Rosyjskie myśliwce przepędziły tureckie F-16

15 października 2019, 09:34
Zrzut ekranu 2019-10-15 o 11.03.12
Fot. Hava Kuvvetleri Komutanlığı
Reklama

Jak podają rosyjskie źródła wojskowe, samoloty rosyjskich sił powietrznych z sukcesem zapewniały wsparcie wczoraj wieczorem oddziałom Syryjskiej Armii Arabskiej i Syryjskim Siłom Demokratycznym (wspólnie tworzącym Połączone Siły Syryjskie) w walce z proturecką Syryjską Armią Narodową w rejonie miasta Manbidż.

Jak twierdzą Rosjanie, wieczorem 14 października nad miasto Manbidż - o które rozpoczęły się już walki między Połączonymi Siłami Syryjskimi a bojówkami wspieranymi przez Turcję (i zapewne turecką armię) – próbowały się dostać tureckie F-16C, prawdopodobnie z zadaniem zbombardowania ośrodka dowodzenia Syryjskich Sił Demokratycznych. Przegoniły je samoloty Su-35S, dwa spośród sześciu, którymi Rosja dysponuje obecnie w Syrii. To na razie jedyny znany przypadek bezkrwawego, ale jednak starcia powietrznego między Rosjanami i Turkami.

Dzień wcześniej pojawiła się informacja, że na żądanie Syryjskich Sił Demokratycznych Rosjanie zgodzili się ustanowić strefę zakazu lotów nad północno-wschodnią Syrią, a Su-35S ruszyły „naprzeciw tureckim F-16 i F-4”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 134
Reklama
Juniors
środa, 8 stycznia 2020, 13:32

Przecież na dzień dzisiejszy to SU57 rozjebuje wszystkie inne mysliwce 4 i 5 generacji będące w uzyciu. Jedynie F22 ma podlot. Ale tylko przy zwalczaniu przeciwnika z dalszych odległości... Co z tego ze Turcja ma setke f16 a rosja kilka su57. Te w syrii to pierwsze sztuki su57 które sa nieco gorsze od wersji finalnej. To raz. A dwa do F16 rosjanie wyslali by SU35 ;) Zdecydowanie słabszy od su57 ale odpowiadajacy f16. Zamiast sie wymadrzac w necie najpierw doczytajcie glaby. Te su57 może stracac po kilka f16 na raz :D Wiec na sto tureckich maszyn wystarcza 4 rosyjskie. LoL

SCYPION AFRYKAŃSKI
środa, 16 października 2019, 18:37

Stało się ... Turcja odchodzi z NATO i zasad jakie im narzucała Unia Europejska od godz 18 czasu Polskiego Turcja postawiła ultimatum 25 bomb atomowych jest własnością Turcji albo koniec NATO i baz USA w Turcji ,o godz 15 Turcja zawarła porozumienie z Rosją budowie wspólnego paktu ,Turcja zawarła porozumienie z Iranem o budowę wirówek do wzbogacania Uranu iPlutonu których ma prawie 170 ton gromadzonych od prawie 40lat na budowę tzw elektrowni atomowych od prawie 4 miesięcy kraje arabskie którego inicjatorem jest Turcja rozmawiają wspólnym językiem Imperium Osmańskie budzi się do życia i mały niuansik Albania i Kosowo zaczeły dostawać duży zastrzyk finasowego wsparcia cóż forpoczty islamu zaczynaja być wzmacniane by mieć garnizony skąd ruszą ekspedycje na wykastrowaną lewacką Europę

bender
czwartek, 17 października 2019, 19:29

To jest przekaz z alternatywnego wszechświata? Kryzys z Turcja nie będzie końcem NATO, ale może być końcem Turcji w NATO. Lub przerwą. Już zdarzyło się, że kraj członkowski Sojusz opuścił. A potem wrócił. Nie ma też mowy, że Turcja ma 170 ton uranu i plutonu. Skąd? To byłoby więcej niż mają USA. Szacuje się, że na całym świecie poza państwami z klubu atomowego przechowywanych jest 15 ton wzbogaconego uranu i 47 ton plutonu.

Davien
czwartek, 17 października 2019, 00:59

Taak, a kilka godzin pózniej mamy w Turcji powtórkę z Iraku w wykonaniu Rosji i USA wspólnie bo nikt z atomowym terrorysta sie nei bedzie patyczkował.

Maras
środa, 16 października 2019, 07:56

Ciekawe bo ten drugi ma więcej rakiet. To na końcówkach skrzydeł to wre?

Davien
niedziela, 20 października 2019, 22:01

Mozliwe, Su-35 przenosi tam zewnetrzne zasobniki systemu WRE Chibiny-M uzywanego na nim i Su-34 jedynie.

Andrettoni
środa, 16 października 2019, 06:01

Nie przesadzajmy - nie było to żadne starcie, bo są dogadani. Co najwyżej pokazówka, że amerykańskie F-16 uciekają przed "doskonałymi" samolotami rosyjskimi. Turcy mają parę setek F-16, więc kilka sztuk rosyjskich samolotów by roznieśli, natomiast propagandowo mogą się odgryźć na USA za sankcje dotyczące F-35.

