Rosyjskie media o Afganistanie: „Ameryka nie wraca do gry, powraca do domu”

17 sierpnia 2021, 10:18
Wojska Amerykańskie Afganistan
Fot. US Army
Reklama

Zakończenie obecności USA w Afganistanie jest pod względem wizerunkowym katastrofą, ale jest też efektem decyzji politycznej o zakończeniu amerykańskiej ekspansji, Ameryka nie wraca na globalną arenę, a "powraca do domu" - ocenia "Rossijskaja Gazieta".

Dziennik we wtorkowym wydaniu podkreśla, że z punktu widzenia oceny wydarzeń w Afganistanie przez obserwatorów z zewnątrz są one całkowitą "katastrofą". "Wszystko, czego bardzo chciano uniknąć, przede wszystkim analogii z Wietnamem, ziściło się w najgorszym wariancie" - podkreśla rządowa gazeta. Przekonuje, że zachwiane zostało zaufanie do USA "jako do kraju, na którym partnerzy mogą w trudnej chwili polegać", a wydarzenia "pokazały, że w takiej sytuacji Amerykanie martwią się wyłącznie o siebie".

Niemniej - zauważa komentator - wszystkie sondaże opinii publicznej w USA świadczyły, iż Amerykanie popierali wycofanie się z Afganistanu. W 2001 roku popierali operację w Afganistanie, ale wówczas uważali, że wojna na innym kontynencie pomoże w osłabieniu zagrożenia terroryzmem. "Dziś tak nie uważają, i ogółem tematy wewnętrzne, związane z Covid-19 i migracją są większym zmartwieniem niż cokolwiek na froncie zagranicznym" - podkreśla "RG".

W ocenie rosyjskiego dziennika operacja USA w Afganistanie, a potem w Iraku, "miały zademonstrować, że Stany Zjednoczone są w stanie rozwiązać problemy swojego bezpieczeństwa narodowego poprzez przebudowanie świata". Niemniej, w połowie lat 2000. okazało się, że "myślenie to jest błędne" i - według dziennika - "trzeba było jeszcze 15 lat, by zrozumienie tego przekształciło się w decyzję polityczną o zakończeniu ekspansji".

"Biden podjął tę decyzję. Czy zdawał sobie sprawę z kosztów, czy też wierzył w iluzje, które przekazywały mu służby specjalne i armia - o tym dowiemy się z pamiętników" - dodaje komentator. Jego zdaniem, hasło Bidena z czasów kampanii prezydenckiej - "Ameryka powraca", "oznacza w istocie nie ponowne wyjście na arenę globalną, ale to, że wraca do domu". Od tej pory Stany Zjednoczone "przełączają się na jawnie egoistyczną politykę, skierowaną wyłącznie na rozwiązanie własnych problemów" - podsumowuje "RG".

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
BUBA
wtorek, 17 sierpnia 2021, 17:11

Dlaczego nie zaczna - Zakończenie okupacj Afganistanu przez Rosje jest pod względem wizerunkowym katastrofą ...

środa, 18 sierpnia 2021, 09:35

Kiedy to Rosja okupowała Afganistan? Chyba z ZSRR ci się pomyliło

BUBA
czwartek, 19 sierpnia 2021, 10:33

@ a ZSRR to kto zielone ludziki z Marsa ...

Pirat
wtorek, 17 sierpnia 2021, 16:08

„ egoistyczną politykę, skierowaną wyłącznie na rozwiązanie własnych problemów” Co w tym jest złego? Dbać o swoich własnych ludzi powinno być priorytetem każdego rzadu.

Jak w 7 kompanii
wtorek, 17 sierpnia 2021, 15:19

Przygadał kocioł garnkowi... Złupili i zostawili. Jak to na wojnie. Góry i piasek mają u siebie....

bender
środa, 18 sierpnia 2021, 11:34

Co z punktu widzenia człowieka Zachodu można złupić w Agfanistanie?

tut
wtorek, 17 sierpnia 2021, 14:06

Imperium Amerykańskie sypie się coraz szybciej, a my naprawdę nie mamy się z czego cieszyć.

War
środa, 18 sierpnia 2021, 08:16

Nie sypie się, raczej przegrupowują siły.

kfjskdjksjfkldsjakf
wtorek, 17 sierpnia 2021, 17:06

Na razie ono się nie sypie, ono się konsoliduje.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 17 sierpnia 2021, 18:19

Czytanie rozwija! Polecam felieton: "At Empire’s End" - Matt Purple ("U kresu imperium" – Matt Purple). Za 10-20 lat z USA zostanie to co z Sowietów a może i dużo mniej, bo mimo większego bogactwa Amerykanie są zdecydowanie gorzej wykształceni, mniej zaradni i mniej sobie pomagający niż obywatele Sowietów... :D

Fan radaru 360 stopni w su 57
środa, 18 sierpnia 2021, 10:42

Niemożliwe. To jednak uda są bogatsi niż imperium pana nowiczoka? Nie sądziłem że to usłyszę od takiego pupowlaza kacali jak ty. Amerykanie są mniej zaradni? Wyjdź na drogę w nocy na Bronx to zobaczysz. Co drogi Amerykanin ma broń i świetnie się nią posługuje. Ciotowaci do Amerykanów to są Rosjanie... A pan ten którego słowa cufujesz to kto? Taki wieszcz Jackowski? Dno....

montańska norka
wtorek, 17 sierpnia 2021, 17:28

Tak się "konsoliduje", że b. prezydent Trump martwi się publicznie, czy USA za 3 lata będą jeszcze istnieć jako państwo.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 17 sierpnia 2021, 18:26

