze gotowy Su-57...

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:29

Panei dim, a prosze sobie zobaczyc w jakim kontekscie @klawiatura pisał o wojnie i potem sie wypowiadac.

Yugol
środa, 18 grudnia 2019, 17:47

A co będzie z B 737 Max pewnie wszystko wiesz to zdradż nam

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 19:04

Ty sie lepiej martw waszymi SSJ co już nawet Aerofłot ich nie chce:) Za to jakoś wola Airbusy i Boeingi od rosyjskich wynalazków

środa, 18 grudnia 2019, 23:15

Max-ów nawet boeing nie chce, więc skończ z tym SSJ.

R
środa, 18 grudnia 2019, 17:56

Jak to co bedzie, koniec produkcji co juz Boeing potwierdzil.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:25

Nie koniec Rafałku ale wstrzymanie produkcji, a to spora róznica. Do tego to tylko jeden model z rodziny B737 a pozostałę latają jak latały,

zyzio
czwartek, 19 grudnia 2019, 12:00

Zdajesz sobie sprawe że wiele podtypów 737 lata z nieusunietymi bądź "wybitymi" błędami ? Nawet takimi ,które powodowały wcześniej katastrofy? Patrz problemy ze sterami w jednym podtypie. Co najmniej jedna maszyna przez to się rozbiła, co najmniej 2 fuksem unikneły katastrofy, do dzis nie wiadomo dlaczego. Dali tylko mechaniczny ogranicznik oraz piloci są szkoleni , ale przyczyny nie odkryto do dzisiaj , a maszyny z błedem latają. Uważaj zatem bo się natniesz, tak wychwalając.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:31

Zyzio problemem o którym piszesz były części od poddostawcy który oszykiwał przy ich produkcji. Boeing uziemił maszyny w jakich moga być te elementy i ej wymienia na własny koszt. Dotyczyło to wyłacznie B737NEO i części MAX-ów wiec jak widac panei zyzio manipulacja nei wypaliła:)

zyzio
piątek, 20 grudnia 2019, 10:30

Nie masz pojęcia oczym ja pisze i wypisujesz z tego powodu brednie. Ośmieszaj sie dalej.

wiosna
piątek, 20 grudnia 2019, 17:53

Ale to dla tego przebiśniega normalne.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 17:24

Zyzio nie dość ze zwyczajnie kłamiesz to jeszcze nieudolnie:) Powodzenia w robieniu z siebie...

zyzio
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 14:49

Jesli twierdzisz że kłamie to udowodnij to. Jeśli nie potrafisz tego zrobić to przeproś. Przekroczyłeś tym wpisem granicę jakiej nie wolno przekraczać. Przekroczył tą granice także moderator dopuszczający tą wypowiedź a potem blokujący moją odpowiedź. Aby Cie dobić to dodam że nie tylko ten produkt Boeinga lata z poważnymi błedami, nie wiem czy wiesz ale i 787 ma poważne problemy, ot choćby teraz 4 LOT-owskie stoją(stały w ubiegłym tygodniu stanu na dzisiaj nie znam) uziemione z powodu poważnych problemów. Pompaż silnika to jak zapewne wiesz(hahahaha) to poważny problem, a mają go 787 jak i inne typy boeinga we wszystkich liniach. Nie tylko wytwory boeinga latają z nie usunietymi wadami. Nie ma chyba tygodnia aby nie było przypadku podtrucia pasażerów i załogi jakiegos airbusa. Najbardziej cierpią na tym stewrdesy-si. Choć przynajmniej jeden pilot już zakończył kariere z powodu powikłań zdrowotnych spowodowanych tymi podtruciami, pobyty w szpitalu czy zwykłe zwolnienia to prawie codzienność. Radzę skończyc z obrażaniem innych i zarzucaniem im kłamstw bez dowodów na to. Problemy techniczne to nie jest domena Rosji czy USA czy innego producenta maszyna to maszyna i popsuc sie moze ale akurat to samoloty boeinga (max) rozbiły sie z winy producenta a nie SSJ bo te 2 katastrofy to ewidentna wina ludzi nie maszyn(trafienie pioruna nie było powodem tego co sie stało tylko ewidentny błąd pilotów w czasie awaryjnego lądowanie).Kończe piaskownica nie dla mnie.