WERBEL....
wtorek, 15 października 2019, 23:04

TURCJA stała się atomowym mocarstwem ...zablokowała bazę ....propozycja premiera Turcji to USA zostawia jej 50% sprawnych systemów atomowych i baza może istnieć lub bierze 100% systemów atomowych 54 bomby i baza i sojusz z NATO przestaje istnieć ... a potem i spuszcza do Europy 4 miliony uchodźców...w pierwszej transzy i za 3 lata następne 6 milionów w drugiej transzy ...cóż Lewacka Europa socjalu i ubogacenia multi kulti nie udźwignie .....i tak się skończy mit Unii Europejskiej ..czas zamurować i zaminować granice Polski a na obronność postawić minimum 10 % budżetu

AMF
wtorek, 19 listopada 2019, 08:49

10% na obronność? Toć przecież lasów nie starczy na rozpisywanie tylu dialogów i wstępnych analiz koncepcji.

Marek1
środa, 16 października 2019, 11:37

Nie bredź człowieku - w bazie Incirlik od dawna nie ma już nawet śladu po głowicach B-61, a USA/NATO intensywnie rozbudowuje bazy w Jordanii, by móc w razie czego sprawnie przenieść tam siły powietrzne.

im bardziej Puchatek zaglądał do środka tym bardziej nie było tam Prosiaczka
środa, 16 października 2019, 16:21

W bazie Incirlik na terenie Turcji cały czas znajdują się bomby jądrowe B61-3/4 choć wielokrotnie różne "Puchatki" ze znanym miszczem na czele twierdziły Tu autorytatywnie, że zostały "przeniesione" do Rumunii.

bender
środa, 16 października 2019, 14:08

Też chciałem się oburzyć, ale niestety najnowsze doniesienia są takie, że w Turcji wciąż jest około 50 bomb B61. Dlaczego Amerykanie ich nie ewakuowali jak twierdzono w 2016 nie wiadomo. Prawdopodobnie znów zawiódł Obama. A teraz do całego galimatiasu jaki sprawiła ostatnia bezmyślność Trumpa mamy jeszcze ten problem. To naprawdę wygląda coraz gorzej z godziny na godzinę.

środa, 16 października 2019, 16:24

Całkiem realne staje sie zbombardowanie wyżej wymienonej bazy przez niezidentyfikowane samoloty, dziwnym trefem stanie sie to w czasie gdy lotnictwo rosyjskie będzie dpierało atak Tureckich samolotów na kurdyjskie pozycje. Problem bomb zniknie, spory obszar Turcji zostanie skażony. Tak mogą sie zakończyc Tureckie marzenia o broni jądrowej.

Davien
czwartek, 17 października 2019, 01:02

A po co? Turcy az takimi idiotami nie sa by ryzykować że USA pokaze im co sie robi z atomowymi terrorystami. Tyle ze wtedy zapewne nie byłyby to samoloty ale pociski balistyczne przy pełnej zgodzie i poparciu Rosji i NATO.

rycky
czwartek, 17 października 2019, 13:05

Wydaje mi sie że nie koniecznie to amerykańskie samoloty dokonałyby zniszczenia tej bazy. Są siły na bliskim wschodzie bardziej zainteresowane tym aby te bomby czy jako jądrowe czy jako brudne bomby wpadły w ręce turków. Te siły na pewno nie zawachałyby sie dokonać takiego bombardowania, jestem pewien że miałyby w tym momencie pełne przyzwolenie rosjan na taki krok. Amerykanów by sie nikt nie pytał o zdanie. Potem Trump by coś tam pomruczał i tyle, w końcu powiedziałby że to on taki rozkaz wydał.

czwartek, 17 października 2019, 11:34

Pociski byłyby zbyt jednoznaczne, natomiast że stałoby sie to przy pełnym poparciu rosji to pewne zapewne kontrakcja rosyjskich samolotów miałaby za głowny cel odwrócenie uwagi turków od nnych kierunków. Turcy chyba cos przeczuwaja bo ich aktywność w powietrzu jest co namniej znikoma o ile nie zerowa od momentu przelotu rosyjskich maszyn.

Davien
czwartek, 17 października 2019, 14:39

Samoloty mogłyby byc za wolne bo Turcy jakby cos takiego wycieli to raczej by nie czekali aż cos im na głowy spadnie. Atak samolotów to trochę dłuzej niz 30min a tyle maks zajełoby Minutemanowi III czy Tridentowi Ii D5 dotarcie do celu. Tu nikt by nie ryzykował za duza stawka

poniedziałek, 21 października 2019, 13:46

No co gadasz? Amerykanie i te siły na bliskim wschodzie co mogłyby chcieć zbombardować te baze posiadaja wszak cudowne "niewidzialne "samoloty . Turcy nie wiedziliby wszak co sie stało. Zanim by sie zorientowali to tylko ruiny by zostały i opsad radioaktywny ze zniszczonych bomb w magazynach. Sam wszkia tak opisujesz co moga te cuda techniki. Nagle za wolne, nie nadaja się , rakietami trzeba .

