Rosyjskie śmigłowce w Zatoce Fińskiej

16 sierpnia 2019, 13:16
IMG_2775
Rosyjskie wojska powietrznodesantowe / Fot. mil.ru

Ministerstwo obrony Rosji pochwaliło się budową bazy wojskowej dla śmigłowców na wyspie Gogland. Leży ona niemal dokładnie na środku Zatoki Fińskiej między Estonią a Finlandią.

Rosjanie twierdzą, że nowe obiekty na Gogland mają znaczenie obronne i zabezpieczają instalacje floty rosyjskiej w Kronsztadzie i Sankt Petersburgu. W rzeczywistości nowa baza może być wykorzystana w ewentualnej wojnie przeciwko Finlandii, albo jednak w większym stopniu – przeciwko Estonii.

Rosjanie zbudowali bazę wojskową na Gogland, wysepce w Zatoce Fińskiej. W jej skład wchodzi pięć lądowisk dla helikopterów, które mogą przyjmować wszystkie typy transportowych i bojowych śmigłowców, jakie znajdują się na wyposażeniu Zachodniego Okręgu Wojskowego. Specjalne oświetlenie, centrum dowodzenia i kontroli, stacja paliwowa, zbiorniki paliwa – wszystko to pozwala korzystać rosyjskiej armii z Gogland przez okrągły rok. Wyspa leży 55 km od północnego wybrzeża Estonii i 40 km na południe od wybrzeży Finlandii. Gogland (fin. Suursaari) po powstaniu niepodległej Finlandii należała do tego właśnie państwa, ale po ostatniej wojnie światowej przejęli ją Sowieci.

Minister obrony Estonii Jüri Luik twierdzi, że nie ma powodu do niepokoju. Przedstawiciel partii Isamaa zapewnia, że nowy rosyjski wojskowy obiekt na Gogland nie zmienia ogólnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Zdaniem Luika prawdziwym zagrożeniem są setki bazujących na lądzie, po rosyjskiej stronie granicy helikopterów. Szczególnie chodzi o bazę Ostrow, która jest uznawana za główną bazę wyjściową dla śmigłowców rosyjskich w razie ataku na Estonię i Łotwę. Jednak Marko Mihkelson z opozycyjnej Partii Reform podkreśla, że budując heliport na Gogland, Rosja robi kolejny krok w militaryzacji Zatoki Fińskiej. „Dla przykładu, w ostatnich latach Rosja znacząco wzmocniła Flotę Bałtycką, realizuje regularnie loty bombowców strategicznych nad Zatoką Fińską i Morzem Bałtyckim, wzmocniła pancerny komponent 76. Dywizji Szturmowo-Desantowej z Pskowa jak też innych podobnych jednostek, przekształciła wyspy Bolszoj Tiuters i Małyj Tiuters w poligony dla ćwiczenia inwazji desantem” – wyliczał wiceszef komisji spraw zagranicznych parlamentu Estonii. Mikhelson zwraca uwagę, że przy średniej prędkości śmigłowców szturmowych, Rosjanie mogą dotrzeć z Gogland do Tallina w 20 minut. Zdaniem części ekspertów zwiększa to zagrożenie dla bazy Tapa (miejsce stacjonowania grupy batalionowej NATO) i lotniska Ämari (miejsce stacjonowania samolotów uczestniczących w misji natowskiej Baltic Air Policing).

Obiekt na Gogland ma bardziej znaczenie polityczne, propagandowe, niż wpływa na układ sił. Rosjanie pokazują, że Bałtyk, szczególnie ta jego część, to niemalże wewnętrzne morze rosyjskie. Pod koniec lipca tego roku wyspę odwiedził sam Putin. W lipcu 2018 roku, niedługo przed szczytem Trump-Putin w Helsinkach, grupa rosyjskich komandosów dokonała desantu powietrznego na Gogland. Scenariusz ćwiczeń przewidywał działania sabotażowe, zniszczenie łączności i obrony powietrznej wroga, a następnie przygotowania lądowiska dla śmigłowca, który miał ich zabrać z wyspy. Rosyjskie ministerstwo obrony pochwaliło się, że po raz pierwszy rosyjscy spadochroniarze dokonali desantu z wysokości 2500 m, na nieprzygotowany teren.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
halny
niedziela, 18 sierpnia 2019, 03:23

Rosja i Wenezuela podpisały porozumienie o współpracy wojskowej, w którym Moskwa deklaruje ochronę południowoamerykańskiego partnera przed mieszaniem się w jego sprawy przez Stany Zjednoczone. Bezsilne wobec rosyjskiej potęgi Stany Zjednoczone grożą sankcjami. Doradca amerykańskiego prezydenta John Bolton ostrzega przedsiębiorców i rządy przed współpracą z ekipą sprawującą obecnie władzę w Caracas. --- to jest ważniejsze od tej bazy.

jan
piątek, 16 sierpnia 2019, 22:21

Dlaczego Rosja ma atakowac Estonie lub Finlandie ona nie szuka prowokacji w przeciwienstwie do zachodu ktory ciagle ja prowokuje .

Davien
sobota, 17 sierpnia 2019, 13:03

Jakmu, powiedz to Gruzji, Ukrainie, Mołdawii lub Czeczenii .

fan_club_Daviena
piątek, 16 sierpnia 2019, 16:01

Ten nowy obiekt jest odpowiedzią na machanie szabelką państw NATO i ma na celu uspokojenie gorących głów a nie rzekomy atak na Estonię ...

MateuszS
piątek, 16 sierpnia 2019, 23:58

Spoko - niech najpierw rosjanie poradzą sobie z t14 i innymi niemającymi odpowienikami w święcie typami uzbrojenia a dopiero pogadamy:)

fan_club_Daviena
sobota, 17 sierpnia 2019, 15:04

nie ma takiej potrzeby najnowsze wersje T-72B3 i T-90M z nowymi pociskami PPanc są wystarczające na Abramsa

Davien
wtorek, 20 sierpnia 2019, 03:32

Panie funklub pocisk 3BM59/60 nie sa w stanei zaszkodzic nawet M1A2 a co dopiero mówić o nowszych wersjach. Natomiast w druga strone dla m829A3/4 pancerz T-72B3 czy T-90M nie ejst duza przeszkoda.

Tweets Defence24