Chyba będą, ale nie jako demokracja - Amerykańska Gwardia Narodowa rozpoczęła rekrutację na pozycję "specjalista obozu internowania"... Można nie być takim specjalistą - gwarantują dla kandydatów w wieku 17-35 lat 10 tygodniowe przeszkolenia pozwalające zdobyć specjalizację z "umiejętności organizacyjnych w miejscach wojskowej izolacji, w zakładach karnych, ośrodkach odosobnienia i ośrodkach internowania, prawa wojskowego i jurysdykcji, samoobrony i używania broni, procedur przeszukiwania osobistego, obezwładniania"... :D

bender
środa, 18 sierpnia 2021, 11:32

US National Guard ma 8811 ofert pracy w 14 obszarach, m.in. Admin and Relations (446), Aviation (465), Ground Forces (850), Heavy Weapons (513), Intelligence (296), Mechanic and Maintenance (2196), Supply and Logistics (1540), Technology and Networking (861). W obszarze Police and Protection jest 317 ofert pracy, w tym JEDNA z El Paso na wspomnianego powyżej strażnika. W El Paso jest więzienie wojskowe, o czym pewnie nie wiesz. I od wczoraj szukają JEDNEGO strażnika. Trzeba przyznać, że zareagowałeś błyskawicznie. Ciekawe ile osób i na jakie stanowiska poszukują do pracy w Rossgwardii. Oczywiście nie znajdziemy takich informacji w sieci, bo pracę w Rosji i tak dostajesz po dostajesz po wręczeniu łapówki, a zatrudniani są tylko pociotkowie królika.

bender
wtorek, 17 sierpnia 2021, 13:57

Kolejna próba rosyjskiej manipulacji. Primo, to nie Biden podjął decyzję, a Trump i autor z RG na pewno to wie. Biden ją tylko podtrzymał i przesunął termin ewakuacji z maja na wrzesień. Secundo, w swojej kampanii Biden nie używał hasła "Ameryka powraca" ("America is Back") tylko "Our Best Days Still Lie Ahead". "America is Back" powiedział już po nominacji, zwracając się do sojuszników i partnerów. Powiedział dokładnie tak: "America is back. Transatlantic aliance is back." stawiając się w kontrze do Trumpa, który wartości miał za nic. No ale artykuł z tezą trzeba jakoś uzasadnić, a przeciętny Rosjanin i tak nie ma pojęcia o zagranicy ani co też mówił amerykański prezydent w kampanii.

Chateaux
wtorek, 17 sierpnia 2021, 17:51

Brawo. To Trump negocjował z Talibami. Nie tylko zreszta negocjował z nimi i zawarl umowe w Doha, ale i zaprosil ich przywodców do Camp David.

War
wtorek, 17 sierpnia 2021, 13:55

Tu mają rację, nie mniej jednak, przez tą sytuację będą mieli ciepło na swoich granicach, a Polska powinna budować płot na wschodniej granicy i wzmocnić oddziały które Chronią granice.

Jerry
wtorek, 17 sierpnia 2021, 16:08

Z płotem obawiam się nie zdążymy

Tadziu
wtorek, 17 sierpnia 2021, 13:43

Komsomol donosi że ruska dywizja z Pskowa pow des juz leci

rex
wtorek, 17 sierpnia 2021, 13:21

no cóż, Amerykanie zrobili miejsce, Chińczycy skorzystają. Tylko że oni nie wyślą tam żołnierzy a handlarzy. I tak krok po kroczku, rok po roczku... Chiny myślą nie kategoriami kadencji tylko stuleci...

Pulsar
wtorek, 17 sierpnia 2021, 13:04

Angielski z nam biegle, niemiecki i rosyjski też.... czekam jako obserwator na rozwój wypadków nad Wisłą... Póki co chyba w bezpieczniejszej zachodniej jej stronie. Tylko się zastanawiam czy czas na arabski czy będzie mi on zbędny. Szwedzki a w zasadzie norweski też znam chodź nie tak jak języki mi podstawowe, tyle że dużego pontonu nie mam ;-) To tyle w komentarzu na działania Ameryki. Oni są teraz jak Hiszpania w 1880 roku.

Kot nr 398
wtorek, 17 sierpnia 2021, 14:51

Zamiast szwedzkiego bardziej się przyda arabski, farsi albo hindu.

Eee tam
wtorek, 17 sierpnia 2021, 12:55

Co mieli tam wiecznie siedzieć?

Tomek
wtorek, 17 sierpnia 2021, 12:49

Tak nie dziwię się, że Rosjanie reagują rozgoryczeniem do tej pory Amerykanie swoim zaangażowaniem w Afganistanie zabezpieczali im południową flankę. Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy i teraz Afganistan znowu jest problemem Rosji ze wszystkimi konsekwencjami. Szach mat.

taka prawda
wtorek, 17 sierpnia 2021, 14:00

Chłopcze Afganistan to problem dla Europy i Ameryki teraz pola "zioła" ruszą pełną parą i towar ten zaleje nas i USA.

y
wtorek, 17 sierpnia 2021, 15:08

Tylko że dla prawdziwych Talibów narkotyki są "haram" - zakazane. I były tępione z całą bezwzględnością. To lokalni watażkowie rozwinęli ich produkcję za czasów wprowadzania demokracji do Afganistanu.

Wojtek
wtorek, 17 sierpnia 2021, 13:56

Bzdura i tyle, pierwszą wizytą zagraniczną talibanu jeszcze przed przejęciem władzy był wyjazd na Kreml, jak myślisz dlaczego ? Dziś talibowie ogłosili, że zabezpieczają rosyjską ambasadę w Kabulu .... przypadek to czy nie ?

Tweets Defence24