Rosyjskie czołgi ćwiczą w nocy, ze wsparciem dronów

15 marca 2020, 08:42
T80BV_VVO-550-1
T-80BWM. Fot. mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, na poligonie wojskowym w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym (wchodzącego w skład Dalekowschodniego Okręgu Federalnego) zlokalizowanym we wschodniej części Rosji, przy granicy z Chinami, odbyły się ćwiczenia z wykorzystaniem m.in. zmodernizowanych czołgów T-80BWM i bezzałogowców Orłan-10.

Zobacz także
Reklama

W tych dwustronnych manewrach wzięły udział wybrane pododdziały pancerno-zmechanizowane, wydzielone z jednostek wojskowych wchodzących w skład Wschodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych FR. Główną siłą uderzeniową była kompania czołgów, która miała zostać przezbrojona w zmodernizowane T-80BWM i to zaledwie kilka miesięcy temu.

Zgodnie z informacjami organizatorów, wszystkie działania odbywały się w terenie podmokłym i zalesionym, a naprzeciwko siebie stanąć miały dwa wrogie zgrupowania taktyczne. Piechota zmotoryzowana wykorzystywały taktykę obrony manewrowej, z zajmowaniem wcześniej przygotowanych pozycji. Stojący po drugiej stronie czołgiści, którzy działali w oderwaniu od swoich głównych sił, zwiększali swoją świadomość sytuacyjną, wykorzystując bezzałogowe statki powietrzne (bsp) Orłan-10.

W celu przełamania pozycji nieprzyjaciela załogi czołgów przez kilka dni próbowała skrycie zbliżyć się do nieprzyjaciela i wykryć słabe punkty jego obrony. Ostatecznie trzeciego dnia udało się im w nocnym ataku przy wsparciu dronów zadać ostateczny cios przeciwnikowi.

Ćwiczenia te miały na celu przetestowanie sprawności obu stron w szybkich działaniach połączonych na współczesnym polu walki, z wykorzystaniem nowoczesnej techniki takiej jak bezzałogowe statki powietrzne. Łącznie w ćwiczeniach tych udział wzięło ponad 500 rosyjskich żołnierzy oraz ok. 100 egzemplarzy ciężkiej techniki wojskowej, oraz kilka bezzałogowych statków powietrznych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
Turecki
poniedziałek, 16 marca 2020, 13:20

Turcy w Syrii spuścili im duze,lanie 100 dronow rozpoznania i uderzenia Zniszczenie 100 czołgów i bwp, 76 dzial,8 helikopterów, 2,000 SAA bojowkarzy

January
poniedziałek, 16 marca 2020, 14:00

Kumu Rosji, abo Syrii, która jest wykrwawiona. Rosjanie w Turcji budują elektrownię atomową, ropociąg itd. gdyby Rosjanie walczyli swoim potencjałem to Turcja byłaby przeorana, ale wówczas mogło by to się obrócić w ostatnią wojnę, bo może by włączyło się NATO. Czy Putin na klęczkach pojechał do Turcji, albo odwrotnie. Dalej czytaj naszą propagandę, która dzień bez Putina to byłaby klęska

poniedziałek, 16 marca 2020, 18:12

Istotnie, w rosyjskiej propagandzie dzień bez Putina to dzień stracony:)

konkretny
poniedziałek, 16 marca 2020, 10:42

Znaczy się po 15.00 też ćwiczą ?

