Rosyjskie drony lądują na DOL

1 września 2021, 07:26
bsl Orion
Orion-1 Fot. Kompania Kronsztad
Reklama

W przededniu ćwiczeń Zachód-2021 (Zapad-2021) w Zachodnim Okręgu Wojskowym swoje manewry na mniejszą skalę aktualnie przechodzą rosyjskie siły powietrzno-kosmiczne. Wśród ich zamierzeń jest lądowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi na drogowych odcinkach lotniskowych.

Jak podała rosyjska Izwiestia, rosyjskie lotnictwo w ćwiczeniach wykorzystuje BSP Syriusz, Orion oraz Forpost. Na chwilę obecną startują i lądują na autostradach w Zachodnim Okręgu Wojskowym. Niemniej w planach rosyjskiego ministerstwa obrony jest również wykonywanie startów z dróg nieutwardzonych. Już w ubiegłym roku Ministerstwo Obrony zaczęło formować specjalne jednostki, które zajmowałyby się budową infrastruktury na terenach do tego nieprzystosowanych. Jeden z takich batalionów utwardził grunt i doposażył DOL, tak aby mógł przyjmować statki powietrzne.

Lądowania na DOL-ach były często praktykowane w czasach Związku Radzieckiego, szczególnie na tych odcinkach autostrady, które były najbardziej wytrzymałe, a co najważniejsze, przystosowane do przyjęcia samolotów. Proceder zaniechano po rozpadzie ZSRR i do niedawna nie podejmowano się tego typu zadań. Zmieniło się to niedawno. Podczas manewrów Wschód-2014 myśliwiec Su-25 dokonał lądowania na autostradzie M-60, biegnącej z Chabarowska do Władowystoku. Cztery lata później na innej drodze, łączącej pierwsze miasto z Komsomolskiem nad Amurem, wylądował transportowy An-26.

Omawiane drony są dość nowymi konstrukcjami. Najwcześniej w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej pojawił się Foprost, bo w 2014 roku. Ma on wymiary 5,85×1,16×8,55 m. Przelatując na wysokości 7 kilometrów, z prędkością 200 kilometrów na godzinę może przebywać w powietrzu od 15 do 20 godzin. Zabiera 120 kilogramów ładunku użytecznego.

Reklama
Reklama

W ubiegłym roku do rosyjskiej armii wprowadzono drony typu MALE - Orion. Jest to w zasadzie odpowiednik MQ-1 Predator, cechujący się wydłużoną długotrwałością lotu, bo do 24 godzin. Pułap maksymalny wynosi 7,5 km, przy prędkości 200 km/h. Użyteczny udźwig, wraz z uzbrojeniem, jakie może być przenoszone w sześciu pylonach, wynosi 200 kilogramów.

Syriusz z kolei, czyli najnowsza konstrukcja MALE, będący rozwinięciem powyższego systemu. Zwiększono niemal dwukrotnie wymiary (względem Oriona), wraz z jego osiągami. Według oficjalnych rosyjskich źródeł przeniesie 300 kg uzbrojenia. Może w powietrzu operować przez 40 godzin, na wysokości 12 km, z prędkością 295 km/h.

Ponad powyższe warto dodać o najcięższym bezzałogowcu, jaki został zbudowany na potrzeby rosyjskiej armii. Mowa jest o bombowcu S-70 Ochotnik, ważącym 20 ton, co jest również jedną z najbardziej masywnych konstrukcji tego typu. Przenosi uzbrojenie o masie do 2 ton, niemniej jego najważniejszą cechą jest technologia stealth, użyta do produkcji BSP. Aby osiągnąć ten cel, skonstruowano maszynę w układzie latającego skrzydła, przez co zredukowano do minimum sygnaturę radarową.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 62
Reklama
może długo lata
czwartek, 2 września 2021, 20:29

Nie wiem jak tam parametry ale design jak Polonaz Caro z PRLu :)

Tani
środa, 8 września 2021, 17:55

Forprost jest izraelski robiony w Rosji na licencji. Uzywaja go bojowo w Syrii. Ostatnio jednego stracili. Terrorysci zamiescili fotki wraku i tabliczek typu. Ale cwicza i im idzie coraz lepiej. My nie mamy wiec cwiczyc sie za bardzo nie da.

Tani
wtorek, 14 września 2021, 17:46

Jest filmik nowego ruskiego Forprosta R.Jest uzbrojony w dwie bomby 20 kg. W 2019 Armia zakupila ich 10szt w ciagu 3 lat. Pewnie jest to pierwszy bo ciagnal go cywilny samochod. Na filmiku startuje i zrzuca bo kamere ma na tylnym usterzeniu. Filmik jest Malino czyli Zapad 21. Forprost to rusyfikowany izraelski searcher mk2. Rosjanie skladaja go z komponentow kupowanych w .....Izraelu.