rene
środa, 18 grudnia 2019, 22:52

Suchoj Superjet 100 to złom nikt tego nie chce. 9 maja 2012 w Indonezji, podczas lotu pokazowego rozbiła się jedna z należących do producenta maszyn o numerze 97004. Przed wypadkiem producent planował produkcję w wysokości 60 sztuk rocznie począwszy od 2014

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:33

rene. obie katastrofy SSJ to wina załóg i brakó jak np w mapach w indenezji. Wycofuja je nie dlatego ale z powodu ustawicznych awarii i problemów z serwisem o Suchoj sobie ignoruje

ale odlot
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:29

Masz pojęcie co było przyczyną tej katastrofy w Indonezji czy tylko trolujesz?

czwartek, 19 grudnia 2019, 13:42

Przecież ten wypadek był dokładnie przeanalizowany, i to wcale nie przez Rosjan tylko. Jak mieli się nie rozbić o górę, jak piloci dostali mapę z planem lotu bez tej właśnie góry, a nie wiedząc o niej zrobili dodatkową rundę właśnie wprost na zbocze. No i kapitan ignorował ostrzeżenia systemu (skąd my to znamy) o bliskości ziemi.

Paweł P.
środa, 18 grudnia 2019, 15:00

Oby :)

luk
środa, 18 grudnia 2019, 12:04

Hmmm a na kiedy dostawa SU-57 z hiperdźwiękowymi pociskami powietrze-powietrze ? Z całą wejście tak uzbrojonych SU-57 byłaby problematyczna dla USA i ich sojuszników na Bliskim Wschodzie, tylko jakoś nie chce mi się wierzyć w to że takie dostawy nastąpią w "przewidywalnej" przyszłości

polak
środa, 18 grudnia 2019, 12:01

W obecnej sytuacji gdy możliwość ataku ze strony Izraela przy wsparciu USA jest bardzo prawdopodobna, takie uzbrojenie byłoby jakąś przeciwwagą i możliwością do obrony.

Palmel
czwartek, 19 grudnia 2019, 09:59

Zapominasz że już niedługo Chiny i Rosja będą miały bazy w Iranie a teraz te marynarki z Irańską ćwiczą na oceanie indyjskim a Chińczycy budują swoje niszczyciele w Iranie

Ot co
środa, 18 grudnia 2019, 15:11

Na razie to Iran atakuje statki w Zatoce! I zaatakował rafinerie w Arabii. Będzie wojna , wywoła ją Iran , jako narzędzie reżimu do zagłuszenia wewnętrznego niezadowolenia w Iranie!!

dsa
środa, 18 grudnia 2019, 15:50

Mniej zachodniej propagandy kolego! USA od II WW panoszą się po BW, wynoszą do władzy i obalają monarchie, zaleznie od potrzeb. Cierpią ludzie. Biorąc pod uwagę skalę działań wrogich skierowanych przeciwko Iranowi przez lokalnych watażków wspieranych przez USA, oraz działania pejsatych to Persów można i tak uznać za oazę spokoju i miłosiernych ludzi.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 19:06

Panie dsa, oczywiscie to nie Iran zajał ambasadę USA i ponizał dyplomatów, to nei Iran wspierał terrorystów na całym BW i to nei Iran głosił hasła zniszczenia np izraela??Naprawdę jak nie masz nic do powiedzenia poza żałosna propaganda...