Davien
wtorek, 22 października 2019, 23:38

F-35 ma 1.6Ma, F-22 2,4Ma, Trident ponad 22Ma, widzisz ichtamnietku taka "mała" róznice:)

Andrzej
wtorek, 15 października 2019, 22:38

No tak te kurwy wszędzie nos wsadzą

fe&fe
środa, 16 października 2019, 15:40

Amerykanie?

Davien
czwartek, 17 października 2019, 11:22

Nie, Rosjanie, ale w tym przypadku dobrze ze zapobbiegli nalotowi.

antyDavien
wtorek, 15 października 2019, 21:34

Według doniesień rząd USA bada wiele planów, w jaki sposób może usunąć około 50 bomb atomowych B61, które przechowuje w gotowym magazynie w obsługiwanej przez Amerykę części tureckiej bazy lotniczej Incirlik . Dzieje się to tydzień po tym, jak Turcja rozpoczęła operację w północnej Syrii, skierowaną głównie do wspieranych przez Kurdyjczyków wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych lub SDF. Interwencja ta przyspieszyła zupełnie nowy kryzys w regionie, spowodowała rozpoczęcie przynajmniej taktycznego wycofania sił USA z dużej części kraju w obawie, że mogą zostać złapani w walce, i doprowadziła do wezwań do wprowadzenia embarga na broń i poważnych sankcje wobec rządu tureckiego. ---- za WP --- a Davien twierdził, że broni atomowej w bazie Incirlik już nie ma --- a tu zonk ...

w tyle...
środa, 16 października 2019, 09:31

@antyDavien Jeżeli to prawda, to USA są w szachu a karta przetargową są bomby atomowe. Pewnie Tureckie F-16 czy Phantom II są przystosowane do ich przenoszenia i mogły by być użyte przeciwko ich obecnemu właścicielowi czyli USA lub Izraelowi, ale to nie jest takie proste. Wygląda na to, ze Turcja awansowała do Mocarstw Nuklearnych, czyli jak Pakistan. Nie, to niemożliwe, tam ani USA ani Rosja nie pozwolą na przejecie tego uzbrojenia przez stronę 3-cią. No chyba, że prawdą są plotki iz te bomby straciły "wartość użytkową" a użyć ich można jedynie jako "brudne bomby" czyli brak wybuchu atomowego, tylko skażenie substancja radioaktywną. .....bardzo niebezpiecznie....

Davien
środa, 16 października 2019, 18:43

Anty, nawet jak sa tam te bomby to dla Turcji sa bezuzyteczne bo nie maja kodów uzbrajajacych wiec zrzuca ładny kawałek złomu. A kazda próba przejecia tego oznacza dla Turcji otwarta wojne z USA co jej sie na pewno nie opłaca.

środa, 16 października 2019, 01:55

Davien twierdzil tez ze turbina w silniku odrzutowym jest od strony wlotu powietrza i ze istnieje F-15AE o ktorego istnieniu nie wiem sam Boeing, co mozna przeczytac na jego oficjalnej stronie.

Naiwny
wtorek, 15 października 2019, 21:24

prawieanonim - Turcja nie walczy z Syrią tylko chce ustanowić tymczasową strefę bezpieczeństwa wzdłuż granicy tureckiej. Erdogan wielokrotnie deklarował, że to rozwiązanie tymczasowe w odpowiedzi na powstające w granicach Syrii Państwo Kurdyjskie pod auspicjami USA. Obecnie Kurdów pod opiekę bierze Syria , amerykanie zostawiają ten pasztet Rosji a Turcja będzie musiała ograniczyć planowany pas bezpieczeństwa do terenó zamieszkałych prze mniejszość turecką. Konfliktu Rosji i Sytii z Turcją niestety nie będzie. A Turcja bez parasola USA na pewno nie będzie atakować sił rosyjskich zajmujących tereny kurdyjskie w Syrii. Już trwają intensywne rozmowy oficerów rosyjskich z przedstawicielami armii turecki w celu ustalenia punktów rozgraniczenia sił.

w
środa, 16 października 2019, 08:56

Turcja chce znioszczyć Kurdów i ich marzenia o własnym Państwie. Tak Rosja zdobywa Nowych przyjacół/. USA ich zdradziły

politolog
wtorek, 15 października 2019, 17:24

Ta cała operacja "gałązka oliwna" to rosyjsko-turecka ustawka i powinna mieć jakąś inną nazwę, np. "wyrzucenie USA z Syrii" bo to się dokładnie realizuje, a wy się dajecie nabrać i czekacie na bitwy Asada z Turkami i Rosji z Turkami. Nic takiego nie będzie miało miejsca.