Tadziu
czwartek, 2 września 2021, 19:02

Orion 1 leci na Marsa

Tani
poniedziałek, 13 września 2021, 16:46

Ha ,jak w tej reklamie . On ma drona ,Ty masz drona,Mam i ja. Ale niestety to nie Polska tylko Mongolia. Wlasnie ruscy wrzucili fotki nowego mongolskiego drona Ma zasieg 100km i pulap 3000m. Czyli jeszcze jeden kraj nas wzial. Ja bym tez tak chcial bo to wstyd mamy doline lotnicza i co? Czyli jestesmy za Mongolia ale przed Zimbabwe. Ale i tam kleca drona wiec wkrotce bedziemy ostatni.

Tani
sobota, 11 września 2021, 17:37

Jest filmik na tweeterze i info ze na cwiczeniach Zapad21 bierze udzial 40 dronow 3 typow.

kmdr
środa, 1 września 2021, 21:50

Jak byłbym bardziej zgryźliwy to napisałbym- Aż strach tu pisać komentarze. Dawno już pisałem o dronach i DOL-ach. U Nas wszyscy mają to w d... , a Rosjanie ćwiczą. Ktoś to jednak czyta tylko nie ci co powinni.

czwartek, 2 września 2021, 08:44

Dokladnie tak,I w dodatku kupja czolgi ktore nawet nie zdaza wyjechac

czwartek, 2 września 2021, 13:02

Lub kupują samoloty które jak wystartują to raczej nie wylądują

trzcinq
środa, 1 września 2021, 21:13

A my nadal wierzymy ze damy radę użyć lotnictwo więcej niż 1 raz, bez opl życzę powodzenia silnym w wierze Akcja Pekin 2 pewna

dr
czwartek, 2 września 2021, 19:18

Rosjanie też ostatnio udowadniają że ich samoloty to maszyny jednorazowego zastosowania.

Nie inż.
czwartek, 2 września 2021, 10:55

Co to jest akcja Pekin? Będziecie z Syberii atakować Chiny?

poniedziałek, 6 września 2021, 15:25

Pan sobie najpierw coś poczyta, zamiast od razu dawać wyraz ....

Ehh
wtorek, 23 listopada 2021, 20:50

Obaj poczytajcie nie pekin a peking

Raptor
środa, 1 września 2021, 19:45

A nowy rosyjski silnik atomowy , ten do Mig -41 ,o ciągu jakieś 30 MJ. To co , sami chyba skonstruowali,ntylko szkoda tych ludzi co zginęli podczas testów.

TT
środa, 1 września 2021, 16:24

w Syrii ten dron pomyślnie przeszedł testy

ruski stek bzdur...
środa, 1 września 2021, 23:26

jak su 57 i s 300/400 bauahahaha ! Weź się rozpędź błaźnie...

środa, 1 września 2021, 13:39

Może gniot,może szrot ale sami zrobili będąc oblozeni sankcjami. Co polska zbudowała swoimi siłami? Nie za dużo. Wszystko na licencji

Ruskie balszoje zlodziej
środa, 1 września 2021, 20:35

Za to ruskie wszystko ukradli na czele z pieniedzmi nawet kałasznikow jest kopia kto uwiezy w te wasze kłamstw drugi taki sam złodziej albo leming

Pol
niedziela, 5 września 2021, 08:19

Chyba nie więksi jak Polacy?? - tylko większe, sumy, kradną i większe przekręty robią, nie podpierają się Bogiem i przez wieki Rosji nie poddali, nie prosili nikogo żeby ich bronił, przysyłał żołnierzy, budował im bazy. (Tramp) Rzadnemu przywódcy Rosji, od Cara, sekretarzy ZSRR po Putina, krzesła, aby mógł usiąść, nie zabrakło???

zimny kubek
czwartek, 2 września 2021, 09:05

Ty nawet ukraść nie potrafisz, a co dopiero zbudować. Jesteś głupi czy takiego udajesz. Ostatnio powstał film o Kałasznikowie, wystarczy obejrzeć bo czytanie pewno boli.

