Rosyjskie rakiety nad strefą ekonomiczną Łotwy. "Otwarcie" budowy Nord Stream 2?

3 kwietnia 2018, 13:15
Notam[3]
Mapa obrazująca zakres notyfikacji NOTAM wydanej przez PAŻP w koordynacji ze Szwecją. Mapa: PAŻP.

Rosyjskie siły zbrojne zapowiedziały przeprowadzenie dużych ćwiczeń rakietowych na Bałtyku. Manewry zbiegają się w czasie z wyrażeniem przez niemieckie władze zgód na budowę gazociągu Nord Stream 2 i są odczytywane jako próba zastraszenia krajów regionu. W związku z manewrami dokument NOTAM o ograniczeniach w ruchu lotniczym w przestrzeni międzynarodowej wydała też Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Jak pisze agencja LETA, kilka dni temu rosyjskie władze notyfikowały Łotwę o chęci przeprowadzenia ćwiczebnych strzelań rakietowych w łotewskiej strefie ekonomicznej  (na wodach międzynarodowych). Będzie to oznaczało między innymi konieczność wyłączenia tego obszaru z cywilnego ruchu lotniczego.

Sekretarz stanu w ministerstwie obrony Łotwy Janis Garisons w wypowiedzi dla telewizji LNT wyraził zdziwienie z powodu prowadzenia ćwiczeń w łotewskiej strefie ekonomicznej, zwracając uwagę na fakt że Rosja ma na swoim terenie poligony, gdzie takie ćwiczenia mogą się odbywać. W komunikacie łotewski resort obrony podkreślił, że ćwiczenia mają mieć miejsce około 40 km od wybrzeży Łotwy. W celu złożenia wyjaśnień wezwano rosyjskiego attache wojskowego. Działania Moskwy w komunikacie określono jako zgodne z prawem międzynarodowym, ale jednocześnie zwiększające ryzyko wypadków i powodujące ograniczenia w działalności gospodarczej.

Jak podaje Aftonbladet, również Szwedzi otrzymali notyfikację o prowadzeniu ćwiczeń w ich strefie kontroli powietrznej w przestrzeni międzynarodowej. Z uwagi na manewry konieczne będzie wprowadzenie zmian tras lotów samolotów cywilnych w dniach 4 do 6 kwietnia. W wyniku manewrów część planowanych lotów będzie opóźniona, ćwiczenia odbędą się m.in. w pobliżu Karlskrony.

Komentatorzy odnotowują, że prowadzenie podobnych ćwiczeń w wyłącznej strefie ekonomicznej innego państwa jest rzadkością i może być sygnalizowaniem presji na kraje rejonu Morza Bałtyckiego, a obszar ćwiczeń jest położony relatywnie daleko od granic Rosji. Rosjanie chcą też prawdopodobnie sprawdzić własne systemy rakietowe, będące elementem systemu antydostępowego (anti-access/area-denial, A2/AD).

W sytuacji ewentualnego konfliktu jego zadaniem byłoby niedopuszczenie sił sojuszniczych do Polski czy krajów bałtyckich. Ponadto, manewry zaplanowano w dniach od 4 do 6 kwietnia, a więc tuż po wyrażeniu zgody przez Niemcy na budowę Nord Stream 2, czemu sprzeciwiają się m.in. Polska, Łotwa, Litwa i Dania.

Notyfikację dotyczącą prowadzonych ćwiczeń otrzymała też Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. PAŻP potwierdziła, że w związku z prośbą strony rosyjskiej wydano notyfikację NOTAM „w związku z prowadzeniem planowanych działań niebezpiecznych (strzelanie rakietowe) nad morzem pełnym w FIR Warszawa.”

Działania te są zgodnie z przepisami załączników 2, 11 do Konwencji Chicagowskiej oraz przepisami SERA. Zgodnie z tymi przepisami, w przestrzeni powietrznej nad morzem pełnym (strefa jest zlokalizowana w odległości ok.25km. od granicy wód terytorialnych, czyli od Polskiej Przestrzeni Powietrznej), Polska nie ma jurysdykcji prawnej, a jedynie zapewnia służby ATS [kontroli ruchu lotniczego - red.], w tym służbę informacji lotniczej. PAŻP dokonała stosownej koordynacji zgodnie z załącznikami 11 oraz 15 do ww. Konwencji.