Marek1
środa, 16 października 2019, 11:40

Z Syrii i w ogóle z BW USA wyrzuca się samo, bez niczyjej pomocy.

prawieanonim
środa, 16 października 2019, 09:59

Dziwna to ustawka w której najpierw Rosja osłabia sojusz Turcji z Zachodem a następnie wspiera Syryjczyków i Kurdów. To tylko pokazuje jak bardzo skorumpowany jest Erdogan i jak mało ma on do powiedzenia we własnym kraju.

Grzesiek
środa, 16 października 2019, 07:22

Też tak mysle

Trybik
wtorek, 15 października 2019, 15:53

Ech, gdyby tak nasi potrafili mieszać jak te rosyjskie służby pod wodzą Putina.

Rudaemi
wtorek, 15 października 2019, 15:35

Rosjanie jak zwykle bredzą. Tureckie F-16 mają rozkaz nie podejmować walki.

Are
wtorek, 15 października 2019, 22:33

To czemu bombardują Kurdów. Jeśli mają rozkaz nie podejmować walki z siłami rosyjskimi, to jest to jednoznaczne z faktem iż rosjskie maszyny "przepędziły" tureckie F16.

Rudaemi
środa, 16 października 2019, 07:07

Bo to sciema. Już widzę jak w obecnej sytuacji rosjanie walczą z turkami. Turcy bombarduje rosjanie udają ze coś robią. Polityka poprostu

prawieanonim
wtorek, 15 października 2019, 23:55

Jest to jednoznaczne tylko z tym że nie walczą z Rosjanami i niczym więcej.

Adam
wtorek, 15 października 2019, 15:34

To teraz Rosyjskie S400 kupine przez Turcję będę strzelać do Rosyjskich samolotów? Robi się coraz ciekawiej.

Davien
czwartek, 17 października 2019, 14:40

Wierzysz w to?

Krzysiek on air
wtorek, 15 października 2019, 14:57

Moim zdaniem jest to nie wiarygodne źródło informacji, ponieważ Turcy nie muszą nawet używać sił powietrznych, mają do dyspozycji swoje nowoczesne drony bojowe (TB2, vs...) i do tej pory haubice (Firtina I & II) i rakiety działają doskonale, aby zniszczyć bazy SDF czy magazyny amunicji zakopane pod ziemią.

CodyBancks
wtorek, 15 października 2019, 13:55

Turcy sami rozpracowali Amerykański system swój-obcy, ponieważ zakupione F-16 rozpoznawały Izraelskie F-16 jako "swój" !!!!

Sidematic
wtorek, 15 października 2019, 16:54

Turcy sami rozpracowali całe oprogramowanie F-16. Co prawda CIA utłukła im kilku naukowców pracujących nad tym projektem ale dali radę. Turcja jest krajem poważnym, Polska jest kolonią.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:27

Turcy panie Sidematic nie musieli nic rozpracowywac bo dostali wszystkie kody żródłowe razem z licencja na produkcje F-16:)

bender
wtorek, 15 października 2019, 23:18

Mówisz, że CIA zabijała "naukowców" próbujących złamać zabezpieczenia IFF dla F-16? Fantastyczne. Dziś jest najwyraźniej dobry dzień na takie historie.

Krus
wtorek, 15 października 2019, 14:20

Zajęli im to 10lat i kilka trupów. Ale faktyczne udało im sie

bender
wtorek, 15 października 2019, 14:18

Nie sami rozpracowali, tylko tak długo boksowali się z USA i Lockheedem, aż otrzymali możliwość edytowania informacji jakie samoloty są swoje, a jakie nie.

Walter
wtorek, 15 października 2019, 13:47

Żadna to wygrana, tureccy piloci pewnie dostali rozkaz nie podejmowania działań wobec Rosyjskich samolotów, inaczej było by o dwa ruskie samoloty mniej. Tyle w temacie.

wtorek, 15 października 2019, 20:33

No raczej ,flota Turcji jest jest o wiele lepsza i bardziej liczniejsza

ja
wtorek, 15 października 2019, 20:09

Walter zebys nie przecenil tej Amerykanskiej technologi dopiero bys byl zdziwiony gdyby doszlo do starcia i F16 spadly by jak kaczki .

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:30

Ale wiesz ze Rosja ma całe 6 Su-35 a Turcja 240 F-16? Wiesz tez chyba ze całe zaopatzrenie dla Rosjan idzie przez Bosfor? A c do spadania to w starciu F-16C bl 52+ z Su-35 to szanse sa podobne, ale ze Turcy maja wiecej maszyn...

Infernoav
wtorek, 15 października 2019, 18:21

Blokuje trasę lotu, grozi kolizja w powietrzu. Możliwe jest również uaktywnienie systemów namierzania, a to oczywista groźba dla drugiej maszyny, gdyż w ciągu sekundy może być zamieniona w kulę ognia przez taki samolot. Rosjanie chyba chętnie odwdzięczyli u się Turkom za ich zestrzelenia i Tureccy piloci mają tego świadomość.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:37

Tyle ze taki atak na tureckie maszyny oznaczałby zaczecie wojny Rosji z Turcja, bo te F-16 nie latały nad Moskwa ale nad Syrią. Jakby to były syryjskie maszyny to co innego.