Gnom
środa, 18 grudnia 2019, 20:26

Jedni warci drugich. Dowiedz się kto i dlaczego osadził szacha? Co robi Izrael z państwami wokoło? Trochę logiki i bezstronności.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:28

Reza Pahlawi panei Gnom przejał władze po swoim ojcu w 1941r wiec bez jakichkolwiek działań USA:) Izrael dzień po powstaniu został napadniety pzrez panstwa arabskie i złoił im skórę. Powtarzało sie to kilka razy wiec panei Gnom moze sam najpierw zachowac chocby troche bezstronnosci bo logiki u pana nie ma żadnej.

Gnom
czwartek, 19 grudnia 2019, 12:53

A słyszałeś o terroryzmie syjonistów w latach 30. Przyłączenie sie do ataku Francji i Wlk. Brytanii w 1956, wojna 1967 też nie była zdradziecka. Atak i zbrodnie w Libanie w 1982, mordowanie rodzin Palestyńczyków na obcym terytorium. W końcu tym chwali się niedawny minister obrony Izraela. A Szach bez wsparcia USA musiałby ustąpić już w połowie lat 50. Nie lubię arabów bo są nieszczerzy, ale żydom też nic w wielu wypadkach nie brakuje. A zniszczenie odwiecznych wrogów: Asyrii i Persji, pozostaje celem ich polityki od zawsze i skutecznie wykorzystują do tego swoją diasporę w USA. Przykro mi, ze moje wiedza i opinia nie zgadza się z twoją, ale JESZCZE w Polsce nie wróciliśmy do "jedynie słusznego kierunku" i wolno mi to mieć.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 03:36

Panei Gnom naprawdę prosze sobie żałosne manipulacje darować bo tylko sie osmieszasz. Przypomne ci ze izrael powstał w 1948r a nastepnego dnia został napadnięty pzrez Arabów. Aha prosze sie zapoznać z geneza wojny w 1967r czy w 1982 w Libanie zamiast powtarzania kłamstw rosjksiej propagandy( i PRL) z tego okresu. Ac o do zdania to moze pan meic ale nie bezczelnie kłąmać jak pan to robi.

Gnom
sobota, 21 grudnia 2019, 15:14

Czyli tylko Davien zna i rozumie świat - prawie jak "szeregowy poseł". A na Bliskim Wschodzie nie było życia przed powstaniem Izraela w 1948. To jest właśnie manipulacja. W 1956 Egipt napadł na Izrael czy Izrael na Egipt, itd. Poza wojną 1973 i próbą zablokowania powstania Izraela w 1948 to głównie Izrael atakował sąsiadów. Pozostałe informacje to też fakty, choć dla ciebie niewygodne - zatem propaganda. Hawking określał istoty nie znające innym wymiarów mianem płaszczaków, zatem proponuję abyś zmienił nick.

Davien
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:40

Panie Gnom znowu... Egipt po tym jak pzregrał po napasci na Izrael w 1949r zablokował Kanał Sueski dla Izraela, łamiąc wszelkie międzynarodowe umowy łacznie z zawieszeniem broni wiec jak widać Egipt i Izrael były w stanei wojny co potwierdził sam Egipt w 1953r Wiec jak widac nie było napasci Izraela na Egipt ale zwykła kontynuacja wojny z 1948r. Choc watpię by taki płaskoziemeic jak pan panei gnom to zrozumiał.

Gnom
niedziela, 22 grudnia 2019, 23:29

A co wymyślisz do obrony zachowań syjonistycznych przed 1948? Zrozum, że z powodów historycznych jedni są warci drugich, bo robili to samo. Za chwilę cofniemy się do najazdu Izraela na Egipt z czasów przed Mojżeszem - ich spór sięga naprawdę daleko wstecz. Najlepiej zostawić go im.

niedziela, 22 grudnia 2019, 14:11

Ech, a Polacy zabili w czasie 2 wojny więcej żydów niż niemców, co? Tak wygląda historia według was.

Retel
środa, 18 grudnia 2019, 15:30

A może to zrobił Mossad lub USA w ramach prowokacji? Czemu nie?