Mateusz Sokołowski, Rzecznik Prasowy PAŻP

W oświadczeniu przesłanym Defence24.pl rzecznik prasowy PAŻP podkreśla, że notyfikacja dotyczy fragmentu przestrzeni międzynarodowej, w obszarze w którym polskie służby zapewniają kontrolę lotniczą. Działania Rosji są więc zgodne z prawem międzynarodowym. Zaznacza, że zostaną wprowadzone ograniczenia w ruchu lotniczym.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa żegludze powietrznej, dla rejonu w którym Federacja Rosyjska deklaruje prowadzenie działań, wprowadzono strefę buforową 3,5NM na podstawie której system IFPS odrzucać będzie wszystkie plany lotów, których trajektoria przechodzi przez rejon powiększony o strefę buforową. (...) Strefa działań zostanie wyświetlona kontrolerom ruchu lotniczego na wskaźnikach zobrazowania radarowego. W celu zabezpieczenia przestrzeni powietrznej PAŻP dokonała koordynacji z AMC Szwecja. Poinformowane zostały Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Network Manager (NM). (…) Dodatkowo Ośrodek Planowania Strategicznego PAŻP poinformował Szefostwo Służb Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP, celem przekazania informacji o działaniach niebezpiecznych odpowiednim organom wojskowym.

Mateusz Sokołowski, rzecznik prasowy PAŻP
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
AWU
środa, 4 kwietnia 2018, 16:56

Czy Rosjanie na prawdę sądzą że takim zachowaniem przyspieszą wydanie zgody przez Szwecję i Danię na budowę NS 2? Moskwa zachowuje się tradycyjnie jak tępy wioskowy dresiarz grożący \"miastowym\" siekierą. Biorąc pod uwagę stan nawodnej floty rosyjskiej porównanie \"siekiera\" jest jak najbardziej adekwatne, i prowadzenie ćwiczeń strzelań do celów powietrznych w obszarach które na co dzień rejestrują jedne z najwyższych natężeń cywilnego ruchu lotniczego na świecie to czyste kretyństwo. Strefy zamknięcia ruchu wyznaczone w NOTAM określono wg standardów krajów cywilizowanych a biorąc pod uwagę tradycyjną rosyjską \"precyzję\" wydaje mi się iż 20-to milowy bufor nie jest wystarczający.

czarny bez
środa, 4 kwietnia 2018, 14:43

Cytat: \"Bałtyk to sadzawka. Polsce nie są potrzebne ani OP, ani w ogóle jakakolwiek MW. Co najwyżej kutry...\". Bardzo chętnie poczytam tego typu komentarze pod tym artykułem...

Kub
środa, 4 kwietnia 2018, 09:42

Ruscy budując NS2 ubezpieczają go militarnie. A czy ktokolwiek pomyslal o ochronie wojskowej Baltic pipe?

Wojtek
środa, 4 kwietnia 2018, 06:42

No coz wydalismy setki milionow zlotych na powstrzymanie projektu i jak widac bezskutecznie. Co raz ciszej tez nad projektem Baltic Pipe. Mam nadzieje że ostatecznie nie skonczy sie tak że bedziemy musieli po raz kolejny sciagac gacie przed Rosja przy negocjacjach w sprawie przedłużenia kontraktu na dostawy gazu...

dim
środa, 4 kwietnia 2018, 09:11

Pierwsze słyszę, że \"wydaliśmy setki milionów złotych na powstrzymanie projektu [NS 2]? \". Czy Pan mógłby ten spis konkretnych wydatków przedstawić ?

Gliwiczanin
środa, 4 kwietnia 2018, 01:10

Może Mon przypomni sobie, że jesteśmy ślepi i głusi na morzu, bo nasze NDR mają za słabe radary. Polska kupuje rakiety, ale nikt nie pomyślał o radarach i całej reszcie. Radary TRC-15 moim zdaniem nie nadają się do nich. Chyba lepiej by się spisały mobilne radary RM-100, które są trudniejsze do wykrycia, można je rozstawić wśród drzew dzięki 20 metrowemu masztowi i chyba są tańsze. Tak swoją drogą MOŻE po drugiej fazie PIT-RADWAR dostanie dostęp do technologi azotku galu (GaN) i zrobi prawdziwy radar dla NDR.

a co tam
środa, 4 kwietnia 2018, 18:00

Dostajemy drona Blackjack - dla NDR jak znalazł.

Extern
środa, 4 kwietnia 2018, 11:32

Mikrofal nie zakrzywi nawet radar na Azotku Galu. Trzeba robić jak Rosjanie wdrażać drony do dalekiego zwiadu morskiego. Mogą być te latające jak i te pływające.

Boczek
środa, 4 kwietnia 2018, 10:39

Radar na 20 m maszcie i 30 m maszt okrętu przeciwnika nad wodą, to 40 km zasięgu. Co się zmieniło? Dopiero powyżej wysokości 1500 m radar jest w stanie \"zobaczyć\" cele w odległości maksymalnego zasięgu NSM czyli ca. 180 km. ### Ponadto NSM potrzebuje jedynie przybliżone położenie celu, resztę sobie sam znajdzie i wynajdzie cel pomiędzy innymi obiektami - jeżeli biblioteki celów są kompletne.

Patcolo
środa, 4 kwietnia 2018, 14:25

Problem w tym że biblioteki celów ponoć nie ma

Boczek
środa, 4 kwietnia 2018, 19:15

To trzeba je tworzyć. Bez tego NSM, to 30% NSM. Caracale, Orki i M+C muszą się kręcić po Bałtyku+ i to robić. Czujesz powoli jak spójny był PMT Siemoniaka i czego narobił PiS z Macierewiczem.