środa, 16 października 2019, 16:15

Rosjanie sa tam legalnie i bronią przestrzeni powietrznej Syrii, Turcja to agresor naruszajacy tę przestrzeń. Tego ze to Turcja jest agresoren chyba nikt nie kwestionuje.

Davien
środa, 16 października 2019, 18:46

Tak, sa legalnie ale Turcja nie jest w stosunku do nich agresorem, o czym świadczy ciagle istniejacy Hmiejmin i pływające przez Bosfor rosyjskie jednostki. Jest agresorem w stosunku do Syrii i jak widac Rosjan nie atakują.

czwartek, 17 października 2019, 11:44

Turcy raz porumakowali i strącili Su-24 jak na tym wyszli? Jeśli rosja ustanowi strefę zamkniętą dla lotów to mogła będzie strącić każdą maszyne naruszajacą tą strefe.(będzie to chyba zgodne z prawem międzynarodowym , o ile sie nie mylę) Zresztą jakoś nagle aktywność Tureckiego lotnictwa spadła chyba do zera. Tak jak Izraelskiego po pogonieniu ich maszyn przez suczki i dokładce polegającej na strąceniu drona. Izraelskie patrioty i myśliwce drona nie potrafiły strącić a suczka bez problemu dała rade cudowi techniki made by israel.

Davien
czwartek, 17 października 2019, 14:43

Turcy zestzrelili Su i nic na tym nie stracili. Natomiast ta rosyjska strefa zakazu lotów nei ma szans na zadziałanie bo Turcy zwyczajnie mają za dużą przewagę i sa w stanie wyczyścic niebo z przeciwników. Suczki nie przegoniły żadnych izraelskich maszyn, nawet same dowództwo WKS tak nie twierdzi ale jak widać fantazje sie pana trzymaja;)

czwartek, 17 października 2019, 15:54

Dron to sam spadł, tak jak F-16 w Pakistanie.

Davien
czwartek, 17 października 2019, 22:50

Raczej jak spadały MiG-i i Su w Syrii)

wtorek, 22 października 2019, 18:17

Raczej tak jak F-16, F-15 apacze w Jemenie oraz F-16 w Syrii

bender
wtorek, 15 października 2019, 23:11

Blokuje trasę lotu? :-D

Rafał
wtorek, 15 października 2019, 16:53

Niemasz pojęcia o czym mówisz,najpierw porównaj te dwa samoloty i zobaczysz różnice

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:31

Rafał, F-16 ma lepsze uzbrojenie Su-35 lepszy radar, w walce z bliska zdecydowanie wygrywa F-16 z AIM-9X, cos jeszcze?

Obalaczbredni
środa, 16 października 2019, 11:57

Zdecydowanie wygrywa? W czym? A jakim to cudem, magia czarami czy jak. Supermanewrowy su35 ma przegrać z krowiastym f16- davien litości

bania Davien
środa, 16 października 2019, 16:30

O czym Tu dyskutować. Ten płaczek twierdzi przecież też, że Abrams "pali" 36 litrów na godzinę jazdy po drodze albo, że Amerykanie podczas walki z ISIS wykonali ponad 8000 "operacji lotniczych" z lotniskowca w jeden miesiąc. Tam w Montanie są inne prawa fizyki.

Kot w worku
czwartek, 17 października 2019, 11:15

A1M2 potrzebuje 36l na sam rozruch silnika...

Hanys
wtorek, 15 października 2019, 16:51

Raczej byłoby o dwa F-16 mniej. Su-35 to nie Su-24, tylko myśliwiec i to pod każdym względem lepszy od F-16.

prawieanonim
środa, 16 października 2019, 00:02

Pod względem awioniki i elektroniki oraz uzbrojenia gorszy od F-16. A od F-16V to o wiele gorszy.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:32

Taak, lepszy to ma radar i to wszystko:) Ogólnie jest nieco lepszy ale w walce WVS zdecydowanie wygrywa F-16 z AIM-9X:)

riko77
wtorek, 15 października 2019, 16:30

Tu Cię rozczaruje F-16 i to starej wersji, którą posiadają Turcy nie ma najmniejszych szans w walce z Su-35. Każda z "suk" może śledzić 24 cele z czego może naprowadzać rakiety na 6 z nich.

prawieanonim
środa, 16 października 2019, 00:11

Turecka wersja F-16 ma szanse w walce z Su-35 i to bardzo duże bo to wersja podobna do polskiej. Po za tym Rosjanie do tej pory nie opracowali pocisku technologicznie podobnego do AMRAAM czy Aim-9x. Rosyjskie pociski są naprowadzane radiokomendowo i wymagają stałego podświetlania przez radar samolotu a ten wystarczy zakłócić a na tym polu tureckie F-16 mogą się popisać.

