Rosyjskie lotnictwo zwiększa aktywność w Arktyce

3 stycznia 2014, 18:25
Fot. mil.ru
Fot. mil.ru
Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Lotnictwo rosyjskiej marynarki wojennej ma w bieżącym roku zwiększyć swoją aktywność w rejonie Arktyki. Zasięg operacji ma polepszyć uruchomiona w grudniu po 20 latach baza lotnicza i morska „Temp” na Wyspach Nowosyberyjskich. 

Jak poinformowali przedstawiciele rosyjskiej floty kontynuowane będą loty patrolowe samolotów morskich Tu-142 i Ił-38 które oprócz działań rozpoznawczych prowadzą badania pokrywy lodowej.

Pomiary tego typu znacznie ułatwiają poruszanie się w rejonach podbiegunowych nie tylko wojskowych, ale również cywilnych jednostek.

W roku 2014 zasięg działań lotnictwa ma być znacznie poszerzony poza 30 sektorów Morza Północnego, które patrolowano w minionym roku. Głównie dzięki uruchomieniu w pełni bazy „Temp” na Wyspach Nowosyberyjskich. W tym roku mają z wysp operować zarówno samoloty patrolowe jak i transportowe i siły ratownicze.

Nie są to jedynie puste gesty. Rosja posiada największe tereny Arktyki i najwygodniejszy dostęp do jej zasobów. Wzmożenie aktywności w tym rejonie wiąże się nie tylko z oficjalnie deklarowaną „potrzebą ochrony terytorium”, ale również z planami eksploatacji arktycznych złóż. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24