Nieździwiony
czwartek, 5 kwietnia 2018, 05:14

Chyba żartujesz apropo Siemoniaka ?

Boczek
czwartek, 5 kwietnia 2018, 10:04

Nie nie żartuję. ### W odróżnieniu od wielu tu na forum (tu także Ciebie) wiem o czym mówię i wielokrotnie tę spójność starego PMT tu na forum tłumaczyłem. To naprawdę nie jest skomplikowane - jak się zna materię. Wystarczy tylko spojrzeć ile programów zainicjował, ale i przeprowadził Siemoniak - de facto wszystko co się aktualnie toczy. ### Proszę przy okazji pamiętać, że człowiek, który ten plan realizował - gen. Duda, to nie tylko oficer, ale i ekonomista i logistyk (stąd tak znakomicie przemyślany i przygotowany przetarg na heli). Abstrahując od tego, że aktualnie nie mamy już PMT i w wyniku zaniedbań Macierewicza nie możemy aktualnie żadnego legalnego stworzyć. To, co Macierewicz do tej pory robił w materii modernizacji jest utopią i nie jest realizowalne, ze wzgledu na odwrócenie kolejności (i działaniom w brew decyzjom gestorów*) programów i tym samym kumulacje wydatków, na które Polski nie stać. ### * Na całe szczęście MW zablokowała mu niechcianego Scorpène (a i tak próbował podpisać łamiąc prawo), inaczej doprowadziłoby to do upadku MW. A i tak doprowadziło to teraz już do sytuacji, w której jesteśmy zdani na łaskę i niełaskę Niemiec.

Xchm
środa, 4 kwietnia 2018, 00:46

NSM ma 180km zasiegu wiec moznaby im wszystko w tym kwadraciku pozatapiac.

Drzewica
wtorek, 3 kwietnia 2018, 23:31

To przykre i naruszające poczucie godności własnej ludów sąsiadujących z Rosją że nie mamy zdolności do przeciwstawienia się Rosji albo odpowiedzenia tym samym jej wyraźnym prowokacjom.

Sat00
wtorek, 3 kwietnia 2018, 22:42

A u nas modernizacja obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu wstrzymana z powodu zakupu 2 baterii Wisły. Z tego powodu również Ślązak i inne okręty + ochrona wybrzeża poczekają na rakiety przeciwlotnicze następne 10 lat. To jest chore.

Smuteczek
wtorek, 3 kwietnia 2018, 22:40

Sprawdzaja czy na serio nie mamy mozliwosci sledzenia celow ponad deklarowane 40 kilometrow w przypadku NDRów.

King
wtorek, 3 kwietnia 2018, 22:08

Czyim Niemcy są sojusznikiem?

JW2457
środa, 4 kwietnia 2018, 12:46

Niemcy sa sojusznikiem wlasnych interesow.

autor
środa, 4 kwietnia 2018, 09:11

napewno nie naszym, nigdy nie byli naszymi sojusznikami

Kong
środa, 4 kwietnia 2018, 00:51

Tego kto da im więcej zarobić lub zwiększyć władzę.

Tester
wtorek, 3 kwietnia 2018, 16:20

Teraz Polska odpowie w postaci przelotu samolotami master i wyśle na Bałtyk okręty podwodne spięte na sztywno z holownikami napełnione trotylem jako bomby głębinowe.Umowa podpisana kasa na 10 lat zabezpieczona w LM tak że Pgz może iść na 10 letni urlop modernizacja zakończona. A powinien tak na stałe Putin rozgościć się na Bałtyku przetarł by troszkę oczy MON umiesz liczyć licz na siebie i swój przemysł.

Gts
wtorek, 3 kwietnia 2018, 15:38

I kto tu rozbija jednosc Unii wydajac zgody na takie projekty jak NS2? Chyba oczywiste ze sa wladze krajow ktore zakochane w rosyjskich surowcach i rynku gotowe sprzedac cala reszte Unii za lapowki, wycieczki i nieruchomosci. Niemcy, Francja czy Wlochy czyli trzon NATO i UE sa rowniez pierwsi do brania w lape od rosyjskich oligarchow powiazanych z FSB czy GRU.

Kiks
środa, 4 kwietnia 2018, 12:58

Zapomniałeś wspomnieć o UK. May ktoś powinien przytrzeć nosa i zapytać jak długo będą pralnią pieniędzy szemranych biznesmenów z Kremla.

asdfasdfasdefasd
środa, 4 kwietnia 2018, 00:47

Dlatego z taką agresją dojeżdżają Polskę i inne kraje-kolonie za najmniejsze przejawy niezależności. Próbują gasić ogień w zarodku to jest utrzymać i powiększyć swoją dominację nad tymi krajami w których tradycyjnie konszachty z Rosją nie są mile widziane.

Tweets Defence24