Turecki
niedziela, 15 marca 2020, 18:52

100 ruskich czołgów i wozów bojowych skadowane w syrii przez tureckie drony uderzeniowe

Leon zawodowiec
niedziela, 15 marca 2020, 18:50

Niech się uczą od Turków w Syrii Ale tam zabawki dziecięce nie,latały w powietrzu

mama Leoncia
niedziela, 15 marca 2020, 22:17

I to czytałam na dobranoc synkowi.

men
niedziela, 15 marca 2020, 18:49

Takie spostrzeżenie pewnie nieuprawnione i naiwne, zawsze mnie uczono że na "miecz" przeciwnika przygotowuje się "tarczę", w tym przypadku systemy antydronowe, jako że jesteśmy "naturalnym liderem międzymorza" a może już wszechoceanu, takie niewinne i nie złośliwe pytanie do panującemu nam ministru MON o obliczu gładkim a mowie kwiecistej: jako że nasz wraży wróg drony wykorzystuje już nawet w orkiestrach dętych (tu mamy równowagę-oczywiście w orkiestrach) to proszę wymienić przynajmniej JEDEN system antydronowy wdrożony pod pańskim światłym przewodnictwem w WP...………..

Bogdan
poniedziałek, 16 marca 2020, 09:10

wow men, spóźniasz się z pytaniem co najmniej o kilka lat. Systemy powinny były być projektowane w czasach, kiedy akurat rozbrajano naszą armię.

poniedziałek, 16 marca 2020, 07:21

Proca

Darek S.
poniedziałek, 16 marca 2020, 02:47

Ani on, ani nikt z jego świty tego nie czyta.

dim
niedziela, 15 marca 2020, 18:13

W manewrach na samej prawie polskiej granicy, na Białorusi, Rosjanie też ćwiczyli w lasach i prawie na bagnach. A w trakcie walk nadlatywała pomoc przeciw "partyzantom", czy też "separatystom z polskiego powstania" w postaci spadochronowego oddziału z Moskwy. Zaraz po lądowaniu wchodzącego do walki. Wystarczyłoby mapę tylko nieco przesunąć, by bez zmiany charakteru terenu, z Polesia zrobiłoby się Podlasie i identyczny typ walki, ale z polskimi obrońcami. Nie mam pojęcia jak wyglądają adekwatne do takowych działań ćwiczenia Wojska Polskiego ? Czym i kim ? No to teraz dodajmy także nocne ataki czołgów i zawsze na niebie ich drony.

Ruskij soldat - FR.
niedziela, 15 marca 2020, 16:21

Rosja wyraźnie szykuje się do konfliktu na dużą skalę. Pytanie: tylko gdzie? Europa czy Azja?

Fanklub Daviena
poniedziałek, 16 marca 2020, 10:55

Odwrotnie: to USA ma "alternatywę" - zbankrutować i skurczyć się do regionalnego mocarstwa jak Wielka Brytania lub spróbować się utuczyć jak w I i II WŚ poprzez wywołanie IIIWŚ... Gdyby nie rosyjska broń hipersoniczna i nowe ICBM zdolne przebić się przez amerykańską "tarczę", to już dawno mielibyśmy IIIWŚ. USA się wahają, bo jak ostrzegł ich Putin, z uwagi na rozwój techniki, USA niech nie liczą, że i tym razem kolejna wojna światowa ominie terytorium USA i jasno Amerykanom powiedział, że "Rosja ukarze nie tylko rękę trzymającą miecz ale i głowę, która nią kierowała" w przekazie dla Amerykanów, że jak wystrzelą rakiety z Europy na Rosję, to odpowiedź Rosyjska nie ograniczy się do Europy, ale również ogarnie USA. Mimo tego wahania, USA wypowiadają jedną umowę rozbrojeniową za drugą i pozostał już chyba tylko START, który wkrótce wygaśnie i "Otwarte Niebo", przy którym USA oszukuje i też chce wypowiedzieć. Putin dobrze zagrał z tą obniżką cen ropy, bo to zmasakrowało amerykańskie finanse i mocno opóźni amerykańskie zbrojenia, dając Chinom i Rosji czas na umocnienie się na poziomach, które wybiją III WŚ z głupiej amerykańskiej łepetyny!

Davien
poniedziałek, 16 marca 2020, 18:18

Funku, no i znowu rozbawiłęs wszystkich:) Jaka rosyjska bron hipersoniczna??? A te 'super" nowe ICBM-y to ledwo odpowiednik starych Minutemanów III, ale jak widac dalej musisz sobie pozmyslac:) Jak na razie to Rosja złamała i INF i oszukuje przy otwartym niebie, START tez Rosja nie ratyfikowała a USA tak wiec jak widać... A obnizka ropy funku to zagrywka ASi jak widac panika w Moskwie sięgneła szczytu i moze skończy sie rosyjskie awanturnictwo i będzie w końcu spokój.