Fankub Daviena i GB
środa, 1 września 2021, 14:34

Dokładnie: "amerykański" Predator to austriacki silnik, francuska optyka, chińska elektronika itp. W 60% komponenty Predatora są spoza USA! :D

SWAT
środa, 1 września 2021, 16:46

Piszesz używając telefonu którego projekt jest z jednego kraju,procesor z drugiego itp. Popełniasz błąd PKB. PKB to wskaźnik który mówi o produkcji. Dokładnie o kraju w którym w którym powstaje produkt końcowy. Czyli jeżeli sprowadzisz części oryginalnie produkowane w USA do samochodu który jest zaprojektowany w USA i złożysz w swoim garażu stosując procedury montażu powstałe w USA a następnie sprzedasz ten samochód to wzrośnie polskie PKB a samochód będzie: made in Poland bo ty jako polski mechanik korzystając z narzędzi z USA zmontujesz taki samochód w polskim garażu. Czyli kraj produkcji mówi o dwóch rzeczach: gdzie zatrudniasz robotników i który rząd wspierasz podatkami. Najczęściej nic po za tym racjonalisto:)

czwartek, 2 września 2021, 10:05

To o czym piszesz jest np. Polska lokomotywy dragon. Z Polski to jest rama,pudlo, kola ,komputer sterujacy(chyba)i coś tam jeszcze,ale silniki,sprężarki,przetwornice,amorki,urządzenia hamujące sa niemieckie. Także piszesz o rzeczy zmontowanej w Polsce ale wyprodukowanej w USA . Nie zmienia to faktu,ze my jesteśmy montownią zależną od zewnętrznych podmiotów a ruskie są niezależną fabryką i biurem konstrukcyjnym w o wiele większej mierze niż polska...pomijam fakt ,że jest tez Rosja elastycznie prowadzona na arenie międzynarodowej w porównaniu do kraju 'tu odpocznij'

Autor Widmo
środa, 1 września 2021, 15:19

Wasz dron różni się tylko tym, że podzespoły pochodzą z Francji, Niemiec i Chin, a założenia projektu zaczerpnięte z istniejących dronów.

środa, 1 września 2021, 16:00

Wasz tzn. czyj, amerykański? Bo już się pogubiłem. Amerykański jest międzynarodowym składakiem. Rosyjski jest rosyjski, bo na to, co nierosyjskie kraje NATO nałożą natychmiast sankcje, jak np. na niemieckie silniki dla Altiusa. Dlatego Altius ma pewnie z 2 lata opóźnienia i już rosyjskie silniki. Przyjęcie do służby przewidywane jesienią br., jeśli dobrze pamiętam.

Tani
środa, 8 września 2021, 18:12

Rosyjski jest skladakiem tez. Z tym ze sankcje w tym zakresie nie dzialaja. Ten rodzaj silnika jest do kupienia bez problemu bo to sa silniki dla cywilnych samolotow. Kupuje sie w krajach trzecich przez podstawione firmy. Jak do tej pory wszystkie ruskie drony napedzaja silniki austriackie Rotaxa. Zamienniki sa ale w probach. Nie dotyczy to Ochotnika lub Ochotnikow. Bo podobno lata juz 3 egz. Mysliwy zreszta ma zastapic Su-34 na tasmie produkcyjnej w Nowosybirsku. W tej chwili jeszcze dwie firmy oprocz Kronsztadu zajely sie dronami. Czyli bedzie konkurencja a Szojgu to lubi. Armia dostala oferte kilkunastu typow dronow. Na razie Szojgu jezdzi i oglada. W tej chwili Ruscy ida w nowe maja tego duzo i beda miec jeszcze wiecej. To zla wiadomosc dla wytworni samolotow . Ale co zrobic idzie nowe i Huti pokazali ze warto miec bron za kilka tysiecy buksow by wypompowac pare milionow za Patriota. Koszt efekt perfekt.

Xto
piątek, 3 września 2021, 18:50

Nie każdy piszący po polsku jest Polakiem

Ali
środa, 1 września 2021, 23:30

Rosyjski to złom... 70 % część jest obca, większość chińska :P

dezo
środa, 1 września 2021, 13:34

U nas niech polskie samoloty spróbują wylądować na drodze ekspresowej A-4 Legnica-Wrocław... Albo na nigdy nie ukończonej od wielu lat świetlnych Lubin-Głogów...

eg
czwartek, 2 września 2021, 09:00

rok świetlny to miara odległości a nie czasu

tad
środa, 1 września 2021, 12:08

Wygląda jak kartonowy model Reapera.

czwartek, 2 września 2021, 10:09

Ooo aż mi się przypominają Niemcy z 33 roku jak czytam takich Beckow,śmigłych czy okulickich jak ty. 33 rok ...panzerwaffe ćwiczą manewry pancerne na....rowerach. Luftwaffe cwiczy na szybowcach...Polin 39. 7 września...przegrala z rowerzystami i pilotami szybowców z tektury...no proszę...aha teraz jesteśmy silni w sojuszach...1943 Teheran...USA i GB oddają bolanda Rosji

czytelnik
środa, 1 września 2021, 18:49

Zgadza się. więc parametry tak samo są tekturowe pewnie

czwartek, 2 września 2021, 10:22

Jak niemieckie czołgi w starciu z ułanami?

złośliwy
środa, 1 września 2021, 20:06

Tekturowe ....Znaczy się, stawiają na ekologię, Wania.:)

T72
środa, 1 września 2021, 11:18

Syriusz dopiero powstanie Panie autorze. Oblot planowany w przyszłym roku.