środa, 16 października 2019, 11:39

Bzdury. Poczytaj sobie zachodnia prase. Pocisk R-77-1 jest porownywalny z AIM-120C5. Wedlug zachodniek prasy powtarzam. A F-16 50/52+ z SU-35S nie maja najmniejszych szans.

Davien
czwartek, 17 października 2019, 14:46

R-77-1 to zwykły R-77 z wydłuzonym zasięgiem balistycznym do 110km. Głowica naprowadzajaca to dalej poziom AIM-120A:) Nawet uzywa tych samych układów scalonych co USA w 1994r:)

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:33

A kazdy F-16 moze naprowadzac pociski na 4 cele co przy dwóch Su.... Aha, Turcy mają tez F-16C Advanced i znacznie lepsze uzbrojenie od Rosjan. Choc istotnie Su-35 jest nieco lepszy od F-16C bl 52.

Michał
wtorek, 15 października 2019, 22:44

Su-35 bez przewagi liczebnej nie ma szans z F-16C. Turcy gdyby chcieli to zestrzeliliby Su-35 Amraam-ami zanim Rosjanie zobaczyliby F-16 na radarach.

Obalaczbredni
środa, 16 października 2019, 11:59

Tymi samymi amramami co to ich 6 do su wystrzelili w Pakistanie i żaden nie trafił. Wow

Davien
środa, 16 października 2019, 18:51

Tak, tymi samymi AMRAAM-ami co nie miały problemów z posłaniem na ziemie 12 maszyn rosyjskiej produkcji:)

Lakman
wtorek, 15 października 2019, 16:18

A skąd ta pewność? Czyżby Su-35 miały mniejsze szanse w starciu z F-16? A czy przypadkiem Rosjanie nie dysponują zwiadem satelitarnym, pozwalającym na określenie pozycji przeciwnika z wyprzedzeniem czasowym?

Sssssssssss
środa, 16 października 2019, 07:43

Przepraszam bardzo ale "... zwiadem satelitarnym, pozwalającym na określenie pozycji przeciwnika z wyprzedzeniem czasowym" to lepsze niż Gwiazda Śmierci.

środa, 16 października 2019, 01:59

F-35 nie ma szans w walce z SU-35.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:34

Tak, satelita do namierzania mysliwców... I co jeszcze?

Fak sejk
czwartek, 17 października 2019, 11:18

Nie wiem co cię tak dziwi. Przecież SU-57 w taki sposób namierzono w Syrii;))))))

Davien
czwartek, 17 października 2019, 14:47

Nie namierzono ale zrobiono zdjęcie jak stał w obstawie wszystkich Su-35 w Syrii na lotnisku:))

Pilot
wtorek, 15 października 2019, 15:59

Dokładnie tak jak Pan mówi. Natomiast warto przypomnieć, że przy granicy z Irakiem aktualnie lata amerykański samolot AWACS, amerykanie koordynują zajęcie rejonu Syrii przez Turków.

7,62
wtorek, 15 października 2019, 15:47

Wszakże Turcy to najlepsi piloci na świecie.

asdf
wtorek, 15 października 2019, 15:40

W temcie tyle ze F16 lecialy na cel i raczej nie mialy nic poza bombami w przeciwienstwie do Su ktorego pilot opcesowo pokazal co ma podwieszone pod belkami.

Katon
środa, 16 października 2019, 07:39

Leciały nad cel i raczej nie miały niczego poza bombami? A gdyby tak spotkały tylko jednego syryjskiego starego MiG-a 21 (rzecz niespotykaną podczas wojny, prawda?), To czym by się broniły, tymi bombami? Przecież nic więcej nie zabrali, prawda?

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:37

Miały na pewno chocby pociski AIM-9 na końcach belek skrzydłowych a w walce z bliska AIM-9X daje im spora przewagę.

Mohaj
wtorek, 15 października 2019, 14:43

Nie. To F16 byłyby zestrzelone.

ppp
wtorek, 15 października 2019, 13:20

Turcja vs Rosja? Może być ciekawie. Art. 5 Traktatu nie ma tu zastosowania, bo nikt Turcji nie napadł.

Dyzio Zwardoń
wtorek, 15 października 2019, 17:33

Jeszcze. Moim zdaniem interwencja rosyjska przeciwko Turcji formalnie uruchomi art. 5.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:37

Niekoniecznie, duzo zalezy od sytuacji.

R
wtorek, 15 października 2019, 13:18

Pieknie przelecial.

dawo
wtorek, 15 października 2019, 12:31

Fajny filmik. Jeden Su-35 mija drugiego i co z tego wynika ?