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 19:07

Pociski Kuds-1 które trafiy w rafinerię zdecydowanei twierdza że to był Iran.

Gnom
środa, 18 grudnia 2019, 20:29

To co, "dzicy" przebili się przez OP bliskiego sojusznika USA używającego jego super sprzętu? Jak "dzicy" mogli z takiej odległości razić jedyną rafinerię w okolicy produkująca krytyczne dla działań bojowych rodzaje paliwa. Zdecyduj się: "dzicz" czy "niebezpieczny przeciwnik".

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 23:29

Panie Gnom jak nie wie pan o czym pisze to proszę sobie darować żałosne manipulacje, . I to tyle, z dzieckiem dyskutowac nie mam zamiaru.

Gnom
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:22

Nie dyskutujesz bo nie argumentujesz, a jedynie obwieszczasz.

rusek
środa, 18 grudnia 2019, 13:38

uzbrojenie króre nie istnieje?

Nieno
środa, 18 grudnia 2019, 11:58

Taka moja ciekawość, dlaczego Chiny nie rywalizują ze Stanami o złoża ropy naftowej, wedlug mnie powinni, by zachować równowagę, a raczej by ich wyprzedzić, w tej chwili idą łeb w łeb bez złóż a co by było gdyby te złoża mieli? O to jest pytanie

...
środa, 18 grudnia 2019, 19:38

chiny maja wojne handlowa z usa. sprawa idzie o kilka % pkb wzrostu rocznie. wiec nie chca otwierac kolejnego frontu. po cichu lubia iran ale konfrontacji nie zaczna o to

dyndas
środa, 18 grudnia 2019, 13:39

Chiny złożyły Iranowi ofertę 400mld USD inwestycji w zamian za dostęp do złóż

Gnom
środa, 18 grudnia 2019, 12:38

Patrz Angola i inne rejony Afryki.

R
środa, 18 grudnia 2019, 12:38

Ropa, ropa, Chiny inwestuja w tak zwane metale ziem rzadkich i to jest ciekawsze niz ropa.

polak
środa, 18 grudnia 2019, 12:07

Chińczycy są cierpliwi i myślę że zdają sobie sprawę że są w stanie wyprzedzić gospodarczo USA, nie chcą wchodzić w konflikt zwłaszcza zbrojny gdyż na to są obecnie zbyt słabi militarnie. Oni patrzą długofalowo

Pablito
środa, 18 grudnia 2019, 11:55

Lepiej im kupić od chińczyków - bo mają sprawdzone kopie techniki made in USA.

Michał
środa, 18 grudnia 2019, 12:27

I właśnie w tym sęk. Amerykanie w tym przypadku walczyli by ze znana sobie technologią na niekorzyść Iranu.

Antoni
środa, 18 grudnia 2019, 11:37

Rosja powinna sprzedawać broń tam gdzie chce tak samo bowiem robi reżim USA i nikogo nie pyta o zgodę.

Fred
środa, 18 grudnia 2019, 14:31

w USA nie ma reżimu

Gnom
środa, 18 grudnia 2019, 20:30

Spróbuj głosić hasła socjalistyczne, nawet takie jak socjaldemokracja w Europie, od razu będziesz komunistą.

Kloss
środa, 18 grudnia 2019, 16:06

Fred się marszczy

dsa
środa, 18 grudnia 2019, 15:51

Nie? A to ciekawe. Zachowują się jakby był. Zresztą dziś reżimem określa się każdy niewygodny rząd:)

rozbawiony propagandą
środa, 18 grudnia 2019, 15:42

A wymordowanie Indian nie było ludobójstwem a waterboarding wg Busha to nie tortury... Przymusowa praca więźniów w amerykańskim sprywatyzowanym systemie więziennictwa za 0,08 USD/godzinę to nie łagry, a okupacja przez USA Afganistanu to nie okupacja, tylko "misja" wyzwoleńcza... :)