środa, 1 września 2021, 13:38

MO FR podpisało na Armii-2021 umowę na dostawę 5 kompletów. Pisał o tym def24 26 sierpnia (wraz ze zdjęciem Syriusza - pewnie na Armii-2021).

T72
środa, 1 września 2021, 22:14

A zdjęcie przedstawia makietę.

Tani
czwartek, 23 września 2021, 19:24

Ta makieta zrzucala bomby na poligonie jest filmik. Co prawda nie byly to bomby kierowane ale .... Filmik jest tegoroczny z lipca to co lata to wyglada jak ta makieta. I ta makiete testuje Armia dla swoich potrzeb. Filmik jest oficjalny z telewizji rosyjskiej kanalu Zvezda.

T72
środa, 1 września 2021, 22:11

To projekt, póki co. Nawet nie ma prototypu. Trudno więc zestawiać to z istniejącymi i latającymi maszynami, które są wymienione w artykule.

piątek, 3 września 2021, 14:59

Proszę składać zażalenia do redakcji def24.

Robert
środa, 1 września 2021, 11:01

Ruski gniot i tyle

onuca
czwartek, 2 września 2021, 10:12

Mi to się podoba polski dron z PGZ Lech 10. Same polskie komponenty,glowice opto,polskie rakiety Tusk-er i bomby szybujące szymon-2050 . Ruskie szans nie mają i tyle. Myk 500+ rubli z Leningradu

Robert
środa, 1 września 2021, 11:00

Wygląda jak obrobiona kłoda Typowe Ruskie dzieło z młota i sierpa

kmdr
środa, 1 września 2021, 23:20

Ale działa i może zabijać.

Sewen
środa, 1 września 2021, 14:47

Niech wyglada jak chce to nie na parade ale do uzytku bojowego ich bron zawsze byla skuteczna

Alek
czwartek, 2 września 2021, 11:55

Zawsze skuteczna? Haha:) mięso ermatnie rosyjskie skuteczne było:D

Wiki
środa, 1 września 2021, 18:33

Zawsze tzn. kiedy? W starciu z bronią zachodnia, nie miała żadnych szans, w każdych okolicznościach.

GB
środa, 1 września 2021, 20:07

Wietnam.Davien.

Nie inż.
czwartek, 2 września 2021, 10:59

Co Wietnam? Wietnamu l Ameryka przegrała w domu nie w dżungli z ruskim sprzętem

ruski stek bzdur...
środa, 1 września 2021, 10:38

Siły powietrzno-kosmiczne buahahahahaha ! No pęknę że śmiechu, może galaktyczne...

kmdr
środa, 1 września 2021, 23:23

A oni czasami pierwsi nie mieli stacji kosmicznej "Mir"?

Ami
środa, 1 września 2021, 19:22

United States Space Force (USSF) – Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, jeden z 6 rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Może galaktyczne?

ruski stek bzdur...
czwartek, 2 września 2021, 08:19

Prędzej niż zacofanego mocarstewka o pkb Meksyku :P

ruski stek bzdur...
środa, 1 września 2021, 23:31

Ci przynajmniej w ten kosmos latają... :P U ruskich to śmiech na sali...

ee
środa, 1 września 2021, 16:23

Rosyjskie satelity kamikaze dyżurują w kosmosie-NATO nie jest śmieszne

zeneq
czwartek, 2 września 2021, 07:25

A rosyjscy piloci w SU-1500 własne wrócili z rekonesansu w rejonie Jowisza.

Davien
środa, 1 września 2021, 17:54

Taak, a w jakim matrixie?:))

czwartek, 2 września 2021, 10:16

W twoim matrixie to ...czekaj jak to było...3 eskadry F22 przebijają się z Alaski w głąb Rosji i eskadra f35 dobija konającego. Ty to masz matrix ,lepszy niż filmach z Chuckiem w wietnamie. Do 80 minuty filmu przegrywasz,ale tuz przed napisami końcowymi podnosisz się i wygrywasz...co za algorytm z ciebie

a
środa, 1 września 2021, 22:49

Niestety w realnym, choć może niektóre nieczynne.

Pilot 1 seryjnego su57
środa, 1 września 2021, 09:47

Po co drony, niedługo kosmiczny MiG 41 wejdzie do produkcji a wtedy wszystkie narody klękną przed Carem Władimirem.

Tweets Defence24