Infernoav
wtorek, 15 października 2019, 18:22

Blokowanie trasy lotu, grozace kolizja. Możliwe jest również włączenie aktywnego namierzania celu. A wtedy pilotowi samolotu namierzanego robi się mokro w gaciach, gdyż w ciągu sekundy może zostać z niego kula ognia. Poza tym Tureccy piloci chyba mają świadomość, że Rosjanie chętnie odwdzięcza się za ich zestrzelenia.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:39

Taak i Rosjanie wystzrela albo staranują tureckiego efa i co to im da? Rozpoczecie wojny z Turcją im się zdecydowanie nie opłaca. A nastepnym razem Turcy po prostu wysla 30maszyn i wyczyszczą niebo z Rosjan.

bender
wtorek, 15 października 2019, 23:09

Przecież to nie jest filmik z z F-16C. Jeden Suchoj mija drugiego Suchoja. Nie wiem z jaką prędkością leciał pierwszy, przelotowa to M 1.1, ale ten drugi wyglądał na dobre kilkaset km/h szybszego. Dobrze, że się o kolegę nie rozbił, ale na pewno napędził mu stracha :-D

DA
wtorek, 15 października 2019, 16:48

Turcy beda udawali, ze boja sie ruskich, a w między czasie przesuną granice. Na końcu Putin objawi sie jako mąż stanu, a Kurdowie niby beda ocaleni, ale bez żadnego terytorium pod ich kontrolom.

Gd
środa, 16 października 2019, 09:09

"kontrolom" powiadasz...

Smuteczek
wtorek, 15 października 2019, 12:25

Ustanowienie strefy zakazu lotu to jedno, trudniej bedzie to egzekwować kiedy Rosja ma ledwie 6 mysliwców w Syrii w tym momencie, ktore bazuja dosyc daleko od tej własnie strefy.

Infernoav
wtorek, 15 października 2019, 18:23

Są jeszcze systemy OPL i co by o nich nie mówić to na F4 i F16 są aż nadto.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:40

A na te systemy Turcja ma chocby HARM-y i artylerię rakietową. Zobacz sobie ile od granicy z Turcja sa te wyrzutnie. Aha przy okazji dadzą Turcji doskonały pretekst by odciąć Bosfor dla Rosjan i to calkiem legalnie.

sss
wtorek, 15 października 2019, 16:48

Samoloty nie są potrzebne do odpalania rakiet S400, są jedynie na pokaz

wtorek, 15 października 2019, 14:41

Ma znacznie wiecej 6 to tylko su35s

Red
wtorek, 15 października 2019, 12:20

Dobra robota.

antyDavien
wtorek, 15 października 2019, 12:10

Jest tu mała nieścisłość w Manbidż nie ma już SDF te oddziały kurdyjskie które zostały w mieście są wcielone do SAA i przez nie dowodzone. SDF już nie ma na mocy umowy podpisanej dzień wcześniej w bazie Hmemim ...

Marek1
wtorek, 15 października 2019, 18:19

Nie galopuj Kolego - umowa stanowi, że z protureckimi bojówkami(SNA) i armią turecką(wróg zewnętrzny) będzie walczyć SAA + wsparcie niektórych, frontowych jednostek SDF(razem tzw. Syryjskie Siły Połączone), a za spokój i bezpieczeństwo na tyłach w całej strefie odpowiadać będzie SDF zachowując swoje struktury i d-ctwo sprawdzone w walkach z Daesz. To b. dobry kompromis tak dla Asada, Syrii jak i dla samych Kurdów.

xawer
wtorek, 15 października 2019, 16:46

"...Syryjskiej Armii Arabskiej i Syryjskim Siłom Demokratycznym (wspólnie tworzącym Połączone Siły Syryjskie)" Na tym terenie nie ma też SAA tylko PSS:-)

rewax
środa, 16 października 2019, 08:59

Jest tylko SAA ...

Bartek 1
wtorek, 15 października 2019, 11:44

Z niecierpliwością oczekuję na realną walkę. KAŻDY zestrzelony samolot to wygrana.

Jan z Krakowa
wtorek, 15 października 2019, 16:45

Popieram.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 15:25

Nie bedzie, Rosja wg własnych słów koordynuje działania z Turkami.

prawieanonim
wtorek, 15 października 2019, 13:43

Jakby nie patrzeć to Turcja wciąż jest w NATO. Natomiast Rosjanie najpierw osłabili sojusz Turcji z Zachodem a teraz nie mają najmniejszych skrupułów by wspierać Syrię przeciwko Turcji.

Myślący inaczej
środa, 16 października 2019, 06:42

Ciekawie piszesz, Turcja zaatakowała terytorium Syrii bez uzgodnienia z Baszszar Hafiz al-Asad. Co ma NATO w tej sytuacji? "Artykuł 5. Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego."

Davien
środa, 16 października 2019, 18:55

Akurat pisze dobrze. Artykuł 5 nie ma zastosowania w stosunku do wojenki Turecko-Syryjskiej, ale rosyjski atak na Turków to byłoaby troche inna sytuacja.

Darek
wtorek, 15 października 2019, 22:30

Nie widzę w tym nic złego realizują swój interes a turkom nie są nic winni. To samo robi USA.

prawieanonim
środa, 16 października 2019, 10:03

Skoro nie widzisz nic w tym złego to znaczy że nie masz za złe Amerykanom że zostawili Kurdów tak samo jak i nie masz im za złe Jałty.