Kałboj
poniedziałek, 16 marca 2020, 05:24

Nic bardziej mylnego;)))

Gnom
niedziela, 15 marca 2020, 14:32

Czyżby z dala od Białorusi ćwiczono wejście na Białoruś i wsparcie decyzji Łukaszenki: "wszystkie działania odbywały się w terenie podmokłym i zalesionym".

BUBA
niedziela, 15 marca 2020, 14:24

I zrobili to o czym pisałem oceniając modernizację Leopard-2PL. Czołg powiązany z dronem ma świadomość 3D a jeżeli na dronie jest czujnik IR to ludzie z PPK mają poważny problem z skrytym podejściem do takiego czołgu. Podobnie jest w wypadku samobieżnego moździerza RAK, który też mógł by mieć własne drony rozpoznawcze...................................................................................................................................................... To wszystko opracowało Państwo Islamskie na swoje potrzeby i przetestowało w czasie walk.............. ................................................................................................................................................................................

Davien
poniedziałek, 16 marca 2020, 18:20

BUBA, jakie powiazanie czołgu z dronem?? Tu po prostu Orłany zapewniały rozpoznanie terenu dla T-80 a nie były z nimi powiązane.

Rain Harper
niedziela, 15 marca 2020, 11:52

T-80 ma tylko trzech załogantów, kto się patrzy w obraz z drona?

Davien
poniedziałek, 16 marca 2020, 18:21

Nikt celowo nie musi, Rosja w końcu dorobiła sie odpowiednika IVIS-a wiec dane moga byc przesyłane na monitory dowódcy .

Gnom
poniedziałek, 16 marca 2020, 08:30

A skąd wiesz w jakiej formie go otrzymuje - może dowódca ma dodatkowy (okno na monitorze) albo syntetyzowany obraz z otoczeniem. Oni tez robią gry sieciowe i testują swoje interfejsy na nich. W Rosji żyją naprawdę inteligentni ludzie dlatego czasem nawet ich władza im nie przeszkodzi stworzyć rzeczy użyteczne dla żołnierzy. Może tym razem im wyszło, więc tym bardziej warto to obejrzeć (nawet bez ich zgody)

Kosiarz onuc
poniedziałek, 16 marca 2020, 08:22

Putin ?

Marek13
niedziela, 15 marca 2020, 11:21

Tak mi się nasunęła teoria spiskowa, że charakter tych ćwiczeń to taka przymiarka uderzenia z Obwodu kaliningradzkiego na nasze Mazury...

dw
poniedziałek, 16 marca 2020, 00:06

To nie spiskowa teoria tylko właśnie to ćwiczą.

Staszek
niedziela, 15 marca 2020, 10:24

Mam nadzieję że WP tj. bryg panc i zmech też trenują z dronami

Kania
niedziela, 15 marca 2020, 10:12

No to na naszych T72 i a4 nie mamy nocnych kamer??

Autor komentarza.
niedziela, 15 marca 2020, 10:06

Czyżby kroił się jakiś konflikt? Może R. chce wykorzystać sytuację i dokończyć swoje sprawy w U. Pewnie pójdą dalej na zachód jak wszystko się uda. Przecież Europa rozbrojona i walczy z wirusem. Sytuacja idealna.

Hanys 2
poniedziałek, 16 marca 2020, 08:24

A z południa płynie strumień ,,emigrantów " wywołany rosyjskimi działaniami w Syrii

Cekop
poniedziałek, 16 marca 2020, 17:00

A nie amerykańskimi?

poniedziałek, 16 marca 2020, 18:22

A kto obecnie rozrabia w Syrii i Libii jak nie Rosja i Turcja?

Tweets Defence24