Tor
wtorek, 15 października 2019, 19:23

Sojuszu nie oslabila Rosja a USA robiac pucz w Turcji. Rosja jedynie ostrzegla Erdogana ze za chwile wyladuja smiglowce i bedzie trupem. Patrzysz na wszystko bardzo naiwnie i stad zawsze sie mylisz.

prawieanonim
środa, 16 października 2019, 10:01

Lipny pucz w Turcji to wspólna robota Erdogana i Rosjan bo trzeba było się pozbyć lojalnych polityce prozachodniej wojskowych.

Marek
środa, 16 października 2019, 08:36

Erdogan sam sobie zrobił pucz, żeby usunąć tych ludzi, którzy mu nie pasowali.

Herfall
wtorek, 15 października 2019, 18:35

W całej swej historii państwowości Rosja (ZSRR) jeszcze nigdy nie dotrzymała żadnej umowy/traktatu/paktu/zobowiązania/itp. Turcy myśleli, że mają podpisane umowy z FR? I one zobowiązują? No to śmiech na sali...

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:43

Dotrzymali jak na razie MTCR ale to jest dla nich akurat ważne. N i dotrzymywali ABM , to USa sie z niego wycofało.

wtorek, 15 października 2019, 18:28

To Turcja jest agresorem . Rosjan zaprosil rzad Syryjski - legalny . Turcy stapaja po cienkim lodzie . I jeszce Su 35S to nie jedyne rosyjskie samoloty w Syrii .

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:45

Rosjanie maja w Syrii całe 40 maszyn, Turcy samych F-16 ponad 5x tyle . Masz racje natmiast że Turcja jest agresorem i powinna byc pogoniona z powrotem do siebie

Infernoav
wtorek, 15 października 2019, 18:24

Raczej to Turcja sama osłabiła swój sojusz, a teraz na fali nacjonalistycznego snu o potędze weszła na terytorium Syrii wspieranej od ponad roku przez Rosję. Oczywistym było, że Rosjanie zaczną pomagać Syryjczykom.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:47

Rosja wspiera Asada, a nie Syrię znacznie dłuzej bo od 2015r .Problem jest tylko taki e Turcja ma tam obecnie gigantyczna pzrewagę i żeby tylko nie doszło do wojny Rosji z Turcja.

wtorek, 15 października 2019, 16:58

Ruskie nie zaatakuja bo sie boja. Turcja ma bardzo silne i wyszkolone wojsko.

środa, 16 października 2019, 08:37

Po tym jak Erdogan usunął doświadczonych oficerów? Szczerze mówiąc wątpię.

Dudley
wtorek, 15 października 2019, 16:29

Może i jest w NATO, ale w tym przypadku to nie ma najmniejszego znaczenia, bo jest agresorem. Teraz Rosja może bezkarnie ścigać turecką armię nawet do Bosforu i prawa międzynarodowego nie złamią, a Turcy nie mogą powołać się na art 5 NATO. Oczywiście to tylko luźne dywagacje nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 23:50

Dudley, Rosja nic nie może, jak zaatakuje pierwsza Turków to Putin ma duuzy problem. Ścigać to mogłaby SAA ale ich Turcy rozbija bez większego trudu. Rosja cokolwiek mogłaby na powazniej zrobić jakby Turcy pierwsi wystzrelili np do jej samolotów w przestzreni syryjskiej. Aha Rosja nie ma sił by zmusic Turcje w syrii do czegokolwiek

biały
wtorek, 15 października 2019, 16:01

rosjanie cały czas wspierali Syrię , a Amerykanie wspierali Kurdów a teraz sie na nich wypieli , po resztą z Turkami Rosjan teraz łączą spore interesy zakup rakiet i inna współpraca więc nie wiem czy nie wypną sie na Syrię

Jaro
wtorek, 15 października 2019, 14:41

To że Turcja jest w NATO niewiele znaczy w tym momencie. Stany by nawet palcem nie kiwnęły jakby doszło do walk powietrznych nad Syrią. Zresztą art. 5 można dowolnie interpretować.

pieronek
sobota, 29 lutego 2020, 20:24

błąd Turcji Rosji się nie wierzy

płacz funbojów rani serce
wtorek, 15 października 2019, 14:21

"...Rosjanie najpierw osłabili sojusz Turcji z Zachodem a teraz nie mają najmniejszych skrupułów by wspierać Syrię przeciwko Turcji". Tak Putin dyktował Erdoganowi co ma robić a ten jak przedszkolak to własnie robił. A Syrię wspierają od początku przeciwko każdemu z jej wrogów.

środa, 16 października 2019, 08:38

No właśnie Putin dokładnie tak zrobił. Podpuścił niedoszłego sułtana i tyle w temacie.

środa, 16 października 2019, 00:21

Aha .... np przeciw Izraelowi...z którym Syria jest w permanentnym konflikcie od 70 lat. Weź sie ogarnij.

Davien
czwartek, 17 października 2019, 01:08

Toz Rosjanie w Syrii nawet przed ISIS zwiewali zostawiajac sojuszników z SAA:)

Tweets Defence24